BSL, 18. forduló: Nem mindennapi Galata-leolvadás

A Fener, az Efes és a Besiktas magabiztosan, a Darüssafaka nyögvenyelősen hozta a soros bajnokiját Törökországban, a Galata viszont egy elképesztő, 34-5-ös rohamnak köszönhetően ki is kapott a pályaelőnyre hajtó Banvit vendégeként. Megszerezte első győzelmét az Ankara is, így nincs már nyeretlen csapat a mezőnyben.

Fenerbahce (16-2) – Yesilgiresun Belediye (8-10) 76-65

Ekpe Udoh és Bogdan Bogdanovics nélkül is maximálisan kézben tartotta a Fenerbahce a Yesilgiresun elleni fellépését, a minimálisan szükséges erőbedobással is biztosan nyert a címvédő. Amint egy kicsit feljött, vagy netán fordított a vendégcsapat, a Fener-játékosok rendre megrázták magukat, a harmadik negyed közepétől pedig már végig kétszámjegyű volt a különbség a felek között. A hazaiaknál ezúttal Jan Vesely (16 pont, 7 lepattanó) és Luigi Datome (15/3 pont) hozták a legjobb számokat, a Yesilgiresunban pedig csak Anthony Gill (20/6 pont, 6 lepattanó) volt kiemelkedő.

Anadolu Efes (16-2) – Best Balikesir (3-15) 95-67

A Fenerhez hasonlóan az Efes is magabiztosan győzött a soros bajnokiján, a Perasovic-legényég esetében ráadásul ez egy nagyarányú különbséggel is párosult. A félidő előtt már 20 ponttal (48-28) vezető Efes 95 dobott pontjából DeShaun Thomas (22/9 pont, 5 lepattanó) és Cedi Osman (17/9 pont, 4 lepattanó, 3 labdaszerzés) vállalt oroszlánrészt, a 21 labdát eladó és a gólpassz-csatát 26-10-re elbukó Balikesirben pedig Delroy James (17 pont, 11 lepattanó, 2 blokk) jelentett üde színfoltot a kiváló palánk alatti teljesítményével.

Gaziantep Basketbol (8-10) – Darüssafaka Dogus (12-6) 85-89

A hét közben a Fenerbahce elleni nagy Euroliga-diadal után a Gaziantep elleni idegenbeli fellépést is sikerrel abszolválta a Darüssafaka. Ez egy nehezen megszerzett, ám roppant fontos győzelem volt a minél magasabb pályaelőnyös kiemelésre hajtó vendégek számára, amihez Brad Wanamaker (22/3 pont, 11 gólpassz, 6 lepattanó) újabb szenzációs produkciójára volt szükség. Az első három, teljesen kiegyenlített negyed után a negyedikben ha csak legfeljebb 6 ponttal is, de már folyamatosan a Darüssafaka vezetett. Egészen 85-85-ig, miután ki más, mint Wanamaker lendített újra csapatán. A kiváló irányító mellett Ante Zizic (19 pont, 6 lepattanó, 8/7 mezőnyből), James Anderson (13/9 pont, 8 lepattanó) és Dairis Bertans (12/6 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz) is jó meccset tudhatott maga mögött az isztambuli zöld-feketéknél, a Gaziantep pedig Andy Rautins (24/18 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) és Jerry Jefferson (23 pont, 13 lepattanó, 4 gólpassz) remek meccsével tették a végletekig kiélezetté a találkozót.

Banvit BK (13-5) – Galatasaray Odeabank (11-7) 79-64

Úgy tűnik, hogy rengeteget kivett a Galatasarayból a pénteki, Barcelonában aratott bravúros Euroliga-győzelem, amit a sorozat sereghajtójaként vitt véghez az Ataman-legénység. Ennek a meccsnek a végére ugyanis már teljesen elfogyott a Galata, hiszen azt követően, hogy a harmadik negyedben még ők voltak 45-52-es előnyben, a Banvit egy egészen elképesztő, 34-5-ös rohammal fordított 79-57-re. A pályaelőnyre hajtó balikesiri alakulat hatalmas fordításában Jordan Theodore (19/3 pont, 5 gólpassz), Gediminas Orelik (19/15 pont, 4 lepattanó, 5/5 tripla) és Tolga Gecim (12/3 pont, 8 lepattanó, 6 gólpassz) is főszerepelt vállalt, a leolvadó Galatában viszont csak Vladimir Micov (16/12 pont, 4/4 tripla) volt dicsérhető ezúttal.

Besiktas Sompo Japan (14-4) – Istanbul BBSK (5-13) 86-73

Gond nélkül hozta az Istanbul elleni fellépését is a Besiktas, a fekete-fehérek így továbbra is rendületlenül őrzik harmadik helyüket a tabellán. A BL-ben még ellenfélre váró gárda már az első negyedben eldöntötte a meccset (24-9), innentől csak az ekkor megszerzett előnyük energiatakarékos megőrzésére kellett koncentrálniuk. D.J. Strawberry (17/3 pont, 6 lepattanó) volt a Besiktas legeredményesebbje, Vladimir Stimachoz (12 pont, 18 lepattanó) pedig most még a szokásosnál is jobban ragadtak a lepattanók. Az Istanbult Deniz Kilicli (20 pont, 6 lepattanó) és Sean Armand (15/9 pont, 4 gólpassz, 4 lepattanó) igyekeztek meccsben tartani.

Trabzonspor Medical Park (7-11) – Pinar Karsiyaka (10-8) 78-74

Végig hátrányban játszott és ki is kapott a Trabzonspor vendégeként a Karsiyaka, és épp az ilyen vereségeik miatt vajmi kevés esélyük van előbbre lépniük a tabellán az izmirieknek. A Dwight Hardy (22/9 pont, 5 lepattanó), Kenneth Kadji (16 pont, 4 lepattanó, 3 labdaszerzés, 2 blokk) és Julian Wright (14 pont, 10 lepattanó) által húzott trabzoniak az első negyedben már 20-7-re, a negyedikben pedig még mindig 60-44-re vezettek. J’Covan Brown (22/6 pont, 4 gólpassz), DaJuan Summers (20/6 pont, 11 lepattanó) és Michael Green (15 pont, 5 gólpassz) aztán nagy hajrát vezényeltek, így 16 megválaszolatlan pontot szerezve egyenlített a Karsiyaka, majd 72 pontnál is volt még egyenlő az állás, Kadji azonban ekkor ismét betalált és így a hajrá is a Trabzonsporé lett.

Tofas Bursa (8-10) – Demir Insaat Büyükcekmece (6-12) 73-69

Tony Crocker hiányában Vaszilij Micics (27/6 pont, 8 gólpassz, 6 lepattanó) állt a Tofas élére és vette a kezébe a karmesteri pálcát, aminek köszönhetően a bursaiak legyőzték és egy kicsit leszakították magukról a közvetlen rivális Büyükcekmecét. Egy végig nagyon kiegyenlített, szoros mérkőzés volt ez, ahol a legnagyobb különbség 8 pont volt a csapatok között, ami a Tofas számára a legjobbkor, a hajrában alakult ki a hazaiak javára. A vendégek legjobbja kimagaslóan Angelo Caloiaro (23/12 pont, 14 lepattanó) volt.

Halk Enerji TED Ankara Kolejliler (1-17) – Muratbey Usak Sportif (5-13) 90-84

A múlt héten alaposan ráijesztett az Ankara az Efesre, most viszont már nyerni is tudott a fővárosi alakulat az Usak ellen, így az utolsó nyeretlen csapatként végre ők is megízlelhették a győzelem ízét. Pedig három negyeden keresztül a vendégcsapat vezetett, a harmadik játékrészben még 12 pontos különbséggel (39-51), ezt követően egy csodás fordulat után viszont 79-64-nél már az Ankara volt 15 pontos fórban. A tripla-dupla közelébe jutó Shannon Shorter (23/3 pont, 8 gólpassz, 8 lepattanó) mellett Ian Hummer (19/9 pont, 14 lepattanó) és Dominique Morrison (21/6 pont, 4 lepattanó) is hatalmasat játszott a hazaiaknál, ahogy a túloldalon ez D’Angelo Harrison (32/12 pont, 8 gólpassz, 4 lepattanó), Rolands Freimanis (19/6 pont, 6 lepattanó) és Shaquille McKissic (18 pont, 5 lepattanó) esetében is igaz.