Európai körkép (nov. 19-20.) - Jones 22/10, újfent hiába

A hétvégén újabb forduló rendeztek az összes európai élbajnokságban - Jarrod Jones 22 pontos, 10 lepattanós dupla-duplája ezúttal is kevés volt a győzelemhez. A Milano még mindig hibátlan Olaszországban, a németeknél teljesen szétszakadt a mezőny, a franciáknál pedig a Gravelines 42 pontos győzelemmel adta ki magából a 25 pontos körmendi zakó miatt felgyülemlett feszültséget. A spanyol, a francia, a belga, a német, a görög, a török és az olasz első osztály mellett az Adria Liga és a VTB Liga küzdelmeire is kitérünk a magyar csapatok kupaellenfeleit, illetve az egykor Magyarországon játszó légiósok teljesítményeit is megnézve.

Spanyolország

Tegnap este beszámoltunk arról, hogy Hanga Ádám és a Baskonia hosszabbítás után tudta megverni a Zaragozát, a sírból hozták vissza a meccset a vitoriaiak a rendes játékidő utolsó fél percében (101-92). Szombat este Rosco Allen és az Obradoiro másodjára már nem tudott felállni 10 pontnál is nagyobb hátrányából az Andorra ellen (91-87). A harmadik magyar érdekeltségű meccsen a Real Betis nagy pofonba szaladt bele a UCAM Murcia ellen - Kenny Chery az egyik legjobb volt a hazaiaknál (13 pont, 4-4 pattanó és gólpassz, 10 VAL), és ezúttal Sztrahinja Milosevics sem lógott ki lefelé (6 pont, 4 VAL).

A két nagy nem botlott - a Real Madrid a Gran Canaria otthonában tudott nyerni, igaz, ehhez az utolsó negyedben kellett fordítania egypontos hátrányból (68-76), a Barcelona pedig felállt a Madrid elleni megalázó vereségből, 12 ponttal verték az Estudiantest úgy, hogy a vendégek 10 pontot faragtak hátrányukból az utolsó negyedben (92-80). A tabellán elöl állók közül a Tenerife három zakó (kettő a Bajnokok Ligájában, egy a bajnokságban) után most újfent erődemonstrációt tartott, a Fuenlabrada volt az áldozatuk (96-50). A Bilbao a forduló MVP-jének választott Alex Mumbru vezetésével (22 pont, 8 pattanó, 7 gólpassz, 5 szerzett labda) győzött simán a Manresa ellen (91-76). Az Unicaja nem játszott, a Valencia pedig meglepetésre kikapott a Joventut otthonában egy szoros meccsen (6-84).

RETAbet Bilbao Basket (5-3) - ICL Manresa (1-7)  91-76
Baskonia Vitoria Gasteiz (6-3) - Tecnyconta Zaragoza (3-6)  101-92 hosszabbítás után
FC Barcelona Lassa (7-1) - Movistar Estudiantes (3-5)  92-80

Olaszország

A Perl Zoltánt még mindig nélkülöző Capo d'Orlando tegnap este szenvedett vereséget a Caserta vendégeként úgy, hogy 5 perccel a vége előtt még ők vezettek (91-86). A Pesaro a páratlan negyedekben megverte a Reggio Emiliát (összesen 16 ponttal), a párosokban viszont nagyon kikapott (összesen 23 ponttal), így hiába vezetett 10 perccel a vége előtt 4 ponttal, végül újabb vereséget könyvelhettek el (87-80) - Jarrod Jones újabb masszív dupla-duplát hozott (22 pont, 10 pattanó, 28 VAL), újfent nem ért ez győzelmet. A Szolnok BL-ellenfele, a Dinami Sassari 25-11-es második negyedének köszönhetően kibírta, hogy 8 ponttal elbukta az első negyedet, a fordulást követően viszont már az Avellino akarata érvényesült, a véjátékban pedig végig a vendégek vezettek (70-75).

A Trento két mérkőzést is bukott a héten - hétfőn a Torino verte őket az utolsó negyednek köszönhetően (70-74), míg a hétvégén a Pistoia egy végig szoros találkozót nyert meg hosszabbításban. Az első találkozón pocsék volt Aaron Craft (3-3 pont és pattanó, 4 gólpassz, 2-2 szerzett és eladott labda, 0 VAL), a másodikon viszont kiváló teljesítményt nyújtott (11 pont, 6 pattanó, 3 gólpassz, 4 szerzett labda, 20 VAL), lejátszotta a pályáról az ex-fehérvári Ronnie Moore-t (6 pont, 5 gólpassz, 3-3 pattanó és eladott labda, 2 VAL), a 43 pontig és 46 VAL-ig jutó Terran Petteway-re viszont nem volt ellenszer ezen a napon.

A Torino is hosszabbításra kényszerült második eheti meccsén - a Venezia ellen megszerzett 9 pontos előnyét el is adta a hazai alakulat a második felvonásban. A ráadásban 90-89-re még a Torino vezetett, de MarQuez Haynes óriási triplát dobott ezután, a hazaiak pedig nem tudtak már válaszolni (90-93) - DJ White és Deron Washington 30-30 VAL-ja sem volt elég a győzelmükhöz. Az Olimpia Milano majdnem túlpihente a sereghajtó Cremona elleni meccset, az utolsó negyedben kellett fordítaniuk (72-76), így viszont továbbra is hibátlanok. A Varese pedig megnyerte ugyan 12 ponttal a nyitó 10 percet a Brescia ellen, ám a félidőben már egál volt az állás, a második 20 percben pedig a vendégek játszottak jobban, így győztek (68-74).

Banco di Sardegna Sassari (4-4) - Sidigas Avellino (6-2)  70-75
The Flexx Pistoia (3-5) - Dolomiti Energia Trento (3-5)  84-78 hosszabbítás után
Vanoli Cremona (1-7) - EA7 Emporio Armani Milano (8-0)  72-76
Grissin Bon Reggio Emilia (7-1) - Consultinvest Pesaro (2-6)  87-80
Enel Brindisi (3-4) - Red October Cantu (2-5)  ma este

Franciaország

A magyarok kupaellenfelei közül a Chalon egy jó meccset játszott a Hyeres-Toulon otthonában, amit gyakorlatilag a negyedik negyednek köszönhetően nyert meg (59-69) - John Roberson újfent csapata legjobbja volt egy dupla-duplával (12 pont, 10 gólpassz, 19 VAL). A Gravelines egy 42 pontos győzelemmel adta ki magából azt, amit Körmenden benne tartottak a vasiak, az áldozat az Orleans volt (99-57) - a vesztes legjobbja az ex-paksi Marcellus Sommerville volt, de 19 VAL-os teljesítménye (12 pont, 7 pattanó, 3 gólpassz) semmit nem ért összességében. A Nanterre szintén nem izzadt meg, már a második negyedben lerendezte a lényegi kérdéseket a Chalons-Reims ellen (104-84) - Spencer Butterfield 7/10 triplával zárt.

A listavezető Monaco csak ma este játszik, és a két sereghajtó, a Nancy és a Le Portel is ma lépnek pályára, méghozzá egymás ellen. A Monaco egyik legnagyobb riválisa jelenleg a Pau Orthez, nem is hibáztak az Antibes ellen, bár nem voltak annyira meggyőzőek sem (84-79). A Le Mans se tudott sokáig mit kezdeni a Dijonnal, hiába nyerték 6 ponttal az első negyedet, az utolsó 10 percben azonban fordítottak (65-60) - Ryan Pearson ezúttal sem játszott. A SIG Strasbourg kezdi megtalálni a ritmust, újra győztek Romeo Travisék, méghozzá nem kis mértékben a padról érkező 46 pontnak köszönhetően (79-60). Az ASVEL viszont képtelen megtalálni a tavalyi ritmusát, most a Paris-Levallois nyert a pályájukon egy végig szoros meccsen, amelynek nagyrészében az eredmény után futottak csak a hazaiak.

Németország

Az Olajt nemrég kiütő Ludwigsburg nem játszott a hétvégén, mert korábban már letudták a meccsüket, amit most kellett volna játszaniuk. A négy nagy továbbra is képtelen hibázni. A Bamberg a második félidőben végig magabiztos előnyben kosarazott az ALBA Berlin otthonában, simán nyert a listavezető (80-89). A másik hibátlan gárda, az Ulm 52 pontos győzelmet aratott a csőd szélén álló Phoenix Hagen ellen (116-64) - az egykori fehérvári irányító, Braydon Hobbs is hasznos volt (2 pont, 10 gólpassz, 3-3 pattanó és szerzett labda, 15 VAL), bár ez egy ilyen meccsen nem meglepő. A Bayern München a Bamberghez hasonlóan a második 20 percben magabiztos előnyt őrzött végig a Rasta Vechta ellen (85-72). A Medi Bayreuth pedig 36 percig nem tudott lényegében elszakadni a Tübingentől, aztán az utolsó négy minutumban gyorsan lerendezték a meccset (77-87).

A négy említett és a Ludwigsburg mellett egyetlen csapat van még, amelynek pozitív mérlege van, a Bonn, amely az első félidőben jobbára csak futott a Würzburg után, aztán a második 20 percre fordult a kocka - elhúzni nem tudott a Bonn, de a negyedik negyed jelentős részében vezetett és nyert is (81-85), Filip Barovics pedig ezúttal is jó volt (14 pont, 3 pattanó, 10 VAL). A Jena 55-56 után, a harmadik negyed utolsó 4 percében csinált egy 19-4-es futást, ezzel győzött a Braunschweig otthonában (86-97). A Giessen egy második negyed elején bekövetkező rövidzárlatot leszámítva borzasztóan simán verte a Frankfurtot (69-52) egy 15. fordulóból előrehozott meccsen. A hétvége legjobb találkozóját pedig a Bremerhaven és az Oldenburg játszották - a vendégek 10 ponttal nyerték a nyitó negyedet, a hazaiak pedig 12 ponttal a második felvonást. Innen már nem tudott elszakadni egyik csapat sem, a hosszabbításban pedig szinte végig a Bremerhaven volt előrébb (95-92).

Eredmények a 10. fordulóból

s.Oliver Würzburg (4-6) - Telekom Baskets Bonn (6-4)  81-85
Bayern München (8-1) - Rasta Vechta (2-8)  85-72
ratiopharm Ulm (10-0) - Phoenix Hagen (0-10)  116-64
Basketball Löwen Braunschweig (2-8) - Science City Jena (3-6)  86-97
Walter Tigers Tübingen (3-7) - Medi Bayreuth (9-1)  77-87
Eisbären Bremerhaven (4-6) - EWE Baskets Oldenburg (5-5)  97-92 hosszabbítás után
ALBA Berlin (5-5) - Brose Baskets Bamberg (11-0)  80-89

Eredmények a 15. fordulóból

Giessen 46ers (5-5) - Fraport Skyliners Frankfurt (3-8)  69-52

Törökország, Adria Liga, VTB Liga

Ezeket a bajnokságokat külön is szoktuk tárgyalni, ezen a héten is fogjuk, de az Adria Ligából a Karpos Sokoli ma este játszik a Crvena Zvezda otthonában, a VTB Ligában is van ma két mérkőzés, illetve a török bajnokságban is, a Besiktas is ma játszik többek között a Galatasaray otthonában. A már ismert eredmények közül ki lehet emelni a Partizan győzelmét Zadarban, így ők továbbra is ott vannak az AL negyedik helyén 7-3-as mutatóval. A második pozícióban álló Buducsnoszt újra nyert, így 9-1-es mérlegük van már, most az Olimpija Ljubljanát fektették két vállra - az egykori szolnoki Szead Sehovics 7 pontig és összesen 9 VAL-ig jutott. A Mornar Bar viszont újabb vereséget szenvedett, most a Mega Leksz otthonában kaptak ki, ezzel 2-8-cal az utolsó előttiek - Cole Dickerson 10 perc alatt pont nélkül maradt, és összesen -1 VAL-t termelt.

Görögország

A három nagy közül egyelőre csak az AEK játszotta le a meccsét (az Olympiakosz mérkőzése most zajlik, a Pana este játszik), ők simán győzték le a Promitheaszt (76-60) - a vesztesnél Cavell Johnson 25 perc alatt 6 pontig és 6 pattanóig jutott, ezzel is az egyik legjobb vendég játékos volt (10 VAL). A Doxa Lefkadasz majdnem ugyanezt az eredményt hozta a Kolosszosz otthonában, mint amit a Promitheasz az AEK Athénnel szemben (77-60) - a vesztesnél Justin Robinson volt az egyik legponterősebb (11 pont, 6 VAL), de sokra ő sem ment vele.

A Kymisz többek között a Magyarországon több csapatnál is megforduló Muhammad El-Amin vezetésével (20 pont, 6 pattanó, 5 gólpassz, 23 VAL) győzött a Rethymno ellen, méghozzá elég simán (73-62) - Martin Pahlmbald is hasznos volt (2 pont, 3 gólpassz, 5 VAL). A Trikkala nyerni tudott, méghozzá a PAOK ellen, egy elég egyoldalú mérkőzésen (84-73) - Mike Caffey (7 pont, 5 gólpassz, 3 pattanó, 9 VAL) és Oleksandr Lipovyy (8 pont, 5 pattanó, 2 szerzett labda, 9 VAL) is kivették a részüket a sikerből. Az Apollon Patrasz a Koroivoszt intézte el tükörsimán úgy, hogy az első negyedet még 7 ponttal elbukták (92-66) - a hazaiknál Edin Bavcic volt az egyik vezér (21 pont, 7 pattanó, 27 VAL).

Belgium

A FIBA Europe Cup két nyeretlen belga csapata közül a Brüsszel győzött a Hubo Limburg United ellen egy szoros meccsen - érdekesség, hogy próbálták kevergetni a kártyáikat az edzők, hiszen a hazaiaknál 51, a másik oldalon pedig 49 pont érkezett a padról (84-81). A Sopront hét közben legyőző Antwerpnél hiába szórt 36 pontot Jason Clark (35 VAL), a listavezető újabb vereséget szenvedett, az Okapi Aalstar megverte őket 3 ponttal (79-82). A sokszoros címvédő Telenet Oostende egyre jobb formában van, simán győztek a Willebroek otthonában is (68-90) - a vesztesnél az ex-körmendi Wesley Channelsnek sem ment a játék (5 pont, 4 pattanó, 3 gólpassz, 5 VAL). A hét közben a Partizant Belgrádban legyőző Spirou pedig szintén egyre jobban játszik, ők a Mons-Hainaut-t verték meg, és kezdenek lábra állni a mérlegüket tekintve is (61-73). A Leuven - Liege meccset szerdán rendezik.

Belfius Mons-Hainaut (5-4) - Proximus Spirou Charleroi (4-5)  61-73
Kangoeroes Basket Willebroek (4-4) - Telenet Oostende (6-3)  68-90
Port of Antwerp Giants (7-2) - Crelan Okapi Aalstar (6-3)  79-82
Basic-Fit Brussels (5-3) - Hubo Limburg United (1-8)  84-81
Stella Artois Leuven Bears (3-5) - betFirst Liege (2-6)  november 23.

A további nemzetközi ellenfelek

A portugáloknál mindkét magyarokat érintő csapat kikapott. A Porto 74-71-es vereséget szenvedett a Vitoria SC otthonában, a Benfica pedig ugyancsak 3 ponttal égett meg az Oliveirense vendégeként (78-75) - Damian Hollis hiába volt ezúttal is nagyon jó (22 pont, 8 pattanó, 9 kiharcolt fault, 6 eladott labda, 27 VAL). A Benfica továbbra is vezeti a bajnokságot 6-1-gyel, míg a Porto holtversenyes harmadik. A lengyel bajnokságban a Stelmet Zielona Gora óriási pofonba szaladt bele az Energa Czarni ellen (68-51), így maradtak a holtversenyes harmadikok - James Florence még a jobbak közé tartozott (9 pont, 8 VAL), ez mindent elmond a vendégek teljesítményéről. A hollandoknál pedig a Donar Groningen egy könnyed győzelemmel hangolt a Körmend elleni hétközi kupameccsre, a Dukes UDB-t verték (87-65) - a Groningen így 7-1-gyel a tabella élén van továbbra is.