Csak megszorongatni tudta a Gran Canaria a Real Madridot

A spanyol bajnokság alapszakaszának háromnegyedén túl járunk, ahol még mindig nem akadt legyőzőre a Real Madrid, bár a legutóbbi fordulóban nagyon megszorongatta a Herbalife Gran Canaria. Hanga Ádámék az Unicaja ellen veszítettek fontos derbit, míg a Barcelona közönségszórakoztató, gólgazdag összecsapáson múlta felül a nehéz helyzetben lévő Bilbaót. Meglepetésre óriási kiütéssel küldte haza a Cajasol a Zaragozát, de a Valencia is jócskán megszenvedett az obradoiroi kiscsapattal! Nézzük meg, hogyan alakult a Liga Endesa 25. fordulója! (+STATISZTIKÁK, VIDEÓK)

Cajasol (13-12) – CAI Zaragoza (15-10): 79-59 (22-3, 14-17, 21-28, 22-11)

Nagy skalpot gyűjtött a sevillai csapat a Zaragoza legyőzésével, amellyel újra látótávolságba került a rájátszás Aito Garcia Reneses tanítványainak! Nem mindennapi első negyedet produkáltak a felek – vagyis inkább csak a Cajasol, ugyanis a vendégek egészen elképesztő módon Llompart triplája után 9 percig (!!) képtelenek voltak gyűrűbe találni, míg a hazaiak kihasználtak minden lehetőséget, majdnem hússzal mentek már az első etap után (22-3). Stefansson pontjai kellettek az áttöréshez, de a második félidőre még nagy fórral a csapatként sokkal jobban pattogtató Cajasol készülhetett (36-20). A Rudez-Roll páros új lendületet hozott a vendég együttes játékába, egységeikkel nem látott közelségbe kerültek az andalúzok a harmadik szakasz derekán (46-38), a negyed végéig felváltva estek a kosarak, úgy tűnt izgalmas hajrával indul a forduló első mérkőzése (57-48). 0-5-ös etapot repesztett a vendég gárda (57-53), Aito Garcia Reneses azonnal maga köré hívta játékosait. Az intelmek hatottak, Bamforth és Landry rázták meg magukat, amellyel a hazaiak újból megnyugtató előnyre tettek szert a felzárkózásban elfáradt ellenfelükkel szemben. Festékbeli dominanciáját kihasználva aratott nagy diadalt a Cajasol - a Zaragoza sorsát pedig katasztrofálisra sikeredett első tíz perce nagyban eldöntötte, a folyamatos zárkózás miatt minden energiáját felélte a hajrára.

A Cajasol legjobb dobói: Bamforth 19/9, Landry 16/12, Satoransky 12/6
A CAI Zaragoza legjobb dobói: Rudez 16/9, Roll 13/9, Stefansson 7/3

CB Valladolid (3-22) – La Bruixa D’or (7-18): 88-76 (24-17, 11-16, 32-13, 21-30)

Saját gátjait átszakítva, csupán harmadik győzelmét szerezte meg a Dimitrisz Haritopulosz vezette Valladolid, amely még így is masszív ligautolsó, hiszen előttük az aktuális ellenfél 7 diadallal rendelkezik. 10-2-es rohanással adta meg az alapot a Valladolid egyettüse, amelyre bár Arteaga és Kouguere reagáltak, mégsem tudtak közelebb férkőzni a vendéglátókhoz (24-17). Magasabb fokozatba kapcsoltak a katalánok, míg hazai fronton akadozott a támadó játék hatékonysága, csupán egy kosárnyi fórral mehetett a nagyszünetre a ligautolsó (35-33). A harmadik etapban teljesen más felfogásban pattogtatott Ricard Casas hada, Omari Johnson és Danilo Andjuszics ragadták kezükbe a vezérkari pálcát, állva hagyták a szétesett Manresát (67-46). A katalánok bár kapaszkodtak, de megszorongatni nem tudták ellenfelüket, akik a végén kicsit kiengedve, de így is magabiztosan húzták be a fontos találkozót. Egységként, csapatként jobban funkciónált a tabella utolsó helyezettje, ez jelentette a két csapat közti különbséget.

A CB Valladolid legjobb dobói: Haritopulosz 17, Andjuszics 15/6, Pozas-O. Johnson – A. Johnson 10 – 10 -10
A La Bruixa D’or legjobb dobói: Eriksson 13/9, Kouguere – Monroe 12/3 – 12, Goodridge 11

Valencia Basket Club (22-3) – Rio Natura Monbus (10-15): 69-64 (18-19, 18-17, 12-12, 21-16)

Újabb ütközetet nyert meg a végjátékban a Valencia, továbbra is őrizve a pontvadászat második helyét. Nagyon megnehezítette dolgát a galíciai kiscsapat, csupán a nagyobb tapasztalat döntött a hazaiak javára. A kellemetlen ellenfélként aposztrofált Monbus nem engedte, hogy a vendéglátó egylet irányítsa a mérkőzést, szorosan haladtak fej-fej mellett az első negyedben (18-19). Rafa Luz és Mario Delas egységeivel valamint jó védekezésével az obradoiroi együttes hat pontos fórra tett szert (19-25), de Van Rossom vállára vette csapatát és a félidőre egált mutatott az eredményjelző tábla (36-36). A nagyszünet után is a vendégek akarata érvényesült Corbacho triplái révén (38-45), ám Rafa Martinez képes volt reagálni, az utolsó tíz percre is egyenlő állással készülhettek a felek (48-48). Megjósolhatatlan volt a győztes kiléte még az utolsó percben is; miután Corbacho hárompontosa nem ért révbe, Satoék már nem engedték ki kezeik közül a sikert. Sokkal inkább a küzdésről szólt az összecsapás, semmint a szép kosárlabdáról, de a Valencia ismét megmutatta, mennyire erős fejben a hajrában, hetek óta sikerül szoros derbijeit behúznia.

A Valencia Basket Club legjobb dobói: Martinez 14/6, Sato 13/3, Van Rossom 9/6
A Rio Natura Monbus legjobb dobói: Corbacho 13/6, Luz 12, Delas 10

Gipuzkoa Basket (10-15) – UCAM Murcia CB (7-18): 85-80 (14-16, 25-19, 18-15, 28-30)

Újfent Jason Robinson extrája döntött a kiscsapatok rangadóján, az ő performansza döntő faktornak bizonyult, így ért révbe hosszú vereségi sorozat után Sito Alonso legénysége. Ez a diadal csak a második győzelmet jelentette a baszkoknak idén, de mindenképp jelentős lépés, hiszen a festékben domináló Murcia nem adta könnyen magát. Idegesen feszültek egymásnak a felek, az első negyedben sok volt a technikai hiba, amelyből a Murcia jött ki jobban (14-16). Javi Salgado és Jason Robinson azonban ritmust váltott, 13-0-s rohanással állva hagyták a vendégeket (27-16). Idejében reagált a Wood-Lima-Sánchez fémjelezte Murcia, a félidőre újra látótávolságba került (39-35). A harmadik tíz percet ismét a védekezés és az elpuskázott lehetőségek jellemezték, hatalmas csata zajlott a parketten, tovább növelték előnyüket a vendéglátók, de így sem nyugodhattak meg teljesen Raul Netóék (57-50). Olyannyira nem, hogy három perccel a rendes játékidő vége előtt egy pontosra olvadt előnyük (71-70), de a brazil kisember a legjobbkor hűtötte le a kedélyeket; s végül egy csapatként remekül küzdő Murciát győztek le.

A Gipuzkoa Basket legjobb dobói: Robinson 24/9, Neto-Salgado 18/12 – 18/12, Ramsdell 11/6
Az UCAM Murcia CB legjobb dobói: Wood 25/21, Romdhane-Lima 12 – 12, Sánchez 8/6

FC Barcelona (19-6) – Bilbao Basket (9-16): 104-75 (32-15, 22-22, 33-21, 17-17)

Sorozatban hetedik győzelmét ünnepelhette a Barcelona a Bilbao kiütése után, bár a „történethez” hozzá tartozik, hogy fent állt annak a lehetősége, hogy a 2010/2011-es szezon döntősei között mégsem lesz megtartva a meccs, ugyanis a baszk klubnál óriási gazdasági problémák merültek fel. A játékosok azonban előtte este elutaztak a katalán fővárosba, tanúsítva mennyire elkötelezettek a rajongók és a kosárlabda iránt. Ám Raul Lopez és Alex Hervelle sérülései mellett még egy érvágás érte a csapatot: Kavaliauskas elhagyta a klubot és visszatért hazájába, hogy csatlakozzon a Lietuvos Rytashoz. A baljós előjelek még inkább a gránátvörös-kékek győzelmét ígérték és a papírforma bejött: a katalánok a játék minden szegmensében óriási dominanciát mutattak. Hiába küzdött a Bilbao, több húzóemberének hiányát nagyon megérezte főként az első és a harmadik szakaszban. Döbbenetes a különbség a triplamutatókban: a Király Kupa finalista míg tizenhárom trojkát süllyesztett el, addig a baszkok csak kettőre (!) voltak képesek. Hiába kaptak majdnem háromszor (!) annyi büntetőt a vendégek – és értékesítették azokat jó százalékkal – egyszerűen a brilliáns napot kifogó, palánk alatt is egyeduralkodó Barca ellen ez még a szoros vereségre sem volt elég.

A forduló MVP díját az a Maciej Lampe nyerte el, aki visszatérése óta megállíthatatlannak tűnik. Remek performanszot húzott elő a lengyel óriás: 19 pont, 9 lepattanó, 2 gólpassz és 2 kiharcolt fault (28 VAL) fűződik a nevéhez!

Az FC Barcelona legjobb dobói: Lampe 19/3, Huertas 18/3, Abrines – Pullen – Navarro 11/9 – 11/9 – 11/3
A Bilbao Basket legjobb dobói: Gabriel 18, Grimau 15, Mumbrú 12/3

FIATC Joventut (13-12) – Iberostar Tenerife (10-15): 76-63 (21-13, 15-10, 18-23, 22-17)

A katalánok újabb győzelmükkel továbbra is ott toporognak a rájátszás küszöbén, míg a kanári-szigeteki együttes egyre kilátástalanabb helyzetbe kerül. Hatalmas elánnal vetette bele magát a küzdelembe a Joventut, a hetedik percben már kétszámjegyű fórral ment, kiváló védekezéssel megspékelve (17-6). Richotti egységeivel kapaszkodott a Tenerife (21-17), de a Savane-Joseph duó remekül uralta a festéket, újra megnyugtató előny tudatában pattogtatott a hazai egylet (36-23). A szünet utáni első percekben is a Joventut akarata érvényesült (41-27), de agresszívabb védekezésre váltott a Tenerife valamint offenzív játékának hatékonyságát is növelve a 28. percben újra ellenfele nyakában lihegett (50-45). Katalán szempontból a lehető legjobbkor robbantott Tariq Kirksay (18 pont, 10 lepattanó, 4 labdaszerzés – 27 VAL), aki komoly fejtörést okozott a kanáriknak (58-48). Nem engedett ki a hazai fél, végig kontrollálva tartotta kezében a mérkőzés alakulását, így a várt izgalmak elmaradtak.

A FIATC Joventut legjobb dobói: Kirksay 18/6, Joseph 15/9, Savane 12
Az Iberostar Tenerife legjobb dobói: Richotti – Sikma 10/3 – 10, Fajardo 8, Uriz – Rost 7/6 – 7/3

Real Madrid (25-0) – Herbalife Gran Canaria (16-9): 83-74 (18-19, 19-19, 20-23, 26-13)

Az egyik legkeményebb bajnoki mérkőzését vívta a Real Madrid: 30 percen keresztül nagyon komoly terhelést kapott a Gran Canariától. Hihetetlenül felszívta magát a fővárosi derbire a kanári-szigeteki együttes, az első percekben meg is lepte a „blancókat” (4-10), sőt fantasztikus lendülete az egész félidőre kitartott, olyannyira, hogy a 13. percben tíz pontos  vendég fórt jelzett az eredményjelző tábla (19-29). Szenvedett a Madrid, de nem véletlenül áll makulátlan mérleggel a topon, Sergio Llull hozott ritmust játékába, felzárkózott a Király Kupa győztes (37-38). Lassabban lendültek játékba a fővárosiak a harmadik etap elején (40-45), de Nikola Mirotic irányításával 12-0-s rohanást repesztettek (52-45). Ekkor talán a szurkolók úgy érezték, fellélegezhetnek, de a Hansbrough-Tavares páros egységeivel ismét hátrányban tudhatta magát a Királyi Gárda (57-61). Egészen az utolsó percekig tapadt ellenfelére Pedro Martinez legénysége; akkor azonban kiütközött a nagyobb tapasztalat és a hosszabb kispad ereje, elfáradt a pazar show-t bemutató Gran Canaria, amely a vereség ellenére minden dicséretet megérdemelt.

A Real Madrid legjobb dobói: Llull 19/12, Mirotic 18/9, Fernández 13/6
A Herbalife Gran Canaria legjobb dobói: Hansbrough 15/6, Oliver – Bellás 12/3 – 12, Baez 11/9

Unicaja Malaga (16-9) – Laboral Kutxa (13-12): 83-64 (22-14, 17-17, 22-13, 22-20)

Sajnos megtört honfitársunk csapatának jó sorozata, simán kapitulált a Laboral Kutxa Andalúziában. Hanga Ádám sem kapott sok lehetőséget a bizonyításra, mindösszesen 3 (!) próbálkozása akadt. Festékbeli nagy fölényüket kihasználva, megerőltetés nélkül győzedelmeskedtek Fran Vázquezék. A mérkőzésről már bőven olvashatattok az alábbi linken.

Az Unicaja Malaga legjobb dobói: Kuzminskas 14/9, Granger 12, Stimac 11
A Laboral Kutxa legjobb dobói: Causeur 17/3, San Emeterio 14/3, Heurtel 10/6

Tuenti Movil Estudiantes (8-17) – Baloncesto Fuenlabrada (9-16): 86-66 (24-14, 16-17, 18-20, 28-15)

Az előjeleket tekintve szoros derbire volt kilátás, ám a pazar napot kifogó Estudiantes rácáfolt erre és nagyon simán fektette két vállra a szerényebb teljesítményt produkáló Fuenlabradát. Tökéletesen védekeztek a vendégek legjobbján, Andy Pankón (7 pont), de a rutinos spanyolt, Cabezast (5 pont) is szépen vették ki a játékból, amely nagyarányú diadalhoz vezetett. Ennek leginkább a végjátékban volt kulcsszerepe, mert az eredménytől függetlenül voltak szorosabb periódusai a találkozónak, bár a vezetést egyszer sem tudták megkaparintani a vendégek. A hazaiak sikerében nagy szerepet játszott kitűnő triplamutatójuk (10/19 – amelyből hatot Kyle Kuric értékesített), de csapatként is egészségesebb játékkal rukkoltak elő, így hosszú idő után elkerültek a közvetlen kiesőzónától!

A Tuenti Movil Estudiantes legjobb dobói: Kuric 24/18, Banic 18, Nogueira 10
A Baloncesto Fuenlabrada legjobb dobói: Feldeine 13/3, Arnold 12, Perez 11/9

A forduló hét legszebb jelenete:

Még több látványos megoldás:

...valamint március hónap meghatározó mérkőzései, rekord döntések, Lamar Odom tiszavirág-életű baszk karrierje: