Csak a Manresa okozott nagy meglepetést

Lezárult a spanyol elsőosztályú férfi bajnokság 17. fordulója, féltávhoz érkeztünk Európa legnívósabb bajnokságában is. E kör döntött a Király Kupa résztvevőiről, amely számunkra azt a különleges hírt is szolgáltatta, hogy 2012 után (Lóránt Péter) ismét lesz magyar szereplője a rangos tornának! Nézzük meg, hogyan alakult a spanyol pontvadászat újabb köre! (+STATISZTIKÁK, VIDEÓK)

Herbalife Gran Canaria (11-6) – CB Valladolid (2-15): 89-60 (25-16, 21-16, 19-18, 24-10)

Újabb kiábrándító vereséggel „gazdagodott” a Valladolid: ezúttal a Herbalife Gran Canaria rohanta le, esélyt sem adva a tisztes helytálláshoz. Két percig még hihette a ligautolsó, hogy lehet keresnivalója (2-6), ám a hazaiak hamar megfosztották ettől az illúziótól (20-14), az első negyed végére már 9 pontos fór tudatában voltak Brad Newleyék. A második etapban tovább hízott a kanári-szigeteki együttes előnye, Ben Hansbrough és Ian O’Leary nemcsak a 6,75-ös vonal mögül, de a festékből is remekül céloztak, vezetésükkel megnyugtató eredménnyel mehettek a hazaiak a nagyszünetre (46-32). A játék képe a második félidőben sem változott, a kegyelemdöfést a negyedik negyed hozta meg: a minden erejével elkészülő Haritopulosz-Andjuszics fémjelezte Valladolid teljesen összeomlott. A játék minden szegmensében jobban teljesítő vendéglátók csapatként is sokkal jobban muzsikáltak, e győzelemmel továbbra is az élboly masszív tagjai.
A mérkőzés videós összefoglalóját itt tekinthetitek meg.

A Herbalife Gran Canaria legjobb dobói: Hansbrough 23/12, O’Leary 15/3, Tavares 10
A CB Valladolid legjobb dobói: Haritopulosz – Andjuszics 12 – 12/3, Suka-Umu 9/6

CAI Zaragoza (9-8) – UCAM Murcia CB (5-12): 103-67 (18-17, 21-14, 38-11, 26-25)

Ahogy a Valladolidnak, úgy a Murciának is hétről-hétre „sikerül” alul teljesítenie; a 17. fordulóban Zaragozában égett meg közel negyven ponttal! Az első félidő után (39-31) még talán senki nem gondolt arra, mekkora kiütés lesz a mérkőzésből... A harmadik negyedben teljesen csődött mondott a vendég egylet támadó és védekező játéka is, 11 dobott pontja mellett 38-at kapott – a hazai drukkerek ezután hátradőlve, izgalmak nélkül szurkolhattak tovább. Bár a záró etap ismét kiegyenlített játékot hozott, a Murcia az elmúlt forduló után ismét hatalmas vereséggel hagyhatta el a pályát, Marcelo Nikola edzőként való bemutatkozása eddig nem járt sikerrel...A Zaragoza nemcsak a lepattanócsatát nyerte meg nagy fölénnyel (44-28), a gólpasszok területén is óriási a differencia (19-6), de ami a legszembetűnőbb: az értékesített hárompontosok aránya. Ám értékesítésről csak az egyik oldalról beszélhetünk: míg a Zaragoza 52 százalékkal tüzelt a 6,75-ös vonal mögül, addig a Murcia 14 kísérletéből egyszersem talált be...
Bár Kim Tillie lett a forduló MVP-je (27 pont, 11 lepattanó, 2 gólpassz), bizonyára elcserélné e titulust a győzelemért:

A CAI Zaragoza legjobb dobói: Sanikidze 19/9, Stefansson 18/9, Shermadini 17
Az UCAM Murcia CB legjobb dobói: Tillie 27, Mickeal 19, San Miguel 9

Valencia Basket Club (15-2) – FIATC Joventut (8-9): 85-69 (16-22, 14-16, 22-20, 33-11)

Egészen az utolsó negyedig a badalonaiak kezében volt a mérkőzés, de a hónap edzőjének választott Velimir Peraszovics vezette gárda megrázta magát és leiskolázta a katalánokat. Álmoskásan, sok hibával kezdte a találkozót a narancsmezes csapat, amelyet kihasznált a Savane-Shurna vezette Joventut (16-22). Látványos defenzív elemekkel tarkították a vendégek a meccset, hiába hívta maga köré Peraszovics vezetőedző tanítványait, a Joventut tovább növelte előnyét (30-38). A fordulást követően Pau Ribas tartotta meccsben övéit, de a katalánok remek érzékkel találták meg újra és újra a kitűnő napot kifogó Sitapha Savanét, tartotta néhány egységnyi fórját a vendég együttes (52-58). Ribas mellé Lafeyette is megérkezett a pontgyártásba, a 36. percben már a Valenciánál volt az előny (65-63). Ezután váratlan fordulat történt; teljesen "megbénult" az addig fantasztikus játszó Badalona, az utolsó négy (!) percben 20 pontot engedélyezett ellenfelének, amely a derbit elnézve nem reálisan, nagy arányú vereséget vont maga után. A Valencia tovább folytatja kiváló szezonját, abszolút esélyes a Király Kupa döntőjére.

A Valencia Basket Club legjobb dobói: Ribas 22/9, Lafeyette – Dubljevics 13/3 – 13/3, Barton 10/6
A FIATC Joventut legjobb dobói: Savane 26, Shurna 14/12, Kirksay – Miralles 10/6 – 10

Rio Natura Monbus (6-11) – Bilbao Basket (7-10): 89-81 (26-16, 20-18, 25-28, 18-19)

A monbusiak zsinórban második diadalukat érték el, a Bilbao pedig csúnyán ráfázott gyenge kezdésére. Sokkal nagyobb elánnal rajtolt a hazai egylet, míg a baszkok sokáig nem találták játékukat, beragadtak az első percekben, amelyet a Monbus köszönte szépen ki is használt - Alex Mumbrú már csak szépíteni tudott az első negyed eredményén (26-16). Fokozatosan növelte előnyét a vendéglátó együttes (44-26), de a csapatát vállára vevő Mumbrú újfent megvillant, közelebb férkőzött a Bilbao (44-34). Végig tartotta kétszámjegyű előnyét Moncho Fernández legénysége, ám a Bilbao sem adta fel a küzdelmet és elsősorban válogatott játékosának, az ihletett állapotban pattogtató "tizenötösnek" köszönhetően nem látott közelségbe érkezett a baszk gárda (77-75). Hideg fejjel tudott reagálni előbb Mario Delas majd Alberto Corbacho is, így a Bilbao csak a fellángolásra volt képes, megérdemelten tartotta otthon a győzelmet a játékoskeretét tekintve többre taksált csapat.

A Rio Natura Monbus legjobb dobói: Corbacho 15/9, Delas 13/3, Pumprla 11/3
A Bilbao Basket legjobb dobói: Mumbrú 33/15, Gabriel 11/9, Lopez 10/3

Cajasol (8-9) – FC Barcelona (12-5): 57-62 (15-18, 19-16, 14-9, 9-19)

Újabb nyögvenyelős győzelmen van túl a Barcelona, amelyhez elengedhetetlen volt az utolsó negyedben mutatott tapasztalatbeli fölény. Xavi Pascual nem vetette be a sztárgárda ászát, Juan Carlos Navarrót - akinek szerepét az ifjú Alex Abrines vette át, meggyőző performansszal - illetve a lengyel Maciej Lampe sem kapott zöld jelzést orvosaitól. Sokkal jobban kapta el a rajtot a bajnoki ezüstérmes együttes (2-9), de Aito Garcia Reneses rendkívül jó érzékkel nyúlt bele a mérkőzésbe, nem hagyta, hogy a Barca állva hagyja csapatát, csupán egy kosárnyi hátrányban kezdhette a Cajasol a második tíz percet (15-18). Joey Dorsey és Alex Abrines összjátékára volt reakciója a sevillaiaknak, sőt a félidő végére már egált mutatott az eredményjelző tábla (34-34). Pocsékul kezdte a második félidőt a gránátvörös-kék egylet, szerencséjére legyen szólva, hogy a Cajasol sem brillírozott, csupán öt ponttal tudott többet dobni ellenfelénél (48-43). Marcelinho Huertásék – aki bár a ponttermésben nem jeleskedett, de kiosztott 8 asszisztot – presztízskérdést tettek az összecsapásból, így összeszedve magukat végül nem szép játékkal, de révbe értek, tovább őrizve harmadik pozicíójukat a tabellán.

A Cajasol legjobb dobói: Sastre 15/6, Satoransky 14/6, Bamforth 8/6
Az FC Barcelona legjobb dobói: Abrines 17/15, Tomic 12, Dorsey – Nachbar 8 – 8

Real Madrid (17-0) – Unicaja Malaga (11-6): 88-67 (27-18, 25-19, 12-12, 24-18)

17-0: döbbenetes szám, képtelenség megfelelő szavakat találni a Madrid idei szezonjára – Spanyolországban a féltávhoz érve senki nem tudta elvenni a Királyi Gárda veretlenségét, a legutóbbi áldozat az Unicaja Malaga volt. A vendéglátók már az első negyedben egyértelműsítették Ryan Toolsonékkal, hogy nincs keresnivalójuk a madridi palotában. A „blancók” nemcsak a támadásban tündököltek, de a védekezésre is komoly hangsúlyt fektettek, remekül becsapdázták a zöldmezesek húzóembereit (52-37). A második félidő első perceiben mindkét fél megtorpant a pontgyártásban, de a negyedik etap ismét Madrid-hengert mutatott, az Unicaja abszolút nem volt partiban a regnáló bajnokkal. Az oly hatékony periméter játékukat sem tudták előhúzni, csupán négy tripla érkezett tőlük, míg a fővárosiak tizennégyet is elsüllyesztettek – köztük Sergio Llull hatszor is betalált. A kérdés továbbra is adott: mikor és melyik csapat lesz az, amelyik eltudja venni Pablo Laso legénységének makulátlan mérlegét?

A Real Madrid legjobb dobói: Llull 23/18, Rodriguez – Mirotic 13/6 – 13, Darden 11/9
Az Unicaja Malaga legjobb dobói: Sztimacs – Kuzminskas 10 – 10, Urtasun 9/3, Calloway 8/6

Iberostar Tenerife (9-8) – La Bruixa D’or (6-11): 78-83 (20-16, 23-20, 19-24, 16-23)

A forduló legnagyobb meglepetését egyértelműen a Manresa szállította: idegenben fektette két vállra a kanári-szigeteki együttest! Végig szorosan fej-fej mellett haladtak a felek, egyik fél sem tudta rákényszeríteni akaratát a másikra, parázs hangulatú második félidőre lehetett számítani (43-36). Darryl Monroe, a katalánok amerikai ásza vette vállára csapatát, a 27. percben – főként az ő egységeinek köszönhetően – egált mutatott az eredményjelző tábla (54-54). A vendégeknek sikerült átmenteniük lendületüket az utolsó tíz percre is, amelyre nem volt válaszuk Blagota Sekulicéknak, így óriási meglepetésre saját közönségük előtt kapituláltak. A tenerifei gárda győztes mérkőzéseire jellemző a kevés pontszám és a defenzív kosárlabda előtérbe helyezése, ám ezen a találkozón egyik elemmel sem tudtak megfelelően élni.

Az Iberostar Tenerife legjobb dobói: Sekulic 17/3, Richotti 15/3, Uriz – Sikma 11/3 – 11/3
A La Bruixa D’or legjobb dobói: Monroe 22, Eriksson 16/6, Hernandez – Giannopulosz 12 – 12/6

Baloncesto Fuenlabrada (6-11) – Laboral Kutxa (9-8): 74-73 (16-23, 23-18, 18-14, 17-18)

Végig kiélezett, hatalmas csatát vívott a két fél, amely előtt már eldőlt, hogy idén ismét lesz magyar résztvevője a Király Kupának! Az eredmények szerencsés alakulálásának következtében már nem volt félnivalója a baszk gárdának, de becsületére szólva végig komolyan vette a derbit. Hanga Ádám 11 percet kapott Sergio Scariolo mestertől, amely alatt 4 pontot szerzett, ám ismételten fault problémákba keveredett, kipontozódott, így a végjátékban már nem tudott társai segítségére lenni. A hónap MVP-jének megválasztott Andy Panko adta meg a kegyelemdöfést a baszkoknak: 3 másodperccel a rendes játékidő vége előtt, védővel a nyakán talált gyűrűbe triplája, így sorozatban második győzelmét könyvelhette el a Fuenlabrada. A mérkőzésről már bővebben olvashattatok az alábbi linken, a videós összefoglalót itt tekinthetitek meg.
A hónap MVP-je: Andy Panko! Valamint nyerő triplája a Laboral Kutxa ellen:

A Baloncesto Fuenlabrada legjobb dobói: Panko – Feldeine 19/9 – 19/6, Paunics 14/6, Arnold 11
A Laboral Kutxa legjobb dobói: Pleiss 18, San Emeterio – Nocioni 14/6 – 14/6, Heurtel 9/3

Tuenti Movil Estudiantes (4-13) – Gipuzkoa Basket (8-9): 72-61 (15-10, 24-9, 16-22, 17-20)

Úgy tűnik túl nagy volt a teher a san sebastiani alakulaton, Jason Robinsonék annyira rágörcsöltek a Király Kupa kvalifikációra, hogy végül ez okozta vesztüket. Rettenetesen kezdte az összecsapást az Estudiantes (2-8), de a Banic-Kuric-Slokar trió megrázta magát és a negyed végéig csupán két pontot engedélyezett riválisának (15-10). A második etapban tovább tartott Sito Alonso tanítványainak vesszőfutása, míg a fővárosiak precíz megoldásokkal válaszoltak ellenfeleiknek, amely 20 pontos differenciát eredményezett a nagyszünetre (39-19). A baszk mester minden bizonnyal alapos fejmosást tarthatott az öltözőben, David Doblasék összeszedettebb, koncentráltabb játékkal jelentkeztek, de ez sem volt elég a fordításra, csupán kozmetikázni tudták az eredményt a végig egységesen, csapatként remekül funkcionáló Estudiantes ellen.

A Tuenti Movil Estudintes legjobb dobói: Banic – Kuric – Slokar 13 – 13/9 – 13/3, Colom 11
A Gipuzkoa Basket legjobb dobói: Doblas 14, Winchester 13/9, Robinson 12

A 17. forduló hét legszebb megmozdulásáért kattintsatok ide.