BSL, 21. forduló: Crockerék a kupagyőztest is elkapták

Az idén már több nagy bravúrt elérő Tofas ezúttal a kupagyőztes Banvitot győzte le, amiből Tony Crocker ismét remek játékkal vette ki a részét. Az élmezőnyben a Fener végül megfordította a Galata elleni rangadóját, és a Besiktas is kis híján így tett 20 pontos hátrányból a Darüssafakával szemben, ám egy utolsó másodperces tripla mégis a vesztüket okozta.

Galatasaray Odeabank (12-9) – Fenerbahce (19-2) 75-79

Úgy tűnt, hogy a másfél hete megsérült Ekpe Udohnak (6 pont, 10 lepattanó, 2 blokk) hosszabb időt ki kell hagynia, ám a Hanga Ádámék elleni hétközi Euroliga-vereség után a Galata elleni rangadón már vállalta a játékot és fontos oszlopa volt csapatának a klasszis center. A Fener egyébként bravúrosnak mondható győzelmet aratott, hiszen három és fél negyeden át ez a rangadó még igencsak a Galatának állt. A hazaiak ugyanis 11-3-mal zárták az első félidőt, és 41-28-ra vezettek a nagyszünetben, a terheket pedig szépen megosztották egymás között, hiszen öten dobtak közülük 12 és 15 pont között. A végén azonban egy vezér nagyon hiányzott nekik, olyan, mint amilyen a túloldalon Bobby Dixon (16/6 pont, 7 gólpassz, 5 lepattanó) és Bogdan Bogdanovics (16/6 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) is volt, utóbbi például 70-73 után bedobta azt a triplát, amivel pont került a mérkőzés végére. Ezen a meccsen tért vissza egyébként Kínából a tavalyi Galata egyik alapembere, Errick McCollum (12 pont), mellette Vladimir Micov (15/6 pont, 6 gólpassz, 5 lepattanó) és Tibor Pleiss (12 pont, 14 lepattanó, 2 blokk) hoztak nagyon jó számokat csapattársai közül.

Demir Insaat Büyükcekmece (6-15) – Anadolu Efes (19-2) 52-79

Az Efes a pénteki Euroliga-meccsén váratlanul nagy pofonba szaladt bele odahaza a Bamberg ellen, ám a bajnokságban ilyen jellegű negatív meglepetésre nem volt esély a Büyükcekmecécwl szemben. A tavalyi döntős ugyanis félidőre el is döntötte a mérkőzést, miután a második negyedet 14 megválaszolatlan ponttal kezdték, majd ugyanebben a játékrészben már 28 egységgel is vezettek (17-45). Mindenki bőven kaphatott tehát játéklehetőséget az Efesben, ami aranyat ér az egész éves erőltetett menet során, 20 perc körüli játékidejük alatt pedig Derrick Brown (16/6 pont) és Bryant Dunston (14 pont, 5 lepattanó) szórták meg magukat a legjobban.

Darüssafaka Dogus (14-7) – Besiktas Sompo Japan (16-5) 71-68

James Anderson (10/6 pont, 4 gólpassz, 4 lepattanó) egy másodperccel a vége előtt dobott triplájával legyőzte a Darüssafaka a Besiktast. Ez egy roppant fontos siker volt a Blatt-legénység számára, akik így nemcsak mostani ellenfelük, hanem a Banvit botlását is kihasználták, és így még bőven van esélyük a négybe kerülni és pályaelőnyből kezdeni a rájátszást. A meccs egyébként végig a Darüssafakának állt, az első félidőben már kereken 20 ponttal is vezettek a hazaiak (40-20). A D.J. Strawberry (18/9 pont, 3 lepattanó) és Michael Roll (15/9 pont) vezette Besiktas azonban nem adta fel, nagyot küzdve elkezdték lefaragni hátrányukat, Strawberry büntetői után, 67-68-nál pedig a mérkőzésen először a vezetést is átvették az utolsó percben. Ezt követően aztán a Dogus legjobbja, Brad Wanamaker (16/3 pont) egalizált egy büntetővel, majd az utolsó támadásnál nagyszerűen használta ki, hogy ráhúzódnak a védők és megtalálta Andersont az üres hármassal.

Tofas Bursa (10-11) – Banvit BK (15-6) 88-83

Tony Crocker (21/9 pont, 5 lepattanó) és Sammy Mejia (25/6 pont, 9 lepattanó, 5 gólpassz) fantasztikus játékával legyőzte a rájátszásba igyekvő Tofas a kupagyőztes, a bajnokságban a negyedik helyen álló Banvitot.  A végig szoros, kiegyenlített találkozón a bursaiak 69-74 után futottak egy 12-0-s szériát, amiből Crocker 5 egységgel vette ki a részét, erre pedig már nem volt válasza a Banvitnak. A vendégeknél Gediminas Orelik (23/15 pont, 6 lepattanó) és Jordan Theodore (15 pont, 5 gólpassz) nyújtották a legjobb teljesítményt, de a győzelemhez még egy hasonló performanszra szükségük lett volna.

Pinar Karsiyaka (11-10) – Halk Enerji TED Ankara Kolejliler (2-19) 84-80

A Karsaiyaka az első negyedet 30-14-re nyerte meg az Ankara ellen, ezzel megalapozva magabiztos sikerüket, amit a végeredmény nem tükröz megfelelően. Ezt követően ugyanis az izmiriek jól gazdálkodtak az ekkor megszerzett előnyükkel, és bár Shannon Shorter (24/9 pont, 8 lepattanó) és Dominique Morrison (22/9 pont, 5 lepattanó) főszereplésével mindent megpróbált az Ankara, a fővárosiak nem tudtak fordítani. A Karsiyaka legeredményesebbje Josh Owens (16 pont, 7 lepattanó, 4 labdaszerzés) lett, mellette pedig Brent Petway (13/6 pont, 12 lepattanó, 5 blokk) hozott egy kiváló, 5 blokkal megfűszerezett dupla-duplát.

Best Balikesir (4-17) – Gaziantep Basketbol (10-11) 78-71

Nagyon fontos győzelmet aratott a Best Balikesir a Gaziantep ellen, amivel az újoncnak még reális esélye maradt a bennmaradás kiharcolására, igaz ehhez még sok akadályt kell sikerrel megvívniuk. A rájátszásba igyekvő Gaziantepnek meglepő módon semmi esélye nem volt ezen a találkozón, már az elején 23-10-es hátrányba kerültek, majd mikor a második félidő elején visszajöttek 1 pontra, a Best 9 megválaszolatlan ponttal növelte ismét kétszámjegyűre a különbséget. A hazaiak a kiválóan játszó Delroy James (20/6 pont, 8 lepattanó, 2 blokk), Ike Ofoegbu (16 pont, 10 lepattanó), Andrew Andrews (15 pont, 8 lepattanó) trióra építettek, a vendégeknél pedig hiába volt nagyszerű Will Cherry (29/15 pont, 9 lepattanó, 3 labdaszerzés) és Marcus Denmon (16/3 pont, 6 lepattanó).

Yesilgiresun Belediye (9-12) – Muratbey Usak Sportif (6-15) 109-100

Nem sokat törődtek a védekezéssel a csapatok a Yesilgiresun és az Usak találkozóján, amiből végül a playoffra hajtó hazaiak jöttek ki jobban. A Yesilgiresun már 23 ponttal, 45-22-re vezetett az első félidőben, a nagyot küzdő, Sarunas Vasiliauskas (24/15 pont, 4 gólpassz), Shaquille McKissic (22/6 pont, 4 gólpassz, 3 labdaszerzés, 3 lepattanó), D’Angelo Harrison (21/15 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) trió által húzott Usak azonban kiegyenlített 92 pontnál.  Ekkor aztán ismét újítani tudott és behúzta a mérkőzést a Yesilgiresun, akiknél Ricky Ledo (30/15 pont, 6/5 tripla), Malcolm Armstead (24/6 pont, 9 gólpassz) és Dejan Ivanov (17/6 pont, 6 lepattanó) is extra teljesítményt nyújtott.

Istanbul BBSK (7-14) – Trabzonspor Medical Park (7-14) 96-78

Nagyon simán intézte el az Istanbul a Trabzonsport, ezzel a házigazdák beérték a tabellán riválisukat és megtartották hárommeccses előnyüket a még kiesőhelyen álló Best Balikesir előtt. Az Istanbul egy 14-0-s rohammal 26-10-re húzott el az első negyed végén, és előnyük innentől már végig kétszámjegyű volt. Az egyik oldalon Sean Armand (18/6 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz), a másikon pedig Kenneth Kadji (18/6 pont, 4 lepattanó) lett a legeredményesebb a maga 18-18 pontjával.