Adria Liga: tovább menetel az Igokea

A Szolnoki Olaj KK hazai, 25 pontos veresége mellett még hat találkozót rendeztek az Adria Liga negyedik fordulójában. Még szombaton a listavezető bosnyák Igokea simán tartotta otthon a két pontot a horvát Split ellen, a Radnicski viszont megszerezte első győzelmét a jó kezdés után kicsit visszaeső macedón MZT Szkopje ellen. A vasárnap a szoros hazai győzelmek napja volt, ugyanis nagyon kiélezett csatában tudott csak diadalmaskodni a Cedevita, a Krka és a Partizan is, a Crvena Zvezda, a Cibona és a Siroki is komolyan megizzasztotta a hazai gárdákat, igaz, mindannyian sikertelenül. A forduló utolsó meccsén ma a Zadar fogadta a Union Olimpiját, de ezúttal sem sikerült meglepetést szereznie, az esélyesebb vendégek hozták a meccset, így ők is a "3-1-es" csoport tagjai.

Igokea (bosnyák) - Split (horvát) 79-64 (18-18, 22-12, 20-17, 19-17)

Három forduló után egyedül az Igokea volt veretlen az Adria Liga mezőnyében, de nem számíthattak könnyű meccsre, hiszen az előző körben a Cedevitát verő Split látogatott hozzájuk. A meglepetés csapat azonban most sem bukott el, egy egál negyedet követően a második játékrész elején elhúztak ellenfelüktől, innen pedig nem volt visszaút a vendégek számára. A 23. percben már 18 volt közte, és bár innen még visszakapaszkodott 10 pontra a Split, közelebb nem tudtak kerülni ellenfelükhöz, a második félidő nagy részében 10-15 pont körül mozgott a differencia, így végül simán és megérdemelten nyert az Igokea. A bosnyákoknál nyolcan is megdobták a legalább hét pontot, és a legeredményesebb, Edwards is csak 13-at, igazi csapatmunka folyt, a nagy különbséget főleg a triplaszázalékuknak és az eladott labdák hatékonyabb pontokra váltásának köszönhetik. A túloldal a szokásos Vujcic - Mimica - Sobin trióra alapozhatott, ám sok segítséget nem kaptak a többiektől, ma este hárman kevésnek bizonyultak.

Igokea: Edwards (13 p., 5 lep., 5 kih.f.), Jokszimovics (12 p.), Jorovics (7 p., 5 lep., 5 kih.f.)

Split: Vujcic (14 p., 9 lep.), Mimica (17 p. 6 kih.f.), Sobin (10 p. 10 lep., 4 sz.l., 4 el.l.)

MZT Szkopje (macedón) - Radnicski (szerb) 75-83 (15-15, 17-29, 26-24, 17-15)

Az eddig még nyeretlen kragujeváci együttes látogatott Macedóniába első győzelme reményében. A találkozót a hazaiak kezdték jobban, de lényegesen nem sikerült meglépni ellenfelüktől, a negyed második felét pedig megfordították a vendégek, végül egállal zárták az első 10 percet a felek. A nagy változás a második felvonásban jött el, ekkor lépett el a Radnicski a Szkopjétől, és már 18 pontosra is növelték előnyüket a harmadik negyed során. Bár egyszer még ezen játékrész második felében öt pontra, majd a negyedik negyed elején hatra feljöttek a hazaiak, nem sikerült fordítaniuk, így már nincs nyeretlen alakulat az Adria Ligában. A macedónoknál mind a kilenc pontszerző elérte legalább a hat egységet, de ennél lényegesen többet csak Damjan Sztojanovszki (19 pont) és Cade Davis ért el (11 pont), ez pedig a gyenge védekezéssel karöltve kevés volt a sikerhez. A túloldalon négyfejű volt a szörny: Csapin és Boriszov (16-16 pont), Amaning (15 pont) és Worthington (14 pont vezették győzelemre csapatukat.

Szkopje: D. Sztojanovszki (19 p., 10 lep.), Davis (11 pont, 8 lep., 7 kih.f.)

Radnicski: Csapin (16 p., 8 kih.f.), Boriszov (16 p.), Amaning (15 p., 8 lep.), Worthington (14 p. 7 kih.f.)

Cedevita (horvát) - Crvena Zvezda (szerb) 68-66 (15-13, 15-19, 23-9, 15-25)

Az edzőcserét követően az előző körben győztes Zvezda találkozott a kiírás egyik végső esélyesével, a Splitben viszont elbukó Cedevitával. Gyenge színvonalon, nagyon erőlködve indult az összecsapás, hét perc játék után mindössze 8-6-ot mutatott a tábla. A hazaiak végig vezettek, de alig-alig, az első két negyedben végig egy-két támadásnyi volt mindössze a különbség a két fél között. A nagyszünet előtti két perc aztán a szerbeknek sikerült sokkal jobban, így ugyan végig hátrányban kosaraztak addig, mégis ők mehettek előnnyel a 15 perces pihenőre. A fordulás után a horvátok elkezdtek kosárlabdázni, 5-8 pontos előnyük a harmadik 10 perc végére 12 lett, itt úgy tűnt, hogy kézben is tartják a mérkőzést. Az utolsó perceket azonban nagyon elrontották, magabiztos vezetésükből három perc alatt meccset csinált a Zvezda, az utolsó percre 65-63-mal fordultak a felek. A hazaiak belehibázgattak a büntetőkbe, így 68-65-nél támadhatott az egyenlítésért a szerb gárda. Okosan faultolt a Cedevita, Rakocsevics bedobott egy büntetőt, de a másodikat kihagyta és ugyan sikerült visszaszednie a támadópattanót, a visszatett labda nem ért célba, így nagyon vékonyan, de nyertek a horvátok. A hazaiaknál Suput (18 pont) mellett hárman is elértek 10 egységig, a Zvezdánál viszont Rakocsevics (18 pont) mellett a többiek nem sokat tettek be a közösbe, egyedül pedig kevés volt ezúttal a szerbek legnagyobb sztárja.

Cedevita: Suput (18 p. 7 lep., 7 kih.f.), Bilan (10 p. 7 kih.f.)

Crvena Zvezda: Rakocsevics (18 p.), Katics (10 p.)

Krka (szlovén) - Cibona Zagreb (horvát) 69-67 (15-18, 23-16, 11-19, 20-14)

A szlovén és a horvát bajnok összecsapására is igaz volt, ami az előző találkozóra: pontatlanul, sokat hibázva kezdtek a csapatok, itt hét perc játékot követően 7-9 volt az állás. Szinte végig vezettek a horvátok, de nem sikerült komolyabb előny kiharcolniuk, ami visszaütött a második negyed elején. Óriási blackout következett be ugyanis náluk, nyolc perc alatt mindössze három pontra voltak képesek. 35-21 után még egy csavar jött még ebben a félidőben: a hátralévő két percben az addig teljesen impotens támadójátékot bemutató Cibona 13 pontot dobott, a 38-35-ös félidei állás így nem is mutatta meg, micsoda hullámzás ment a második tíz percben. Fordulást követően megint egál volt a meccs, hol itt, hol ott volt a 2-4 pontos előny, a záró felvonásra már a vendégeknél volt a fór. A negyedik negyedben is végig a horvátoké volt az irányítás, ők vezettek, a Krka pedig futott az eredmény után, ám az utolsó öt percben megint szétesett Justin Hamiltonék támadójátéka, összesen négy pontot szereztek a negyed második felében, és bár a szlovének sem termelték ipari mennyiségben a pontokat, sikerült fordítaniuk Lalic büntetőivel. Az utolsó támadásban előbb faultoltak a hazaiak, majd Strawberry eladta a labdát, így a Cibona 1-3-mal, míg a Krka 3-1-gyel áll négy fordulót követően. A Krkánál a győztes büntetőket bedobó Lalic (15 pont) mellett Lorbek (11 pont) érte el mindössze két számjegyű pontértéket. A túloldalon is mindössze hárman, Strawberry (14 pont), Kus (11 pont) és Ware (10 pont) tudtak ebbe a tartományba érni, de a vendégek egy, a második negyedbeli teljes rövidzárlatuk ellenére is megnyert meccset buktak el.

Krka: Lalic (15 p., 5 kih.f.), Lorbek (11 p., 5 kih.f.), Vladovic (9 p.)

Cibona Zagreb: Strawberry (14 pont, 6 kih.f., 5 lep., 5 el.l.), Kus (11 p., 5 gp., 4 kih.f.)

Partizan Belgrád (szerb) - Siroki (bosnyák) 65-62 (18-16, 14-19, 13-6, 20-21)

Jobban kezdte a meccset az idén eddig a teljes sorozatban eléggé visszafogottan játszó hazai Partizan, ám az első negyed második felére teljesen kiegyenlítette vált a küzdelem. 17 perc után 30-30-at mutatott az eredményjelző, a félidő vége azonban jobban sikerült a bosnyákoknak, ha nem is túl nagy különbséggel, de vezetéssel mehettek a nagyszünetre. Fordulás után tovább nőtt a különbség a vendégek javára, bár nem drasztikusan, de folyamatosan, így a harmadik negyed felénél 34-41-es Siroki vezetést láthatott a belgrádi publikum. A harmadik szakasz innentől kezdődő fele volt azonban a találkozó döntő periódusa, öt perc alatt ugyanis 11-0-át futottak a vendéglátók, és 25 percnyi gyenge játékuk ellenére is négy egységgel vezettek a záró játékrész előtt. Az utolsó 10 percben állandósulni látszódott egy 3-5 pontos differencia a két fél között, ám Boris Barac egymaga még megpróbált egy utolsó nagy rohamot, 8 pontos szériájával 60-59-nél még meccs volt egy perccel a lefújás előtt. Innentől kezdve azonban öt hazai pont érkezett megválaszolatlanul, Darko Planinic 2+1-e már csak kozmetikázásra volt jó, így újra csak nagy csatában, de nyerni tudott a Partizan, 3-1-gyel állnak, míg a Siroki 1-3-ra rontotta mérlegét. A szerbeknél Lucsics és Gordon vitték a prímet (16-16 pont), míg a vendégeknél Planinic (14 pont), Barac (13 pont), és Vragovic (11 pont) minimális segítséget kapott a társaktól.

Partizan Belgrád: Lucsics (16 p., 6 kih.f.), Gordon (16 p., 7 lep.)

Siroki: Planinic (14 p., 9 kih.f.), Barac (13 p.), Vragovic (11 p.)

Zadar (horvát) - Union Olimpija (szlovén) 66-78 (25-26, 15-16, 9-20, 18-17)

Egy győztes Euroliga bemutatkozást követően látogatott az eddig meglepően jó, de ettől függetlenül két vereséget is begyűjtő Zadarhoz a szlovén Union Olimpija. A meccs első félideje az amerikaiakról szólt. Hazai oldalon Romeo Travis volt a húzónév, mellette Ante Delas iparkodott leginkább, de kettejüknek nem sok segítsége akadt, nem is véletlen, hogy végig hátrányban kosaraztak az első 20 percben. A túloldalon újra jobbik arcát mutatta a Dylan Page - Aaron Baynes páros, mellettük Jaka Blazic a szokásos ponterős játékát hozta, ennek ellenére hiába mentek el 5-6 ponttal is a második negyedben, a félidőben mindössze két egységgel voltak fórban. A fordulás után aztán kezdett elnyúlni a vendég alakulat, a harmadik negyed közepétől (44-47) egy 14-4-es rohamot futottak, hiába volt közte hazai időkérés, nem sokat hatott a zadari legényeknek. A ljubljanai együttesben Alen Omic, Sasu Salin és egy harmadik amerikai, Dominic Waters is felfejlődött az első félidőben jól játszó trió mellé, a túloldalon Travis és Delas mellett viszont továbbra is csak közepes teljesítményeket találhattunk, a Union Olimpija ekkor biztos befutónak tűnt az eredmény mellett amiatt is, mert több lábon álltak, mint a Zadar. A záró felvonás azonban egy elég nagy vendég rövidzárlattal indult, főként Travis és Krasic vezetésével 10-2-es rohamot indítottak a hazaiak, ezzel 58-63-ra jöttek fel. Az időkérést még 55-61-nél kihasználták a vendégek, és kicsit késleltetve, de hatott is, zsinórban dobott 5 pontjuknak köszönhetően újra 10 volt közte (58-68). Az időkérés nem segített öt perccel a vége előtt, tovább nőtt a különbség, úgyhogy megérdemelten nyert a vendég gárda, ezzel 3-1-gyel állnak, a Zadar pedig 1-3-mal.

Zadar: Travis (18 p., 8 lep.), Delas (8 p., 5 lep., 5 kih.f.), Krasic (7 p., 4 lep., 3 gp.)

Union Olimpija: Blazic (13 p.), Page (16 p.), Omic (12 p., 11 lep.)