BSL, 17. forduló: Lejátszotta a Galata a listavezetőt

A Galatasaray nagyszerű játékkal esélyt sem adott az Efesnek, ahogy a Fenerbahce sem a Darüssafakának az „euroligás” rangadón.

Fenerbahce Ülker (13-4) – Darüssafaka Dogus (10-7) 94-74

Két héttel azután, hogy az Euroligában 106-100 arányban legyőzte a Fenerbahce a Darüssafakát, most a bajnokságban is megverte a Fener a feltörekvő isztambuli riválisát. Nem volt kérdés, hogy melyik csapat nyeri ezt a mérkőzést, már az első félidőben is végig vezetett a Fener, a másodikban pedig szemvillanás alatt tartósan 20 pont fölé nőtt a különbség. A hazai játékosok kiválóan dobták a triplákat (25/14, 56%) és szépen megosztották egymás között a terheket, öten termeltek 10 és 16 pont között. A legeredményesebbek Luigi Datome (16/9 pont, 5 lepattanó, 3/3 tripla) és Bobby Dixon (13/9 pont, 5 lepattanó) voltak közülük, a túloldalon pedig Luke Harangody (17/9 pont, 6 lepattanó) és Emir Preldzic (15/3 pont, 5 gólpassz) emelkedtek ki, nekik azonban társuk nem nagyon akadt.

Anadolu Efes (13-4) – Galatasaray Odeabank (12-5) 78-85

Elszenvedte negyedik vereségét a listavezető Efes, miután az egyik legnagyobb presztízsű isztambuli rangadón a Galatasaray legyőzte őket. A Galata teljesen megérdemelt sikert aratott, a mezőnyből pazar hatékonysággal célzó Vladimir Micov (23/15 pont, 6 lepattanó, 8/8 mezőnyből) és Stephane Lasme (21 pont, 5 lepattanó, 3 blokk, 9/7 mezőnyből) vezérletével végig előnyben játszottak a bordó-sárgák. 8-0-lal kezdett, majd a kétpontos félidei vezetés után 59-43-ra húzott el a Galata, így az Efes egyszer sem tudott vezetni a mérkőzésen és a végjátékban sem volt esélye fordítani. A kék-fehérek legeredményesebbje egyébként Jayson Granger (18/9 pont) volt.

Türk Telekom (4-13) – Pinar Karsiyaka (11-6) 70-76

Nem hibázott a címvédő, hiszen a kiesőjelölt Türk Telekom ellen ha nem is parádézva, de nagyobb gond nélkül húzta be a győzelmet a Karsiyaka. A második negyedtől már végig az izmirieknél volt az előny, ami egyszer sem érte el a kétszámjegyű különbséget ugyan, mégis kitartott nekik a meccs végéig. A Karsiyaka legjobbja Colton Iverson (17 pont, 7 lepattanó) volt ezúttal, az ex-szolnoki Lazeric Jones (14 pont) pedig a második legeredményesebb tudott lenni a vendégektől.

Trabzonspor Medical Park (7-10) – Banvit BK (11-6) 88-91

Nagyon jó kis meccset játszott egymással a két eurocupos csapat, a Trabzonspor és a Banvit, amit végül sikerült a maguk javára fordítaniuk a vendégeknek. A harmadik negyed végén még 13 ponttal, 73-60-ra vezetett ugyanis a Damian Kulig (28/9 pont, 13/10 mezőnyből) és Ryan Thompson (23/9 pont, 4 gólpassz) vezette Trabzonspor, innen csináltak egy nagy fordítást a vendégek. A Banvit állandó kulcsemberei, Adrien Moerman (17/12 pont, 7 lepattanó) és Courtney Fortson (10 pont, 9 lepattanó) most is jók voltak, ám ezúttal Jackie Carmichael (16 pont, 5 lepattanó) volt a hős, aki a negyedik negyed előtt még csak 1 pontnál tartott, ezt követően viszont tarthatatlannak bizonyult. A Banvit egyébként is sokoldalúbb volt ezúttal a megszokottnál, hiszen összesen hat játékosuk jutott 10 pont fölé, az említettek mellett pedig A.J. Slaughter (22/12 pont) is fontos kosarakat szerzett, Gasper Vidmar (15 pont, 7 lepattanó) pedig nagyon hasznos volt a palánkok alatt.

Besiktas Sompo Japan (8-9) – Yesilgiresun Belediye (5-12) 87-68

Az utolsó negyedet hatalmas fölénnyel, 31-13-ra nyerte meg a Besiktas a Yesilgiresun ellen, így végül nagyon sima győzelmet arattak a rájátszásra hajtó fekete-fehérek. Pedig az első három negyedben Tony Crocker (16/3 pont, 9 lepattanó) és a hasonló számokat hozó Darnell Jackson (16 pont, 9 lepattanó) főszereplésével többnyire még a vendégek vezettek, a hajrára azonban teljesen elfogyott az újonc. A Besiktas Maciej Lampe (19 pont, 11 lepattanó), Nate Wolters (17/9 pont, 7 gólpassz, 6 lepattanó) és Randy Culpepper (17 pont, 3 labdaszerzés) kosaraival húzott el és nyerte meg a meccset.

Muratbey Usak Sportif (9-8) – Rönesans TED Ankara Kolejliler (7-10) 74-67

A második félidőt egy nagy, 16-2-es rohammal kezdő Usak megfordította az addig az Ankara által irányított mérkőzést és újabb fontos győzelmet szerzett az egyik közvetlen riválisa ellen. A fővárosiak a végjáték előtt egy 11-0-s szériával még feljöttek egyetlen pontra (66-65), ám ekkor a mezőny legjobbja, Giordan Watson (21/9 pont) fontos kosarakat szerezve nem engedte, hogy csapata szájából kiénekeljék a sajtot.

Royal Hali Gaziantep (8-9) – Torku Konyaspor (6-11) 63-61

Egy nem túl színvonalas, ám annál izgalmasabb mérkőzést nyert meg a Gaziantep a Konyaspor ellen, és a hazaiaknak csak ez számított ezen a napon. Így ugyanis nagyon sűrű lett a középmezőny, hat csapat áll 7 és 9 győzelem között, és közülük csak ketten érhetnek majd oda a playoffra. Érdekesség, hogy kiemelkedő egyéni teljesítmény nélkül is nyerni tudott a Gaziantep, ez most elég volt az Ernest Bremer (15/9 pont, 5 gólpassz, 5 lepattanó) és Clay Tucker (15/6 pont, 6 lepattanó) fémjelezte Konya ellen.

Istanbul BBSK (3-14) – Demir Insaat Büyükcekmece (9-8) 85-88

Vetélytársaihoz hasonlóan a Büyükcekmece is nagyon fontos győzelmet aratott, Erving Walker (18/15 pont, 6 gólpassz) utolsó másodperces triplájának köszönhetően végül nem szórakozta el vezetését az újonc a ligautolsó otthonában. A félidőhöz közeledve ugyanis már egy híján 20 ponttal is vezettek a vendégek (30-49), ezt követően azonban még többször is előnyben volt az Istanbul. Jaka Klobucar (22/9 pont), Malcolm Armstead (19/6 pont, 7 gólpassz, 3 labdaszerzés) és Marcus Denmon (19/15 pont) vezérletével fordított a házigazda, végül azonban Walker és a szintén szenzációs Michael Roll (25/9 pont, 8 gólpassz, 8 lepattanó) fémjelezte Büyükcekmece örülhetett.