Adria Liga: 8. forduló

Az elmúlt hétvégén játszották az Adria Liga nyolcadik fordulóját. Mint arról már korábban részletesebben is beszámoltunk, a Szolnoki Olaj KK a második félidőre feljavuló Olimpija Ljubljana ellen kikapott. Ha Szlovéniában nem is, máshol komoly meglepetések születtek, kikapott ugyanis a három listavezető, a Partizan ráadásul otthon, az Igokea egy újabb idegölő végjátékban, a Cedevita pedig rettentően simán, de a jó formába lendülő Cibona is elhasalt otthon a szintén magára találó Radnicski ellen. A két papírformát a Krka otthoni, illetve a Buducsnoszt idegenbeli diadal szolgáltatta. Lássuk a meccseket egyenként!

Krka (szlovén, 4-4) - Split (horvát, 3-5) 79-68 (20-16, 20-22, 24-13, 15-17)

Izgalmas, szoros első félidőt láthatott a Novo Mestóban kilátogató közönség. Majdnem végig a hazai csapat vezetett az első 20 perc során, csak pillanatokra volt az előny a vendég gárdánál, ám nagyobb különbséget a Krka sem tudott kiharcolni magának (40-38). A meccset eldöntő periódus a harmadik negyedben jött el: a 22. percben még 42-42-nél egált mutatott az eredményjelző, erre futottak a szlovének egy 22-6-os etapot, itt el is dőlt a találkozó érdemi része. Az utolsó felvonásban már 10 pont körül megrekedt a differencia, simán nyertek a hazaiak.

A Krkánál igazi csapatmunka folyt, öten értek el legalább 10 pontot és hatan 10 VAL-t. A leghasznosabb Jako Vladovic (15 pont, 8 gólpassz, 4 pattanó, 6 kiharcolt fault) volt, de szintén nagyon jól játszott Edo Muric (15 pont, 5 kiharcolt fault), Smiljan Pavic (10 pont, 6 pattanó, 6 kiharcolt fault) és Uros Lucic is (9 pont, 12 pattanó). A túloldalon két személy lógott ki a többiek közül: a most már hetek óta elképesztően jó formában kosarazó Toni Dijan (21 pont, 7 pattanó) és Srdjan Subotic (18 pont, 6 pattanó), de kettejük jó játéka kevés volt a csapatként sokkal jobb teljesítményt nyújtó hazaiak ellen.

Cibona (horvát, 4-4) - Radnicski (szerb, 4-4) 81-85 (21-21, 26-21, 17-20, 17-23)

Az már az elején kiderülhetett a hazai játékosoknak és szurkolóknak is, hogy a Radnicski nem adja majd könnyen magát, az első félidő nagy részében ugyanis hol itt, hol ott volt az előny, hiába próbált meg többször is elszakadni a Cibona, a túloldalon mindig léptek rá valamit. 40-38-at követően próbáltak meg komolyabban ellépni a horvátok, de csak 46-38-ig sikerült, és már a félidőben is csak öt pont volt az előnyük. A fordulást követően a szerbek szinte azonnal egyenlítettek, sőt, át is vették a vezetést, megint abszolút egyenlő erők küzdelmét láthatta a nagyérdemű. A záró negyed első fele ugyanúgy zajlott, mint a korábbiak, többnyire a Cibona vezetett és a Radnicski egyenlített, ám az utolsó öt percre megváltozott a felállás: a vendégek vezettek és a hazaiak kapaszkodtak. Az utolsó percre még csak egy pontos előnnyel fordultak a szerbek, de sikerült kivédekezniük a támadásokat, a büntetőket a helyükre rakták, úgyhogy újra nyertek, öt forduló alatt most már negyedszer.

A horvátoknál csak két ember nyújtott elfogadhatót: Andrija Zizic (20 pont, 5 kiharcolt fault) és Ante Masic (15 pont). A túloldalon sem voltak sokkal jobban elosztva a szerepek, ám Alekszandar Csapin (21 pont, 4 gólpassz, 3 szerzett labda, 7 kiharcolt fault) mellett ott volt a forduló MVP-je, Terrico White (36 pont, 8 pattanó, 4 szerzett labda, 8 kiharcolt fault), ketten elegek voltak az idegenbeli meglepetésgyőzelemhez.

Zadar (horvát, 3-5) - Igokea (bosnyák, 6-2) 61-60 (11-17, 15-7, 11-17, 24-19)

Három negyedig nagyon alacsony színvonalú, de végig fordulatos, izgalmas meccset játszott egymással a Zadar és az Igokea. Hogy nem lesz egy egyszerű meccs, az már az első negyedben látszódott: 1-6-os kezdésre egy 9-0-ás, majd egy 2-11-es futás érkezett. A második negyedben inkább csak szenvedett egymással a két együttes, pontot nem nagyon sikerült dobni. Az utolsó két percre 20-24-gyel fordultak, innen lett a félidő 26-24, borzasztóan kevés pont született ekkor. Nem nagyon változott semmi a fordulás után sem, a bosnyákok visszavették előnyüket, 28-30-at követően négy és fél perc alatt csináltak egy 2-9-es etapot, úgyhogy megint viszonylag nagy különbséggel vezettek. A végjátékban 57-53-ra a vendégeknél volt az előny az utolsó perc kezdetén, ám a Zadar két pontos dobással átvette a vezetést, az egy fordulóval korábban még listavezető Igokea pedig képtelen volt betalálni a túloldalon, csak futottak az eredmény után, és újra kikaptak.

Mindkét oldalon 1-2 embert lehet maximum kiemelni ezen a rettenetesen gyenge színvonalú meccsen. A győztesnél Franko Kastropil (11 pont, 12 pattanó, 3 szerzett labda, 7 kiharcolt fault) volt egyértelműen a legjobb, mellette talán Romeo Travis (7 pont, 10 pattanó) emelhető még ki gyenge dobóteljesítménye ellenére is. A túloldalon összesen egy ember ért el legalább 10 pontot, ő Clifford Hammonds IV volt (23 pont, 5 pattanó), a többiek sem pontokban, sem egyébként kategóriákban nem tudtak neki megfelelő segítséget nyújtani, és még így is majdnem nyertek.

Siroki (bosnyák, 3-5) - Buducsnoszt (montenegrói, 4-4) 70-76 (17-14, 6-26, 27-15, 20-21)

Semmi nem utalt arra, hogy ez egy viszonylag sima meccs lenne akármelyik oldalra is, hiszen 15-8-ra az első negyedben még a hazaiak vezettek, de még a 14. perc közepén is 19-17 volt az állás a bosnyákok javára. Innen azonban a félidőig hátralévő időben kaptak egy olyan védekezés-támadás kombinációt a montenegróiaktól, amilyet az Olaj kapott pár hete Szolnokon, alig öt és fél perc alatt 4-23-as rohanást rendezett a Buducsnoszt, és úgy tűnt, hogy gyakorlatilag el is dőlt a meccs (23-40). Nem így gondolták azonban a hazaiak, fordulás után 5!!! perc alatt egyenlített (46-46), és bár a negyed végére megint a vendégeknél volt az előny, 5 pontos fórjuk nem tűnt behozhatatlannak.A záró negyedet aztán nem kezdték annyira gyengén, mint az előtte lévőt, 10 pont körüli előnyükből csak 3-4 pontra tudott visszajönni a bosnyák gárda, a végén jól büntetőztek a montenegróiak, ezzel újra nyertek idegenben.

A Buducsnosztnál hárman is kitűnő teljesítményt nyújtottak: Vlagyimir Mihajlovics (22 pont), Cedomir Vitkovac (12 pont, 5 gólpassz, 4 pattanó, 6 kiharcolt fault) és Strahinja Milosevics (6 pont, 9 pattanó), de dicsérhető Gerald Lee (14 pont) és az ezúttal nem sokat erőlködő Aleksza Popovics is. A túloldalon a szokásos két nevet lehet kiemelni: Marko Sutalo (18 pont, 6 gólpassz) és Darko Planinic (21 pont, 5 pattanó, 5 kiharcolt fault) voltak ezúttal is a legjobbak.

MZT Szkopje (4-4) - Cedevita (horvát, 5-3) 74-61 (17-16, 23-10, 14-21, 20-14)

Már a meccs legelején látszódott, hogy nem stimmel valami a Cedevitával, ugyanis 12-0-ával indult a találkozó, ehhez képest Istenes volt az első negyed végi egy pontos lemaradásuk. Ami viszont belefért az első negyedben, az nem fért bele a másodikban: az első félidő utolsó öt percére még 26-22-vel fordultak a csapatok, ám egy 14-4-es futást követően kezdett kinyílni az olló elég komolyan. 54-39-et követően hiába csinált egy 8-0-ás rohamot a vendég együttes a harmadik negyed utolsó három percében, ez semmire nem volt elég, nem tudtak igazán közel kerülni a hazaiakhoz, gyorsan újra 10 pont fölé kúszott a differencia és simán nyert is az újra jó formába lendülő macedón bajnokcsapat.

A Szkopje legjobbjai a három macedón válogatott, Damjan Sztojanovszki (17 pont, 7 pattanó), Todor Gecsevszki (20 pont, 7 pattanó, 5 gólpassz, 8 kiharcolt fault) és Gjorgi Csekovszki (16 pont) voltak, az ő teljesítményük mellé elég volt Borisz Bakicstól (8 pont, 4 gólpassz) egy közepes performansz, a többiektől pedig gyakorlatilag a nagy semmi is. A túloldal legjobbja Predrag Suput (17 pont, 12 pattanó, 5 kiharcolt fault) volt, mellette egyedül Bracey Wright (10 pont, 4 pattanó, 5 kiharcolt fault) érdemel említést.

Partizan (szerb, 6-2) - Crvena Zvezda (szerb, 4-4) 78-92 (22-28, 17-25, 14-19, 25-20)

Magas színvonalú, sok pontos első negyedet hozott a belgrádi csata, ám némi meglepetésre a vendégek kezében volt a karmesteri pálca végig. A 6. percet követően jött az első komoly robbantás a Zvezdától, ekkor pillanatok alatt elhúztak 10 egységnyire, amiből hat meg is maradt a negyed végére. A második negyedben jött aztán a még hidegebb zuhany, 24-31-et követően a Vörös Csillagok csináltak egy 11-0-ás futást, és hiába jött a hazai időkérés, már majdnem 20 pontra is elmentek Rakocsevicsék, így a félidei 14 pontos különbség még a Partizan számára volt hízelgő. Hiába próbáltak meg feljönni a fordulás után a hazaiak, 10 ponton belülre egyszer sem sikerült visszakapaszkodniuk, és mivel a negyed vége ezúttal a vendégeknek sikerült jobban, az utolsó 10 perc előtt gyakorlatilag eldőlt a találkozó. A záró felvonásban 9 pont volt a legkisebb különbség a két fél között, nagyon simán nyert a Zvezda.

Hazai oldalon csak a lett Davis Bertans (23 pont), illetve Dragan Miloszavljevics (10 pont) emelhető ki, a többiek nagyon gyengén muzsikáltak ezen az estén. A túloldalon jóval több jó teljesítmény akadt. Kiemelhető DeMarcus Nelson (20 pont, 4 pattanó, 5 gólpassz, 5 kiharcolt fault), Mike Scott (13 pont, 6 pattanó, 4 szerzett labda), Borisz Szavovics (14 pont, 10 pattanó) és Elton Brown (15 pont, 7 pattanó) is, simán belefért az is, hogy ezúttal Igor Rakocsevics nagyon gyenge hatékonysággal operált.