Európai körkép (december 26-28.) - Botlott a Real Madrid

A karácsonyi szünet után fordulót rendeztek gyakorlatilag az összes komolyabb bajnokságban. A spanyoloknál a Real Sztrahinja Milosevicséktől kapott ki, így megközelítették üldözői, míg Olaszországban a Milano a közvetlen rivális Reggio Emilia otthonában bukott. A franciáknál nem volt meglepetés, Németországban az Ulm és a Bamberg nagy rangadókat nyertek, a helléneknél pedig az Olympiakosz-Pana duó megállíthatatlan. A spanyol, a francia, a német, a görög, a török, a belga és az olasz első osztály mellett az Adria Liga és a VTB Liga küzdelmeire is kitérünk a magyar csapatok kupaellenfeleit, illetve az egykor Magyarországon játszó légiósok teljesítményeit is megnézve.

Spanyolország

Hanga Ádám és a Baskonia Gran Canaria elleni vereségéről (74-61) kedd este, Rosco Allen és az Obradoiro Bilbao elleni buktájáról (77-83) pedig tegnap este beszámoltunk külön is.

A Gran Canaria-Baskonia meccs mellett még két rangadót rendeztek ebben a körben. Az egyiken a Barcelona Tyrese Rice (25 pont, 29 VAL) vezetésével könnyedén győzte le a Valenciát (94-82) úgy, hogy már a félidőre megvolt a gránátvörös-kékek 14 pontos előnye, a másikon viszont az Andorra 11 pontos félidei hátrányból fordított, a második félidőben ellenállhatatlan támadójátékot mutattak be (56-40), így végül ők is nyerni tudtak a Malaga ellen (92-87). A Top8-ból a Tenerife szabadnapos volt, a Real Madrid viszont elég komoly meglepetésre botlott a Real Betis otthonában (86-85) - a hazaiak 9 pontos hátrányból fordítottak az utolsó negyedben, Triguero büntetőjével 15 másodperccel a vége előtt átvették a vezetést, Reyest pedig a végén lesapkázták. Sztrahinja Milosevics 16 és fél percet (5 pont, 4 VAL), Kenny Chery pedig kicsit több mint 20 és fél minutumot játszott (2 pont, 0 VAL).

Az "alsóházban" is jó meccseket játszottak. A Manresa megszerezte második sikerét, miután 77-75-re megverték az Estudiantest - a harmadik negyedet nyerték 9 ponttal, az volt sok összességében a vendégeknek. A Fuenlabradának az első negyedben összeszedett 8 pontos hátrányából kellett fordítani a negyedik felvonásban a UCAM Murcia ellen, de sikeresen tették mindezt (86-83). A Joventut pedig Luka Bogdanovics (22 pont, 23 VAL) vezetésével az utolsó negyedben döntötte el a Zaragoza elleni mérkőzést (84-80).

Olaszország

Perl Zoltán és a Capo d'Orlando Avellinóban elszenvedett nagyarányú vereségéről kedd este volt már szó.

A kör nagy rangadóján a Reggio Emilia ugyan 19-9-re elbukta az első negyedet a Milano ellen, de Pietro Aradori (26 pont, 6 pattanó, 25 VAL) vezetésével 36-21-re megnyerte a másodikat, így már a félidőre fordított - a végjátékában végig náluk volt az előny, így a Milano begyűjtötte a második vereségét (91-87). A Venezia egy győzelemre meg is közelítette a listavezetőt, miután az első negyedet 12 ponttal nyerték Varesében (12-24), 30 perc után 20 ponttal álltak jobban (37-57), tükörsimán nyertek összességében (60-73). A még pozitív mérleggel állók közül a Brindisi és a Caserta egymás ellen játszott, de nem voltak egy súlycsoportban - az első és az utolsó negyedet is 29-16-ra nyerték a három 20 pontos játékost is soraikban tudó hazaiak, így végül kiütötték közvetlen riválisukat (100-72).

Az alsóbb régiókban a Pistoia egy borzasztóan kevéspontos meccsen nyert a Pesaro otthonában (57-59) - a vendégek 59-49-re is vezettek, de a végén a Pesarónak két lehetősége is volt megnyerni a meccset, az újra dupla-duplázó Jarrod Jones (17 pont, 14 pattanó, 19 VAL) és Simas Jasaitis is kihagyták azonban a triplát, a túloldalon Ronnie Moore hasznos volt (5 pont, 6 gólpassz, 4 szerzett labda, 12 VAL). A Trento Joao Gomes (25 pont, 25 VAL) vezetésével a második félidőt 42-29-re nyerte a Brescia otthonában, ennek köszönhetően győztek (74-80) - a győztesnél Aaron Craft is hasznos volt (11 pont, 6 gólpassz, 13 VAL). A Sassari nyolc darab 10 VAL-t elérő teljesítménnyel elgázolta a Torinót (96-64), Cantú pedig a 23-13-ra megnyert utolsó negyedével fordított és nyert Zabian Dowdell büntetői után egy ponttal a Cremona ellen (72-71).

Franciaország

A Top4 nem hibázott ebben a fordulóban. A Monaco 26-10-re nyerte az Orleans elleni első negyedet, a forduló legsimább győzelmét aratták végül (61-86) - a vesztesnél Marcellus Sommerville ezúttal nem lépett pályára. A Chalon a második félidőben nyerte meg a Le Mans elleni rangadót (65-74) - a vendégeknél John Roberson most is jó volt (14 pont, 5 gólpassz, 17 VAL), de csak epizódszereplő Cameron Clark mellett (25 pont, 9 pattanó, 34 VAL), a Le Mans-nál Ryan Pearson ezúttal összességében nem sok mindent csinált (8 pont, 3 gólpassz, 2 VAL). A Nanterre nem volt túl magabiztos a ligautolsó Nancy ellen, de a szinte hibátlanul játszó Spencer Butterfield (17 pont, 9 pattanó, 5 szerzett labda, 32 VAL) vezetésével győztek (90-81). A Pau Orthez pedig a 33-34-es félidei eredmény után könnyedén győzte le a Paris Levallois-t (77-61).

A Strasbourg jól kezdett a Dijon ellen (19-11), de a végén nagyon megszenvedtek - 65-66-ról kellett fordítaniuk az utolsó percben, a vendégek több lehetőséget is elhibáztak a győzelem megszerzésére (68-66). A Strasbourghoz hasonlóan az ASVEL is a pozitív tartományba lépett fel, miután egy pocsék meccsen nyertek a Hyeres-Toulon otthonában a 17-7-es harmadik negyedükkel (49-61). A Gravelines viszont visszacsúszott 50%-ra, miután az 5 ponttal megnyert első negyed után 11-gyel elbukták a másodikat, a második 20 perc alatt pedig már nem tudtak fordítani a Limoges otthonában (88-79) - a hazaiaknál Chekina Munanga nem játszott. A Cholet pedig szinte a teljes mérkőzésen végig vezetett az Antibes ellen, és bár szoros lett a végeredmény, fordítani nem volt esélye a vendégeknek (67-64).

Németország

Két szuperrangadó volt a napokban a Top4 csapatai között, az Ulm pedig továbbra is képtelen hibázni, miután a Bayern Münchent is megverték, ráadásul idegenben (79-87) - a meccs nagy részében a vendégek vezettek, a negyedik negyedben nem is nagyon kellett izgulniuk. A hibátlan listavezetőnél Braydon Hobbs sok hibával, de összességében hasznosan játszott (5 pont, 7 gólpassz, 5 eladott labda, 13 VAL). A Bamberg óriási meccset nyert a Bayreuth otthonában - szinte csak a negyedik negyedben vezettek, de 17 másodperccel a vége előtt 81-77-re mentek a hazaiak. Innen fordított 83-82-re a bajnok két triplával, de kaptak egy sportszerűtlen hibát, Bastian Doreth azonban csak egy büntetőt értékesített a kettőből. A ráadásban aztán végig jobban állt a Bamberg, így győzött és üldözi tovább az Ulmot (88-92). A négy nagy mögött álló ALBA Berlin is fordulatos találkozót nyert meg a ligautolsó Rasta Vechta ellen - 16 pontos félidei hátrányuk után 54-29-re nyerték a második félidőt, és így behúzták a meccset is (83-74).

A Bonn könnyedén győzte le a Giessent, bár igazán nagy csak az utolsó felvonásban lett a különbség (90-68) - Filip Barovics 12 ponttal járult hozzá a sikerhez (8 VAL). A Top8-ból az Oldenburg pihent ezúttal, a Ludwigsburg pedig végig jobban játszott a Tübingennél, de a harmadik negyed második felében léptek el végleg ellenfelüktől (76-88). A Braunschweig nagyon simán verte a Bremerhavent, miután az első félidőt 18 ponttal hozták (77-61). A Frankfurt a második és a harmadik negyedben komoly előnyt épített ki a Jena otthonában, így hiába nyerték a hazaiak 11 ponttal a záró felvonást, összességében a Skyliners diadalmaskodott nagyobb izgalmak nélkül (71-78). A Würzburg hiába nyerte 8 ponttal az első negyedet a Göttingen ellen, és hiába vezetett a mérkőzés nagy részében, a végjátékban 82-86-ról kellett fordítania. Megtették ezt a hazaiak, 19 másodperccel a vége előtt Brandan Lane szerezte a győztes kosarat, így nyert a Würzburg (87-86).

Törökország, VTB Liga, Adria Liga

Ezekről a bajnokságokról külön is beszámoltunk már tegnap és ma - a törököket ezen a linken, az Adria Ligát ezen a linken, a VTB Ligát pedig ezen a linken olvashatjátok el bővebben.

Az Olajjal még egyszer, nem is oly soká találkozó Besiktas még 24-én, Earl Clark (20 pont, 12 pattanó, 23 VAL) és Vladimir Stimac (14 pont, 13 pattanó, 16 VAL) vezetésével győzte le a Gaziantepet (67-60), ezzel továbbra is ott vannak a Top3-ban az Efes mögött, a Fenerbahcével azonos mérleggel (10-2). A Szolnok következő BL-ellenfele, a Partizan simán múlta felül az MZT Szkopjét (91-76) Novica Velicskovics jó estéjének (21 pont, 23 VAL) köszönhetően - a másik belgrádi csapat, a 15-0-val álló Zvezda mögött második a Partizan 12-3-as mérleggel. A Körmend által legyőzött Cmoki-Minszk pedig legutoljára december 18-án lépett pályára, január 8-ig nem is fognak játszani a VTB Ligában - 3-7-tel a kilencedikek.

A Karpos Sokoli 79-71-re kikapott az Igokea otthonában, hiába nyerték meg 11 ponttal a záró felvonást - Kendrick Perry volt csapata egyik legjobbja (17 pont, 4 gólpassz, 3 pattanó, 17 VAL), Goran Vrbanc viszont 9 pontja ellenére összességében nem sok hasznot termelt (3 VAL). A Buducsnoszt pocsék formában van, újra kikaptak, ezúttal a Zadar otthonában hasaltak el (78-76) az ex-szolnoki Szead Sehovics nagy meccse (21 pont, 23 VAL) ellenére is.

Görögország

A két nagy nem hibázott. Az Olympiakosz a Promitheaszt győzte le habkönnyen (90-63) - a vesztesnél Lasan Kromah 9 perc alatt 4 pontig jutott (1 VAL) -, a Panathinaikosz pedig a Rethymno Cretan Kingst ütötte ki, leginkább a 37-8-as harmadik negyednek köszönhetően (116-83) - itt Jannisz Burusziszt lehet kiemelni a győztestől (23 pont, 32 VAL). Az AEK botlott, a Kolosszosz a második félidőben egyértelműen jobb volt az Olaj BL-ellenfelénél (86-73), az Arisz pedig ki is használta ezt, egy győzelemre megközelítette az athénieket, miután a Lavriót nagyobb nehézségek nélkül tudták két vállra fektetni (98-77). A PAOK is győzött, de az utolsó negyedben kellett fordítaniuk a Koroivosz otthonában, és csak minimális különbséggel húzták be a sikert (80-82).

Az alsóházi találkozók közül az Apollon Patrasz a 24 ponttal megnyert első félidőben bebiztosította győzelmét a Kymisz ellen (75-60). A győztesnél az ex-soproni Edin Bavcic volt az egyik leghasznosabb játékos (11 pont, 4 pattanó, 3 gólpassz, 16 VAL) - a vesztesnél Muhammad El-Amin megint csereként játszott csak (8 pont, 4 gólpassz, 8 VAL), Martin Pahlmblad viszont kezdett (3 pont, 3 pattanó, -2 VAL). Az utolsó két helyezett összecsapásán pedig a Trikalla 17 ponttal megnyerte az utolsó negyedet a Doxa Lefkadasz otthonában, így tudták bezsebelni a sikert (72-80). A győztesnél az ex-szolnoki Oleksandr Lypovyy volt a nyerőember (25 pont, 6 pattanó, 25 VAL), Mike Caffey is jó volt (14 pont, 5 gólpassz, 4 pattanó, 13 VAL), a túloldalon az egykori szombathelyi Justin Robinson szintén a jobbak közé tartozott (16 pont, 5 gólpassz, 14 VAL).

Belgium

A két listavezető könnyedén diadalmaskodott, de összességében is csak egy szorosabb találkozó volt ebben a körben - az Ooestende a Limburg Unitedet iskolázta le (93-70), míg az Antwerp a Liege-zsel tette meg ugyanezt (90-64). Mögöttük óriási a tömörülés a 3-7. helyeken. Az Okapi Aalstar legyőzte a Szolnok BL-ellenfelét, a Spirou-t, méghozzá nem is túl nagy nehézségek árán (102-82) - a hazaiak kezdője kiválóan játszott, de közülük is kiemelkedett Olivier Troisfontaines (33 pont, 8 gólpassz, 42 VAL). A Willebroek lemosta a pályáról a Leuvent (100-67) - Wesley Channels is nagyon hasznos volt a hazaiaknál (13 pont, 6 gólpassz, 4 pattanó, 21 VAL). Az egyetlen szoros meccset a Mons-Hainaut nyerte a Brussels ellen Alexandru Olah (15 pont, 15 pattanó, 31 VAL) vezetésével (68-65).

Port of Antwerp Giants (10-3) - betFirst Liege (5-9)  90-64
Telenet Oostende (10-3) - Hubo Limburg United (3-10)  93-70
Crelan Okapi Aalstar (8-6) - Proximus Spirou Charleroi (7-6)  102-82
Belfius Mons-Hainaut (7-6) - Basic Fit Brussels (6-7)  68-65
Kangoeroes Willebroek (7-6) - Stella Artois Leuven Bears (3-10)  100-67

A Körmend csoportellenfele, a Bnei Herzliya tegnap a Hapoel Jeruzsálemet verte könnyedén, végig magabiztosan vezetve 94-73-ra - Amare Stoudemire 20 pontig jutott a túloldalon, a Herzliyánál Jeff Adrien (12 pont, 13 pattanó) és Karam Mashour (18 pont, 12 pattanó) dupla-dupláztak, és a hazai csapat 8-4-gyel a bajnokság harmadik helyén áll. Az Alba ellenfelei közül a Kolozsvár még az ünnepek előtt lejátszotta 14. fordulós meccsét, amelyen 104-89-re kikapott hazai pályán a Marosvásárhelytől. A hazaiaknál Ousmane Barro volt a legjobb (12 pont, 11 pattanó, 23 VAL), Török Rolland is hasznos volt (6-6 pont és pattanó, 4 gólpassz, 15 VAL), de nem tudtak mit kezdeni a többek között az ex-falcós Goran Martinics (20 pont, 13 gólpassz, 33 VAL) vezette vendégekkel, akiknél játszott Dalibor Djapa (8 pont, 6 pattanó, 10 VAL) és Lázár László is (4-4 pont, pattanó, VAL). A Cluj-Napoca így a második helyre csúszott vissza 10-2-es mérleggel.

A cseh Pardubice tegnap nagyon megszenvedett az NH Ostravával, csak 84-82-re tudtak nyerni a hazaiak a sereghajtó ellen, és ezúttal nem is a szokásos duó, hanem Kamil Svrdlik (13 pont, 20 VAL) és Joseph Wall (20 pont, 19 VAL) voltak a legjobbjaik - a Pardubice 14-3-mal továbbra is második a cseh bajnokságban. A lengyeleknél a Stelmet Zielona Gora fontos meccsen győzött - ők is csak két ponttal voltak jobban a PGE Turow-nál (83-85), de az egyik közvetlen riválisuk otthonában győztek. James Florence 13 perc alatt összességében nem sokat tett a meccshez (3 pont, 3 pattanó, 2-2 gólpassz és eladott labda, 1 VAL), a Zielona Gora pedig szintén második a saját bajnokságában 10-3-mal a 12-0-val álló, Obie Trotter vezette Torun mögött.