Adria Liga: 25. forduló

A hétvégén az Adria Liga utolsó előtti, 25. fordulóját játszották, amelyben újabb csapat, a Radnicski is kivívta a Final Fourban való részvételt, miután legyőzték a Splitet. A Buducsnoszt a Zvezda, a Partizan pedig a Szkopje vendégeként vérzett el, ők ketten mennek még az egyetlen, négyesdöntőben fennmaradt helyért. A Siroki idegenben győzte le a Union Olimpiját, ezzel biztosan bennmaradnak, ahogy a Zadart legyőző Szolnok is - ez utóbbi találkozóról külön is beszámoltunk. A zágrábi rangadót a Cedevita nyerte, míg a listavezető Igokea könnyedén intézte el a Krkát, ezzel eldőlt, hogy biztosan első helyen végeznek a tabellán.

Split (horvát, 8-17, 14.) - Radnicski (szerb, 16-9, 3.) 63-81 (22-18, 8-24, 13-22, 20-17)

Rögtön az első negyedben jobban kezdett a vendég gárda, nyolc ponttal is vezettek (2-10), ám ezt követően átvette az irányítást a hazai együttes, így négy egységgel ők voltak a jobbak 10 perc játékot követően (22-18). A második negyedben már egyértelműen a Radnicski volt a jobb. Egyenlítettek, majd átvették a vezetést, de kettő és fél perccel a félidő vége előtt még nem tudtak elszakadni ellenfelüktől, mindössze egyetlen ponttal voltak jobbak még (30-31), a 18. perc közepétől azonban egy 11-0-ával zárták a második negyedet, így már 12 ponttal mentek a nagyszünetben (30-42). Fordulás után folyamatosan nőtt tovább a különbség, a 27. perc legelején volt először közte 20 (34-55) és ugyanennyi volt a különbség a harmadik negyed végén is (43-64). A záró felvonásban már 28 ponttal is vezettek a szerbek, kérdés nem volt a második félidőben, ki a jobb csapat, így simán nyert a Radnicski.

Ezzel a győzelemmel, valamint a Buducsnoszt és a Partizan vereségével eldőlt, hogy a vendégek már biztosan Final Four résztvevők, hiszen a Buducsnoszt és a Partizan is csak beérni tudja őket, megelőzni nem, a minitabellán pedig a Partizan mögött másodikként, összességében negyedikként még így is továbbmennének. A Split hatalmas bajban van, ugyanis az utolsó pozícióba csúszott vissza, méghozzá a Zadarral holtversenyben. Öröm az ürömben, hogy saját kezükben a sorsuk, hiszen pont a Zadarral kell megmérkőzniük az utolsó fordulóban - igaz, idegenben -, ott aki nyer, az bennmarad, a másik csapat pedig a horvát bajnokságban elért eredményétől függetlenül nem indulhat jövőre az Adria Ligában.

A meccs teljes statisztikáját itt találjátok!

Union Olimpija (szlovén, 13-12, 7.) - Siroki (bosnyák, 9-16, 10.) 82-85 hosszabbítás után
(19-11, 19-21, 19-16, 15-24, 10-13)

Jól kezdődött a mérkőzés a hazaiak számára, hiszen rögtön 6-0-ával nyitottak, vezettek 12 ponttal is a 9. perc végén, az első negyedet pedig 8 pontos előnnyel zárták (19-11). A második negyed eleje is egyértelműen a szlovéneké volt, 5-0-ával kezdték ezt a felvonást, a negyed közepén pedig már 18 egységgel is vezettek (34-16), innen azonban kaptak előbb egy 9-0-ás rohanást, majd a negyed végén egy 5-0-ásat, így a bosnyákok hat pontra zárkóztak a félidőre (38-32). A harmadik negyed eléggé hullámzó játékot hozott. Előbb a Union Olimpija próbált meg elhúzni, majd a 26. percre már négy pontra hozta vissza magát a Siroki, 10 perccel a rendes játékidő vége előtt viszont megint 9-cel vezettek a vendéglátók. A negyedik negyed első három percében nem történt semmi, 61-52 után viszont egy 7-0-ával már egészen közel értek a vendégek ellenfelükhöz. A vezetés végig a szlovének kezében maradt, de nagyon sok büntetőt hibáztak, ezt pedig Marko Sutalo vezérletével kihasználták a vendégek, jöhetett a hosszabbítás (72-72). Itt is jobban álltak a hazaiak, de az utolsó minutumban három büntetőt is hibáztak, így előbb egyenlítettek a bosnyákok, majd Zeljko Sakic triplájával az utolsó másodpercben nyertek is.

Már ezzel a győzelemmel eldőlt, hogy a többi meccs eredményétől függetlenül a Siroki kivívta magának a jogot, hogy jövőre is indulhasson az Adria Ligában, ami elég nagy szó, tekintve hogy a téli szünetben talán nekik volt a legnagyobb esélyük arra, hogy az utolsó helyen végezzenek. A szlovének számára ez a meccs már nem osztott, nem szorzott.

Szkopje (macedón, 13-12, 8.) - Partizan (szerb, 15-10, 5.) 66-64 (19-17, 11-14, 19-16, 17-17)

Jobban kezdték a találkozót a hazaiak, hiszen 6-7 ponttal is vezettek az első negyed folyamán, hosszú időre azonban nem sikerült megtartaniuk előnyüket, a vendégek felzárkóztak rájuk, így mindössze két pont volt a különbség a két fél között (19-17). A második negyedet is végig vezették a macedónok, de abszolút minimális, 2-3 pontos különbséggel, a félidő végén pedig egy Lucsics duplával a Partizan át is vette a vezetést (30-31). A nagyszünetet követően egy 9-0-ával indított a Szkopje, amivel 8 pontos előnyre tettek szert, de a félidő felénél, 45-38-at követően egy 5-0-ás szakasszal megint felzárkóztak a szerbek, így újra beállt az 1-2 támadásnyi különbség a két együttes között, a harmadik negyed végén megint két egységgel mentek a vendéglátók (49-47). A negyedik negyed elején úgy tűnt, hogy a vendégek realizálják azt, hogy nekik sokkal fontosabb a meccs, 51-49-et követően egy 9-0-át futottak, így már hét ponttal vezettek a 35. perc közepén. Nem volt még azonban vége a találkozónak, egy 6-0-ával azonnal zárkóztak a hazaiak, ezt követően pedig vissza is vették a vezetést. Az utolsó percben három pontos hátrányból visszakapaszkodott még a Partizan három büntetőnek köszönhetően, ezt követően pedig képtelenek voltak betalálni - pedig a Szkopje hagyott nekik lehetőséget, hiszen belehibáztak az egypontosokba kétszer is -, így nyertek a vendéglátók.

Vereségével a Partizan még mindig saját kezében tartja a sorsát, mivel a Buducsnoszt is kikapott ebben a körben. Ha az utolsó fordulóban hazai környezetben verik az Olajt, akkor ott vannak a Final Fourban. A Szkopje a Union Olimpijához hasonlóan tét nélkül lépett pályára, bár nyilván javítani akarták a múlt heti, szolnoki kisiklást.

Crvena Zvezda (szerb, 18-7, 2.) - Buducsnoszt (montenegrói, 15-10, 4.) 79-63 (19-15, 19-11, 13-18, 28-19)

Ezen a meccsen is a hazaiak kezdtek fölényben, 9 ponttal is vezettek a 9. perc kezdetén (15-6), de az első negyed végén még csak négy egységgel mentek ellenfelük előtt (19-15). A második negyed elején még közelebb értek a montenegróiak, de 21-20 után egy 6-0-ás hazai rohammal kinyílt az olló, sőt, egy vendégtripla után még egy 6-0-ás hazai szakasz következett, itt nyílt ki az olló a két együttes között, 12 egységgel volt jobb a Zvezda a félidőben (38-26). Óriási hullámzás volt a harmadik negyed. A Buducsnoszt nyitott jobban, egy 7-0-ás rohammal 5 pontra jöttek fel a 23. perc közepére (40-35), itt viszont megint kifogyott a puskapor a macedónokból, egy 11-1-es szerb szakasz következett, amivel 15 pont lett a differencia a két fél között a 29. perc kezdetére, az utolsó másfél minutum azonban megint a vendégeké volt, 8 dobott pontjukra egy sem jött a túloldalról, így a vendéglátók 7 egységgel mentek a záró 10 perc előtt. Az utolsó felvonásban jól tartotta magát a Buducsnoszt, nem szakadtak le a Zvezdáról, de közelebb sem tudtak jönni, a végén pedig még a hazaiak rápakoltak egy lapáttal, így elég simán nyertek.

Győzelmével a Zvezda már biztosan második, hiszen az Igokeát egymás elleni eredményekkel nem tudja megelőzni, a harmadik helyezett Radnicski előtt pedig két győzelemnyi előnye van a záró forduló előtt - egyébként pont a kragujevaci alakulattal csapnak majd össze, idegenben. A Buducsnoszt nem tehet magának szemrehányást, reális esélyük nem igazán volt a találkozón, a Partizan veresége pedig azt jelenti, hogy ha nincsenek is nagy reményeik az utolsó körben - nekik meg kellene verni a Union Olimpiját otthon, de a Partizannak Belgrádban kellene kikapnia az Olajtól -, még mindig maradt matematikai esélyük a legjobb négy közé kerülésre.

Cedevita (horvát, 14-11, 6.) - Cibona (horvát, 9-16, 9.) 92-78 (22-22, 23-17, 19-16, 28-23)

Elképesztően hullámzóan kezdődött a zágrábi rangadó, a horvát kupa idei döntőjének "visszavágója". A hazaiak egy 11-0-ás futással kezdtek, de előnyük nem tartott ki sokáig, ugyanis a vendégek is futottak egy 11-0-ás szakaszt, így a negyed felénél meccsnullról indult a találkozó (11-11). A váltott vezetésből a Cibona jött ki jobban, öt ponttal is vezettek már (16-21), de a negyed végére egál lett az állás megint (22-22). A második negyed feléig megint ide-oda váltakozott a vezető csapat kiléte, aztán a játékrészt második felében kezdett ellépni a Cedevita, és még ha nem is öles léptekkel, de hat pontos fórra tettek szert a nagyszünetre (45-39). A második félidő elején majdnem három percig nem esett pont, aztán a harmadik negyed felére 10 pont fölé nőtt a különbség (54-42). Hét pontra még többször is fel tudott zárkózni a Cibona, de ennél közelebb nem, 9 pont volt a hazaiak előnye a záró 10 perc előtt (64-55). A negyedik negyed felére a vendégek feljöttek három pontra is (70-67) és még a 38. perc kezdetén is ennyi volt a különbség, ám 76-73 után egy 7-0-át futottak Marko Tomasék, így 10 ponttal vezettek két perccel a vége előtt és meg is nyerték a találkozót.

Egyik csapat számára sem volt már túl nagy tétje ennek a meccsnek. A Cedevita visszavette a hatodik helyet, de ez a pozíció nem oszt, nem szoroz nekik, ennél ők sokkal többre számítottak, óriási csalódás nekik ez a szezon, a Cibona pedig az elmúlt hetek jó játékai után ezen az estén egyértelműen alárendelt szerepet játszott, hosszú idő után először.

Igokea (bosnyák, 19-6, 1.) - Krka (szlovén, 9-16, 11.) 84-75 (25-24, 16-20, 21-11, 22-20)

Elég jól tartotta magát az elején a szlovén együttes, bár végig a bosnyákok voltak fölényben, maximum 5-6 ponttal tudtak ellépni ellenfelüktől, az első negyed végén viszont csak egy ponttal volt jobb a listavezető gárda (23-22). A második negyed elején, 25-24-et követően egy 7-0-ás vendég szakasszal fordított a Krka, és innentől kezdve végig náluk volt a fór - igaz, ők sem tudtak elhúzni ellenfelüktől, három egységgel vezettek a félidőben (41-44). A harmadik negyedben sem változott sok minden, szoros állásnál leginkább a vendégek voltak végig előnyben, 53-55-öt követően azonban egy 9-0-ás szakasszal zárták a hazaiak a játékrészt, ezzel átvették a vezetést (62-55). A negyedik felvonás elején még egyszer visszajött a meccsbe a szlovén alakulat, négy pontra zárkóztak (64-60), ám ennél közelebb nem tudtak jönni, visszaállt a 7-8 pontos hazai fór, amivel be is gyűjtötte a sikert az Igokea.

A bosnyákok ezzel a győzelemmel már biztosan elsők az alapszakasz legvégén, hiszen egy győzelemmel a Zvezda előtt állnak, és mindkét ellenük vívott meccset megnyerték, úgyhogy egymás elleni eredményekben is jobban állnak. A Krka év végére visszacsúszott a szorosan vett hátsó régióba - úgy, hogy gyakorlatilag a téli szünetet követően végig egy lépéssel a leghátsó zóna előtt jártak -, kiesni azonban így sem tudnak, hiszen az utolsó hely a Zadar-Split meccs veszteséé lesz.