Adria Liga: 15. forduló

A hétvégén folytatódnak az Adria Liga küzdelmei, előtte azonban nézzük át, mi is történt a 2012-es naptári év utolsó fordulójában, amely az alapszakasz 15. köre volt egyben. Mindkét üldöző, a Partizan és a Zvezda is közelebb tudott kerülni a listavezető Igokeához, a Cedevita viszont megint botlott. A Split újra magára talált otthon, a Szkopje pedig a forduló meccsét játszotta és drámai végjátékban diadalmaskodott Boszniában.

Krka (szlovén, 5-10, 12.) - Partizan (szerb, 10-5, 3.) 58-66 (9-18, 19-11, 13-11, 17-26)

Elképesztően alacsony színvonalú találkozót láthatott a szlovén közönség, amelyen mindkét csapat borzasztóan enerváltan és pontatlanul játszott, két egymást követő normális támadás az első három negyedben nem is nagyon volt. A hazaiak iszonyat mennyiségű büntetőt dobhattak (34), de nagyon rossz százalékkal használták ki ezeket az "olcsóbb" lehetőségeket (19/34), így a túloldal gyakorlatilag 2 perc jó játéknak köszönhetően nyert a végén nagyon simán - a 37. percben még 55-56 volt az állás, az utolsó percre fordulva pedig 55-64. Mindkét oldal gyengén dobott mindenhonnan, a vendégeknek több pattanójuk volt (29-39) és valamennyivel jobban céloztak összességében triplából és büntetőből is, igaz, ez a meccs nagy részében semmilyen előnyt nem jelentett számukra. Sokat mond a meccsről, hogy Lalic 5 pont, 8 pattanós teljesítménye messze a legjobb volt hazai oldalon, a mögötte lévő leghasznosabb szlovén 4 VAL-t tudott összekaparni. A túloldalon Miloszavljevics (13 pont, 11 pattanó), Muszli (10 pont, 7 pattanó), Gordon (13 pont, 7 pattanó) is jó volt, de a végén Bertans (12 pont) is nagyon fontos hármasokat süllyesztett el.

Crvena Zvezda (szerb, 10-5, 2.) - Zadar (horvát, 6-9, 10.) 88-79 (21-22, 23-15, 18-21, 26-21)

Ég és föld volt a különbség az előző meccshez képest, jóval szórakoztatóbb kosárlabdát láthatott a belgrádi publikum. Az első félidőben nagyrészt fej-fej mellett haladtak a csapatok, csak a második negyed legvégén lépett el a Zvezda. A harmadik negyed első felében is tudta tartani, sőt növelni előnyét a hazai gárda, de a Zadar nagyon kapaszkodott és a negyedik negyed feléig nagyon jól tartotta magát. A végjátékba aztán megint 10 pont körüli fórral ment be a szerb alakulat és nyert is. Mindkét oldal kifejezetten sok büntetőt dobhatott és viszonylag jól is értékesítették ezeket (21/29 vs. 30/38). Túl nagy különbség egyik dobószázalékban sem alakult ki, viszont az eladott labdákban igen (14-22), ez döntött a végén. Rakocsevics igazi vezér volt ezúttal a Zvezdánál (22 pont), de jó teljesítményt nyújtott Nelson (9 pont, 6 gólpassz) és Katic is (15 pont, 12 kiharcolt fault). A vendégeknél Travis brutálisat játszott (25 pont, 11 pattanó, 11 kiharcolt fault), de nem sok segítséget kapott a többiektől, Kastropil nyújtott az átlagnál jobbat mellett (8 pont, 8 pattanó).

Split (horvát, 6-9, 11.) - Union Olimpija (szlovén, 8-7, 8.) 78-70 (21-8, 21-23, 16-18, 20-21)

Már az első negyedben eldőlt ez az összecsapás, hiszen a horvát Split 13 ponttal nyert a nyitó 10 percet. Ezek után nagyot kapaszkodott a szlovén Union Olimpija, ám a harmadik negyed közepén-végén mindössze 4-5 pontra tudtak felkapaszkodni és a negyed végén elrontották, az utolsó felvonásban viszont az utolsó két percre már csak két pontos lemaradásuk volt (68-66), de ezek után a hazaiak zsinórban szereztek pár nagyon fontos kosarat (75-66) és diadalmaskodni tudtak. A Split leginkább pattanózásának (29-21), illetve több büntetőjének köszönhetően verte esélyesebb ellenfelét, így több eladott labdájuk is belefért (16-11). Legjobbjaik Subotic (13 pont, 9 gólpassz, 8 pattanó), Vujcic (14 pont) és Sobin (18 pont, 7 pattanó) voltak, a túloldalról pedig Prepelic (12 pont, 8 kiharcolt fault), illetve Rannikko és Salin (14-14 pont) dicsérhetőek.

Siroki (bosnyák, 4-11, 13.) - MZT Szkopje (macedón, 9-6, 5.) 71-72 (8-22, 22-17, 19-10, 22-23)

Az előző meccshez hasonló forgatókönyvvel zajlott ez a találkozó, csak itt a vendégek húztak el az első 10 percben. A Siroki azonban nem adta fel, nem is tehette, hiszen az Olaj zsinórban két győzelemmel beérte őket a táblázaton. A második negyedben még csak közelítették az Adria Liga-újonc Szkopjét, ám a fordulást követően fordítottak is a bosnyákok, innentől pedig fej-fej mellett haladt a két fél. Az utolsó perc drámaira sikerült: két jó büntetővel hárommal vezettek a hazaiak (69-66), de egy triplával egyenlítettek a vendégek, a következő támadásból pedig hiába szerzett egy duplát a Siroki, még erre is volt válasza a macedónoknak, egy újabb triplával megnyerték ezt a thrillert. Ilyen jellegű meccsnél ritkán alakulnak ki lényeges különbségek a statisztikákban, ezúttal is ez volt a helyzet. A győztesnél az egyenlítő triplát szerző Csekovszki (21 pont) és a győztes hármast elsüllyesztő Gecsevszki (15 pont, 12 pattanó, 4 szerzett labda) mellett Damjan Sztojanovszki (14 pont, 4 gólpassz, 5 szerzett labda, 6 kiharcolt fault) volt a húzóember. A hazaiaknál a távozó Planinic (11 pont, 8 pattanó, 3 blokk, 3 szerzett labda, 6 kiharcolt fault) még egyszer utoljára letette névjegyét, mellette Sakic (18 pont, 8 pattanó) és Vragovic (16 pont, 7 gólpassz) kosárlabdáztak kitűnően, ám ez most éppenhogy, de kevésnek bizonyult.

Radnicski (szerb, 8-7, 7.) - Cedevita (horvát, 9-6, 4.) 85-77 (27-29, 11-14, 21-18, 26-16)

A vártnak megfelelően kifejezetten jó színvonalú és izgalmas meccset játszott egymással a két gárda. Hasonló erők küzdelmét hozta a találkozó, ez világosan látszódott az első félidőben, csak az utolsó percekben tudott némileg ellépni a vendég horvát alakulat, ám ezt az előnyüket szinte azonnal annullálta is a Radnicski a fordulást követően. Az első három negyedben szinte végig a Cedevita volt előnyben, ez változott meg az utolsó negyedre és lépéselőnyben lévő szerbek a végjátékban ezt kihasználva nyugodtabbak tudtak maradni és behúzták a találkozót. A statisztikákban komolyabb különbség is mutatkozik, mint azt a meccs nagy része sejtetni vélne, hiszen sokkal több büntetőt dobhattak a hazaiak és jobban is pattanóztak (40-31), így simán belefért több eladott labdájuk (12-7). A horvátoknál Suton (15 pont, 8 pattanó), Tomas (17 pont) és Green (15 pont) kiemelkedtek, a túloldalról jóval több jó teljesítmény érkezett. A legjobb ezúttal is Csapin (23 pont, 8 gólpassz) volt, de mellett Sinovec (14 pont, 6 pattanó), Varda (14 pont, 8 pattanó) és White (14 pont, 8 pattanó) is kifejezetten hasznosnak bizonyult.

Buducsnoszt (montenegrói, 8-7, 6.) - Igokea (bosnyák, 12-3, 1.) 76-71 (24-16, 16-15, 15-16, 21-24)

Az első negyed itt is döntő jelentőséggel bírt, ahogyan két korábbi találkozó esetében is. Nagyon gyorsan 10 pont körüli előnyt szerzett a Buducsnoszt, amelyet két negyeden keresztül nagyjából végig tartott is - a második felvonásban három, a harmadik negyedben pedig négy pontra tudott feljönni a listavezető, de mindig tudott újítani a hazai gárda. Négy perccel a vége előttig semmi nem mutatott arra, hogy szoros lesz a végjáték, az utolsó percre fordulva azonban már csak kettő pont volt az Igokea lemaradása (66-64). Itt azonban jóval pontosabbak voltak a montenegróiak, a bosnyákok többször is döntő dobásokat hibáztak az egyenlítéséért, így végül elszenvedték harmadik vereségüket is a sorozat idei kiírásában. Érdekesség, hogy sokkal jobban dobták a ketteseket és a hármasokat is a vendégek, ám a Buducsnoszt játékosai 32 büntetőből 27-et értékesítettek, némileg jobban pattanóztak (31-25) és kevesebb labdát is adtak el (13-7), így sikerült végig vezetve nyerniük. Legjobbjaik Vitkovac (14 pont, 6 pattanó, 9 kiharcolt fault), Marko Popovics (13 pont), illetve Aleksza Popovics (12 pont) voltak. A túloldalon Jorovic (15 pont, 7 pattanó, 6 kiharcolt fault), Dozet (13 pont), illetve Hammonds IV (14 pont, 6 pattanó, 5 gólpassz, 6 kiharcolt fault) teljesítettek a legjobban.