Európai körkép (jan. 2-3.) - Jones a Milanót is megszórta

Szilveszter előtt és után több európai top ligában is fordulót rendeztek. A németeknél Braydon Hobbs vezetésével maradt hibátlan az Ulm, a Barcelona kihasználta a Real Madrid botlását, Olaszországban pedig a Milano fordulóját rendezték, hiába remekelt ellenük a magyar-amerikai Jarrod Jones. A spanyol, a német, a török és az olasz első osztály mellett az Adria Liga küzdelmeire is kitérünk a magyar csapatok kupaellenfeleit, illetve az egykor Magyarországon játszó légiósok teljesítményeit is megnézve.

Spanyolország

Tegnap este beszámoltunk Hanga Ádám és a Baskonia nagy diadaláról a Real Madrid ellen (77-62), arról pedig még december 31-én ejtettünk szót, hogy Rosco Allen és az Obradoiro vereséget szenvedett az Unicaja Malaga otthonában (87-69).

A Real botlását kihasználta a Barcelona, miután Petteri Koponen és Ante Tomic (18-18 pont) vezetésével a végeredménynél sokkal simábban legyőzték a Zaragozát (75-86) - az utolsó negyedet 25-11-re bukták el, így lett 11 pontos különbség a vége. A Top6 csapatból nem hibázott a Valencia sem, amely a forduló messze legsimább győzelmét aratta a ligautolsó Manresa ellen (100-55) - nyolcan hoztak legalább 10 VAL-t. Nyert a Tenerife is, amely sokkal nehezebb erőpróbát hozott az Andorra ellen, de ők sem nagyon izzadtak meg (89-72), már a harmadik negyed végén 19 ponttal vezettek.

A jelenleg rájátszást érő helyeken tanyázók közül a Gran Canaria nem túlságosan meggyőző, de összességében sima sikert aratott a Joventut ellen (98-80). Kicsit fel is lélegezhetnek, mert a Real Betis a Real Madrid után a Bilbaót is elkapta - 7 pottal nyerték a vendégek az első negyedet, de az utolsó 10 percre már ők fordultak 7 pontos hátránnyal, ezt viszont megint ők nyerték 10 egységgel. A győztesnél Sztrahinja Milosevics ezúttal felemás produkciót hozott (20 perc, 4 pont, 7 pattanó, 3 eladott labda, -2 VAL), Kenny Chery viszont jobbik arcát mutatta (6 pont, 5 pattanó, 3 gólpassz, 2 szerzett labda, 10 VAL). Az utolsó meccsen a Murcia a 9 pontos első negyedbeli hátrányát folyamatosan dolgozta le, fordított, és végül a forduló MVP-jének választott Vitor Faverani (21 pont, 9 pattanó, 31 VAL) vezetésével győzött is az Estudiantes ellen (100-91).

Olaszország

Külön volt már szó arról kedd este, hogy Perl Zoltán és a Capo d'Orlando legyőzte egyik közvetlen riválisát, az Enel Brindisit (86-82), és a többi eredmény alakulása miatt így biztossá vált, hogy Perlék ott lesznek az olasz kupa nyolcasdöntőjében.

Az élmezőnyben a forduló nagy nyertese az Olimpia Milano volt, amely a középső két negyedet 17 ponttal megnyerve hozta a Pesaro elleni összecsapását (88-84), a végjátékban egyszer volt mindössze egyenlítési esélye a vendégeknek - a Pesaro messze legjobb játékosa Jarrod Jones volt (29 pont, 6 pattanó, 33 VAL), bár a hazaiak is pont a palánk alatti részlegük vezetésével nyerték meg a meccset. A második helyezett Venezia hazai pályán kikapott a Sassaritól, méghozzá nagyon simán (71-84) - a Szolnok BL-ellenfelénél nyolcan értek el legalább 10 VAL-t. A Reggio Emilia is vereséget szenvedett, őket a Pistoia intézte el nagyobb nehézségek nélkül (85-71) - a győztesnél az ex-fehérvári Ronnie Moore is hasznos volt (8 pont, 7 gólpasszt, 4 szerzett labda, 3 pattanó, 13 VAL).

A Top4-ből még az Avellino tudott nyerni a Milano mellett - ők hullámzó meccset nyertek meg az utolsó 2 percben fordítva Maarten Leunen (19 pont, 24 VAL) vezetésével (84-88). A Trento fontos meccset bukott el Cantú ellen hazai pályán (68-77) - a hazaiaknál Aaron Craft felemás produkciót nyújtott (9 pont, 6 pattanó, 3-3 eladott labda és gólpassz, 8 VAL). A Brescia is fontos meccset nyert a Torino otthonában, a végeredménynél simább volt az utolsó negyed (86-91) - ezzel az eredménnyel jutottak be Perlék a kupadöntőbe. A ligautolsó Vanoli Cremona pedig egál első 20 perc után a második félidőben egyértelműen jobb volt a Pesarónál, így végül simán nyertek, leginkább a forduló MVP-jének választott TaShawn Thomasnak (25 pont, 6 pattanó, 4 blokk, 35 VAL) köszönhetően.

Németország

A németeknél december 29-én és 30-án rendezték meg a legutóbbi kört. A négy nagy közül senki nem botlott, bár ezúttal a Bamberg nem is játszott. A továbbra is hibátlanul listavezető Ulm az első negyed felétől kezdve fokozatosan húzott el a Göttingentől, megerőltetés nélkül nyertek (89-65) - az ex-fehérvári Braydon Hobbs borzasztóan sokoldalú volt, az egyik leghasznosabb az egész csapatból (7 pont, 9 gólpassz, 5 pattanó, 6 szerzett labda, 22 VAL). A Bayern München az első félidő második felét elrontotta, de a harmadik negyed derekától kezdve egyértelműsítették, hogy jobbak a Braunschweignél (89-74). A legnehezebb feladata a Bayreuth-nak volt, ők a 28-11-es első negyed után szinte a teljes előnyüket leadták a harmadik felvonás közepére a Bonn ellen - ezt követően viszont nem engedték ki a kezükből a vezetést, így szűken, de győztek (83-78). A vendégeknél Filip Barovics 6 pontig jutott (3 pattanó, 5 VAL).

Az ALBA Berlin 30 percig ki-ki mérkőzést vívott az Oldenburggal, aztán a záró 10 percet 25-8-ra nyerték (81-63) az egykor a Lakersnél is próbálkozó Tony Gaffney (21 pont, 28 VAL) vezetésével. A Ludwigsburg szinte végig vezetett a Jena ellen, de a végjáték szorosan alakult, 69-68 után pedig nem találtak be az utolsó 2 percben, így kikaptak (69-71). A Bremerhaven és a Würzburg 28 percig gyakorlatilag nem tudott egy kosárnál nagyobb különbségre kerülni a másiktól, aztán 62-65 után csináltak egy 16-3-t a Harper Kamp (18 pont, 6 pattanó, 5 gólpassz, 29 VAL) vezette hazaiak, onnan pedig nem tudott visszajönni a meccsbe a Würzburg (93-88). A Giessen 10 ponttal elbukta az első negyedet a ligautolsó Rasta Vechta otthonában, aztán a negyedik negyed elején fordítottak - 70-84-ről majdnem elszórakozták megint a meccset, de végül behúzták a sikert (83-87).

A kör legjobb meccsén a Frankfurt 28-10-re nyerte az első negyedet a Tübingen otthonában, de ebből a harmadik negyed elejére szinte semmi, a negyedik negyedre pedig semmi nem maradt, fej-fej mellett, váltott vezetéssel haladtak a csapatok. A végén Albert Jay English (21 pont, 6/8 tripla) lett a hős a frankfurtiaknál, aki a végjátékban a vendégek összes pontját dobta - 77-75 után is ő egyenlített két büntetővel, 80-77 után egy triplával, 81-80-at követően, 1.5 másodperc alatt pedig beszórt megint egy hármast, ezzel győzött végül a Fraport Skyliners (81-83).

Törökország, Adria Liga

A VTB Ligában csak a héten kezdődnek újra a meccsek, a Cmoki-Minszk tehát nem játszott az újév környékén, de Törökországban szilveszter előtt és után rendeztek egy kört, ezen a linken olvashattok róla bővebben, az Adria Ligában pedig szintén december 30-tól tegnapig tartott ez a forduló, ezen a linken megtaláljátok a pontos részleteket!

A Besiktas csak hosszabbítás után tudott nyerni a Trabzonspor otthonában, de behúzták a győzelmet Earl Clark (27 pont, 26 VAL) vezetésével - az isztambuli gárda 11-2-es mutatóval holtversenyben az első az Efes-szel és a Fenerrel. Az Adria Ligában az Olaj ma esti BL-ellenfele, a Partizan továbbmenetel, a Cibonát idegenben is legyűrték (77-82), így sorozatban hetedik sikerüket aratták, és 13-3-mal a Zvezda mögött a második helyen állnak.

A volt magyarországi légiósok közül az ex-körmend Kendrick Perry pazar meccset hozott (17 pont, 6 gólpassz, 5 pattanó, 3 szerzett labda, 32 VAL), az ő vezetésével győzte le a Karpos Sokoli a Mornar Bart - a győztesnél Goran Vrbanc már pályára sem lépett. A Buducsnoszt nagyot fordított a Mega Leksz ellen, újra nyerni tudtak, ráadásul az egykor Szolnokon kosarazó Szead Sehovics megint kiválóan teljesített (13 pont, 8 pattanó, 19 VAL).