Adria Liga, 1.forduló - Meglepetések a nyitányon

A hétvégén lejátszották az Adria Liga első fordulóját, amelyben több érdekesség is született. A Szkopje és a Partizan a várakozásoknak megfelelően nyitott, mint ahogy az is papírformaszerűen alakult, hogy az otthon kiváló Krka és a Buducsnoszt nagyon szoros meccset játszott egymással. A Radnicski magabiztos idegenbeli diadala, illetve Zvezda veresége a Sirokitól viszont már messze nem az az eredmény volt, amit várhattunk előzetesen, a Mega Vizura pedig csak ideig-óráig tartotta magát a Cedevita ellen. Lássuk, mi történt a találkozókon!

MZT Szkopje (1-0, macedón, 1.) - Union Olimpija (0-1, szlovén, 14.) 79-60 (20-13, 19-15, 22-13, 18-19)

A forduló legsimább meccsét játszotta egymással a macedónok kirakatcsapata és a szlovén főváros, Ljubljana alakulata. A vendégeknél több sérült is volt, át is alakultak a nyáron, míg a hazaiaknál nagyon sokan megmaradtak a tavalyi keretből, a cserepadot pedig nagyon megerősítették, így előzetesen is jobbnak gondolták őket a szakértők. A mérkőzésen aztán kérdés nem volt, melyik a jobb csapat jelen pillanatban, a Szkopje végig magabiztosan játszott, folyamatosan növelte előnyét, amely a félidőben is meghaladta már a 10 pontot, a harmadik negyed végére pedig a 20-at is elérte, így nagyon simán diadalmaskodtak a hazaiak. Négyen is 10 pont fölé jutottak náluk, közülük Todor Gecsevszki volt a leghasznosabb (16 pont, 6 kiharcolt fault). A túloldalon egyetlen játékosra sem tudtak építeni. Összesen hárman jutottak 10 pont fölé, de ők is alig érték el ezt a határt, a leghasznosabbak pedig Nebojsa Joksimovic (4 pont, 10 gólpassz) és Alen Omic (6 pont, 8 pattanó, 5 kiharcolt fault) voltak.

A Szkopje legjobb dobói: Gecsevszki - D.Sztojanovszki 16-16 pont, Sinovec 13 pont, Davis 12 pont.

A Union Olimpija legjobb dobói: Salin 12 pont, Gailius - Stephenson 11-11 pont.

Cibona (0-1, horvát, 13.) - Radnicski (1-0, szerb, 2.) 66-82 (15-22, 13-21, 27-23, 11-16)

Az előző találkozóhoz hasonlóan, nagyon simán nyert a Radnicski is Zágrábban, amely a különbséget is figyelembe véve a forduló talán legnagyobb meglepetésének számít. A hazaiak hiába erősítettek be a nyáron, ugyanolyan indiszponáltan kezdték ezt az idényt is, mint a tavalyit, borzasztó támadójátékkal rukkoltak elő az első félidőben, így már a nagyszünetre 15 pontos hátrányt szedtek össze. A fordulás után majdnem megduplázták pontjaikat a harmadik negyed során, ám a Radnicski itt is tartotta a lépést velük, ebben a felzárkózási kísérletben pedig elfáradtak a horvátok, így könnyedén nyert a nyáron szétrabolt szerb együttes. Anyagi gondok ide, gyengébb roster oda, az előszezon remek játékát folytatta ezúttal is a Radnicski, és az összes új igazolásuk bejött az első játéknapon. Mouphtaou Yarou (19 pont, 10 pattanó), Szava Lesics (14 pont, 9 pattanó, 5 kiharcolt fault) és Marko Marinovics (13 pont, 12 gólpassz) kiemelkedtek a mezőnyből, hármójuk vezetésével  diadalmaskodott a szerb gárda. A túloldalon Dario Saric (17 pont, 7 pattanó, 5 kiharcolt fault) és DJ Strawberry (12 pont, 7 kiharcolt fault) voltak dicsérhetőek, de hiányzott több jó teljesítmény is mind mennyiségben, mind minőségben.

A Cibona legjobb dobói: Saric 17 pont, Strawberry 12 pont.

A Radnicski legjobb dobói: Yarou 19 pont, Lesics 14 pont, Marinovics 13 pont, Mladjan 12 pont.

Siroki (1-0, bosnyák, 7.) - Crvena Zvezda (0-1, szerb, 8.) 80-79 (13-17, 25-18, 20-20, 22-24)

A forduló egyik legjobb meccsét játszotta egymással a Siroki és a Zvezda. Az előzetesen sokkal esélyesebbnek tartott vendégek csak az első negyedben voltak képesek realizálni a papírformát, ezt követően a Siroki támadójátéka összeállt, és a bosnyák alakulat fordított is. A harmadik negyedben még inkább elhúztak ellenfelüktől a vendéglátók, ám a harmadik felvonás végén és a negyedik elején egy nagyobb hátrányt is ledolgozott, sőt, fordított is a belgrádi együttes. A bosnyákok azonban nem estek kétségbe, visszavették a vezetést, és még ha nem is tudtak nagyobb különbséget kialakítani, végig náluk volt az előny innentől kezdve. Az egy pontos vereség ellenére a Zvezdának esélye sem volt a végjátékban, Blazic utolsó pillanatban dobott triplájával lett 80-79 a végeredmény. A hazaiaknál két ász volt, a mindössze 18 esztendős horvát, Domagoj Bosnjak (17 pont, 5 gólpassz, 6 kiharcolt fault), illetve Boris Barac (25 pont, 6 kiharcolt fault). A túloldalon sokkal inkább eloszlottak a terhek, öten is 10 VAL fölé jutottak, de ez most kevés volt a győzelemhez.

A Siroki legjobb dobói: Barac 25 pont, Bosnjak 17 pont, Jones 12 pont.

A Zvezda legjobb dobói: Nelson - Schilb 12-12 pont, Katics 11 pont.

Krka (1-0, szlovén, 6.) - Buducsnoszt (0-1, montenegrói, 9.) 60-57 (11-14, 16-16, 17-14, 16-13)

Elképesztően pontszegény meccset játszott egymással a Krka és a Buducsnoszt. A nyáron megerősödő vendégek kicsit jobban kezdtek, de a "jó" jelzőt nehezen lehetett használni bármelyik csapatra is a meccs egy-egy nagyon rövid szakaszát leszámítva. A szlovénok tartották a lépést a második negyedben, a harmadikban pedig egyenlítettek, sőt, már vezettek is. A negyedik felvonás első felében úgy tűnt, hogy ettől függetlenül a montenegróiaké lesz a siker, hiszen három és fél perccel a vége előtt ők vezettek 48-55-re. Innentől azonban már csak Cedomir Vitkovac talált be tőlük, az egész találkozóból messze kiemelkedő Malcolm Armstead viszont 8 egységgel terhelte meg a Buducsnoszt gyűrűjét két és fél perc alatt. Az utolsó percben Edo Muric duplájával fordított a Krka, Christopher Booker két büntetőjével pedig lezárták a találkozót, amelyet a sírból visszahozva sikerült megnyerniük. Armstead a forduló egyik legjobb teljesítményével zárt (21 pont, 7 gólpassz, 6 pattanó, 7 kiharcolt fault). Csapattársai és ellenfelei közül sem tudta senki megközelíteni. Csapin gyengén mutatkozott be, nem sikerült a támadójátékot összeszednie, míg az ex-körmendi Zvonko Buljan a jobbak közé tartozott a szlovéneknél (6 pont, 7 pattanó).

A Krka legjobb dobói: Armstead 21 pont, Muric 10 pont.

A Buducsnoszt legjobb dobói: M. Popovics 12 pont, Vitkovac 10 pont.

Partizan (1-0, szerb, 3.) - Igokea (0-1, bosnyák, 12.) 67-56 (24-8, 16-13, 11-18, 16-17)

Nem sokáig volt meccs a tavalyi Adria Liga bajnok és a tavalyi alapszakaszgyőztes összecsapása, tekintve hogy a Partizan egy 16 ponttal megnyert első negyeddel jelezte, idén nem nagyon szeretné ott látni a tabellán az Igokeát, ahol tavaly. A vendégek mindössze a ketteseket dobták elfogadható százalékkal, a triplákat borzasztóan hajigálták el, és 23 büntetőjükből is kimaradt 9, összességében nem csoda, hogy simán kikaptak, csak az eredmény kozmetikázására futotta erejükből a második félidőben. A belgrádiaknál Leo Westermann volt a legjobb (18 pont, 4 gólpassz), gyakorlatilag hiba nélkül játszott. Mellette az új amerikai, Tarence Kinsey (15 pont) és Dejan Muszli (10 pont, 10 pattanó) emelkedett ki a többiek közül. A túloldal kétszemélyes volt, Branko Jorovics (9 pont, 7 pattanó, 5 kiharcolt fault) és Uros Nikolics (16 pont) mellé senki nem tudott felnőni a többiek közül - utóbbi egyébként az egyedüli, aki elért legalább 10 pontig.

A Partizan legjobb dobói: Westermann 18 pont, Kinsey (15 pont), Muszli 10 pont.

Az Igokea legjobb dobói: Nikolics 16 pont.

Mega Vizura (0-1, szerb, 11.) - Cedevita (1-0, horvát, 4.) 62-72 (15-21, 18-21, 16-17, 13-13)

Nem túl nagy arányban, de a mérkőzést folyamatosan a kezében tartva diadalmaskodott a Cedevita, amely az első két negyedben kiváló támadójátékkal rukkolt elő, így alakította ki 9 pontos előnyét, amelyet a második félidőben már csak tartott. Érdekesség, hogy a hazaiak sokkal több büntetőt dobhattak (16/20 vs. 5/5), megnyerték a pattanócsatát is (39-31), viszont a vendégek mind a triplavonalon innen (17/43 vs. 20/43), mind azon túlról (4/17 vs. 9/23) jobban céloztak, ez utóbbi kategória el is döntötte a mérkőzést kimenetelét. Egyetlen játékos emelkedett ki a mezőnyből, a Duke Egyetem egykori irányítója, a Portland TrailBlazerstől idén nyáron érkező Nolan Smith (21 pont, 7 pattanó, 6 gólpassz, 3 szerzett labda, 5 eladott labda), mellette leginkább Tomislav Zubcicot lehet kiemelni a horvátoknál (14 pont, 7 pattanó). A túloldalon Nemanja Dangubicsot (14 pont, 5 gólpassz) leszámítva mindenki gyengén dobott, még a jobb teljesítmények közül Ratko Varda (11 pont, 11 pattanó, 9 kiharcolt fault, 3/10 kettes) és Nenad Miljenovics is (9 pont, 5 gólpassz, 6 kiharcolt fault).

A Mega Vizura legjobb dobói: Dangubics 17 pont, Varda - Radovics 11-11 pont.

A Cedevita legjobb dobói: Smith 21 pont, Zubcic 14 pont, Suton 12 pont.