Adria Liga, 6. forduló - Elbukott a Zvezda

Ma este lezárult az Adria Liga 6. fordulója - a zárómeccsen az Alba Fehérvárral két nap múlva megküzdő Buducsnoszt fogadta a múlt héten a Szolnoki Olaj KK-t simán legyőző és listavezető Crvena Zvezdát. Nagyon szoros, a negyedik negyedben hullámzó találkozón végül a hazaiaknak sikerült legyűrniük a belgrádiakat, így a montenegróiak zsinórban három győztes meccsnél tartanak az AL-ben. Nézzük, mi történt a találkozón, illetve a forduló korábbi meccsein, a hétvégén!

Buducsnoszt (montenegrói, 4-2) - Crvena Zvezda (szerb, 4-2) 62-60
(16-18, 16-13, 15-11, 15-18)

Másfél negyedig a Zvezda vezetett, majd a második felvonás második felére vette át a vezetést a montenegrói alakulat, de csak minimális távolság volt a két fél között. A harmadik negyedben 4-6 pont között mozgott a hazaiak előnye, de a záró játékrészben egy 11-2-vel fordítottak a szerbek, úgy tűnt, el is dől a meccs három és fél perccel a vége előtt (52-57). A Buducsnoszt azonban nem adta fel, szívós munkával a 39. percre átvették a vezetést a támadásban teljesen impotenssé váló szerbekkel szemben (61-58). Egyetlen pontos előnyüknél Szuad Sehovics kihagyott két büntetőt, de leszedte a támadópattanót, megint faultolták. A következő két kísérletéből is csak egy volt jó, de az utolsó támadást elrontotta a belgrádi alakulat, így a listavezető kikapott.

A végjátékban három egypontost is rontó Szuad Sehovics volt a hazaiak legjobbja (16 pont, 11 pattanó), mellette Jaleel Akindelét lehet kiemelni (12 pont, 7 pattanó, 4 szerzett labda). A Zvezda a hosszabbításban elbukott, Pana elleni Euroliga-meccset követően nagyon fásult volt, csak Boban Marjanovics (13 pont, 11 pattanó, 5 kiharcolt fault) nyújtott elfogadhatót.

A Buducsnoszt legjobb dobói: Szuad Sehovics 16/9, Capin 12/9, Akindele 12.
A Zvezda legjobb dobói: Marjanovics 13, Schilb 10/3, Blazic 9.

Partizan (szerb, 5-1) - Cibona (horvát, 3-3) 80-71
(20-15, 18-15, 20-23, 22-18)

Hogy a végeredmény ellenére viszonylag simán nyert a Partizan, azt jól mutatja, hogy egyetlen egyszer sem vezetett a Cibona. Az első negyed felénél elhúzott ellenfelétől a szerb gárda, a 14. perc kezdetén azonban még szoros volt a találkozó (24-23), ezt követően azonban gyorsan meglépett ellenfelétől a vendéglátó alakulat. A harmadik negyed végén, 56-53-nál nézett még ki úgy, hogy ebből meccs lehet, de négy perc alatt 11 pontra elléptek a belgrádiak, ezt követően pedig egyoldalú volt a meccs. A horvátok egészen kitűnő triplázásuknak köszönhetően tartották magukat életben (9/17), de sokkal kevesebb eladott labdája volt a Partizannak (7-14), és jóval több büntetőt dobhattak (21-11), amit hasonló hatásfokkal értékesítettek mindkét oldalon.

A győztesnél három kiemelkedő teljesítmény volt: Joffrey Lauvergne-é (21 pont, 6 pattanó), Dragan Miloszavljevicsé (21 pont, 5 gólpassz, 5 kiharcolt fault) és Bogdan Bogdanovicsé (19 pont). A túloldalon inkább csak két nevet lehet megemlíteni: DJ Strawberry-ét (20 pont) és Andrija Zizicét (19 pont, 6 pattanó, 4 gólpassz, 10 kiharcolt fault), de kettejük produktuma kevés volt, hogy a Cibona átlépjen saját idegenbeli árnyékán.

A Partizan legjobb dobói: Miloszavljevics 21/12, Lauvergne 21/3, Bogdanovics 19/6.
A Cibona legjobb dobói: Strawberry 20/12, Zizic 19, Janning 13/9.

A szombati mérkőzések:

A Szolnoki Olaj KK Radnicski felett aratott győzelméről már beszámoltunk külön is.

Igokea (bosnyák, 3-3) - Union Olimpija (szlovén, 0-6) 74-61
(17-17, 21-11, 15-25, 21-8)

Az első negyedben még fej-fej mellett haladtak a felek, a második felvonást azonban Uros Nikolics vezérletével egy 10-0-ás sorozattal nyitotta a hazai gárda, ezt az előnyüket pedig tartották is a nagyszünetig. A fordulást követően a harmadik negyed feléig semmi nem történt, 50-39-et követően azonban jó csapatmunkának köszönhetően 11-1-es sorozatot produkált a szlovén alakulat, így egalizáltak. A negyedik negyedben viszont megint összeesett a ljubljanai együttes, mint idén eddig minden AL meccsükön. 60-57-et követően megint Nikolics lépett elő, egymaga intézett egy 8-0-ás futást, a vendégek 5 percig kosárképtelenek voltak, így a 38. percre el is dőlt a meccs.

Nikolics (24 pont, 7 pattanó, 7 kiharcolt fault) messze kiemelkedett a mezőnyből, mellette Branko Jorovicsot (13 pont, 8 pattanó) leginkább negyedik negyedbeli játéka miatt lehet dicsérni. A nemrég érkezett Nemanja Gordic (9 pont, 9 gólpassz) kifejezetten hasznos volt, és jól mutatkozott be a héten szerződtetett Teddy Gipson (12 pont) is. A túloldalon Alen Omic (10 pont, 9 pattanó) és Cedric Jackson (10 pont, 4 gólpassz, 5 pattanó) nyújtottak elfogadhatót, a többiek még az általuk hozott közepes szintet sem közelítették meg.

Az Igokea legjobb dobói: Nikolics 24, Jorovics 13, Gipson 12.
A Union Olimpija legjobb dobói: Drobnjak 11/3, Jackson 10/3, Omic 10.

Cedevita (horvát, 5-1) - Siroki (bosnyák, 2-4) 85-76
(25-15, 27-19, 18-24, 15-18)

A végeredménynél sokkal simábban nyertek a vendéglátók, tekintve hogy az első negyedet 10, a másodikat 8 ponttal nyerték, így már a nagyszünetben behozhatatlannak tűnő fórral vezettek. A második félidőben megpróbált feljebb kapaszkodni a Siroki, de a Cedevita győzelme egy pillanatig sem forgott veszélyben, mivel a két csapat közötti legkisebb differencia is 8 egység volt.

A hazaiaknál nyolcan értek el legalább 8 VAL-t, közülük a leghasznosabb Nolan Smith (19 pont, 5 gólpassz, 6 kiharcolt fault) és Miro Bilan (15 pont) voltak - bár előbbi 6 eladott labdája nem mutatott túl jól a statisztikai lapokon. A másik oldalon a két amerikai, Julius Coles (13 pont) és Jonathon Jones (11 pont, 6 gólpassz) voltak a legponterősebbek, összességében azonban Domagoj Bosnjak (10 pont, 6 pattanó, 6 kiharcolt fault) nyújtotta a legjobb teljesítményt.

A Cedevita legjobb dobói: Smith 19/3, Bilan 15, Delas 13/6.
A Siroki legjobb dobói: Coles 13/3, Jones 11/6, Bosnjak 10/3, Buva 10.

Mega Vizura (szerb, 3-3) - MZT Szkopje (macedón, 2-4) 101-82
(31-22, 25-15, 24-20, 21-25)

Az előző találkozóhoz foghatóan tükörsima meccset játszott egymással a két együttes - a Todor Gecsevszkit egy meccses eltiltás miatt nélkülöző macedón alakulat nyolc és fél percig volt mindössze egyenrangú ellenfele a zsinórban harmadik sikerét begyűjtő "BeoBasket-csapatnak" (22-22), másfél perc alatt azonban kaptak egy 9-0-ás futást, innen pedig már nem volt visszaút. 19 pontos félidei hátrányukból mindössze 15-ig tudtak visszakapszkodni, ennél közelebb már nem értek.

A Mega Vizuránál heten értek 10 VAL fölé, és nyolcan szereztek legalább 8 pontot - közülük a legjobbak Ratko Varda (21 pont, 6 pattanó, 5 kiharcolt fault), Marko Lukovics (13 pont, 8 kiharcolt fault) és Nemanja Radovics (12 pont, 8 pattanó) voltak, de dicsérhető a két szupertehetség, Vaszilije Micics (9 pont, 9 gólpassz) és Nikola Jokics (11 pont, 6 pattanó, 8 gólpassz) is. A túloldalon Gjorgi Csekovszki (22 pont, 6 pattanó, 4 gólpassz, 9 kiharcolt fault) egyedül maradt, Justin Reynolds (14 pont, 7 pattanó) és Alekszandar Kosztoszki (18 pont, 4 gólpassz) is leginkább csak pontokban segítették őt, kifejezetten hasznosnak egyikőjük sem volt mondható.

A Mega Vizura legjobb dobói: Varda 21, Ksztics 15/9, Lukovics 13/3.
Az MZT Szkopje legjobb dobói: Csekovszki 22/6, Kosztoszki 18/12, Reynolds 14.

Krka (szlovén, 3-3) - Zadar (horvát, 2-4) 79-80
(24-20, 20-24, 21-17, 14-19)

Két és fél negyedig fej-fej mellett haladtak a felek, a harmadik negyed végén viszont úgy tűnt, hogy a hazaiak bedarálják a horvátokat - egy 6-0-ás futással már 9 egységgel vezettek a 29. perc kezdetén (63-54), ám egy 13-0-ás futással a negyedik negyed derekán már a Zadar állt jobban (65-68). A végjátékban váltakozott a vezető csapat kiléte - úgy tűnt az utolsó percben, hogy megint Edo Muric lehet a nyerőember, hiszen duplájával egy ponttal mentek a vendéglátók (79-78), ám Marko Ramljak még válaszolni tudott a túloldalon, így komoly szenzációt okozva nyert a Zadar. A hazaiak jobban pattanóztak, kevesebb labdát adtak el, de a Zadar sokkal jobban dobott mezőnyből és büntetőből is, ezzel nyertek.

Mindkét oldalon egy-egy embert lehet kiemelni. A győztesnél Marko Sutalo (26 pont, 6 kiharcolt fault) egészen kiválóan dobott, mellette a győztes kosarat szerző Ramljak és Filip Kraljevic (11-11 pont) voltak dicsérhetőek. A túloldalon Jaka Klobucar (17 pont, 5 gólpassz, 7 kiharcolt fault) volt a vezér, neki Muric (16 pont, 5 pattanó) és az ex-körmendi Zvonko Buljan (14 pont, 5 pattanó) voltak a legnagyobb segítségei.

A Krka legjobb dobói: Klobucar 17/3, Muric 16/6, Buljan 14.
A Zadar legjobb dobói: Sutalo 26/9, Lawrence 13/6, Ramljak 11/3, Kraljevic 11.