Adria Liga: 24. forduló

Az Adria Liga 24. fordulóját rendezték a hétvégén, nem kis meglepetésekkel tarkítva. A topcsapatok közül a Radnicski és a Zvezda is bukott, óriási bajba sodorva ezzel a Splitet, hiszen a horvátok két riválisa, a Zadar és a Siroki borította a papírformát. A Partizan - Igokea rangadót a belgrádiak nyerték, továbbra is saját kezükben a sorsuk, a Buducsnoszt viszont hiába vette sikeresen az első akadályt, még mindig nem lehet nyugodt, mások botlása is kell a Final Fourjukhoz tabellán elfoglalt harmadik helyük ellenére is. A Cedevita és a Cibona két, a fontos pozíciók szempontjából lényegtelen meccset nyert, a szolnokiak Szkopje felett aratott diadaláról pedig korábban beszámoltunk már. Jöjjenek a találkozók egyenként!

Zadar (horvát, 8-16, 12.) - Radnicski (szerb, 15-9, 4.) 75-68 (20-19, 20-19, 15-8, 20-22)

Kiegyenlített első negyed felénél a vendégek léptek el öt ponttal, majd a hazaiaknak volt négy pontos előnyük a 10. percben, de az első felvonás végén mégis csak egyetlen ponttal voltak jobbak esélyesebbnek tartott ellenfelüknél (20-19). A második negyedben végig a horvátok vezettek, de hat pontnál többel nem tudtak elhúzni a Radnicskitől, a félidőben pedig még mindig csak két egységgel voltak jobbak (40-38). Fordulás után nagyon beragadtak a szerbek, mindössze három pontra voltak képesek hét perc alatt, így 10 pontra nőtt a távolság a 28. perc legelejére (51-41), és a harmadik negyed végére is maradt 9 pont előnye a Zadarnak (55-46). A záró játékrészt egy 8-0-ás rohammal indították a vendéglátók, így a 33. perc közepén már 17 pont volt az előnyük (63-46), és bár erre még futottak egy 8-0-át a vendégek is (63-54), a hátralévő négy percben nem tudtak hét pontnál közelebb kerülni ellenfelükhöz, viszonylag simán nyertek a horvátok.

Győzelmével a Zadar nagyban megkönnyítette a saját helyzetét, ugyanis akármit játszanak jövő héten Szolnokon, ha verik utána az utolsó fordulóban a Splitet hazai pályán, akkor bennmaradnak. A Radnicski veresége ellenére nincs rossz helyzetben, hiszen a Buducsnoszttal és a Partizannal holtversenyben áll, és ha így végeznének, akkor ők bent lennének a Final Fourban, de értékes meccselőnyüket eladták - pedig ha most győztek volna és a következő körben Splitben is, akkor már biztosították volna helyüket a legjobb négy között.

A meccs teljes statisztikáját itt eléritek!

Buducsnoszt (montenegrói, 15-9, 3.) - Split (horvát, 8-16, 13.) 66-47 (20-13, 10-17, 26-11, 10-6)

Már az első negyedben úgy tűnt, hogy végig egyoldalú találkozót láthat majd a podgoricai közönség, ugyanis folyamatosan növelte előnyét a hazai gárda, már 10 egységgel is vezettek a Split ellen, az első 10 perc végére 7 maradt ebből (20-13). Nem tartott ki azonban sokáig a lendület, ugyanis a második negyed felénél be is érte ellenfelét a horvát gárda (24-24), a félidő hátralévő részében pedig náluk volt az előny, végül egállal mehettek a csapatok a nagyszünetre (30-30). Fordulás után nagyot változott viszont a világ, beindult a montenegrói gőzhenger, hét perc alatt futottak egy 16-4-et, ezzel 12 ponttal mentek már a 27. perc végén, a távolság pedig tovább nőtt a harmadik negyed végéig, egészen 15 pontig (56-41). A záró felvonást mindenki legszívesebben elfelejtené, az első öt percben mindössze négy, illetve három pontot értek el a felek, és a teljes negyedben is mindössze 10-et, illetve 6-ot, simán nyert így is a Buducsnoszt.

Győzelmével a montenegrói gárda még mindig nincs befutó helyen, hiába állnak a tabella harmadik pozíciójában jelenleg, ugyanis a Partizannal és a Radnicskivel szemben is bukják az összevetést, a hármas minitabellán is ők az utolsók, úgyhogy a záró két fordulóban mindkét meccsüket meg kell nyerniük, és imádkozniuk kell, hogy az említett két csapat közül legalább az egyik legalább egy mérkőzésen veszítsen. A Split a Siroki győzelme miatt újra óriási bajban, hiszen megint ott van holtversenyben az utolsó helyen, és az utolsó két meccsükön egyiken sem esélyesek - a Radnicski ellen, illetve idegenben a Zadar ellen. Ha a horvátok nem nyernek már meccset, akkor ők a kiesők.

Cibona (horvát, 9-15, 9.) - Union Olimpija (szlovén, 13-11, 6.) 74-62 (23-17, 21-16, 12-15, 18-14)

Már a mérkőzés legelején megadta a ritmust magának a hazai alakulat, 8-0-ával kezdtek, így nem is csoda, hogy végig vezettek az első negyed folyamán, hat pontos fórral zárták az első 10 percet (23-17). A második felvonás első felében egyenlítettek a vendégek (26-26), ám innentől kezdve egy 15-0-ás roham érkezett a Cibonától a 18. perc végéig, a félidőben pedig 11-gyel mentek a horvátok (44-33). Fordulás után 50-37-ig semmi nem történt, ám itt kettő perc alatt egy 9-0-ás vendég szakasz jött, így négy egységre zárkózott újra a Union Olimpija a 27. perc végére (50-46), a harmadik negyed végén pedig nyolccal mentek hazaiak (56-48). A záró játékrészben sem tudott viszont hat ponton belülre kerülni a szlovén együttes, 62-56 után pedig egy 7-0-ás hazai szakasz el is döntötte a lényegi kérdéseket, nyert a Cibona.

Vereségével a Union Olimpija elvesztette halvány esélyét is a Final Fourra, a Cibona pedig ezzel a győzelemmel biztosította, hogy nem lesznek kiesési gondjai az utolsó két fordulóban.

Partizan (szerb, 15-9, 5.) - Igokea (bosnyák, 18-6, 1.) 73-64 (13-17, 25-13, 20-18, 15-16)

Az első negyedben még a listavezető volt fölényben, a felvonás második felében végig vezettek, de nagyobb előnyt nem tudtak kialakítani, négy egységgel mentek az első 10 percet követően (13-17). A második negyedben aztán kevesebb, mint két perc alatt fordított is a Partizan. A negyed feléig fej-fej mellett haladtak a felek, 24-25-öt követően azonban 14-3-at rohant a szerb gárda, nyolc ponttal vezettek a félidőben (38-30). A nagyszünetet követően sem közelebb nem tudott jönni a bosnyák csapat, sem eltávolodni nem tudtak a hazaiak, így a játékrész végén 10-zel vezetett a vendéglátó együttes (58-48). A záró játékrészben aztán gyorsan 15 pontosra nőtt a differencia, így a végjátékra sok kérdés nem marat, a Partizan - ha nem is teljesen, de részben - visszavágott a 23 pontos aleksandrovaci zakóért.

Győzelmével a Partizan továbbra is kezében tartja sorsát, már csak Szkopjében, illetve az Olaj ellen hazai pályán kell nyerniük, és ez esetben biztosan ott vannak a Final Fourban. Az Igokea veresége ellenére is megmaradt az első helyen meccselőnnyel, hiszen a Crvena Zvezda is kikapott.

Krka (szlovén, 9-15, 10.) - Cedevita (horvát, 13-11, 7.) 62-63 (15-13, 16-14, 20-22, 11-14)

Jól, 0-6-tal kezdtek a vendégek, de a szlovén csapat fokozatosan vette át az irányítást az első negyed hátralévő részében, és kettő ponttal már ők vezettek 10 perc játékot követően (15-13). A második negyed első felében sem esett túl sok pont, hiszen 5-5 egységre volt képes mindkét együttes 5 perc játék alatt, a távolság pedig nem nőtt öt pontnál többre egyszer sem, a félidőben néggyel mentek a szlovének (31-27). Fordulás után is fölényben volt a Krka, a 26. perc legelejére 8 ponttal is vezettek (42-34), de innen is visszakapaszkodott a Cedevita, két egységgel voltak lemaradva a horvátok 10 perccel a lefújás előtt (51-49). A záró felvonásban is végig előnyben voltak a hazaiak, először a 38. perc végén tudott fordítani a vendég együttes, innentől kezdve pedig váltott vezetéssel haladtak a felek. A horvátok már nagyon sok meccset buktak idén a végjátékban, most azonban Bracey Wright az utolsó pillanatban be tudta szórni a kettest, így nyert egyetlen ponttal a Cedevita.

Ezzel az eredménnyel sem történt semmi különleges a táblázaton, de fordított esetben sem történt volna, egyik csapat sem eshet ki vagy juthat négy közé, ez már a forduló előtt tudott volt.

Siroki (bosnyák, 8-16, 11.) - Crvena Zvezda (szerb, 17-7, 2.) 78-74 (24-13, 24-21, 16-17, 14-23)

Az első negyed első felében semmi nem utalt arra, hogy itt ma meglepetés születhet, hiszen öt perc játék után 6-7 volt az állás, itt viszont két perc alatt 11-0-át futottak a hazaiak (17-7), és már 14 pont is volt a bosnyákok előnye, az első 10 perc végén ebből 11 maradt (24-13). A második negyedben semmi nem változott, végig 10 pont fölött volt a két csapat közti differencia, és félidőben 14 egységgel vezetett a Siroki, nem kis meglepetésre. Fordulás után ugyanaz maradt a forgatókönyv, jottányit nem tudott közelebb kerülni a Zvezda ellenfeléhez, majdnem a teljes felvonásban 12-14 pont között mozgott a távolság. A 29. percben ugyan benéztek a szerbek 10 alá (60-51), de 10 perccel a vége előtt még mindig 13-mal ment a Sutalo vezette Siroki (64-51). A negyedik negyed a korábbi mederben zajlott, és bár a 39. percre két Radivojevics hármassal négy pontra feljöttek a vendégek, a meccset megfordítani már nem tudták, elég komoly meglepetésre simán nyertek a bosnyákok.

Győzelmükkel nagyon jó pozícióba kerültek, hiszen az egymás elleniek miatt nem igazán tudnak kiesni holtverseny esetén, amennyire kilátástalan volt helyzetük vasárnap este, annyira jónak tűnik most számukra a szituáció egy nappal később. A Zvezdánál nincs nagy gond, egyelőre még nincsenek ott hivatalosan is a legjobb négy között, egy győzelemre még mindig szükségük van - az utolsó két fordulóban egyébként a Radnicskivel és a Buducsnoszttal is játszanak, érdekes összecsapások lesznek azok.