Európai körkép (dec. 3-4.) - Luka Doncic történelmet írt

A 17 éves szlovén szupertehetség, Luka Doncic történelmet írt az ACB Ligában, Franciaországban a Top4 bukott, a Bamberg, az Ulm, a Milano és az Olympiakosz viszont továbbra is hibátlanok még. A spanyol, a francia, a belga, a német, a görög, a török és az olasz első osztály mellett az Adria Liga és a VTB Liga küzdelmeire is kitérünk a magyar csapatok kupaellenfeleit, illetve az egykor Magyarországon játszó légiósok teljesítményeit is megnézve.

Spanyolország

Arról volt szó külön a hétvégén, hogy Hanga Ádám és a Baskonia kiütötte a Betist (60-94) - Sztrahinja Milosevics a hazaiaknál 8 pontot szerzett, Kenny Chery nem lépett pályára. Arról viszont nem volt még szó, hogy Rosco Allen és az Obradoiro jó utolsó negyedével legyőzte egyik riválisát, a Joventutot (80-67) - a magyar magasember 6 pattanót és 2 gólpasszt szerzett ugyan, de pont nélkül és -1 VAL-lal zárt. A két nagy közül a Barcelona a kör legjobb meccsét játszotta a Gran Canariával, egy ponttal győztek a gránátvörös-kékek (79-78), a Real Madrid pedig a forduló MVP-jének választott Luka Doncic (23 pont, 11 gólpassz, 4 pattanó, 34 VAL) vezetésével verte a Fuenlabradát (92-76). A 17 éves szlovén kosaras lett ezzel a legfiatalabb játékos, aki valaha dupla-duplát ért el a spanyol első osztályban, illetve a legfiatalabb forduló MVP is ő lett ezzel.

A top8-ba tartozó csapatok közül a Valencia tükörsimán verte a Bilbaót (83-61) többek között Will Thomas (15 pont, 14 pattanó, 23 VAL) és Antoine Diot (9 pont, 8 gólpassz, 4 pattanó, 23 VAL) vezetésével. Az Unicaja Malaga hozta a kötelezőt a Manresa vendégeként (70-89), ketten viszont elhasaltak az élbolyból a Bilbao mellett is. Ebből talán az Andorra bukása volt a meglepőbb az Estudiantes otthonában (87-85) - Giorgi Shermadini nagy estéje (21 pont, 16 pattanó, 10 kiharcolt fault, 39 VAL) ment ezzel a levesbe, a túloldalon Edwin Jackson (24 pont, 10 pattanó, 24 VAL) dupla-duplázott. A Tenerifénél pedig a harmadik negyedben teljes rövidzárlat volt (21-4), így összességében nézve viszonylag simán szenvedtek vereséget a Zaragoza ellen (71-59).

Olaszország

Vasárnap este beszámoltunk róla, hogy Perl Zoltán és a Capo d'Orlando 80-70-re kikapott a Grissin Bon Reggio Emilia otthonában. A Top5-ben a Reggio Emilián kívül győzött és ezzel továbbra is hibátlan a Milano, amely a Trento otthonában már a félidőre nagyobb előnyre tett szert, gyakorlatilag végig jobban játszottak (74-92) - a vesztesnél Aaron Craft is visszafogott volt (8 pont, 2-2 gólpassz és szerzett labda, 5 VAL). A Caserta továbbra is parádésan szerepel, most a Bresciát verték meg úgy, hogy a második félidőben többnyire kezükben tartották a találkozót (89-83) - Edgas Sosa (28 pont, 8 gólpassz, 33 VAL) és Mitchell Watt (20 pont, 12 pattanó, 29 VAL) voltak a vezérek. Az Avellino és a Venezia rangadóján a végjátékban a Veneziánál volt mindig a nem túl nagy, de pont elegendő előny, így hiába Joe Ragland forduló MVP címet érő produkciója (30 pont, 9 gólpassz, 7 pattanó, 42 VAL), a vendégek örülhettek (78-80).

A Pesaro hosszú idő után tudott újra győzni, a Cremona otthonában diadalmaskodtak - a végjáték gyakorlatilag ugyanolyan volt, mint az Avellino-Veneziánál (71-73). Jarrod Jones most is csapata legjobbja volt (16 pont, 12 pattanó, 3 gólpassz, 18 VAL), az utolsó helyen pedig így helycsere történt a két gárda között. A Szolnok következő BL-ellenfele, a Sassari nagyon simán kikapott Brindisiben, már az első, 24-12-es negyeddel elbukták az összecsapást (76-61). A Pistoia három viszonylag szoros felvonás után az utolsóban robbantott, összességében könnyedén verték a Torinót (89-73) - az ex-fehérvári Ronnie Moore 10 pontig, 5 gólpasszig és 4 pattanóig jutott (10 VAL). A Varese a felidőben már 20 pontos hátrányban volt a Cantú ellen hazai pályán, és hiába a 31-13-as harmadik negyed és Eric Maynor 32 pontja, ebben a felzárkózásban kifáradt a csapat és kikapott (82-92).

Franciaország

Óriási csillaghullás volt a múlt héten és az előző fordulóban a franciáknál, minden éllovas kikapott egyszer. A listavezető Monaco az első félidőben még 9 ponttal vezetett a Paris-Levallois ellen, de a második 20 percre óriási összeomlást produkáltak, a negyedik negyedet 17 ponttal bukták el, így végül a meccset is elvesztették (83-98) - a vendégeknél a 2014-ben az Indiana Pacers által draftolt Louis Labeyrie volt a legjobb (21 pont, 7 pattanó, 33 VAL). A Nanterre rangadót dobott el a Strasbourg ellen úgy, hogy a végjátékban már nem igazán volt esélye nyerni (73-78). A múlt hét elején lejátszott Chalon - Pau-Orthez derbit összességében borzasztóan simán nyerték a hazaiak (96-76) az ex-paksi John Roberson vezetésével (25 pont, 11 gólpassz, 29 VAL), de azt is hozzá kell tenni, hogy az utolsó negyed előtt még egál volt az állás.

A Pau-Orthez aztán a Chalons-Reims ellen javított (70-60), de ők is csak az utolsó 10 percben tudtak diadalmaskodni, nagyban Vitalis Chikokónak (16 pont, 13 pattanó, 30 VAL) köszönhetően. A Chalon a Gravelines otthonában bukott a hétvégén úgy, hogy az utolsó percre még ők fordultak vezetéssel (88-85) - itt Robersonnak megint nagy meccse volt (21 pont, 5 gólpassz, 24 VAL). A Paris-Levallois és a Strasbourg mellett a Le Mans és az ASVEL tudta kihasználni az első négy botlásait. Előbbi az Orleans-t gyalulta le idegenben (46-72) - a győztesnél Ryan Pearson nagyon jó volt (16 perc, 15 pont, 14 VAL), a vesztesnél Marcellus Sommerville volt a legeredményesebb (11 pont, 5 pattanó, 6 VAL). Az ASVEL pedig a Limoges-t verte úgy, hogy 63-66 után, az utolsó három percben futottak egy 9-0-t (72-69) - a vendégeknél Chekina Munanga nem játszott.

A Le Portel egy gyengébb első negyed után egész könnyedén verte a Cholet-t (71-63). A Nancy óriási leolvadást produkált az Antibes ellen - az utolsó fél perc előtt még 67-63-ra vezettek, aztán kaptak két büntetőt, majd egy triplát, a vége pedig 67-70 lett a vendégeknek, így a Nancy már két győzelemmel lemaradva az utolsó a tabellán. A Hyeres-Toulon is nagy feltámadást produkált, ők az első negyedet vesztették el 10 ponttal, a második félidőben viszont jobban játszottak a Dijonnál. Ettől függetlenül az utolsó másfél percre 67-70-nel fordultak a felek, viszont futott egy 7-0-t a másodosztály tavalyi bajnoka, utána pedig már nem büntetőztek elég rosszul ahhoz, hogy a vendégek fordítani tudjanak (76-74).

Németország

A németeknél a két veretlen szakadt el még jobban a mezőnytől. A Bamberg még múlt kedden játszott egy előrehozott összecsapást a 15. fordulóból, a Rasta Vechtát könnyedén intézték el 29 ponttal (104-75), a hétvégén pedig a Jena sem jelentett nekik komolyabb kihívást (79-54). Az Ulm ennél sokkal jobban megszenvedett a Tübingen otthonában, csak az utolsó 5 percben tudták a maguk javára fordítani a meccset, de ők is hibátlanok még (79-89) - az egykori fehérvári irányító, Braydon Hobbs sokoldalú volt, mint mindig (7 pont, 5 gólpassz, 4 pattanó, 13 VAL). A mögöttük lévők egy-egy alkalommal buktak. A Bayreuth pont a Bayern München ellen szenvedett vereséget - a hazaiak a második negyed második felében szereztek 15 pontos előnyt, onnan már nem volt visszaút a vendégeknek (100-86). A Bayernt is megverték azonban két napja, egy 15. fordulóból előrehozott összecsapáson - a Bonn összesen 18 ponttal nyerte ellenük a középső két negyedet, onnan nem volt visszaút a bajoroknak (95-83), a győztesnél pedig Filip Barovics kifejezetten jó volt (13 pont, 15 VAL).

A Bonn sem tudott hibátlanul kijönni ezekből a napokból, ők az Oldenburg vendégeként hasaltak el, miután a harmadik negyed végét elrontották, és akkora hátrányt szedtek össze, hogy már nem tudtak belőle meccset csinálni - Barovics visszafogottabb volt, mint pár nappal később (9 pont, 8 VAL). A Rasta Vechta a Bamberg mellett a Göttingentől is simán kikapott, azon a mérkőzésen sem volt sok kérdés (85-65). Az ALBA Berlin a Würzburg elleni mérkőzés harmadik negyedének felére eldöntötte a vitás kérdéseket, hiába lett a vége viszonylag szoros (77-86). A Giessen is a fordulás után ütötte ki végleg a Bremerhavent, itt még a találkozó végére sem került közelebb ellenfeléhez a vesztes fél (70-93). A Frankfurt viszont hiába nyerte 14 ponttal az első félidőt Braunschweigben, ebből a negyedik negyedre szinte semmi nem maradt, az utolsó pillanatban pedig Mike Morrisonnak kellett faulttal együtt kosarat szerezni azért, hogy győzni tudjanak a vendégek (74-75).

Törökország, VTB Liga, Adria Liga

Ezeket a bajnokságokat most is külön tárgyaltuk - a VTB Ligát ezen, az Adria Ligát ezen, a török bajnokságot pedig ezen a linken.

A Besiktas gyengén kezdett, de a meccs végén lehajrázta a Best Balikesirt (75-91), így 7-2-vel ott vannak a Top5-ben a tabellán. A VTB Ligában a Körmend kupa-ellenfele, a Cmoki Minszk simán kikapott az Asztana otthonában (84-67), így 3-6-tal a 9. helyen állnak a tabellán. Az Adria Ligában az Olaj BL-ellenfele, a Partizan az utolsó 5 percben tudott nyerni Novo Mestóban, ekkor fordítottak és győztek végül 70-82-re, így 9-3-as mutatóval a 3. helyen állnak jelenleg. A Mornar Bar kikapott az Igokea otthonában (74-69), az ex-körmendi Cole Dickerson pedig nem sok lehetőséget kapott (5 perc, egy elhibázott dupla). A Karpos Sokoli is vereséget szenvedett, őket a Zadar gázolta el idegenben (93-74) - Kendrick Perrynek nagyon gyenge meccse volt (2 pont, -1 VAL), Goran Vrbanc 9 pontja (8 VAL) pedig nem sokat ért összességében. A Buducsnoszt elhasalt a Szkopje ellen (96-90), az egykori szolnoki, Szead Sehovics pedig 8 perc alatt nem tudott jó megmozdulást felmutatni (-4 VAL).

Görögország

A három nagy nem hibázott. A Panathinaikosz a Lavriót ütötte ki (60-84), az Olympiakosz pedig a Trikkala otthonában nem hibázott (60-81) - a vesztesnél Oleksandr Lipovyy hiába került be a kezdőbe, nem volt jobb onnan sem (4 pont, -1 VAL), Mike Caffey sokkal ponterősebb és hasznosabb volt a padról (12 pont, 10 VAL). Az Olajt tegnap legyőző AEK Athén jobban megizzadt a Koroivosz ellen, de azért az ő sikerükhöz se fért kétség a végén (89-75). A Top3 mögött állók közül a PAOK elhasalt a Kymisz otthonában (93-82) úgy, hogy az első negyedet még 10 ponttal nyerték - nagy szerepe volt a győzelemben Muhammad El-Aminnak (17 pont, 8 gólpassz, 19 VAL), Martin Pahlmblad pedig 6 ponttal zárt (3 VAL).

Az Arisz a középső két negyedben összesen 27 ponttal volt jobb a Kolosszosznál, nagyon könnyen nyertek ők is (84-60). A forduló legjobb meccsén a Rethymno hosszabbítás után tudta legyőzni a Promitheaszt - a vesztesnél Rashad Anderson 10 pontig, de csak 7 VAL-ig jutott. Az Apollon Patrasz 13 ponttal nyerte a Doxa Lefkadasz elleni első negyedet, onnantól pedig már nem engedte ki a kezéből a meccset (74-65) - a győztesnél Edin Bavcic 9 pontot és 6 pattanót szerzett (7 VAL), a vesztesnél pedig az ex-falcós Justin Robinson 13 pontig és 4 pattanóig jutott (11 VAL).

Belgium

A Spirou Charleroi tovább folytatta jó sorozatát, most a Basic-Fit Brussels ellen sikerült győzniük Ioann Iarochevitch (20 pont, 21 VAL) vezetésével. A Telenet Ooestende is győzött, kötelezőt hoztak a Leuven ellen (86-76). A Willebroek Kangoeroesnál hiába volt nagyon sokoldalú Wesley Channels (15 pont, 7 gólpassz, 6 pattanó, 4 szerzett labda, 21 VAL), kikapott csapata az Aalstartól (97-92). A Limburg United fontos meccset nyert a Liege ellen (86-66) Seth Tuttle vezetésével (18 pont, 13 pattanó, 4 gólpassz, 5 szerzett labda, 37 VAL), így legalább mérlegben beérték ellenfelüket. Az Antwerp pedig nagy nehezen megállította a csúszását, 76-72-re verték a Mons-Hainaut-t leginkább Gavin Ware-nek köszönhetően (22 pont, 5 pattanó, 26 VAL).

Proximus Spirou Charleroi (6-5) - Basic-Fit Brussels (6-4)  81-73
Port of Antwerp Giants (8-3) - Belfius Mons-Hainaut (5-6)  76-72
Telenet Oostende (8-3) - Stella Artois Leuven Bears (3-8)  86-76
Crelan Okapi Aalstar (7-4) - Willebroek Kangoeroes (5-5)  97-92
Hubo Limburg United (3-8) - betFirst Liege (3-8)  86-66

A további nemzetközi ellenfelek

A lengyel bajnokságban a Stelmet Zielona Gora nagy csatában, 82-80-ra verte a korábbi sokszoros bajnok Asseco Prokomot - James Florence 11 ponttal és 7 gólpasszal, de gyenge dobószázalékkal (2/5 dupla, 2/8 tripla) járult hozzá a győzelemhez (9 VAL). A Bnei Herzliya szintén szoros mérkőzést nyert meg, ők a BL-ben induló Ironi Nahariya otthonában győztek (72-75) Jeff Adrien vezetésével (22 pont, 12 pattanó, 31 VAL), így pedig a Maccabi Tel-Aviv mögött a második helyen vannak továbbra is. A román pontvadászatban a Kolozsvár maradt az első, miután könnyedén nyertek a Dinamo Bukarest vendégeként (65-84) - Török Rolland is ponterős volt (10 pont, 4 pattanó, 8 VAL), Ousmane Barro pedig borzasztóan hasznos (18 pont, 8 pattanó, 26 VAL). A cseheknél a Pardubice 87-71-re verte a BK Kolint, ezzel 11-3-as mérleget birtokolnak és a másodikok a CEZ Nymburk mögött.