Adria Liga: visszatérés és egyesülés

Hivatalosan október 8-án kezdődik az Adria Liga 11. szezonja. A Jugoszlávia szétesése után létrehozott bajnokság több nagy változást megélt már, s ez az idei évadban sem lesz másként - részben elhagyja a ligát egy "törzsgárdatag", ugyanakkor visszatér, s a második szezonját tölti e ligában az európai klubtornák egyik legsikeresebb együttese.

Hogy miért is kiemelkedő jelentőségű e liga Európában? Nos, mert az összes jugoszláv utódállam ott volt az Európa-bajnokságon, sőt, e fiatal utódállamok fele, két hagyományosan erős válogatott, a szerb, a szlovén és az Eb meglepetéscsapata, a macedón nemzeti együttes - e kis országnak csapata nem szerepel az Adria Ligában, játékosai annál inkább - is beverekedte magát a legjobb nyolc közé.  A térség tehát egyértelműen meghatározó a kontinens férfi kosárlabdázásában - lehet(ne) onnan tanulni...

A 2001-02-es évadban szlovén, horvát, bosnyák és montenegrói együttesek részvételével, Goodyear Liga néven hozta létre az ABA (Adriatic Basketball Association) ezt a sorozatot. Az induló 12 csapat között olyan nagy hagyományokkal bíró együtteseket találunk, mint a Boszna Szarajevo, a Cibona Zagreb, a Zadar, vagy az Olimpija Ljubljana. A mezőny lejátszotta a 22 fordulós alapszakaszt, s utána a négy legjobb gárda játszotta Ljubljanában a Final Four-t. Az első kiírás szlovén, azon belül is hazai sikerrel zárult, az Union Olimpija nyert. A következő évadban maradt 12 csapat, ám két neves együttes szállt be a sorozatba, éppen az a kettő, amelyre a hamarosan kezdődő sorozat kapcsán visszatérünk. Benevezett Szerbiából a Crvena Zvezda, valamint "kakukktojásként", azaz nem mint jugoszláv utódállam képviselője Izraelből a Maccabi Tel Aviv.

A második kiírás horvát sikerrel zárult, a Zadar jutott fel a csúcsra.

A 2003-04-es szezonban nem indult a Maccabi, viszont bővült a mezőny, 14 gárda állt rajhoz, s a Reflex nevű alakulat diadalmaskodott. A következő évadban tovább emelkedett e létszám, 16 csapat részvételével indult az Adria Liga. Beszállt többek között a Partizan és a Hemofarm, s ez utóbbi ha már elindult, debütánsként meg is nyerte a sorozatot. Az is eltérés volt az előző évekhez képest, hogy nyolcas döntőt rendeztek.

A szervezők úgy érezték, gondolták, a sok csapat részvételétől felhígulhat a mezőny, a színvonal szinten tartása, emelése céljából visszatértek a 14 csapatos tornára, tehát csökkentették a létszámot, de így is volt egy új gárda, a Vojvodina. A bajnokságot az FMP együttese nyerte.

Bár a létszám maradt, több jelentős változás következett be az Adria Liga néven ismert, s egyre inkább elismert sorozatban. Az addigi névadó kiszállt, s a sorozat NLB néven futott tovább. Jelentős változás volt még, hogy az addigi négyes, vagy nyolcas döntő helyett a legjobb négy csapat két győzelemre menő playoff rendszerben játszott az alapszakaszt követően. Az új műfaj a Partizan csapatának kedvezett leginkább, a belgrádiak nyertek. 2006. december 27-én a sorozat történetében először rendeztek All Star gálamérkőzést.

A 2007-08-as sorozatban tettek még egy "csavart" a kiírásba. Az Euroligához hasonlóan kombinálták a playoff-ot a Final Four-ral. Nyolc együttes folytathatta az alapszakasz után, s ezek az első körben két győzelemig tartó rájátszást játszottak. A továbbjutók aztán a négyes döntőben mérkőztek meg a bajnoki címért, s a sorozat története során először címvédés történt, újra a Partizan bizonyult a legjobbnak.

A következő szezonban visszatértek szinte a gyökerekhez, hogy az alapszakasz után a négy legjobb csapat játszott a Final Four-ban. Szerb dominancia jellemezte az évadot, hiszen a négyes döntőbe a Partizan, a Zvezda és a Hemofarm mellé egyetlen "külsősként" tudta beverekedni magát a horvát Cibona. A Partizan triplázott, zsinórban harmadszor is megnyerte a sorozatot.

A tavaly előtti kiírás nagydöntője igazi klasszikus összecsapást hozott, amelynek az utolsó pillanatokról készített felvételeit rengetegen tekintették meg a világhálón.A tradicionálisan mindig is csemegének számító Cibona-Partizan párharc ezen újabb "gyöngyszemén" Dusan Kecman szinte a saját térfeléről szerezte a belgrádiak győztes találatát. Zágrábban!


Így jutottunk el a legutóbbi kiíráshoz, amely a Partizan Belgrád zsinórban ötödik sikerét hozta. A döntőben ezúttal az első kiírás győztese, a Union Olimpija Ljubljana volt az ellenfél, s nagy csatában 77-74-re nyert Szerbia kirakatcsapata.

Két kiváló játékosunk révén magyar vonatkozása is van az Adria Ligának. Báder Márton három ország csapataiban szerepelve nem kevesebb, mint öt szezont játszott e rangos délvidéki ligában. A Krka Telekom Novo Mesto színeiben debütált e ligában, a 2002-2003-as évadban, 19 meccsen 5,4 pontot és 3,8 lepattanót átlagolt. A következő szezonban mindkét paraméterben jelentősen növelte saját átlagát, 11,7 pontos és 6,1 lepattanós átlaggal segítette klubcsapatát.

Ebben az évadban játszotta karrierje legjobb meccsét is az Adria Ligában, s lehet, az a remeklés a jövője szempontjából is meghatározó volt: a zágrábi csapat ellen 2004. február 22-én úgy szerzett kerek 30 pontot,hogy a a duplákat 80%-kal (8/10),a büntetőket 84.6%-os pontossággal (11/13) pontossággal dobta, s két triplakísérletéből is egy jó volt. Emellett leszedett 12 lepattanót - amelyből ötöt a támadó palánk alatt kaparintott meg.

Következett a Cibona, a horvát sztárcsapat. 7,4 pont, 4,4 lepattanós átlaggal. Érdekesség, s a Cibona keretének erősségére jellemző, hogy Marcinak akkor jobb átlaga volt az Euroligában, mint az Adria Ligában. A következő évadban 5,7 pontot és 4,2 pattanót átlagolt.

Báder a 2008-09-es szezont Ukrajnában kezdte a Himik Juzsnij csapatánál, ám szezon közben Szerbiába szerződött, a Hemofarm csapatához. Ott az évad második felében játszott az Adria Ligában, ahol 7 meccsen 7 pont és 3,4 lepattanó volt az átlaga.

Németh István a 2007-2008-as évadban a szerb Vojvodina színeiben szerepelt az Adria Ligában, s igen jónak mondható 12,4 pontos átlagot teljesített 26 igen kemény mérkőzésen. Neki az igazán nagy meccse egy egyébként 81-76-ra elvesztett szerb "belharcban" volt, a Crvena Zvezda ellen, amelyet 2007. december 22-én 25 ponttal "kínált meg", igen jó dobóteljesítménnyel. A duplákat 83,3%-as (5/6), a triplákat pedig 57,1%-os (4/7) találati aránnyal értékesítette Belgrádban, s mindhárom büntetőjét a "helyére küldte".

Az Adria Liga a térség játékosainak, tehetséginek egy hihetetlen nagy lehetőség, egy olyan versengés, amelyre nagyon odafigyelnek nemcsak a legnívósabb európai bajnokságok klubjai, hanem a tengerentúlon, az NBA játékosmegfigyelőinek látókörében is ott van - nem véletlenül.

Nyilván a most kezdődő sorozatban is lesznek majd, akik berobbannak, s akiket majd elvisznek a nagy nyugati klubok, vagy elkerülnek az NBA-be...

A sorozat történelmi statisztikáit, azon belül is az egy meccsen elért legjobb teljesítményeket böngészve azt láthatjuk, hogy Báder Marci már említett 46-os teljesítményindexe holtversenyben a 10-15. legjobb az Adria Liga történetében. Azért más magyar vonatkozások is vannak. Az egy meccsen dobott pontok rangsorában is vannak, ha nem is annyira direkten, mint Báder és Németh esetében magyar vonatkozások.  Az élbolyban olyan zsenik mellett, mint Milan Gurovics, Igor Rakocsevics, vagy az újabbak közül Nikola Pekovics, egy kicsit régebbről pedig Josip Sesar vagy Damir Mulaomerovic neve mellett-között egy még az "ősidőkben", 2001 szeptemberében lejátszott Zadar-Dita meccsen a maga 41 pontjával a rangsor 3-4. helyén ott találjuk Dragan Alekszics nevét...A 6-11 helyen pedig 39 pontot "termelve" egy 2003-as Zagreb-Split horvát csúcsrangadón a pár éve a Falco csapatában is megforduló balkezes horvát erőcsatárét, Ivan Perincicét. Az idei év, azaz a legutóbbi évad egyik hatalmas alakítása, még e roppant magas szinten is kiemelkedő teljesítmény pedig Mario Kasun nevéhez fűződik. A 30 éves, 213 centi magas horvát center a Buducsnoszt otthonában képtelen volt mezőnyből hibázni, s nem csak pár kísérlete volt - 14!

Ami a liga "nehéztüzéreit" illeti, egy, a közelmúltban nekünk is sok kellemetlenséget okozó játékos, a finn Teemu Ranniko az Olimpija Ljubljana színeiben 2005-ben a zágrábiaknak 12-ből 10, két évre rá a Hemofarm ellen 13-ból 9 triplát vágott be. Minimum figyelemre méltó Marko Tomas, illetve Uros Tripkovics egy-egy káprázatos alakítása, mindketten 9-ből 8 hármast "vágtak be".  A már említett Alekszics egy Dita-Trglav meccsen kiosztott 14 gólpasszával e kategóriában is ott van az Adria-Liga örökrangsorának 3. helyén. Báder Marci nevét pedig a legjobb védőpattanózók között olvashatjuk a 7-20. helyen holtversenyben 13 pattanóval, többek kötött a török Besokkal, a szerb Milenko Topiccsal, a bosnyák Ratko Vardával, valamint a kategóriát 15-tel vezető macedón Todor Gecsevszkivel holtversenyben...A pattanózásnál egy másik horvát ex-Falco játékos, Niksa Tarle nevével is találkozhatunk, őt az egy meccsen leszedett 20 pattanóval az örökrangsor második helyén találjuk.

Ilyen előzmények után indul a 11.sorozat,amelynek a nagy kérdése: ki állítja meg az utóbbi öt kiírásban diadalmaskodó Partizan csapatát? Az egyik gárda, amelynek erre a legtöbb esélye lehet, az a közel egy évtized után, jórészt saját bajnoksága gyengesége miatt a sorozatba visszatérő Maccabi Tel Aviv lehet. Az izraeli sztár alakulat is kezdi a sorozatot a szlovéniai Laskóban, a Zlatorog ellen október 3-án, egy a második fordulóból előrehozott meccsel. Érdekesség még, hogy két szerb gárdánál fúzió történt, egyesült az FMP Zseleznik és a patinás Crvena Zvezda...

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus