Adria Liga: 9. forduló

Még mielőtt elkezdődne ma délután az Adria Liga 10. fordulója, nézzük át, mi is történt a 9. fordulóban pontosan. A hazai csapatok nagy hete volt ez, hiszen a Partizant leszámítva senki nem tudott idegenben diadalmaskodni. A Cedevita nagyon vékony, Szolnok elleni győzelméről már beszámoltunk korábban. Továbbra is bombaformában a Crvena Zvezda és a Radnicski, de visszatalált a győzelem ösvényére az Igokea is, nem is akárhogyan. A Buducsnoszt megszakította utóbbi hetekben mutatott furcsa sorozatát, a Split pedig érvényesítette a papírformát hazai környezetben.

Split (horvát, 4-5) - Cibona (horvát, 4-5) 72-62 (20-17, 15-22, 21-11, 16-12)

Az első félidőben nagyon szoros, többnyire hazai vezetéssel zajló találkozón a nagyszünet előtt robbantottak a vendégek és négy ponttal vezettek a 15 perces pihenőnél. A fordulás után szinte azonnal egalizált a Split, majd a harmadik negyed utolsó percében kezdett elhúzni, ebben a periódusban kialakított előnyét pedig csak növelte a záró felvonásban, végül simán nyertek. A szoros végeredmény ellenére a statisztikában szakadéknyi különbség volt a két fél között. A Split jobban pattanózott (32-26), jobban dobta a ketteseket, a hármasokat mindkét alakulat ugyanolyan bűn rosszul értékesítette, egyedül a büntetőkben maradtak el ellenfelüktől. A csapatjátéknak szikráját sem lehetett felismerni a Cibonánál, összesen 6 gólpasszt jegyeztek csapatszinten.

A győztes több lábon állt, hiszen a szokásos Sobin - Vujcic - Dijan hármas mellett Subotic és Vukusic is nagyon hasznosan játszott. Kell is több játékos fejlődése, hiszen hosszabb időre elvesztették sérülés miatt egyik legjobbjukat, Ivan Mimicát.

Radnicski (szerb, 5-4) - Siroki (bosnyák, 3-6) 73-59 (15-12, 23-15, 19-19, 16-13)

Gyenge színvonalú, de szoros első 10 percet követően a második negyed második felében robbantott a liga egyik legjobb formában lévő alakulata, a Radnicski. 11 pontos félidei előnyüket inkább csak növelték a második félidő folyamán, egyszer sem jött vissza a Siroki 10 ponton belülre, úgyhogy a vártaknak megfelelően egészen simán diadalmaskodtak a hazaiak. Nagyon hasonlóan dobott a két együttes, de a szerbek jóval jobban pattanóztak és sokkal kevesebb eladott labdájuk volt, így nem meglepő, hogy végig kézben tudták tartani a találkozót. Érdekesség, hogy egyéni teljesítményekben jobbak voltak a bosnyákok, de három jó produkció nem volt elég a győzelemhez a többiek betlije miatt.

A Radnicski legjobbja ezúttal is Terrico White volt, bár meg sem közelítette előző fordulóban elért 36 pontját (20-nál megállt most), mellette Matthew Amaning volt a másik, aki elérte a 10 pontot, ám sokan hozzátették a magukét, míg a túloldalon a Sutalo-Planinic-Sakic hármas mellett a többiek teljesen észrevehetetlenek maradtak a játék szinte minden elemében.

Buducsnoszt (montenegrói, 5-4) - Zadar (horvát, 3-6) 76-60 (26-18, 15-10, 20-17, 15-15)

Borzasztóan simára sikeredett a Zadar podgoricai vendégjátéka. A horvátok nagyjából 8 percig tartották magukat, aztán az első negyed végét nagyon elrontották, 8 pontos hátrányukból pedig nem tudtak már érdemben felzárkózni (a legkisebb különbség 6 egység volt). A második félidőben legtöbbször 20 pont közelében mozgott a differencia, így a végén erőlködés nélkül nyert a Buducsnoszt. Mindkét csapat gyengén büntetőzött és a triplákban sem jeleskedtek, de a hazaiak jóval jobban dobták a ketteseket (74.2%-45%), több pattanót szedtek (27-23) és kevesebb eladott labdájuk volt (13-18). Mindkét oldalon inkább a terhek elosztására szavaztak, de a Zadarnál hiába vették ki sokan a részüket a piszkos melóból, egyszerűen képtelenek voltak a kosárba találni.

A hazaiak és a mérkőzés legjobbja a finn center, Gerald Lee lett, mellette még Vitkovac is - a meccsen mutatott átlagteljesítményekhez képest - kiemelkedőt produkált, de Bost, Mihajlovics, Ivanovics és Popovics is dicsérhető. A túloldalon csak Brkic érte el a 10 pontot, így nem meglepő, hogy esélyük nem volt EuroCupos ellenfelük ellen.

Igokea (bosnyák, 7-2) - Szkopje (macedón, 4-5) 79-55 (23-14, 28-14, 16-9, 22-18)

Négy és fél percig bírta tartani ellenfelét a macedón bajnok, 8-8-at követően indult be a bosnyák gőzhenger és egész egyszerűen bedarálták a Szkopjét. A második negyed kezdetén 10 pont fölé nőtt a távolság, ezek után pedig egyetlen egyszer sem lett már egy számjegyű a differencia a két fél között. A harmadik negyed legvégére alakult ki az Igokea 20 pontos fórja, de gyakorlatilag a teljes második félidő elég laza volt már. Eleinte ez pontatlanságba ment át (harmadik felvonás), míg a záró szakaszban megint egészen jó kosárlabdát láthatott a közönség. Két statisztikai adatban volt óriási difi az Igokea javára: egyrészt a Siroki mindössze 11 gólpasszt tudott kiosztani az ő 22-jükkel szemben, ez jól mutatja, hogy támadásban eléggé statikusak voltak a vendégek, másrészt 23 triplakísérletükből mindössze egy talált célba, míg a hazaiak 6/13-as mutatót tudhattak magukénak, itt el is dőlt a találkozó.

A bosnyákoknál Jorovics, Brkics és Dozet is kitűnő teljesítményt nyújtott és a többiektől is kaptak segítséget, míg a túloldalról a Damjan Sztojanovszki - Csekovszki duót lehet kiemelni, de rajtuk kívül csak Gecsevszki és Nikolics említhetők még meg, ők is inkább csak visszafogott produkálókként.

Crvena Zvezda (szerb, 5-4) - Krka (szlovén, 4-5) 79-61 (20-13, 16-17, 22-13, 21-18)

A Radnicski otthoni győzelme mellett ez volt a másik olyan találkozó, amelynek kimenetelét szinte biztosra lehetett venni. A Zvezda az első negyed utolsó két percében robbantott, és bár összességében megnyerte a második 10 percet a szlovén vendégcsapat, a szerbek uralták ezt a felvonást is. A fordulást követően egyszer még rohamozott a Krka, ekkor 43-30-ról visszajöttek egészen 5 pontra, ám a negyedvégi három és fél minutum döntőnek bizonyult, itt egy 10-est kaptak a Zvezdától, innen pedig már nem volt visszaút. A hazaiak mindenhonnan jobban dobtak, jóval jobban is pattanóztak (39-30), így belefért 19 eladott labdájuk is.

A EuroCupban is hibátlan szerbek a Brown - Rakocsevics - Szavovics trióra építkezhettek ezúttal, hármójuk teljesítménye volt a döntő a diadalban. A túloldalon szintén három játékos, Lalic, Pavic és Vladovic emelhető ki, ám ők semmilyen segítséget nem kaptak a többiektől, és ez a három ember is leginkább csak közepes produkciót nyújtott.

Olimpija Ljubjana (szlovén, 4-5) - Partizan (szerb, 7-2) 82-86 (19-21, 19-27, 25-16, 19-22)

Kiváló meccset játszott egymással a két Euroligában érdekelt csapat. Szoros első pár percet követően a Partizan magához ragadta a kezdeményezést, a negyed végét azonban elrontották, így mindössze két egységgel vezettek. A második felvonás teljesen az övék volt, a 10 pontot differenciának a szlovének örülhettek. A nagyszünetben változtatott a Union, és bár nem túl nagy lépésekben, de közelítettek a szerbekhez. A 30. percben már vezettek is, de még mindig a Partizané volt az előny a negyed végén. A záró felvonásban fej-fej mellett haladtak a csapatok, az utolsó két percre még hazai vezetéssel fordultak a felek, de a vége jobban jött ki a vendégeknek, a büntetőknél pedig nem hibáztak, így óriási csatában nyertek. Túl sok különbség nem volt a két fél között, a hazaiak a triplát, a vendégek pedig a büntetőket dobták sokkal jobban, utóbbi volt ezúttal a hasznosabb.

Az igazi csapatmunka diadala volt ez, hiszen a szerbeknél kilencen értek el legalább 7 index pontot, de a leghasznosabb, Bertans is csak 12-ig jutott. A túloldalon a Prepelic - Baynes - Blazic hármas Rannikkoval és Watersszel kiegészülve ezúttal kevés volt.