BSL, 25. forduló: Fontos derbit nyert a menetelő Galata

Újabb hosszabbításos csatát nyert a Eurocupban is döntőbe jutott Galata, így tovább tapad a Fenerre a Szolnok korábbi csoportellenfele.

Újabb hosszabbításos csatát nyert a Eurocupban is döntőbe jutott Galata, így továbbra is tapad a Fenerre a Szolnok korábbi csoportellenfele. Az Efes könnyedén verte Crockeréket és biztosan őrzi előnyét a tabella élén.

Fenerbahce Ülker (19-6) – Istanbul BBSK (8-17) 73-55

A ma kezdődő, Real Madrid elleni kőkemény Euroliga negyeddöntős párharca miatt a Fenerbahce már a hét közben fogadta az Istanbult, és végül gond nélkül hozta is a kötelezőt a sztárcsapat. Pedig a második félidő még 35-35-ös, döntetlen állásról indult, ekkor azonban egy 17-2-es rohammal elhúzott és eldöntötte a meccset a magasabb sebességi fokozatba kapcsoló Fener. Obradovics mester nagyon ügyelt a játékidő megfelelő elosztására játékosai közt, de még így is Luigi Datome (15/6 pont, 7 lepattanó) és Ekpe Udoh (13 pont, 7 lepattanó, 4 blokk) voltak a legjobbak, illetve Nikola Kalinics (12/6 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz) az idei talán legjobbját hozta, ami a statisztikát illeti. Az Istanbul elsősorban Damir Markota (16/6 pont, 11 lepattanó) révén tartotta sokáig meccsben magát.

Anadolu Efes (21-4) – Yesilgiresun Belediye (8-17) 89-74

Könnyedén verte az Efes Tony Crockeréket, így egy újabb lépéssel közelebb került az alapszakasz-győzelemhez a listavezető. Az első félidőt egy 10-2-es futással zárták a kék-fehérek, illetve a középső két negyedben extrán védekeztek, így már 28 ponttal is vezettek (74-46), innen tudott kozmetikázni valamelyest a végeredményen az újonc. Az Efes legjobbjai Thomas Heurtel (16/6 pont, 5 gólpassz) és Cedi Osman (15/9 pont, 4 labdaszerzés, 4 gólpassz) voltak.

Galatasaray Odeabank (18-6) – Banvit BK (15-10) 96-86 h.u.

Hatalmas menetelésben van a Galatasaray, hiszen a bajnokságban már zsinórban öt győzelemnél tartó Ataman-legénység a Eurocupban is bejutott a fináléba, egy egészen elképesztő meccsen, hosszabbítás után a Gran Canaria otthonában, így első döntőjére készülhet az európai porondon. Ezúttal is túlórára kényszerültek a bordó-sárgák, még akkor is, ha a második negyedtől kezdve egyszer sem vezetett a Banvit. A Galata játszott szinte végig 10 pont körüli előnyben, A.J. Slaughter (18/15 pont) azonban ismét clutch volt, és triplájával az utolsó másodpercekben kiharcolta a hosszabbítást a Banvit. Az extra öt percet azonban 11-2-vel kezdte a Galata, összességében 18 pontot szerzett ez idő alatt, így teljesen megérdemelten tartotta otthon a két pontot. Errick McCollum (22/3 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz), Vladimir Micov (18/15 pont, 5 gólpassz, 5 lepattanó) és Blake Schilb (16/6 pont, 6 lepattanó) is nagyszerűen játszott a Galatában, a túloldalon pedig Slaughter, Adrien Moerman (24/12 pont, 11 lepattanó) és Gasper Vidmar (18 pont, 8 lepattanó) emelkedett ki.

Darüssafaka Dogus (16-8) – Pinar Karsiyaka (14-11) 78-67

Három negyeden keresztül fej-fej mellett haladt egymással a korábban egyaránt az Euroligában szerepelt Darüssafaka és Karsiyaka, az élmezőny után haladó csapatok csatáját aztán végül a hazaiak nyerték. Ez elsősorban a mezőny kimagaslóan legjobbjának, Luke Harangodynak (25/15 pont, 9 lepattanó, 3 labdaszerzés) köszönhető, aki végig remekül játszott, és a negyedik negyedben is fontos kosarakat szerzett. A záró játékrész elején a Darüssafaka 9 megválaszolatlan pontot szerezve lépett el 10 egységgel (68-58), ekkora különbség korábban egyszer sem volt a találkozón, és innen már nem is tudtak felállni az izmiriek. A Karsiyakából senki nem tudott kiemelkedőt nyújtani, a legstabilabb pont Colton Iverson (12 pont, 12 lepattanó) volt közülük.

Royal Hali Gaziantep (13-12) – Trabzonspor Medical Park (11-14) 82-83

Nagyon jó meccset játszott egymással a Gaziantep és a Trabzonspor, amit végül a vendégek nyertek meg, így egy huszáros hajrával akár még ők is odaérhetnek a rájátszásra. A Trabzonspor nagyszerűen kezdett, 7-21-nél kialakult a meccsen a legnagyobb különbség. Egy fantasztikus, 17-0-s rohammal aztán fordított a Jure Balazic (25/9 pont, 11/9 mezőnyből) és Earl Calloway (15/9 pont, 12 gólpassz, 4 lepattanó, 3 labdaszerzés) vezette Gaziantep, a szériát pedig egészen 32-7-ig kitolták, így félidő előtt már 39-28-ra ment a házigazda. Az előnyük egészen az utolsó percig kitartott, ám ekkor egy triplával és két jó büntetővel a maga javára fordította a meccset a Trabzonspor. A csapatként kiváló vendégek kezdőjéből mindenki jócskán eljutott 10 pont fölé, a legeredményesebb Dwight Hardy (17/6 pont, 5 lepattanó) mellett J.P. Price (13 pont, 10 gólpassz, 4 lepattanó), Damian Kulig (15/3 pont, 9 lepattanó) és Andrija Sztipanovics (14 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz) is kiválóan játszott.

Rönesans TED Ankara Kolejliler (8-17) – Besiktas Sompo Japan (12-13) 83-94

Több hasonló meccset is elbukott már idén a Besiktas, mint a mostani Ankara elleni összecsapás, ami lehet, hogy a rájátszásba jutásába kerül majd az isztambuliaknak. Ezt a találkozót azonban különösebb gond nélkül hozták a vendégek, a második félidőben már egyértelműen ők uralták a meccset, egy 19-5-ös szakasszal elhúztak, ami után már végig megnyugtató különbséggel vezettek. Az Ankarában Viktor Sanikidze (17/6 pont, 13 lepattanó, 8 gólpassz) mindössze két gólpasszal maradt el a tripla-duplától, illetve Frank Elegar (20 pont, 6 lepattanó, 2 blokk, 9/8 mezőnyből) is remekelt, de ez is kevés volt a Maciej Lampe (15 pont, 12 lepattanó) és Randy Culpepper (22/6 pont) által húzott Besiktas ellen.

Muratbey Usak Sportif (13-12) – Türk Telekom (5-20) 95-79

A zsinórban hat vereségnél tartó Türk Telekomnak az Usak otthonában sem volt esélye a győzelemre, így a hátralévő öt fordulóban szinte csoda kellene a tavaly még rájátszásba jutott gárdától a bentmaradáshoz. A 40-39-es félidei állást követően, fordulás után robbantott a Paul Harris (21/6 pont, 12 lepattanó) és Khem Birch (13 pont, 15 lepattanó, 2 blokk) dupla-duplájára, illetve Yunus Akcay (22/18 pont, 6/6 tripla) hibátlan triplázására építő Usak, a harmadik játékrészt 30-15-re nyerték meg a hazaiak. Az ankaraiaknál hiába remekelt újfent Manny Harris (28/9 pont, 4 lepattanó) és Marcus Haislip (18/6 pont, 5 lepattanó), ez sokat nem ért nekik.

Torku Konyaspor (6-19) – Demir Insaat Büyükcekmece (12-13) 101-105 h.u.

Kulcsfontosságú meccset bukott el hosszabbításban a Konyasport a Büyükcekmece ellen, így a hazaiak hátránya továbbra is kétmeccses maradt a Yesilgiresun és az Ankara mögött a kiesőzónában. Pedig rászolgáltak volna a győzelemre a konyaiak, hiszen csaknem végig ők vezettek a mérkőzésen, a szoros hajrából viszont nagyon rosszul jöttek ki. Az újonc legjobbja, Erving Walker (26/12 pont, 6 gólpassz) két jó utolsó másodperces büntetővel ugyanis egalizálni tudott, majd a hosszabbításban is szerzett 5 nagyon fontos pontot, így lényegében megnyerte a meccset csapatának. Walker mellett Michael Roll (19/12 pont, 9 lepattanó, 5 gólpassz) is kulcsszereplője volt a Büykcekmece győzelmének, a hazaiak legjobbjai pedig Dionte Christmas (31/21 pont, 10/7 tripla) és Johndre Jefferson (18 pont, 10 lepattanó) voltak.