Európai körkép (ápr. 1-2.) - Ronnie Moore a heti olasz MVP

Az olasz bajnokság hétvégi fordulójában a tavaly Szolnokon játszó Aaron Craft vezetésével kiütötte a Trento a topfavorit Milanót, az egykori fehérvári Ronnie Moore-t pedig a forduló legértékesebb játékosának választották. A spanyol, a francia, a német, a görög, a török és az olasz első osztály mellett a VTB Liga és az Adria Liga hétvégi eseményeire térünk ki.

Spanyolország

Arról vasárnap olvashattatok már, hogy Hanga Ádám és a Baskonia nagy csatában legyőzte a DeAndre Kane-nel és Sztrahinja Miloseviccsel felálló Real Betis Energia Plust.

Az élmezőnyben a Bajnokok Ligája négyesdöntőjébe bejutó, sőt, a Final Fourt rendező Tenerife pontszegény mérkőzésen, csak az utolsó, 23-12-re megnyert negyedével győzte le a Zaragozát (65-54) - a vesztes már az utolsó előtti, kieső pozícióba csúszott vissza. A két nagy közül a Barcelona simán hasalt el a hónapok óta bombaformában játszó Gran Canaria otthonában (95-82) - Ante Tomic (19 pont, 25 VAL) vezetésével megnyerték a második félidőt, de ez se volt elég még a szoros meccshez sem a hazaiak ellen, akiknél 10-en értek el legalább 6 pontot. A Real Madrid is gyengén játszott az első félidőben a Fuenlabrada otthonában, de ők fordítottak a második 20 percben, nagy meccset nyertek (99-101) két palánk alatti játékosuk, a brutálisan hatékony Felipe Reyes (23 pont, 14 pattanó, 40 VAL), illetve a mexikói válogatott Gustavo Ayon (14 pont, 13 pattanó, 5 blokk, 30 VAL) segítségével.

Az Andorra nagyon fontos meccset nyert az Estudiantes ellen hazai környezetben (87-83), de hogy nincs minden rendben náluk, azt mutatja, hogy 5 pontos hátrányból kellett fordítaniuk az utolsó negyedben Beka Burjanadze (20 pont, 23 VAL) vezetésével, nincsenek túl jó formában. A sérült Rosco Allent ezúttal is nélkülöző Obradoiro viszont nagyon lábra kapott az utóbbi hetekben, ezúttal a Joventut otthonában kulcsmeccset tudtak behúzni egyetlen ponttal (82-83) az amerikai irányító, Mickey McConnell vezetésével (24 pont, 10 gólpassz, 35 VAL). A Rio Natura Monbus ezzel a sikerrel és a Zaragoza vereségével elkerült az utolsó előtti helyről, jelenleg nincsenek kieső pozícióban.

Két találkozót elhalasztottak, mivel a Malaga és a Valencia pénteken játszották a EuroCup döntőjének második meccsét, tegnap pedig a harmadikat, így az ő meccseiket később rendezik majd meg.

Baskonia Vitoria Gasteiz (18-7) - Real Betis Energia Plus (8-17)  79-75
Retabet Bilbao Basket (11-13) - Valencia Basket Club (18-6)  április 12.
Unicaja Malaga (15-9) - ICL Manresa (4-21)  április 26.

Olaszország

A Serie A-ban tovább csökkent a különbség a Milano és az üldözők között, miután az euroligás együttes a Trentótól kiütéses vereséget szenvedett hazai pályán (76-98) - az első negyed után végig jobban játszottak a vendégek, akiknél az ex-szolnoki Aaron Craft parádézott leginkább (12 pont, 8-8 pattanó és gólpassz, 6 szerzett labda, 30 VAL). Így is van még három meccs előnye a Milanónak a Veneziával szemben, amely szoros rangadót nyert a Kyrylo Fesenkót a múlt héten elveszítő Avellinóval szemben - az utolsó 3 percre egállal fordultak a felek, onnantól azonban a BL Final Fourba jutó velenceieknél volt az előny a végső sípszóig. Az Avellino egyébként ezzel már azonos mérleggel áll a Trentóval a 3-4. helyeken (15-10), lassan ott vannak a sűrűben.

Három 14-11-es csapat áll mögöttük, amelyből kettő egymás ellen játszott - a Reggio Emilia újra kezd a szezon elején mutatott formájába lendülni, minimális előnyben játszva, de szinte végig vezetve nyertek a Capo d'Orlando otthonában (59-62). A harmadik 14-11-es, a Sassari egy szinte egál első félidő után előbb 16 ponttal megnyerte a Brindisi elleni meccs harmadik negyedét, majd ugyanennyivel elvesztette a negyediket - a végjátékban hátrányból kellett visszakapaszkodniuk az utolsó két percben, de megtették, majd a Brindisi hiába szerzett újra vezetést, végigengedték a pályán Trevor Lacey-t, aki egy ziccerrel megnyerte a meccset a hazaiaknak (79-78), ezzel Nic Moore 29 pontja (36 VAL) ment a levesbe a vesztesnél.

A Brindisi 12-13-mal egy fokkal le van maradva az előbb említett triótól, a 8. helyért küzdenek a Torino - Pistoia duóval, akik szintén ugyanilyen mérleggel állnak, miután a hétvégén egymással mérték össze erejüket. A hazaiak az első félidőben sokkal jobban játszottak, 13 pontos előnyt építettek ki, de a harmadik felvonásban ezt szinte eltörölte a Pistoia, a szoros végjáték pedig egált hozott a rendes játékidő végére. A hosszabbításban aztán fej-fej mellett haladtak a felek, az utolsó szűk két perc azonban a vendégeké volt, akik az ex-fehérvári Ronnie Moore hármasával szereztek vezetést, ezt pedig meg is tartották a lefújásig (91-95). Jamil Wilson hiába volt jó a hazaiaknál (28 pont, 28 VAL), a túloldalon Moore a forduló legértékesebb játékosa lett (22 pont, 10 pattanó, 5 gólpassz, 36 VAL).

Az alsóházban a Varese kezdi összeszedni magát, most a harmadik negyedüknek köszönhetően győztek Cantúban (72-85) Eric Maynor (24 pont, 5 pattanó, 7 gólpassz, 27 VAL), illetve Christian Eyenga (25 pont, 26 VAL) vezetésével. A Vareséhez hasonlóan 11-14-gyel áll a Brescia is, amely szoros meccset nyert a Caserta ellen úgy, hogy az utolsó negyedben kétszer vezettek, másodjára a mérkőzés legvégén (64-62). A Pesaro azonban óriási bajban van, miután hazai pályán kikaptak az eddig utolsó helyen álló Cremonától (63-73), és a második félidőben elég nagy is volt a két gárda közötti differencia, így pedig már azonos mérleggel áll a két alakulat - Jarrod Jones ezúttal is dupla-duplázott (18 pont, 11 pattanó), de ezúttal is fölöslegesen a csapat eredményességének szempontjából.

Franciaország

A Top6-ból a listavezető Monaco tükörsimán nyert a Gravelines otthonában, már a félidőre eldöntötték az összecsapást Zack Wright (16 pont, 7 pattanó, 4 gólpassz, 5 szerzett labda, 28 VAL) vezetésével. A második helyre jött fel a Chalon, miután a hatpontos félideji hátrányukból könnyedén fordítottak az Antibes otthonában (74-87) - az ex-paksi John Roberson volt az egyik vezér a győztesnél (18 pont, 9 gólpassz, 23 VAL). Azonos mérleggel áll a Chalon és a Pau-Lacq-Orthez, miután utóbbi teljesen összeesett a Paris-Levallois elleni rangadó második félidejére - 20 perc után 1 ponttal vezettek, végül 22-vel kikaptak (86-64). A Nanterre nem túl meggyőzően, de végül 5 ponttal nyert a Nancy otthonában (73-78) Mathias Lessort (20 pont, 9 pattanó, 23 VAL) vezetésével - így 1-1 meccs hátrányból üldözik a Chalon, Pau-Lacq-Orthez kettőst. A Paris-Levallois-val azonos mérleggel álló Strasbourg pedig a Chalons-Reims otthonában nem hagyott kétséget afelől, melyik a jobb csapat - ők is csak a második félidőben daráltak Paul Lacombe (12 pont, 6 pattanó, 4 gólpassz, 5 szerzett labda, 27 VAL) vezetésével, de akkor nagyon (58-79).

Az ASVEL maradt a nyolcadik, miután végig magabiztos előnyben kosarazva múlták felül a Hyeres-Toulont (73-59), de nagyon ott van mögöttük továbbra is a másodosztály tavalyi bajnoka, a Le Portel, amely az Orleans-nak esélyt sem adott, több kiváló teljesítménynek köszönhetően magabiztosan győztek (85-63) - a vesztesnél az ex-paksi Marcellus Sommerville tőle szokatlan módon nagyon gyenge volt ezúttal (32 perc, 2 pont, -1 VAL). A Le Portel mögött már 1-1 meccs hátrányban van a Le Mans és a Limoges is - előbbi a Cholet otthonában bukott el esélytelenül (78-58), és Ryan Pearson sem volt jó ezúttal (2 pont, -3 VAL), míg a Limoges hiába jött vissza 15 pontos első negyedbeli hátrányából a Dijon ellen, Ryan Brooksszal nem tudtak mit kezdeni (25 pont, 35 VAL), ők is simán zakóztak végül (93-74).

Németország

A németeknél a hibátlan Ulm ezúttal pihent, a két másik nagy pedig nem botlott. A Bayern München a második negyedtől kezdve kategóriákkal jobban játszott a Jenánál, egy 30-ast raktak végül közé (98-68). A Bamberg jóval nagyobb küzdelemre kényszerült a Göttingen otthonában, nagyobb különbséget nem tudtak kialakítani a meccsen, az utolsó negyedben volt egál is az állás, a végén pedig egy lehetősége volt a hazaiaknak a győzelem megszerzésére, de elpuskázták, így egyetlen ponttal győzött az euroligás alakulat (70-71). A Bamberg-Bayern duó mögött lévő Medi Bayreuth hozta a kötelezőt a ligautolsó Rasta Vechta ellen (96-71), az ötödik ALBA Berlin viszont rangadót bukott az Oldenburg otthonában. A második negyed második felétől kezdve gyakorlatilag végig komolyabb hátrányban voltak a fővárosiak (93-81) a Rickey Paulding (27 pont, 26 VAL) és a majdnem tripla-duplázó Chris Krämer (14 pont, 10 gólpassz, 9 pattanó) vezette hazaiak ellen.

Az EWE Basketset egy hellyel megelőző, jelenleg hatodik Bonn csak a negyedik negyed elejére tudta ledolgozni első felvonásban szerzett hátrányát a Frankfut ellen - fordulatos végjátékot nyertek meg végül egyetlen ponttal (73-74), Filip Barovics viszont alig kapott lehetőséget (4 perc, 1 pont, 2 pattanó). A nyolcadik Ludwigsburg a második negyed közepétől uralta a Würzburg elleni összecsapást (92-65) Jack Cooley (23 pont, 8 pattanó, 26 VAL) vezetésével. A mögöttük helyet foglaló Giessen 46ers gyakorlatilag az első negyedben kiépítette a végéig kitartó előnyét a Braunschweig otthonában, és bár a záró 10 perc közepén megpróbáltak egy nagy hajrát a vendéglátók, nem tudtak visszajönni a meccsbe (74-84). A Tübingen pedig hiába szerzett 13 pontos előnyt az első negyedben a Bremerhaven ellen, a harmadik negyed óriási fordulatot hozott az összecsapáson, a vendégek átvették a vezetést, és már nem is engedték azt ki a kezükből (76-85).

Törökország, Adria Liga, VTB Liga

Az Adria Liga elődöntőinek utolsó meccseiről ezen a linken, a török bajnokság 24. fordulójáról ezen a linken, a VTB Liga 25. hetéről pedig ezen a linken olvashattok.

Görögország

A görögöknél a két nagy kicsit sem izzadt meg, az Olympiakosz a PAOK-ot intézte el az első két negyedben (84-59), míg a Panathinaikosz a Trikallát intézte el már a nagyszünetre (93-63) - utóbbiaknál a tavaly Jászberényben játszó Mike Caffey ezúttal is kezdő volt (9 pont, 3 VAL), míg a Szolnokon megforduló Oleksandr Lypovyy ezúttal csereként kapott szerepet (6 pont, 5 pattanó, 8 VAL). A harmadik AEK Athén a vártnál sokkal nagyobb csatára kényszerült a ligautolsó Doxa Lefkadasz otthonában, de végül a 21 pontig (8 pattanó, 10 kiharcolt fault, 24 VAL) jutó Lukasz Mavrokefalidisz vezetésével behúzták a győzelmet.

A PAOK vereségét kihasználta az Arisz, amely az első félidőben lerendezte az Apollon Patraszt (79-70) - a vesztes legjobbja az egykori soproni Edin Bavcic volt (13 pont, 6 pattanó, 7 kiharcolt fault, 14 VAL). A Kolosszosz a múlt heti veresége után ezúttal is elhasalt, ráadásul esélytelen játékkal, hazai pályán, a Lavrio ellen (63-79), így beérte őket a Rethymno is, amely többek között az egykori körmendi, Walter Lemon Jr. (10 pont, 7 gólpassz, 13 VAL) vezetésével győzött második félidejének köszönhetően a Koroivosz otthonában (67-78). A Promitheasz hazai pályán esélyt sem adott a Kymisznek, tükörsimán nyertek (81-57), ezzel már ők a nyolcadikok - a vesztesnél az ex-pécsi Martin Pahlmblad továbbra is kezdő volt (3 pont, 4 pattanó, 5 VAL).