Adria Liga: 5. forduló

Kicsit elhúzott, péntektől hétfőig tartó fordulót rendeztek hétvégén az Adria Ligában. A Szolnoki Olaj KK vereségéről korábban már beszámoltunk. Az Igokea tovább menetelt, ezúttal a Crvena Zvezda otthonából tértek haza a győzelemmel. A Split folytatta jó otthoni sorozatát, a jó kezdés után az utóbbi időben erősen visszaeső Szkopjét fogadták ezúttal. A Cibona a szolnoki vereséget követően nagyon összekapta magát, most is bebizonyították ezt, bár majdnem sikerült kikapniuk nyert helyzetből. A Siroki otthon tartotta a győzelmet a Krka ellen, a Partizan pedig idegenben is kiütötte a Buducsnoszt együttesét. A forduló zárómeccsén két euroligás csapat találkozott, a Cedevita szoros meccsen, idegenben is nyerni tudott Ljubljanában.

Crvena Zvezda (szerb, 1-4) - Igokea (bosnyák, 5-0) 75-76 (16-17, 12-12, 18-30, 29-17)

Még pénteken csapott össze Belgrádban a listavezető Igokea, és a Zvezda. Jobban kezdtek a hazaiak, szinte a teljes első negyedben ők vezettek, ám mégis minimális vendég előnnyel ért véget az első 10 perc. A második felvonás gyenge színvonalon zajlott, itt a vendégek ragadták magukhoz a kezdeményezést, de a negyed második fele már kiegyenlített játékot hozott, egy ponttal továbbra is az Igokea volt a jobb a félidőben. A fordulást követően még a Zvezda kezdett jobban, ám egy 0-12-es sorozat megpecsételte sorsukat, innen már csak futottak az eredmény után. A záró játékrész kezdett formalitássá hasonlítani, az utolsó percet 9 pontos fórral nyitotta a listavezető, ám a következő 10 büntetőből csak 5-t tudtak a helyére rakni, így egy pontra zárkóztak a hazaiak. Nem volt már hátra viszont sok, így a következő faultot követően a vendégek kihagyták mindkét büntetőt, lepörgött az óra, az Igokea pedig megint nyert. A szerbek sokkal jobban pattanóztak, némileg meglepetés, hogy így is kikaptak, de a bosnyákok picit jobban dobtak, és a harmadik negyedben bemutatott futás után kezükben tartották a találkozót.

A hazaiaknál Igor Rakocsevics (20 pont, 5 gólpassz, 7 kiharcolt fault), Elton Brown (12 pont, 7 pattanó) és Branko Lazics (12 pont) voltak a legeredményesebbek, rajtuk kívül még Rasko Katics (9 pont) dicsérhető, a többiek viszont nem sokat tettek a közösbe. A továbbra is hibátlan Igokeánál Milos Komatina (12 pont, 6 pattanó), Milan Dozet (14 pont), Corsley Edwards II (13 pont, 7 pattanó) és Clifford Hammonds IV (11 pont, 4 gólpassz) vitték a prímet.

Split (horvát, 3-2) - MZT Szkopje (macedón, 2-3) 73-65 (18-17, 19-15, 15-12, 21-21)

Érdekes meccset játszott egymással a Split és az újonc Szkopje. A találkozót sokkal jobban kezdték a vendégek, már majdnem 10 ponttal is elmentek az első negyed közepén (5-14), ám a befejezés sokkal jobban sikerült a hazaiaknak, 10 perc után már ők vezettek, igaz, csak egyetlen ponttal. A második negyedben aztán már Vujcic-ék kezdeményeztek, végig náluk volt az előny és meg is próbáltak elszakadni ellenfelüktől. A Szkopje a félidő végén még jól tartotta magát, így csak öt ponttal voltak lemaradva. A fordulást követően bebetonozódni látszott a 3-5 pontos differencia a két gárda között, a Split a negyed végén tudott csak jobban elszakadni. 8 pontos fórjukat aztán pillanatok alatt 14-re növelték a negyedik negyed elején, úgyhogy nem forgott veszélyben a győzelmük. A macedónok mindössze egyszer, az utolsó percben tudtak feljönni 4 pontra, de ennél közelebb nem jutottak, így két győzelem után három vereséget gyűjtöttek most már be zsinórban, a Split pedig otthon továbbra is veretlen (idegenben pedig nyeretlen, szombaton Szolnokra érkeznek). Mindkét oldal pocsékul dobott kintről, nagyon jól bentről, ám a Szkopje nem tudta kihasználni, hogy sokkal több büntetőt dobhatott, gyenge mutatót tudtak ebben a kategóriában felmutatni, így több eladott labdájuk pedig megbosszulta magát.

A hazaiakat természetesen az Ivan Mimica (22 pont, 5 kiharcolt fault) - Nikola Vujcic (14 pont, 7 kiharcolt fault) duó vezette, de kiemelendő Filip Kruslin (8 pont, 9 pattanó) és Srdjan Subotic (8 pont, 8 gólpassz) is. A macedónoknál Cade Davis (16 pont, 5 kiharcolt fault) volt a legeredményesebb és a leghasznosabb is, mellette Todor Gecsevszki (11 pont) és Igor Mijajlovics (10 pont) értek el két számjegyű ponttermést, de mindketten nagyon sok hibával játszottak emellett, Gjorji Csekovszki (8 pont, 6 pattanó, 4 gólpassz, 9 kiharcolt fault) és Borisz Bakics (8 pont, 6 pattanó, 6 kiharcolt fault) viszont jól segítették az amerikai Davist, ez sem volt azonban elég, a gyenge büntetőzés miatt nyerhető meccset veszítettek. Alekszandar Todorov le is mondott a mérkőzést követően.

Cibona (horvát, 2-3) - Zadar (horvát, 1-4) 90-81 h.u. (22-20, 17-11, 20-15, 12-25, 19-10)

Mint később kiderült, a forduló legjobb mérkőzését játszotta a két horvát alakulat Zágrábban. A Cibona az első két fordulóban elszenvedett vereségeket követően felfelé ívelő pályára állt, nagyon összeszedték magukat az utóbbi időben, a Zadar viszont idén már többször is megcibálta az oroszlánok bajszát, sokkal erősebb klubok ellen is helytállt. Szoros első negyedet követően a hazaiak a második felvonásban kezdtek el elhúzni ellenfelüktől, 8 egységgel vezettek a nagyszünetben. Fordulás után a harmadik 10 perc második felében kezdett el megint igazán nőni a differencia, 13 pontos fórjuk tudatában nyugodtan készülhettek a hazaiak az utolsó negyedre. A negyedik játékrész elején sem nézett ki úgy, hogy ebből még meccs lesz, de 71-62-t követően több mint négy percig nem találtak a kosárba a Cibona játékosai, a Zadar pedig kiegyenlített a rendes játékidő végén egy triplával (71-71). A hosszabbításban aztán az előnyt is megszerezték, de a hazaiak nagyon összeszedetten támadtak ekkor, és végül simán húzták be a ráadás öt percet. A vendégek jobban dobtak, de a túloldal sokkal több büntetőt dobhatott, és kevesebb volt az eladott labdájuk is.

A győztesnél DJ Strawberry (17 pont, 7 kiharcolt fault) és Marko Jagodic Kuridza (9 pont, 11 pattanó) voltak a legjobbak, de dicsérhető Davor Kus (10 pont), Justin Hamilton (12 pont, 5 kiharcolt fault) és Pavel Marcinkovic (8 pont, 7 pattanó) is. A vesztesnél Romeo Travis (21 pont, 11 pattanó, 5 kiharcolt fault) és Jozo Brkic (12 pont) tették a legtöbbet a győzelem érdekében, mellettük Barisa Krasic (11 pont) kiemelhető még, Goran Vrbanc viszont hiába dobott 16 pontot, 6/15 volt mezőnyből.

Siroki (bosnyák, 2-3) - Krka (szlovén, 3-2) 73-68 (15-16, 19-21, 17-12, 22-19)

A két körrel korábban a magyar bajnokkal is nagyon megszenvedő Siroki az eddig leginkább otthon magabiztos Krkát fogadta. A bosnyákok nagyon jól kezdték a meccset, 2 perc után 7-0-ra mentek, de a vendégek pillanatok alatt egyenlítettek, és innentől kezdve a teljes első félidőben ők vezettek. Nagyobb előnyre nekik sem sikerült szert tenniük, így a nagyszünetben 3 pont volt a fórjuk. Fordulás után is ők kezdeményeztek, de 36-43 után kaptak egy 10-0-át, innentől pedig megfordult a találkozó képe, a Siroki végig vezetett. A harmadik negyedben sem sikerült elszakadniuk, hiszen mindössze két pontos előnnyel várták az utolsó felvonást, és az utolsó 10 percben is végig a nyakukon lógott a szlovén együttes, igaz, a vezetést egyszer sem sikerült átvenni a Krkának. Három perc volt még hátra, amikor Jaka Klobucar kosarával 66-65-öt mutatott az eredményjelző, innentől kezdve azonban öt hazai pont érkezett megválaszolatlanul, így az utolsó perc közepére eldőlt az összecsapás. A vendégek sokkal jobban dobtak bentről, ám kintről pocsékul tüzeltek, sokkal több labdát adtak el, és kevesebb büntetőt is dobhattak.

A hazaiaknál két igazán kiemelkedő teljesítmény volt. Darko Planinic (20 pont, 10 pattanó, 4 blokk, 10 kiharcolt fault) jó eséllyel pályázik a forduló MVP-jének díjára, mellette Marko Sutalo (16 pont, 6 kiharcolt fault) volt még nagyon jó. A túloldalon Jure Lalic (13 pont, 5 kiharcolt fault) és Domen Lorbek (10 pont) voltak igazán hasznosak, a többiek, többek között Smiljan Pavic (11 pont, 8 pattanó, 4 eladott labda) vagy Jakov Vladovic (11 pont, 5 eladott labda) nagyon sok hibával játszottak.

Buducsnoszt (montenegrói, 2-3) - Partizan (szerb, 4-1) 62-81 (9-22, 22-20, 14-21, 17-18)

Előzetesen az egyik legjobb meccsnek várt összecsapás volt a Partizan montenegrói fellépése. A találkozó aztán nem hozta a várt izgalmakat, magas fokú játékot is csak az egyik csapattól, a vendégektől láthattunk. Majdnem annyira egyoldalúra sikeredett ez a mérkőzés, mint egy héttel korábban a podgoricai alakulat szolnoki vendégjátéka, csak akkor ők voltak azok, akik dominálni tudták az ellenfelet, most viszont a Partizantól visszakapták ezt. Az első negyed első fele még ugyan szorosan alakult, 8-9-et követően azonban beindult a belgrádi henger és simán kiépítettek egy 13 pontos előnyt az első felvonás végére. Innentől kezdve 10 ponton belülre csak a második játékrészben kerültek a hazaiak, ám a félidőben megint 11 egységnyi volt a távolság a két fél között. Fordulás után még egyszer megnyomták a meccset a vendégek, végül borzasztóan simán hozták ezt a győzelmet. Bár a Buducsnoszt jobban dobott bentről, de nagy különbség volt a külső dobásokban, a lepattanókban és az eladott labdáknál is, itt már nem az ő javukra.

A győztesnél Vlagyimir Lucsics (18 pont), Leo Westermann (13 pont, 6 pattanó, 5 gólpassz) és Dejan Muszli (10 pont, 8 pattanó, 5 kiharcolt fault) voltak a leghasznosabbak, de dicsérhető Davis Bertans (10 pont) és Dragan Miloszavljevics (9 pont) is. A hazaiaknál már közel sincs ilyen tolongás, Aleksza Popovicson (16 pont, 6 pattanó) és Gerald Lee-n (13 pont, 7 pattanó) kívül a többiek mintha pályára sem léptek volna, vagy inkább ártottak, mint használtak.

Union Olimpija (szlovén, 3-2) - Cedevita (horvát, 4-1) 71-75 (17-22, 18-16, 18-16, 18-21)

A forduló rangadóját két euroligás csapat, a Union Olimpija és a Cedevita játszotta. A vendégek rövid történelmük ellenére elképesztő mértékben törnek fel a horvát, és az európai kosárlabdában is, ráadásul egyik legjobbjuk Marko Tomas még csak most kezdhette meg az edzéseket, úgyhogy lesznek ennél még erősebbek is. Ezt a meccset is jobban kezdték, végig 5-7 ponttal vezettek az első negyed folyamán. A második 10 perc alatt sem változott semmit a játék képe, a Cedevita érezhette nyeregben magát, míg a szlovének kapaszkodtak folyamatosan. A fordulást követően aztán másként festett kicsit a meccs, ekkor már közvetlen közelről üldözte ellenfelét a hazai csapat, és a 27. percben át is vették a vezetést. A harmadik negyed végén még mindig a horvátoknál volt az előny, de már csak egyetlen ponttal voltak ellenfelük előtt. A záró felvonás felénél, 66-65-nél még a Union vezetett, de innentől kezdve kicsit erősítettek a vendégek, és bár nem tudtak komolyabb különbséget kiharcolni, előnyük pont annyira elég volt, hogy ne veszélyeztesse őket a szlovén gárda a végjátékban.

A vendégeknél két nagyon jó teljesítmény volt: Miro Bilan (20 pont, 8 kiharcolt fault) és Mikael Gelabale (14 pont, 6 pattanó) vitték hátukon az együttest, Bracey Wright (15 pont) már inkább csak ponterősen játszott, mint hasznosan. A másik oldalon csupa közepes teljesítmény, a legeredményesebbek Dylan Page (15 pont, 5 pattanó) és Aaron Baynes (14 pont, 6 pattanó) voltak.