BSL, 12. forduló: Az Efes nyerte az eheti nagy rangadót

Az utóbbi hetekben több nagy győzelmet is arató Darüssafaka a listavezető Efest már nem tudta megverni. A Galata is megégett a forró hangulatú izmiri katlanban, a Fener, a Besiktas és a Banvit viszont nem botlottak.Chris Copeland Tony Crocker csapattársaként jó játékkal tért vissza Európába.

Fenerbahce (10-2) – Trabzonspor Medical Park (4-8) 98-78

Nagyon jól kezdte a Trabzonspor az Ekpe Udoh nélkül játszó Fenerbahce elleni meccsét idegenben, majd hasonlóképpen is folytatták azt a vendégek, hiszen egy 16-4-es rohamot követően már 16 ponttal, 40-24-re vezettek. Ekkor aztán az eddig többnyire gyengélkedő, most viszont a szezon legjobb meccsét játszó Luigi Datome (20/6 pont, 8 lepattanó, 6 gólpassz) vette a hátára a címvédőt, akik szemvillanás alatt ledolgozták hátrányukat. Félidőben már náluk volt az előny (43-42), a vége pedig nagyon sima, 20 pontos Fener-győzelem lett. A hazaiaknál Datomén kívül még öten jutottak el 10 pont fölé, akik közül a szintén az idei legjobb meccsét játszó Ahmet Duverioglu (15 pont, 9 lepattanó, 2 blokk) és Kosztasz Szlukasz (16/12 pont, 5/4 tripla) emelendők ki. A Trabzonspor Dwight Hardy (22/6 pont) és Caleb Green (19 pont, 5 gólpassz) jó játékára építve tudott vezetni a meccs elején.

Anadolu Efes (11-1) – Darüssafaka Dogus (8-4) 78-72

Szoros meccset vívott egymással a két Euroligában érdekelt csapat, az Efes és a Darüssafaka, ahol a vendég Blatt-legénység a Real Madrid, a Fenerbahce és a Maccabi Tel-Aviv legyőzése után a listavezető kék-fehérekkel már nem bírt. A Darüssafakában ugyanis csak Scottie Wilbekin (18/15 pont) és Will Clyburn (17 pont, 8 lepattanó) teljesítettek jól, még egy ilyen extra produkció hiányzott a győzelemhez. Az Efesben Cedi Osman (19/3 pont, 5 lepattanó) szállította a pontok nagy részét, Derrick Brown (14 pont, 10 lepattanó) és Tyler Honeycutt (10 pont, 10 lepattanó, 2 blokk) pedig dupla-duplát jelentő mezőnymunkájukkal tűntek ki. A meccs egyébként végig nagyon szoros volt, 7 pont volt a legnagyobb különbség a felek között, de az utolsó negyed már egyértelműen az Efesé volt.

Pinar Karsiyaka (6-5) – Galatasaray Odeabank (8-3) 78-72

Egy balhétól sem mentes mérkőzést nyert meg teljesen megérdemelten a Pinar Karsiyaka a Galatasaray ellen, ahol az izmiriek a meccs nagy részében vezettek. Igaz, hogy a második negyedben már 11 ponttal is ment a Galata (24-35), félidőre azonban már a hazaiaknál volt az előny (45-42). Ezt aztán jól is őrizték a továbbiakban, még az sem zavarta meg őket, hogy 71-67-nél egy negyed órára félbeszakadt a találkozó, miután a szurkolók alaposan megszórták a játékteret különböző tárgyakkal. A meccs aztán folytatódhatott, ám fordulat nem történt, így a Karsiyaka behúzta a mérkőzést, akiknél DaJuan Summers (23/9 pont, 5 lepattanó) mellett Mateusz Ponitka (15/3 pont), J’Covan Brown (14/6 pont) és Michael Green (13 pont, 7 gólpassz, 5 lepattanó, 4 labdaszerzés) is nagyon jól teljesített. A Galata legeredményesebbjei Blake Schilb (15/9 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz) és Hüyesin Köksal (15/3 pont, 7 lepattanó) voltak.

Besiktas Sompo Japan (10-2) – Gaziantep Basketbol (3-9) 67-60

Ha nem is játszi könnyedséggel és a leglátványosabb módon, de a lényeg a Besiktas számára, hogy behúzták a Gaziantep elleni találkozójukat is és továbbra is ott vannak az élmezőnyben. A fekete-fehérek a második félidő elején húztak el 10 pont körül, ezt az előnyüket pedig többé-kevésbé a legvégéig tartani tudták. A Besiktas kulcsemberei közül az egyaránt dupla-duplázó Earl Clarkra (20/6 pont, 12 lepattanó) és Vladimir Stimacra (14 pont, 13 lepattanó), illetve Michael Rollra (14/6 pont, 4 gólpassz) ezúttal sem lehet panasz a Gaziantepben viszont Jerry Jefferson (21 pont, 10 lepattanó, 6 gólpassz, 3 labdaszerzés, 2 blokk) egyedül kevés volt.

Halk Enerji TED Ankara Kolejliler (0-12) – Banvit BK (9-3) 76-99

Könnyedén pipálta ki az Ankara elleni házi feladatát a Banvit, a nyeretlen fővárosiak a balikesiri alakulat dolgát sem tudta megnehezíteni. A Banvit kényelmesen szerezte kosarait, folyamatosan növelték előnyüket, így a harmadik negyed végén már 86-55-re vezettek. Hatan is kétszámjegyű ponttermést tudhattak magukénak a vendégeknél, Damian Kulig (16/9 pont, 8 lepattanó), Edo Muric (15 pont, 5 gólpassz, 5 lepattanó) és Jordan Theodore (15 pont, 7 gólpassz) pedig közülük is kiemelkedtek. Az Ankarában Shannon Shorter (27 pont, 8 lepattanó) ezúttal is hozta szokásos kiváló statisztikáját.

Yesilgiresun Belediye (6-6) – Demir Insaat Büyükcekmece (5-7) 100-72

Végtelenül egyoldalúra sikerült a tavalyi szezon két újoncának, a meccs előtt még ugyanúgy álló Yesilgiresunnak és Büyükcekmecének az összecsapása, ahol a vendégeknek esélyük sem volt a győzelemre. A Yesilgiresun 12-0-s kezdéssel adta meg a meccs alaphangját, a félidőben pedig már 27 ponttal, 50-23-ra vezettek. A házigazdák játékosai egymást múlták felül, akik közül Malcolm Armstead (20/12 pont, 6 gólpassz, 5/4 tripla) és Okben Ulubay (20/20/15 pont, 5 gólpassz, 5 lepattanó, 6/5 tripla) szépen megszórták magukat távolról.

Muratbey Usak Sportif (4-8) – Tofas Bursa (5-7) 74-98

Nagyszerűen sikerült Chris Copeland (16/12 pont, 4 lepattanó, 3 labdaszerzés, 3 gólpassz, 5/4 tripla) NBA-ből Európába való visszatérése, az erőcsatár a szintén jól játszó Tony Crocker (16/3 pont) csapattársaként szerepel a továbbiakban, és egyből győzelemre is vezette új csapatát az Usak vendégeként. A bursaiaknák még Kalojan Ivanov (21/6 pont, 6 lepattanó) és Sammy Mejia (18/6 pont, 8 lepattanó) is remekelt, így nem csoda, hogy a szoros első félidő (41-44) után megtörte vendéglátói ellenállását a Tofas. Az Usak legjobbja Rolands Freimanis (15/3 pont, 11 lepattanó) volt ezen az estén.

Istanbul BBSK (4-8) – Best Balikesir (1-11) 80-75

Izgalmas meccset játszott egymással az Istanbul és a Best Balikesir, ami csak az utolsó másodpercekben dőlt el. Egy perccel a vége előtt még a vendégek vezettek 75-74-re, a meccs utolsó hat pontját azonban az Istanbul szerezte, egészen pontosan a két legjobbjuk, Jaka Klobucar (22/6 pont, 5 gólpassz, 4 lepattanó) és Sean Armand (15/3 pont, 4 gólpassz).