BSL, 13. forduló: A Fener nyerte az Efes elleni rangadót

A török bajnokság legnagyobb derbijén a címvédő Fenerbahce legyőzte és ezzel beérte a tabella élén a játéknap előtt még egyedül listavezető Efest. A másik „euroligás” rangadón a Darüssafaka jobb volt a Galatánál, a Besiktas pedig hosszabbításos győzelmével továbbra is ott lohol a Fener és az Efes nyakán.

Fenerbahce (11-2) – Anadolu Efes (11-2) 81-75

Rajt-cél győzelmet aratott a Fenerbahce az Efes felett, 0-2 után ugyanis már egyszer sem volt hátrányban a török bajnokság legnagyobb rangadóján a címvédő Obradovics-legénység, így beérték a tabella élén a tavalyi döntős ellenfelüket. Az Efes ugyan egyszer-egyszer még ki tudott egyenlíteni – utoljára a harmadik negyedben 52 pontnál – a Fenernek azonban mindenre volt válasza. A legeredményesebb Bobby Dixon (18/6 pont) mellett ugyanis Kosztasz Szlukasz (17/6 pont, 7 gólpassz) és Luigi Datome (16/12 pont, 5 lepattanó) is nagyon jól, ponterősen játszott, Ekpe Udoh (9 pont, 9 lepattanó, 2 blokk) révén pedig a palánk alatt is dominált a Fener. Az Efesben ezzel szemben csak Thomas Heurtel (20 pont) volt hatékony.

Galatasaray Odeabank (8-5) – Darüssafaka Dogus (9-4) 72-87

Két és fél negyedet bírt a Galatasaray a másik „euroligás” rangadón a Darüssafaka ellen, a meccs második felében aztán még egyik legjobbja, Will Clyburn hiányában is átrobogott a bordó-sárgákon a Dogus. A harmadik negyed közepén még a Galata vezetett 52-49-re, innen azonban egy hatalmas, 21-4-es rohammal fordított a Darüssafaka, amire már nem volt válaszuk a hazaiaknak. A vendégeknél szépen eloszlottak a terhek, hatan dobtak 10 és 15 pont között náluk, közülük Brad Wanamaker (15/3 pont, 7 gólpassz, 3 labdaszerzés, 3 lepattanó), James Anderson (15/3 pont, 6 lepattanó) és Scottie Wilbekin (15/3 pont, 4 labdaszerzés) voltak a legeredményesebbek egyaránt 15-15 egységgel. A Galatában Tibor Pleiss (18 pont, 11 lepattanó), Vladimir Micov (17/9 pont) és Blake Schilb (16/3 pont, 5 lepattanó) teljesítményét nem érheti kritika.

Trabzonspor Medical Park (4-9) – Besiktas Sompo Japan (11-2) 90-91 h.u.

Kiváló mecset játszott egymással a Trabzonspor és a Besiktas, amit végül hosszabbításban az isztambuli alakulat nyert meg, a fekete-fehérek így továbbra is tartják a lépést a tabella elején a Fenerrel és az Efesszel. Változatos mérkőzés volt ez, a második negyed elején a Besiktas vezetett 11 ponttal (20-31), a harmadik játékrészben pedig már a Trabzonspornak volt ugyanekkora előnye (61-50). A meccset aztán a vendégektől Kyle Weems (16/6 pont, 5 lepattanó) egy triplával mentette hosszabbításra, ahol Dwight Hardy (16/9 pont) még megnyerhette volna a trabzoniaknak a találkozót, az ő dobása azonban kimaradt. A Besiktasban Weems mellett Earl Clark (27/15 pont, 7 lepattanó) és Michael Roll (14/6 pont, 8 gólpassz) játszott még hatalmasat, a házigazdáknál pedig Hardy mellett még négyen, Julian Wright (19 pont, 13 lepattanó, 5 gólpassz), Jorge Cardenas (18/6 pont, 5 gólpassz, 5 lepattanó), Kenneth Kadji (16 pont, 4 lepattanó, 2 blokk) és Caleb Green (15/6 pont, 9 lepattanó, 5 gólpassz, 3 labdaszerzés) is eljutott 15 pont fölé, mindhiába.

Banvit BK (10-3) – Muratbey Usak Sportif (4-9) 82-72

Edo Muric (21/3 pont, 9 lepattanó) és Jordan Theodore (19 pont, 5 gólpassz, 5 lepattanó) vezérletével magabiztosan, végig vezetve húzta be újabb győzelmét a Banvit, ezúttal az Usak ellen. Már az első félidőben is rendre a balikesiri alakulat vezetett, a másodikban pedig 20 pont fölé is ment már a különbség (60-37). Az Usakon Zach Auguste (19 pont, 9 lepattanó), Rolands Freimanis (19 pont) és Shaquille McKissic (17/6 pont, 6 lepattanó) eredményes játéka sem segíthetett.

Demir Insaat Büyükcekmece (6-7) – Pinar Karsiyaka (7-6) 72-68

A Galatasaray legyőzése után nem bírt a Büyükcekmecével a Karsiyaka, fontos pontot hagytak ott egyik közvetlen riválisuk otthonában az izmiriek. A Büyükcekmece győzelme ugyanakkor egyáltalán nem érdemtelen, hiszen az utolsó negyedben már egyszer sem játszottak hátrányban a hazaiak. Az egyik oldalon Kenneth Hayes (21/3 pont), a másikon pedig Michael Green (22/6 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz) játszott kiemelkedően.

Tofas Bursa (6-7) – Istanbul BBSK (4-9) 86-81 h.u.

Sean Armand (24/6 pont, 9 lepattanó) és Damir Markota (22/12 pont, 6 lepattanó) főszereplésével izgalmassá tudta tenni az Istanbul a Tofas elleni meccsét, végül azonban hosszabbítás után sikerült nyerniük Crockeréknek. Jól kezdte a meccset a Tofas, a hazaiak a második negyed elején már 29-15-re is vezettek, a fokozatosan felzárkózó Istanbul azonban Armand révén egyenlített. A ráadás aztán már ismét a Tofasé volt, akiknél Sammy Mejia (17 pont, 11 lepattanó), Kalojan Ivanov (16 pont, 7 lepattanó) és Baris Ermis (16/9 pont, 4 gólpassz) játszottak jól, Tony Crocker ezúttal halovány volt, mindössze 3 pontig jutott.

Best Balikesir (2-11) – Yesilgiresun Belediye (6-7) 81-76

Kisebb-nagyobb meglepetésre a Best Balikesir begyűjtötte második győzelmét a Yeilgiresun kárára, a házigazdák ráadásul a harmadik negyed egy periódusán kívül uralták az egész találkozót. A Yesilgiresunban Okben Ulubay (21/12 pont, 7 gólpassz, 4 lepattanó) és Malcolm Armstead (18/6 pont, 4 gólpassz, 3 labdaszerzés) ketten kevesen voltak, míg a Bestben Ike Ofoegbu (19/3 pont, 5 lepattanó), Andrew Andrews (15 pont, 6 lepattanó), Austin Nichols (14/6 pont, 8 lepattanó) és Alfrie Kelley (14/9 pont, 4 gólpassz) is szépen teljesített.

Gaziantep Basketbol (4-9) – Halk Enerji TED Ankara Kolejliler (0-13) 93-69

Könnyedén intézte el az Ankarát a Gaziantep is, a fővárosiaknak semmi esélyük nem volt ezúttal sem, a nagyszünetben már kereken 20 pont tátongott a csapatok között (56-36). Az Ankarában egyedül Shannon Shorter (22/3 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz, 2 blokk) hozta a szokásos kiváló statisztikáját, míg a Gaziantepben öten is 10 pont fölé jutottak, akik közül Jerry Jefferson (24 pont, 10 lepattanó, 9/8 mezőnyből) játszott extrán.