Európai körkép (november 5-6.) - A Barca megverte a Realt

A hétvégén szuperrangadót rendeztek Spanyolországban és Németországban - utóbbi gálaelőadás, előbbi jó meccs lett. Az egykor itt játszó légiósok közül Jarrod Jones győzelemre vezette a Pesarót, John Roberson a Chalont, Wesley Channels pedig a Willebroeköt, Kenny Chery és Ronnie Moore jó teljesítményeit viszont nem koronázta siker, Anthony Mylesszal pedig szerződést bontott klubja. A spanyol, a francia, a belga, a német, a görög, a török és az olasz első osztály mellett az Adria Liga és a VTB Liga küzdelmeire is kitérünk a magyar csapatok kupaellenfeleit, illetve az egykor Magyarországon játszó légiósok teljesítményeit is megnézve.

Spanyolország

Arról külön is volt szó, hogy Hanga Ádám és a Baskonia a Manresát verte 82-69-re, Rosco Allen és az Obradoiro pedig a Zaragozát győzte le 80-63-ra. Mindkét gárdához tartozik egy-egy plusz hír is. A Rio Natura Monbus magyar erőcsatára annyira jó teljesítményt nyújtott eddig, hogy már most megpróbáltak hosszabbítani vele, de a hírek szerint ezt Rosco elutasította. Másrészt Ádáméknál van egy búcsúzó, Josh Akognon egyhónapos szerződése ugyanis lejárt, Rodrigue Beaubois felépülése után nincs is rá szükség, úgyhogy az irányító távozott a Baskoniától.

A többi meccshez tartozik, hogy egyetlen vendégsiker sem született ebben a körben, és nincs már hibátlan alakulat a bajnokságban, miután a sérülésektől tizedet Barcelona a szuperrangadón legyőzte a Real Madridot (85-75) a forduló MVP-jének választott Ante Tomic (19 pont, 7 pattanó, 5 gólpassz, 2 blokk, 33 VAL) vezetésével. A bajnokságot a két nagyágyú előtt a Tenerife vezeti, amely az első félidőben megszerzett előnyével verte az Estudiantest (81-72) úgy is, hogy három legjobb dobója egyenként mindössze 13-13 pontig jutott. Több meglepetés is volt ebben a körben, mint például a Valencia Fuenlabrada elleni zakója (73-68), vagy a Malaga veresége a Joventut otthonában (82-79) - mindkét meccsen egypontos hátrányt dolgoztak le a hazaiak az utolsó negyedben.

A középmezőny sűrűsödését a Gran Canaria használta ki, amely 4 vereséggel kezdte a bajnokságot, de zsinórban három győzelemnél tart már a Real Betis elleni sikerrel (82-62). A sevillai klubnál Kenny Chery és Sztrahinja Milosevics is kezdő volt - az Alba tavalyi irányítója volt a vendégek legjobbja (32 perc, 14 pont, 4 gólpassz, 14 VAL), az Olaj egykori játékosa megint inkább mezőnymunkával vette ki a részét 23 és fél játékperce alatt (2 pont, 4 pattanó, 2 VAL). Az Andorra folytatja jó szereplését, a Facundo Campazzót ezúttal nélkülözö UCAM Murciát verték simán (88-72), úfjent kiváló csapatmunkával (hatan is 11 és 18 VAL között).

Olaszország

A Capo d'Orlando szombat este újabb nagy győzelmet szerzett több fontos hiányzóval, így Perl Zoltánnal együtt - most a Brescia otthonában győztek 90-89-re, hosszabbítás után.

A többi "magyar érdekeltségű" meccsen a Pesaro megszerezte második győzelmét is - a Venezia elleni 84-78-as győzelemből kivette a részét Jarrod Jones (6 pont, 12 pattanó, 13 VAL) is, csapata a gyengébb harmadik negyed ellenére is győzött. A Trento sima vereséget szenvedett Casertában (84-67), miután a második félidőben pocsékul kosaraztak - Aaron Craft volt a mezőny leggyengébbje (2 pont, 0/8 mezőny, 4 pattanó, -5 VAL). A Sassari egy borzasztóan szoros meccset nyert meg a végjátékban Dusko Szavanovics duplájával (68-69), hiába volt a Pistoiának két lehetősége is megnyerni a találkozót - a hazaiaknál Ronnie Moore jól játszott (11 pont, 8 gólpassz, 4 pattanó, 14 VAL), de hiába.

A Milano továbbra is veretlen, miután egy kifejezetten pontgazdag meccset nyertek meg Torinóban (97-100), az utolsó két percre még 90-90-nel fordultak a felek. A Milano egyik üldözője, a Sidigas Avellino egy még szorosabb összecsapáson diadalmaskodott. A Varese vendégei voltak egy végig kiegyenlített találkozón, a rendes játékidő végén pedig Kristjan Kangur triplával egalizált a hazaiaknak. A hosszabbításban is volt előny a Varesénél, de Marques Green hármasa, majd büntetői hozták a meccset az Avellinónak (77-79). A másik 5-1-gyel álló gárda, a Reggio Emilia az első három negyedben 27 pontot vert a Cantúra, ők sokkal könnyebb mérkőzésen diadalmaskodtak (90-77).

Eredmények a 6. fordulóból

Germani Basket Brescia (1-5) - Betaland Capo d'Orlando (3-3)  89-90 hosszabbítás után

Franciaország

A magyar csapatok kupaellenfelei diadalmaskodtak a hétvégén. A Sopront szerdán fogadó Nanterre hosszabbításban verte a bajnok ASVEL-t (103-100) úgy, hogy 17 pontos előnyt szórakoztak el a rendes játékidő utolsó 6 percében, 81-64-ről lett 88-88. A ráadásban is végig a címvédő futott az eredmény után, így nyert a Nanterre. A Chalon gyakorlatilag végig magabiztosan vezetett a Paris-Levallois elleni győzelem alkalmával (85-70) - az ex-paksi John Roberson megint pazarul játszott (18 pont, 5 pattanó, 9 gólpassz, 24 VAL). A Gravelines Dunkerque pedig a végjátékban már magánál tartotta az előnyt, egypontos győzelmük egy végén kapott triplával alakult ki (73-72).

A francia bajnokságban sincs már veretlen csapat a spanyolhoz hasonlóan, miután a Monaco meglepetésre vereséget szenvedett az eddig csak 1 győzelmet számláló Nancy otthonában (76-71) - a hazaiak egy 30-19-es utolsó negyeddel fordítottak. A Le Mans gyenge harmadik negyede miatt csak egy ponttal vezetett a Cholet ellen 10 perccel a vége előtt, de végül nyert (71-65) - Ryan Pearson 14 ponttal és 3 pattanóval (7 VAL) zárt. A Limoges három negyed alatt átgázolt a Chalons-Reimsen (87-62) - Chekina Munanga nem lépett pályára. Az Orleans a második negyedtől kezdte hátrányban játszott a Hyeres-Toulon ellen hazai pályán is, és végül a másodosztály tavalyi bajnoka győzni is tudott (67-70) - a vesztesnél Marcellus Sommerville sem volt ezúttal jó (9 pont, 5 pattanó, 6 VAL). A Dijon pedig 26 pontot vert az Antibes-ra az első félidőben, így a másodikban már elég volt a mezeket felküldeni a pályára (48-63).

Németország

Az Olaj BL-ellenfele, a Szolnokot a hét közben 43 ponttal kiütő Ludwigsburg a második negyed végétől kezdve átvette az irányítást a Bremerhaven otthonában, végül könnyedén győztek (87-95). A Tübingen a 6. perctől kezdve nem volt egy súlycsoportban az Oldenburggal még hazai pályán sem (58-89) - a vendéglátónál nem lépett már pályára Anthony Myles, akivel szerződést is bontott csapata a hétvégén. Az egyelőre hibátlan Ulm a Bonnt is simán verte - végig vezettek lényegében, de igazán nagy különbség csak a 27. perc után alakult ki a két fél között. A hazaiaknál Braydon Hobbs szokatlanul ponterős volt (10 pont, 4 gólpassz, 3 szerzett labda, 15 VAL), míg a vendégeknél Filip Barovics most is legjobbak között volt, igaz, ezúttal ehhez nem kellett sok (8 pont, 4 pattanó, 7 VAL).

Rendeztek egy nagy rangadót, ami csak a nevében volt az, miután a Bamberg felmosta a padlót a Bayern Münchennel (90-59) - hatan is elértek legalább 10 pontig a 9-0-val a tabellát vezető hazaiaknál. A Top4-be a két előbb említett és az Ulm mellett még a Medi Bayreuth tartoztik, amely 7-8 perc játék után egyértelműsítette Frankfurtban, hogy övék a jobb csapat, komolyabb erőfeszítés nélkül győztek (56-72). A Giessen jó meccset nyert meg Würzbürgban úgy, hogy a második félidőben 2-3 percet leszámítva végig ők vezettek, de eldönteni nem tudták a találkozót ideje korán (81-86). A Göttingen épp ellenkezőleg - ők lényegében az egész meccsen a Braunschweig után kullogtak, még az utolsó percben is a hazaiak vezettek, aztán egálnál, 1 másodperccel a vége előtt jött Adam Waleskowski (17 pont, 7 pattanó) duplája és a Göttingen győzelme (75-77). Az ALBA Berlin csak 81-77-re nyert, de végig vezetett és a kezében tartotta a Phoenix Hagen elleni összecsapást.

Adria Liga, VTB Liga, Török bajnokság

Ezekről a bajnokságokról külön is szót ejtünk. A VTB Liga legutóbbi játéknapjáról ezen a linken olvashattatok már. A törököknél még ma este játszanak két meccset, az viszont már biztos, hogy az Olaj BL-ellenfele, a Besiktas elvesztette veretlenségét, a Pinar Karsiyaka verte őket.

Az Adria Ligában a szerdán épp Szolnokra látogató Partizan ma este lép majd pályára az ősi rivális Crvena Zvezda ellen. Az egykori magyarországi légiósok, illetve az őket alkalmazó csapatok közül a Ryan Richardsot, Kendrick Perryt és most már Goran Vrbancot is foglalkoztató Karpos Sokoli szintén ma lép pályára, a Mornar Bar kikapott a Cedevita otthonában, de Cole Dickerson nem játszott, a Buducsnoszt pedig továbbra is hibátlan a Cibona legyőzését követően, de Szead Sehovics sem lépett pályára.

Görögország

A Promitheas nagyszerű második félidejének köszönhetően győzött az Apollon Patrasz otthonában (53-67) - sem a győztesnél Rashad Anderson (6 perc, 2 pont, 1 VAL), sem a vesztesnél Edin Bavcic (21 perc, 1 pont, 4 pattanó, -1 VAL) nem teszi ki az ablakba ezt a teljesítményt. A Kymisz a 13 ponttal megnyert második felvonásnak köszönhetően győzte le a Trikkalát. A győztesnél Muhammad El-Amin a szokásoknak megfelelően tüzelt rendesen, keveset talált, de összességében így is volt haszna (9 pont 3/13 mezőny, 6 gólpassz, 2 blokk, 9 VAL), Martin Pahlmblad viszont pocsék meccset hozott (16 perc, 0 pont, -5 VAL), míg a vesztesnél Mike Caffey volt a jobb az egykori magyarországi légiósok közül (11 pont, 3 pattanó, 2 gólpassz, 13 VAL), Oleksandr Lipovyy kipontozódott (15 perc, 7 pont, 3 gólpassz, 3 VAL).

A két nagyágyú közül a Panathinaikosz épp most játszik, az Olympiakosz pedig csak később fog. Az AEK vezeti így a bajnokságot, miután a Rethymnót is könnyedén intézték el (80-62), hatan értek el legalább 10 pontot. A PAOK a meglepetés veresége óta összeszedte magát, zsinórban negyedik meccsüket nyerték, igaz, a záró negyed előtt még csak 3 ponttal vezettek (63-73). A forduló eddigi legszorosabb találkozóját pedig a Kolosszosz és a Koroivosz vívta - a vendégek hiába próbálkoztak az utolsó negyedben, a hazaiak végül két pontot megőriztek előnyükből (90-88).

Belgium

Az Olaj BL-ellenfele, a Spirou a múlt heti, Ooestende elleni győzelme után most újabb sikert aratott, a forduló egyetlen idegenbeli diadalát hozták a Leuven otthonában (88-95) - DJ Richardson (26 pont) és Brandon Bowman (24 pont, 26 VAL) is nagyot játszottak. Az Antwerp továbbra is hibátlan, most az Alba csoportellenfelét, a tabella második Brüsszelt verték (90-85) három több mint 20 VAL-os teljesítménnyel. A körmendieket holnap fogadó Hubo Limburg United folytatta vesszőfutását, a Willebroek Kangoroes is megszórta őket, végül 2 ponttal kaptak ki - a győztesnél Wesley Channels borzasztóan sokoldalú volt, csapata egyik legjobbjaként végzett (11 pont, 9 gólpassz, 7 pattanó, 24 VAL). A Telenet Ooestende az Okapit (79-56), míg a Mons-Hainaut a Liege-t (86-62) verte nagyon simán.

Port of Antwerp Giants (7-0) - Basic-Fit Brussels (4-2)  90-85
Willebroek Kangoeroes (3-3) - Hubo Limburg United (1-6)  86-84
Telenet Oostende (4-3) - Crelan Okapi Aalstar (4-3)  79-56
Stella Artois Leuven Bears (3-4) - Proximus Spirou Charleroi (3-4)  88-95
Belfius Mons-Hainaut (4-3) - betFirst Liege (1-6)  86-62