Adria Liga: 6. forduló

Újabb elnyújtott, szombattól hétfőig tartó fordulót játszottak az Adria Ligában. Szombaton négy találkozót játszottak, ezek közül a Szolnoki Olaj KK diadaláról már korábban beszámoltunk. A Szkopje tovább csúszik a táblázaton jó kezdését követően, a Cibona - ha nem is könnyen - de újabb győzelmet aratott, négy fordulón belül a harmadikat, míg a Buducsnoszt újra a Szolnok ellen mutatott formáját villantotta meg. A vasárnapi két meccs közül az egyiken bombameglepetés, a másikon papírforma született, a mai, utolsó összecsapáson pedig az Igokea tovább folytatta teljesen valószínűtlennek tűnő menetelését. Lássuk a mérkőzéseket egyenként!

MZT Szkopje (macedón, 2-4) - Crvena Zvezda (szerb, 2-4) 60-75 (22-20, 14-27, 11-9, 13-19)

Másfél negyedig nem úgy tűnt, hogy a két győzelem után zsinórban három vereséget begyűjtő Szkopje olcsón adja magát a szintén pocsék formában kezdő Zvezda ellen, hiszen 16 és fél perc játékot követően még 34-34 volt az állás. Innen viszont a vendégek csináltak egy 13-0-ás futást, és ez meg is határozta a találkozó további képét. Hiába jöttek vissza ugyanis a második félidő első öt és fél perce alatt egy 11-0-ás rohammal ellenfelükre a hazaiak (47-47), itt megint beálltak, és egy 9-0-ás rohammal újra a vendégeknél volt a megnyugtató előny. Olyan volt az összecsapás ezen része, mintha csak egyik együttes szerezhetett volna pontot pár percig, addig a másik nem, majd fordult a kocka. 47-56-ról az utolsó 10 percben viszont már nem volt visszaút, a legkisebb különbség öt pont volt a két fél között, végül simán nyertek a szerbek. Sokkal egyszerűbb is lehetett volna a dolguk, ha 38 büntetőjükből nem csak 20-at értékesítenek, ugyanis a ketteseket is jobb százalékkal dobták, és jóval kevesebb eladott labdájuk volt (21-9).

Természetesen Igor Rakocsevics (16 pont, 5 kiharcolt fault) volt az egyik legjobbjuk, de ezen az estén többen is sokat tettek hozzá a sikerhez, kiemelhető DeMarcus Nelson (8 pont, 8 pattanó, 4 gólpassz, 6 kiharcolt fault), Rasko Katics (16 pont, 10 pattanó, 8 kiharcolt fault) és Borisz Szavovics is (8 pont, 9 pattanó, 6 kiharcolt fault). A túloldalon hasznosan senki nem játszott, a legeredményesebbek Todor Gecsevszki (12 pont, 6 pattanó), Gjorji Csekovszki (12 pont, 8 pattanó, 7 eladott labda) és Cade Davis (10 pont) voltak.

Cibona (horvát, 3-3) - Siroki (bosnyák, 2-4) 69-63 (20-24, 14-17, 11-14, 21-8)

Nem játszott egymással túl jó meccset a feljövőben lévő Cibona, és az önmagát éppen szintén összeszedő Siroki gárdája. Az első negyedben még váltott vezetéssel haladtak a csapatok, de a vendégek kezdtek elhúzni innentől kezdve. Folyamatosan náluk volt az előny, és többször is elhúztak 7-8 pontokkal, így történt ez a harmadik felvonás végére is (48-55). Itt azonban jött egy rövidzárlat, pillanatok alatt egyenlített a horvát alakulat, és bár a Siroki felvette egy ideig a ritmust, 61-60-at követően újra megálltak, és ennyi elég is volt a hazaiaknak a sikerhez. Ugyan jobban pattanóztak a bosnyákok, de több eladott labdájuk is volt, a döntő különbség azonban a büntetőknél mutatkozott: a Cibona 23-ból 16-ot bedobott, a Siroki viszont összesen 8-szor próbálkozhatott, 5 kísérletük volt sikeres. Sokadjára adnak el egy nyerhető meccset a végjátékban a vendégek (igaz, az Olaj ellen pont vesztett helyzetből fordítottak).

A győzteseknél Marin Rozic (12 pont, 5 pattanó), Marko Jagodic Kuridza (11 pont) és DJ Strawberry (11 pont) voltak a legeredményesebbek, ők hárman jutottak mindössze 10 pont fölé. A túloldalon ez összesen EGY embernek sikerült, Zeljko Sakic (10 pont, 10 pattanó) mentette meg attól csapatát, hogy egyetlen olyan játékosuk se legyen, aki két számjegyű ponttermelést tud felmutatni. Rajta kívül még heten szereztek legalább hat pontot, de ez borzasztóan kevés volt, még egy gyenge napot kifogó Cibona ellen is.

Krka (szlovén, 3-3) - Buducsnoszt (montenegrói, 3-3) 51-66 (7-23, 13-16, 15-16, 16-11)

A vendégek két teljesen ellentétes meccsen vannak túl. Előbb az Olajt fojtották meg az első negyedben, ezzel kézben tartva a teljes meccset, majd ugyanezt megcsinálta velük otthon a Partizan, úgyhogy az volt a kérdés, melyik arcukat mutatják az egyébként eddig a pontig otthon még veretlen Krka ellen. Előbbit. 0-8-cal nyitottak, de nem elégedtek meg, az egész első negyedben az történt, amit akartak, és a 16 ponttal megnyert felvonást követően már lehetett tudni, akármennyire is jó csapat a szlovén, ezt ők sem fogják tudni visszahozni. Nem is történt meg még csak a próbálkozás sem, többször 20 pont fölé tornászta a különbséget a podgoricai alakulat, az utolsó felvonás előtt is pontosan ennyivel vezettek, és a záró játékrészben is csak az utolsó három percben engedtek ki, borzasztóan simán hozták ezt az eredetileg kisebb rangadónak is beillő összecsapást. Sokkal jobban dobtak a mezőnyből, így azt is bőven elbírták, hogy a hazaiak jóval több büntetőt dobhattak.

Aleksza Popovics (17 pont) lett ezúttal is a legeredményesebb, de mindenképpen kiemelendő Vlagyimir Mihajlovics (16 pont) is, és nagyon hasznosan játszott ezúttal Gerald Lee (8 pont, 9 pattanó, 4 kiharcolt fault), valamint Csedomir Vitkovac (6 pont, 9 pattanó, 5 kiharcolt fault) is. A túloldalon Uros Lucic (11 pont) volt a legjobb, de említést érdemel még Jure Lalic is (6 pont, 5 pattanó, 5 kiharcolt fault), az viszont sokat mondó, hogy őt már külön ki lehetett emelni a hazaiaktól.

Cedevita (horvát, 4-2) - Zadar (horvát, 2-4) 67-83 (14-27, 14-17, 17-24, 22-15)

Óriási meglepetésre ezen a találkozón is ugyanaz volt a forgatókönyv, mint Szlovéniában. Itt öt percig egál meccset láthatott a közönség (10-10), ám arra aztán senki nem számított, hogy innen nem az euroligás Cedevita, hanem a Zadar fog robbantani, márpedig ez történt. Már az első negyed végére 13 pontos fórt harcoltak ki, és innentől kezdve már egyszer sem csökkent a különbség 10 alá. A második negyedben még nem, de a harmadikban megtörtént az elszakadás újabb hulláma. Előbb 20, majd a harmadik negyed vége felé majdnem 30 pontos lett már a differencia a két fél között (40-68). Innen kicsit szépített még a Cedevita, de ez nem volt más, csak kozmetikázás, kiütötték őket hazai pályán, ami a három Euroliga zakót követően nem túl jó előjel a továbbiakra. A pattanózásban verte agyon ellenfelét a Zadar (43-26) és a triplákat is nagyon jó százalékkal értékesítették, így belefért pocsék büntetőzésük, és az is, hogy a palánkhoz közelebb a Cedevita volt eredményesebb.

A vendégeknél Ante Delas (18 pont), Franko Kastropil (13 pont, 8 pattanó), Romeo Travis (13 pont, 6 pattanó) és Chaisson Allen (12 pont) kiemelkedtek, de hasznosan kosarazott Toni Prostran is (4 pont, 4 pattanó, 5 gólpassz), így elmondható, hogy nemcsak a minőség, hanem a mennyiség is megvolt a Zadarnál. A hazaiaknál Miro Bilan (14 pont, 5 kiharcolt fault) és Marques Green (14 pont, 4 gólpassz) voltak a legjobbak, de ők is elmaradtak a vendégek húzóembereitől, ráadásul nagyon kevés segítséget is kaptak a társaktól.

Partizan (szerb, 5-1) - Radnicski (szerb, 2-4) 91-80 (25-16, 21-19, 22-19, 23-26)

Az egyik végső győzelemre is esélyes tehát bukott, a másik azonban nem. A Partizan nagyjából hét és fél percnyi reménykedést engedélyezett a Radnicski számára, 16-14-et követően azonban robbantottak, és az első negyedben már 9 egységgel vezettek. A második negyed közepére már majdnem 20-szal is mentek (37-18), ám innen kaptak egy 11-0-át, úgyhogy egyelőre nem sikerült kiütniük ellenfelüket, a félidőben nagyjából az első negyedben kiharcolt előnyük volt meg. A fordulást követően sem változott sok minden, előbb 10 pont körül lebegett a differencia, majd a hazaiak kicsit beerősítettek, és 15 pontos fórt építettek ki maguknak. A végén magabiztosan tartották, sőt növelték vezetésüket, a végén kiengedtek, de így is nyertek 11 ponttal. Jóval több pattanót szerzett a Partizan, ezzel sikerült is simán verniük a Radnicskit.

A győztesnél két ember nagyon kiemelkedett, nemcsak a csapatból, hanem kis túlzással a teljes fordulóból is. Vlagyimir Lucsics (22 pont) kiváló százalékkal operált, míg Drew Gordon (18 pont, 11 pattanó) a palánk alatt uralkodott, a többiek jóval visszafogottabbak voltak, de Djordje Gagics (11 pont, 6 pattanó) és Leo Westermann (10 pont) is elérte a két számjegyű ponttermést. A túloldalon Mark Worthington (15 pont) és Terrico White (15 pont) voltak a legeredményesebbek, de közülük is leginkább csak előbbi volt hasznos.

Igokea (bosnyák, 6-0) - Union Olimpija (szlovén, 3-3) 87-82 (20-21, 17-24, 23-11, 27-26)

A listavezető Igokea a forduló rangadóján az euroligás Union Olimpijával csapott össze. A találkozó elején érződött, hogy a szlovének magasabb szintű versengésből érkeznek, szinte a teljes első félidőt végig vezették. Előbb elhúztak 6-7 ponttal, majd zárkózott a hazai gárda, de 23-23 után megint robbantottak a vendégek, és 8 egységgel vezettek a szünetben. Fordulás után azonban beindult az Igokea, és előbb egyenlítettek, majd át is vették a vezetést a harmadik negyed derekán. Ebben a felvonásban semmi nem dőlt el, fej-fej mellett haladtak a felek, de a záró játékrészben megint villámrajtot vettek a hazaiak, 10 pont fölé tornászták a differenciát a negyed felére, és innen már nem volt visszaút még egy euroligás együttes számára sem. A szlovének még egyszer megpróbáltak visszakapaszkodni, 80-67 után futottak egy 11-2-es szakaszt, ezzel négy pontra zárkóztak, ám nem tudtak feljebb jönni, ezzel pedig az Igokea továbbra is veretlenül áll az Adria Liga élén.

A hazaiaknál Clifford Hammonds IV (19 pont, 4 gólpassz, 3 szerzett labda) és Sinisa Stemberger (15 pont, 3 szerzett labda) emelkedtek ki, de dicséretet érdemel Nenad Sulovic (9 pont, 5 pattanó, 6 kiharcolt fault) és Branko Jorovic is (10 pont). A túloldalon Dominic Waters (15 pont), Dino Muric (11 pont), Dylan Page (11 pont) és Alen Omic (11 pont, 5 pattanó) voltak a legeredményesebbek. Sokan szórtak jól mindkét oldalon, meglepően sok pont esett a többi meccshez képest is, igazi rangadó lett ebből az összecsapásból.