Az adriás riválisok: 3 ország 4 csapata

Bosznia-Hercegovinából kettő, Macedóniából és Montenegróból egy-egy csapat indul az Adria Ligában. E klubokat most egy blokkban próbáljuk közelebb hozni olvasóinkhoz.



Bosznia Hercegovina:

Siroki: A régi jugoszláv érában a Bosna Sarajevo számított a ma Bosznia-Hercegovinának nevezett országrész kiemelkedő csapatának. Mára ezt a szerepet egyértelműen a Siroki Brijeg együttese vette át, amely 2009 óta folyamatosan nyeri a bajnokságokat, az utóbbi két szezonban pedig duplázni tudott, azaz a bajnokság mellett a kupát is megnyerte. A bosnyák topcsapat ellen az ő pályáján még a legjobb alakulatok se mehettek biztosra az Adria Liga előző kiírásában. A gárda 9 alkalommal nyerte meg a bajnokságot és nyolcszoros kupagyőztes. A 4500 néző befogadására képes Pecara csarnokban többnyire remek hangulatban zajlanak a meccsek, s már csak a szurkolók által teremtett atmoszféra miatt is igen nehéz a mindenkori vendégcsapat dolga. A klub kifejezetten szoros kapcsolatot ápol a székhelyéhez közel eső horvátokkal, ezért is játszik aránylag sok horvát kosaras a Siroki csapatában.

Több meghatározó kosaras távozott az együttestől, így Jakov Vladovic, Fran Pilepic és az amerikai Coleman Collins. A két érkező közül Marko Sutalo a Hemofarmtól, Vedran Morovic pedig a KK Zagrebtől érkezett, mindketten mezőnyemberek. Ami érdekesség - s alátámasztja az előbb említetteket - a Siroki keretében 9 horvát - köztük a 219 centis Robert Rikic, a 217 centire nőtt Mario Novak és a 211 centi magas Darko Planinic  -, és mindössze 3 bosnyák kosaras található. E magassági paramétereket elnézve közelről nem lesz könnyű majd bevenni a Siroki kosarát.


Igokea: A Sirokival szemben az előző bajnoki kiírásban a döntőt elveszítő KK Igokea Aleksandrovac valóságos "olvasztótégelye" a régi Jugoszlávia utódállamainak.Az egyszeres bosnyák bajnoknak (2001) és kupagyőztesnek (2007) "saját fiai" mellett horvát, montenegrói és szerb kosarasai egyaránt vannak, és két amerikai játékos is szerepel az együttesben. 5 játékos távozott, 6 - köztük a 2 amerikai - érkezett az Igokea együtteséhez. Nincsenek sztárjaik, kérdés, Dragan Bajic mester mennyire tudja összehangolni, egy hullámhosszra hozni ezt a társaságot, amely azért messze nem annyira magas alakulat, mint a másik bosnyák gárda.



Macedónia

KK MZT Szkopje Aerodrom: Aki figyelemmel kíséri az európai férfi kosárlabdát, tudhatja, hogy a legjobb macedón kosarasok túlnyomó része nem a hazai bajnokságban, hanem Európa legerősebb ligáiban játszik. Ezzel együtt mégiscsak a legutóbbi Európa-bajnokságon 4. helyezést szerző ország bajnokcsapatáról van szó, érdemes kicsit alaposabban górcső alá venni.

Macedónia eddigi legnevesebb kosarasa Petar Naumoszki, aki még a nagy jugoszláv válogatottba is beverekedte magát. Bo McCalebb személyében remek honosított játékosuk van. Nyilván mondogatják arrafelé, hogy a most a Cedevitához szerződő Vlado Ilievszki, valamint Pero Antics és a Sztojanovszki fiúk nevével fémjelzett, a 4 közé jutásért a házigazda litvánokat legyőző válogatott amilyen lendületben volt, az elődöntőben akár jobban is megnehezíthették volna a későbbi Európa-bajnok spanyol csapat dolgát, ha nem sérül meg a kontinensviadal során korábban az egyik legjobb magas emberük, Todor Gecsevszki.

Nem véletlenül említettük a rutinos, 35 esztendős a 4-es és az 5-ös poszton egyaránt bevethető - mit bevethető, remek teljesítményre képes - , távolról is igen veszélyes, a triplákat remekül dobó kosarast, ő ugyanis ő az MZT-ben szerepel, és a bedobó Damjan Sztojanovszki is ott volt a litvániai sikercsapatban, amelynek játékosait hősöknek kijáró fogadtatásban részesíttették odahaza. Úgy gondoljuk, a többségükben hazai játékosokkal - a 2-2 szerb illetve amerikai játékossal felálló macedón bajnok érdekes, üde színfoltja lehet a most induló Adria Ligának.

Montenegró

Buducsnoszt Podgorica: Egyeduralkodó a gárda Montenegróban. Amióta a "fekete hegyiek" különváltak Szerbiától, mind a 6-6 bajnoki és kupasorozatot a Buducsnoszt nyerte. Korábban egyébként 3 alkalommal szerb-montenegrói bajnok és kupagyőztes is volt a gárda, ami azt jelzi: igen nívós, jelentős hagyományokkal rendelkező együttesről van szó. Hogy a szép és eredményes tradíciókat Podgoricán próbálják "szinten tartani" azt jól jelzi, hogy a gárda - többek között a Cibona Zagrebet és az Union Olimpija Ljubljanát is megelőzve - beverekedte magát az Adria Liga legutóbbi kiírásában a Final Four-ba.

A tavalyi gárda egyik legjobbja, Bojan Dubljevics a neves spanyol együtteshez, a Valenciához igazolt, a szerb Bojan Krsztovics pedig a Radnicskihez. Két amerikai légiósukat lecserélték, a Jemaine Anderson-Matthew Bouldin duó helyett a finn Gerald Lee (Prima Veroli) és Demarqius Bost (Missisipi egyetem) érkezett. A Benettontól egy bolgár hátvédet, Pavin Ivanovot igazolták le és van két rutinos, valamint egy fiatalabb szerb kosarasuk. Mellettük - a gárda erősségéhez még egy adalék s ezzel tán ahhoz is, hogy most sem kell eredményesség tekintetében alább adnia a podgoricai gárdának sem az Adria Ligában, sem pedig az Európa-kupában, hol tavaly is mentek egy kört. A Buducsnoszt keretében nem kevesebb, mint 4 játékos volt részese a nemzeti csapat nagy nyári menetelésének. A podgoricai együttes játékosai közül Vladimir Mihalovics, Aleksa és Marko Popovics, valamint az óriási tehetségnek tartott ifjú Nikola Ivanovics volt tagja annak a montenegrói válogatottnak, amely veretlenül (!!!) nyerte azt az Eb-selejtezőcsoportot, amelyben többek között a szerb és az izraeli válogatott is ott olt...

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus