Európai körkép (nov. 12-13.) - Jones újabb kiváló meccse

A hétvégén újabb forduló rendeztek az összes európai élbajnokságban - Jarrod Jones 27 pontos, 10 lepattanós dupla-duplája nem ért győzelmet, de Marcellus Sommerville, Wesley Channels, John Roberson és Kendrick Perry sikerre vezették csapataikat. Perl Zoltán klubja igazolt. A spanyol, a francia, a belga, a német, a görög, a török és az olasz első osztály mellett az Adria Liga és a VTB Liga küzdelmeire is kitérünk a magyar csapatok kupaellenfeleit, illetve az egykor Magyarországon játszó légiósok teljesítményeit is megnézve.

Spanyolország

Arról volt már szó a tegnapi nap folyamán, hogy Hanga Ádám és a Baskonia kikapott Valenciában, arról viszont még nem esett szó, hogy Rosco Allenék szoros meccsen, de vereséget szenvedtek a Gran Canaria ellen, ráadásul nyerő helyzetből buktak - 17 ponttal nyerték az első negyedet, majd két egál felvonás után 18-cal vesztették el az utolsó 10 percet, így lett 87-90 a vége - a magyar magasembernek ezúttal nem ment a játék, 20 perc alatt 3 pontot, 2 pattanót és -2 VAL-t hozott. A harmadik "magyar érdekeltségű" együttes, a Real Betis ezen a hétvégén pihent.

Az élbolyból a Valencia épp Hangáékat verte, a Real Madrid kiütötte az eddigi messze várakozásokon felül szereplő Tenerifét (86-59), a Barcelona pedig a harmadik negyedben lépett el a Murciától, Petteri Koponen, Tyrese Rice és Ante Tomic vezetésével győztek a gránátvörös-kékek. A Top5-ben szereplő Andorra nagyon megszenvedett a Manresa ellen, de végül két ponttal behúzták a sikert. Volt még egy rangadó jellegű találkozó a Real-Tenerife mellett, de a Malaga hasonló különbséggel nyert a Bilbao ellen, mint a Madrid tette azt (85-64). A forduló mérkőzését a Zaragoza játszotta a Fuenlabrada ellen - a hazaiak 11 pontos előnyt szereztek az első 10 perc során, amit fokozatosan adtak le, és hosszabbítás következett. Ebben megint a Zaragoza volt a jobb, így a heti MVP-nek választott Stefan Jelovac (29 pont, 10 pattanó, 10 kiharcolt fault, 36 VAL) vezetésével győztek is. Az Estudiantes a Barcához hasonlóan a harmadik negyedben lépett meg ellenfelétől, így nyert a Joventut ellen (83-71).

Olaszország

Ahogy arról tegnap este írtunk már, a Perl Zoltánt sérülés miatt nélkülöző Capo d'Orlando újabb győzelmet szerzett, ezúttal a Vanoli Cremona ellen - a Capo egyébként leigazolta a meccs után Milenko Tepicset, Mario Delas szerződését pedig véglegesítették.

A Cremona kikapott az előző forduló zárómeccsén is, az őket akkor legyőző Brindisi azonban most hazai pályán szenvedett vereséget a Bresciától, némi meglepetésre (83-91). A Pistoia a Venezia vendégeként kapott ki a héten, pedig a félidőben még 9 ponttal vezettek, aztán teljesen összeestek a fordulást követően - a vesztesnél Ronnie Moore 10 pontig, 8 pattanóig és 5 gólpasszig jutott (11 VAL). A Jarrod Jonest is a soraiban tudó Pesaro az első két negyedben összeszedett 8 pontos előnyét nem tudta ledolgozni, a végjátékban nem volt esélyük a fordításra a Varese ellen a 4 pontos különbség ellenére sem (83-87) - Jones 27 pontos, 10 pattanós dupla-duplát hozott (31 VAL), hiába.

A továbbra is hibátlan Milano csak annyit adott ki magából a Sassari ellen, amennyi feltétlenül szükséges volt (86-77). A kör rangadóján a milanóiak két üldözője, az Avellino és a Reggio Emilia csapott össze egymással, de a vendégek az első három negyed után akkora előnyt építettek ki maguknak, amiből nem tudott már felállni az Avellino, így a Grissin Bon üldözi tovább az euroligás kirakatcsapatot (81-86). A kör legjobb meccsét pedig a Cantú és a Caserta játszotta egymással - az első három negyedben kiegyenlített volt a játék, de a hazaiak 6 pontos előnyt szereztek, amit viszont a negyedik negyed legvégére el is adtak. Úgy lett 83-82 a meccs a Casertának, hogy a végén a Cantú dobott hármast, attól lett ilyen szoros az eredmény.

Franciaország

A magyarok kupaellenfelei közül a Chalon továbbra is hasít a hazai bajnokságban, ezúttal a Limoges-t intézték el (90-66) - John Roberson megint hasznos volt (14 pont, 4-4 pattanó és gólpassz, 7 kiharcolt fault), Chekina Munanga nem játszott az vendégeknél. A Gravelines-nek továbbra sem megy, ezúttal a bajnok ASVEL otthonában szenvedtek kiskülönbségű vereséget (73-70) úgy, hogy három negyed után még ők vezettek 3 ponttal. A Nanterre nagyon megszenvedett a Dijon otthonában, 15 pont volt a hátrányuk a félidőben, de hosszabbításra mentették a találkozót (61-61), ott pedig végig náluk volt az előny, a 72-73-as végeredmény egy hazai triplával alakult ki a legvégén. A Le Mans egy rendkívül pontszegény mérkőzésen a középső két negyedet összesen 25-12-re hozta, azzal győzött a Paris-Levallois otthonában (50-57) - Ryan Pearson nem játszott.

Az Antibes Sharks a listavezető Monaco otthonában három negyedig egészen jól tartotta magát, aztán az utolsó 10 perc 24-6-jával teljesen elszálltak (88-64). A Pau Orthez a hét elején megverte a Le Portelt, de hét végén kikaptak a másodosztály tavalyi bajnokától, A Hyeres-Toulontól, méghozzá meglepően simán, már a félidőben megvolt a 15 pontos hátrányuk (85-70). A Le Portel kikapott az Orleans otthonában, is pedig a félidőben még ők vezettek (67-60) - a győztesnél a legjobb az ex-paksi Marcellus Sommerville volt (24 pont, 8 pattanó, 26 VAL). A Strasbourg kezd lábraállni a pocsék szezonkezdet után, most a Cholet otthonában fordítottak 9 pontos hátrányból az utolsó, 31-18-as záró negyeddel (86-90). A Chalons-Reims pedig borzasztóan fordulatos, jó meccset nyert meg a Nancy ellen (94-90) - győztesnél hárman is elértek 20 VAL-ig, a vesztesnél pedig négyen 19-ig, de utóbbiak kevés segítséget kaptak a többiektől.

Németország

Az Olaj BL-ellenfele, a Ludwigsburg 9 pontos hátrányt szedett össze 10 perc alatt az Alba Berlin ellen, azt majdnem ledolgozták a harmadik negyed végére, de a berliniek megint elléptek tőlük, onnan már nem volt erejük visszakapaszkodni (73-79) - Jack Cooley 20 ponttal és 13 pattanóval megint kiemelkedett (27 VAL). Az Ulm az első félidőben megszerzett 14 pontos előnyét majdnem teljesen leadta a harmadik felvonás során, de a végén tudtak újítani, ezzel továbbra is hibátlanok (74-84) - a győztesnél Braydon Hobbs most visszafogott volt (3-3 pont és eladott labda, 2-2 gólpassz és pattanó, 5 VAL). A Bonn meglepő vereséget szenvedett a Braunschweigtől - az első félidő második és a második félidő első felében inkább ők vezettek, a negyedik negyedben is elhúztak egyszer, de a vendégek fordítottak, a végjáték pedig az övék volt már. Filip Barovics 15 ponttal a második legeredményesebb bonni volt (4 pattanó, 7 VAL).

Kezd teljesen szétszakadni a mezőny egyébként. A Bamberg 21 ponttal elbukta a Giessen elleni első negyedet, onnan tudtak felállni a negyedik felvonás elejére, a szoros végjátékban pedig Darius Miller majdnem dudaszóra dobott duplája döntött, ezzel nyertek és továbbra is hibátlanok a vendégek (77-79).

A két egy vereséggel álló együttes, a Bayern München és a Medi Bayreuth is nyert - előbbi igazi gálát rendezett a Bremerhaven ellen (103-78), miután az első és a harmadik negyedet összesen 26 ponttal nyerték, utóbbi viszont 12 pontos félidei hátrányát fordította meg a meccs végére az Oldenburg ellen (80-71). Ez a négy csapat (Ulm, Bamberg, Bayreuth, München) legalább 0-0, illetve 1-1 vereséggel rendelkeznek, míg mindenki más legalább 4-gyel. A kicsit több mint egy hete Anthony Mylest menesztő Tübingen végig vezetve, borzasztóan könnyedén nyert a tabellautolsó Phoenix Hagen otthonában (76-98). A Göttingen majdnem elszórakozta a Frankfurt elleni meccsét, 10 pontos előnyt adtak le 6 perc alatt a rendes játékidő végén (67-67), aztán a ráadás végjátéka az övék volt már (82-78). A Rasta Vechta két meccset is vesztett a héten - hétfőn még a Jena verte meg őket az utolsó negyedben (72-80), majd a Würzburg egy ennél simább találkozón, már a harmadik negyed derekától komolyabb előnyt birtokolt ellenük (76-88).

Törökország, Adria Liga, VTB Liga

A három bajnokságot külön taglaltuk már - a VTB Ligát itt, az Adria Ligát itt, a török első osztály pedig itt olvashatjátok. A magyar vonatkozású eredményeket nézve a törököknél a Besiktas az euroligás Darüssafakát győzte le (77-75), nem kis mértékben Vladimir Stimac 28 pontjának (27 VAL) köszönhetően. Az Olajt egy hete legyőző Partizan 17 pontos előnyt adott le a Cedevita ellen és kapott ki egy 10-essel (87-97). A Karpos Sokoli Kendrick Perry vezetésével (9 pont, 8 gólpassz, 3-3 szerzett labda és pattanó, 24 VAL) győzte le az egyik listavezetőt, a Buducsnosztot (77-71) - Ryan Richards mintha pályán sem lett volna (6 perc, 0 pont, 1 pattanó, 0 VAL), Goran Vrbanc pedig több kárt csinált, mint hasznot (3 pont, -2 VAL). A Mornar Bar egy Adria Ligára semmilyen szinten nem jellemző találkozón 110-104-re kikapott a Zadartól - Cole Dickerson mindössze 4 percet játszott, azt sem a legjobban használta ki (-2 VAL).

Görögország

A három nagyágyú győzelemmel folytatta a bajnokságot. Az Olympiakosz 28 ponttal kiütötte az Apollon Patraszt, a vesztesnél Edin Bavcic nem sokat tett hozzá csapata játékához (17 perc 3 pont, -1 VAL). A Pana csak annyit adott ki magából a Kolosszosz ellen, amennyi kellett (80-65), az AEK Athén pedig a PAOK otthonában tudott diadalmaskodni (71-78) úgy, hogy az utolsó negyedben fordítottak 5 pontos hátrányból. A Promitheasz 64-61-re, szoros mérkőzésen verte a Lavriót - a győztesnél a két tavaly a MAFC-ban játszó amerikai közül Cavell Johnson hasznosan kosarazott (10 pont, 9 pattanó, 11 VAL), míg Rashad Anderson 11 perc alatt két triplára volt jó (6 pont, 0 VAL).

A Doxa Lefkadasz a második félidőben fordítva verte a Kymiszt - a győztesnél az ex-falcós Justin Robinson hasznos volt (7 pont, 3 pattanó, 8 VAL), míg a vesztesnél Muhammad El-Amin sokat hibázott (7 pont, 6 gólpassz, 5 eladott labda, 0 VAL), Martin Pahlmblad pedig nem sok vizet zavart (5 pont, 3 VAL). A Trikkala megint kikapott, ezúttal az AGOR (Rethymno) intézte el őket nagyon simán, igaz, főleg a második félidőben esett össze a vendég gárda, addig kiegyenlített volt a játék (84-56) - a vesztesnél Mike Caffey pocsék volt (31 perc, 2 pont, -1 VAL), és összességében Oleksandr Lipovyy sem zavart sok vizet (3 pont, 3 pattanó, 0 VAL). A kör legjobb meccsén az Arisz kétszeri hosszabbításban verte a Koroivoszt a nemrég még az NBA-ben játszó Devyn Marble (28 pont, 10 pattanó, 27 VAL) és Will Cummings (27 pont, 7-7 pattanó és gólpassz, 4 szerzett labda, 28 VAL) vezetésével (94-99).

Belgium

A magyarok nemzetközi ellenfelei közül a Brüsszel elég komoly meglepetésre kapott ki az eddig összesen egy győzelmet elérő Liege otthonában (70-65). Az már senkit nem lepett meg valószínűleg, hogy a Hubo Limburg United megint vereséget szenvedett, őket most a Mons-Hainaut intézte el nagyobb nehézségek nélkül, ráadásul az eddig működő támadójátékuk is csődöt mondott (57-73). A Sopron heti ellenfele, az Antwerp is kikapott, de őket az elmúlt 5 kiírás bajnoka, az Ooestende verte meg, nem is túl nagy különbséggel (90-85). és a Szolnokkal egy BL-csoportban szereplő Charleroi is elbukta a heti bajnokiját, hiába az elmúlt két forduló jobb eredménye (62-78) - az őket legyőző Willebroek Kangoeroes legjobbja az ex-körmendi Wesley Channels volt (13 pont, 9 pattanó, 8 gólpassz, 3 szerzett labda, 7 kiharcolt fault, 8 eladott labda, 21 VAL). A forduló legsimább találkozóját az Aalstar nyerte, 38 ponttal győzték le a Leuvent (106-88) Yunio Barrueta (31 pont, 30 VAL) vezetésével.

betFirst Liege (2-6) - Basic-Fit Brussels (4-3)  70-65
Hubo Limburg United (1-7) - Belfius Mons-Hainaut (5-3)  57-73
Telenet Oostende (5-3) - Port of Antwerp Giants (7-1)  90-85
Crelan Okapi Aalstar (5-3) - Stella Artois Leuven Bears (3-5)  106-88
Proximus Spirou Charleroi (3-5) - Willebroek Kangoeroes (4-3)  62-78

A portugáloknál a Benfica tükörsimán nyert idegenben is, az Electrico FC-t győzték le (62-85) - Damian Hollis megint jó volt (16 pont, 6 pattanó, 19 VAL), a Benfica továbbra is hibátlan és első. A Porto is győzött, igaz, nem szakadtak meg a Galitos-Barreiro elleni sikerért (82-66). A Zielona Gora 15 ponttal nyert a lengyel bajnokság legutóbbi játéknapján a Krosno ellen (87-72) - James Florence ezúttal pocsékul játszott (2-2 pont és gólpassz, 6 eladott labda, -4 VAL). A Groningen pedig 77-59-re, komolyabb nehézségek nélkül győzte le Rotterdamot, így 6-1-gyel továbbra is a bajnokság élén állnak a Zwollével.