Európai körkép (október 8-9.) - Jones 22/16-os dupla-dupla

Jarrod Jones 22 pontos, 16 pattanós dupla-duplája nem ért győzelmet, de Craft és Ronnie Moore jó teljesítménye igen. Barovics és Hobbs hasznosak Németországban, Dickerson és Szead Sehovics pedig vezérek az Adria Ligában. A Sopron kupaellenfelei tűnnek eddig a legélesebbnek. A spanyol, a francia, a belga, a német, a görög, a török és az olasz első osztály mellett az Adria Liga és a VTB Liga küzdelmeire is kitérünk a magyar csapatok kupaellenfeleit, illetve az egykor Magyarországon játszó légiósok teljesítményeit is megnézve.

Spanyolország

A spanyoloknál két fordulót is rendeztek a héten, egyet csütörtök-pénteken, egyet pedig vasárnap. A második körben volt már arról szó, hogy Hanga Ádámék a UCAM Murciát győzték le a magyar válogatott klasszisának vezetésével, Rosco Allenék viszont a Tenerife otthonában zakóztak 15 ponttal. A harmadik "magyar" érdekeltségű mérkőzésen a Real Betis (Sevilla) kisebb meglepetésre hazai pályán kikapott a Patrik Auda (19 pont, 9 pattanó, 27 VAL) vezette Manresától 80-75-re - Kenny Chery már kezdő volt (8 pont, 3 pattanó, 5 VAL), Sztrahinja Milosevics pedig ezúttal jobban játszott, mint az első meccsen (15 perc, 5 pont, 3 pattanó, 4 VAL).

A nagyágyúk közül a Barcelona szabadnapos volt (17 fős az ACB Liga mezőnye), a Real Madrid pedig pont a Valenciát győzte le idegenben Sergio Llull (18 pont, 8 gólpassz, 27 VAL) és a mindössze 17 éves Luka Doncic (18 VAL) vezetésével, méghozzá tükörsimán (75-94). A Bilbao a vártnál jobban megszenvedett, de hozta a meccsét az Estudiantes ellen (79-74), a Malaga és a Gran Canaria viszont pocsékul kezdték az évet. Előbbi a második meccsét a Zaragoza ellen veszítette el hazai pályán 80-71-re, az utolsó negyedre estek össze, míg a szuperkupa-győztes kanári-szigetekiek Andorrában kaptak ki 97-89-re úgy, hogy a félidőben még 14 ponttal ők vezettek.

A harmadik fordulóban Hangáék hosszabbításban kaptak ki a Barcelona otthonában, míg Roscóék a végjátékot nem bírták az Estudiantes ellen, mindkét magyar játékos csapata kikapott tehát. A Sevilla ezúttal is vereséget szenvedett, a bajnokságot parádésan kezdő Tenerife otthonában kaptak ki 96-74-re, bár igazán csak a negyedik negyedre engedték el teljesen ellenfelüket. A győztesnél Davin White a forduló MVP-je lett (28 pont, 6 gólpassz és kiharcolt fault, 3 pattanó, 38 VAL), így kárba ment Bostjan Nachbar 26 pontja. A szlovén mellett Chery volt a Betis legjobbja (16 pont, 11 VAL), Milosevics ezúttal sem tudott sok mindent hozzátenni a meccshez (12 perc, -4 VAL).

A nagyok közül most a Real Madrid pihent. A Bilbao a Tenerife mellett az egyetlen 3-0-s csapat, miután Zaragozában is nyertek egy fordulatos, szoros meccsen (69-75) a forduló egyik legjobb teljesítményét nyújtó Scott Bamforth vezetésével (24 pont, 5 pattanó, 7 kiharcolt fault, 36 VAL). Az első fordulóban pihenő Andorra tartja a lépést a 2-0-s Barcával és Madriddal, ők a harmadik körben a Joventutot intézték el 92-73-ra úgy, hogy a félidőben még csak 2 pont volt az előnyük, ráadásul megint sokan teljesítettek jól, négyen is elértek legalább 19 VAL-t. Az Unicaja Malaga az utolsó negyedben lépte le a Fuenlabradát (98-85), így megszerezte első győzelmét, a Gran Canaria azonban a Valenciától is kikapott 84-75-re, hazai parketten, ott gondok vannak, 0-3-mal nyitották a szezont.

Herbalife Gran Canaria (0-3) - Valencia Basket (2-1)  75-84
FC Barcelona Lassa (2-0) - Baskonia Vitoria Gasteiz (2-1)  98-92 hosszabítás után
MoraBanc Andorra (2-0) - Divina Seguros Joventut (0-3)  92-73
Iberostar Tenerife (3-0) - Real Betis Energia Plus (1-2)  96-74

Olaszország

Perl Zoltán és csapata, a Capo d'Orlando tegnap este szenvedett vereséget az Umana Reyer Venezia otthonában, hiába dobott 17 ponttal olasz karriercsúcsot a magyar válogatott játékosa.

A Consultinvest Pesaro legjobbja ezúttal is Jarrod Jones volt 22 ponttal, 16 pattanóval és 2 blokkal (31 VAL), csapata vezetett is 8 ponttal a Fiat Torino otthonában 10 perccel a vége előtt, de a forduló MVP-jének választott DJ White (26 pont, 10 pattanó, 35 VAL) vezette hazaiak fordítottak, így a végén megverték a Pesarót 83-79-re. A Trento egálra állt a Vanoli Cremonával az utolsó negyed előtt, a záró játékrészt viszont 22-9-re nyerték, így győztek - Aaron Craft 13 ponttal és 9 gólpasszal (23 VAL) a hazaiak egyik legjobb játékosa volt az estén. A Pistoia Brindisi elleni meccse is döntetlent mutatott 30 perc játék után, végül 89-81-re behúzták a hazaiak a találkozót - a tripla-duplát ostromló egykori fehérvári, Ronnie Moore (11 pont, 10 gólpassz, 7 pattanó, 21 VAL) volt a győztes egyik legjobbja Corey Hawkins (17 pont, 10 pattanó, 5 gólpassz, 28 VAL) mellett.

A Szolnok BL-ellenfele, a Dinamo Sassari hiába vezetett a Reggio Emilia otthonában 12 ponttal a félidőben, végül 86-80-as vereséget szenvedtek a 24 pontos Darius Johnson-Odom teljesítménye ellenére is. A többi meccsen a nagy esélyes Olimpia Milano a 10 ponttal megnyert harmadik negyedének köszönhetően győzte le végül 87-81-re a Sidigas Avellinót - főleg a kiegyensúlyozott csapatteljesítménnyel tudták kompenzálni a 22 pontos (31 VAL) Kirilo Feszenkót. A Varese és a Brescia tükörsimán nyertek ebben a körben - előbbi Christian Eyenga (19 pont, 7 pattanó, 29 VAL) vezetésével verte 19-cel a Casertát, míg utóbbi 20 ponttal diadalmaskodott a Cantú ellen több kiváló egyéni teljesítménynek köszönhetően.

Érdekesség, hogy két forduló után összesen két 100%-os csapat van, Perlék két eddigi ellenfele, a Milano és a Venezia, és ebben a körben egyetlen vendégsiker sem született.

Franciaország

A franciáknál a Körmend csoportellenfele, a Gravelines Dunkerque csak ma este játszik - erről is természetesen beszámolunk majd. Az Albával egy csoportban lévő Elan Chalon 20-7-re nyerte az Antibes elleni meccs utolsó negyedét, ezzel győzött 76-65-re - az ex-paksi John Roberson hasznos volt (13 pont, 7 gólpassz, 14 VAL), de Lance Harris (22 pont, 25 VAL) és Moustapha Fall (7 pont, 16 pattanó, 4-4 gólpassz és blokk, 26 VAL) még inkább. A Sopronnal egy négyesben helyet foglaló Nanterre a harmadik találkozóját is megnyerte - a másodosztály tavalyi bajnokának otthonában nagy meccset vívtak, de 74-71-es hazai vezetés után a végjátékban csináltak egy 8-0-s szakaszt, ezzel döntötték a maguk javára az összecsapást.

A Le Mans ezúttal kikapott, a feljutó Le Portel otthonában hiába hajráztak, a 10 ponttal elbukott második negyed soknak bizonyult - Ryan Pearson ezúttal is jó volt (13 pont, 5 pattanó, 2 gólpassz, 13 VAL), de nem annyira, mint a múltkor. A nagyágyúk közül a Monaco erődemonstrációt tartott a Chalons-Reims ellen, 38 ponttal diadalmaskodtak, a Strasbourg viszont folytatta pocsék idénykezdetét, 83-81-re az Orleans otthonában is vereséget szenvedtek hosszabbítás után, nem kis mértékben az egykori paksi, Marcellus Sommerville-nek köszönhetően (24 pont, 9 pattanó, 22 VAL), aki a győztes legjobbja volt.

A Limoges is kikapott (87-73), nekik gyakorlatilag esélyük sem volt a Paris-Levallois vendégeként, végig hátrányban kosaraztak - Chekina Munanga ezúttal sem játszott a Limoges-ban. Az ASVEL is elhasalt a Pau Orthez otthonában (93-77), és ők sem igazán voltak meccsben a második negyedtől kezdve a DJ Cooper (19 pont, 11 gólpassz, 7 pattanó, 32 VAL) vezette hazaiakkal szemben. A Cholet viszont egy kifejezetten jó meccsen verte a Nancy-t (85-91), leginkább Graham Brownnak (21 pont, 26 VAL) és Angel Rodrigueznek (24 pont, 27 VAL) köszönhetően.

Németország

Az Olaj BL-ellenfele, a Ludwigsburg két mérkőzést is játszott a hétvégén, mert a 15. fordulóból előrehozott egy találkozót péntekre. Az Oldenburgot az első negyednek, a Braunschweiget pedig a második felvonásnak köszönhetően verték meg - egyik sem volt kiütéses diadal, de a viszonylag szoros meccseket eddig jól hozzák. Mindkét alkalommal Jack Cooley (21 és 32 VAL) és Kelvin Martin (21 és 20 VAL) voltak a legjobbjaik, úgy tűnik, a magyar bajnoknak rájuk kell a leginkább figyelni. A Bonn jóval jobban játszott a második félidőben a Tübingennél, így 81-67-re legyőzték soros ellenfelüket - Filip Barovics a győztesnél megint hasznos volt (10 pont, 5 pattanó, 14 VAL), Anthony Myles viszont a túloldalon nagyon nem (12 pont, de csak 4/17 mezőny, -2 VAL).

A nagyágyúk közül a Bamberg most csak egy negyedet nyomott meg igazán, így szezonbeli legszorosabb győzelmét aratta - 26 ponttal verték így is a Würzburgot. A Bayern München ezzel szemben borzasztóan szenvedett a Giessen 46ers vendégeként a 9 ponttal elbukott második negyednek köszönhetően - 10 ponttal nyerték a záró 10 percet, így lett a vége 72-68 a javukta. A harmadik 100%-os csapat, az Ulm 23 ponttal nyerte a Bremerhaven elleni első félidőt, aztán kicsit bealudtak, 15 ponttal elbukták a harmadik negyedet, de a végén 96-83-ra így is győztek - az egykori fehérvári, Braydon Hobbs sokoldalú volt (4 pont, 7 gólpassz, 5 pattanó, 11 VAL). Az Oldenburg vasárnap a Göttingen ellen javította pénteki vereségét (76-64) Brian Qvale (22 pont, 24 VAL) vezetésével, a Frankfurt pedig az ALBA Berlin otthonában is győzni tudott a páros negyedeknek köszönhetően (70-78).

A Phoenix Hagen nagyot hajrázott a Rasta Vechta vendégeként, de a 30-18-as harmadik negyed döntőnek bizonyult, a végjátékban már nem volt ideje a Hagennek utolérni ellenfelét. A forduló legszorosabb meccsén a Medi Bayreuth a Science City Jena vendége volt, és majdnem elszórakozta előnyét - 68-76-ról egalizált a hazai gárda, amikor jött Kyan Anderson dudaszós triplája, ezzel nyertek a vendégek.

Adria Liga

Külön beszámoltunk már a 2. fordulóról és a 3. körről is - már a negyediknek is majdnem vége van, két mérkőzést játszanak még ma este. Cole Dickerson 33 és 19 ponttal csapata legjobbja volt ebben a két fordulóban, Kendrick Perry hasznosan játszott mindkétszer, az egykor Szolnokon kosarazó Szead Sehovics pedig 26 és 22 ponttal két győzelemhez segítette hozzá a Buducsnosztot. Egyikőjüknek sem ment igazán egyébként a hétvégi fordulóban, Dickerson 9, Sehovics 5 pontot szerzett, Perry pedig ma este játszik még csapatával.

Törökország, VTB Liga

A törökök első köréről is esett szó külön, ahogyan az időközben szintén elindult VTB Ligáról is.

Görögország

Elkezdődött itt is bajnokság a hétvégén. Az Olaj BL-ellenfele, az AEK Athén 77-59-re nyert az Apollon Patrasz otthonában úgy, hogy a félidőben még egál volt a meccs, utána bedarálták ellenfelüket. A nagyágyúk közül a Panathinaikosz 81-71-re verte a másik patraszi gárdát, a Promitheaszt, de már 17 ponttal vezettek a harmadik negyed után is, nem volt szoros meccs a végeredmény ellenére sem - a vesztesnél a tavaly a MAFC-nál játszó Rashad Anderson (15 pont, 6 pattanó, 3 gólpassz, 14 VAL) volt a legjobb. Az Olympiakosz még ennyit sem szenvedett a Koroivosszal, ők már a félidőre 18 pontos előnyt építettek ki maguknak Matt Lojeski (18 pont, 7 pattanó, 4 gólpassz, 26 VAL) vezetésével, formalitás volt csak a második 20 perc.

A jobb csapatok közül a PAOK azonnal bukott a Doxa Lefkadasz otthonában, a 30-21-re elvesztett első negyedből nem tudtak visszajönni már. Az Arisz tükörsimán verte 75-65-re a Trikkalát úgy is, hogy 13 ponttal bukta el az utolsó negyedet, viszont Viktor Sanikidzét fél évre elvesztették egy térdsérülés miatt. A vesztesnél a tavaly Jászberényben kosarazó Mike Caffey 14 perc alatt 9 pontig, 3 pattanóig és összesen 7 VAL-ig jutott, de így is jóval hasznosabb volt, mint a Szolnokon is megforduló Olekszandr Lipovij (25 perc, 11 pont, 2/9 mezőny, 5/8 büntető, 3 eladott labda, 1 VAL). Az AGOR ugyanilyen könnyedén nyert a Kolosszosz otthonában, miután 16 ponttal vezettek az utolsó negyed előtt.

Gyakorlatilag ugyanez volt a forgatókönyv a Kymisz vendégjátékánál a Lavrio ellen, a hazaiak 11 ponttal vezettek 10 perccel a vége előtt, ebből lett a végére 6 a különbség - a vesztesnél az egykori fehérvári és körmendi Muhammad El-Amin (13 pont, 7 pattanó, 3 gólpassz, 11 VAL) és a két éve Pécsen kosarazó svéd válogatott, Martin Pahlmblad (15 pont, 14 VAL) is a legjobbak közé tartoztak, de csapatukon ők sem tudtak segíteni.

Belgium

A Sopron kupaellenfele, az Antwerp Giants két mérkőzést játszott a héten, mivel a harmadik fordulóból előrehoztak egy találkozót keddre - kérdés nélkül verték 88-72-re a Leuvent Jason Clark (24 pont, 28 VAL) és Demetrius Conger (17 pont, 9 pattanó, 5 gólpassz, 28 VAL) vezetésével. A hétvégén aztán a Mons-Hainaut vendégeként is nyertek 73-68-ra úgy, hogy a félidőben már 17 ponttal álltak jobban - megint Jason Clark (25 pont, 10 pattanó, 26 VAL) volt a legjobbjuk, egyértelműen belőle kell majd a legtöbbet készülnie Sabáli Balázséknak.

Nem lesz ilyen egyszerű a Körmendnek készülni, a Hubo Limburg United ugyanis 20 ponttal legyőzte a Liege-t idegenben is, de úgy, hogy 5-6 nagyon hasznos teljesítmény is érkezett az oldalukról. Az Alba Europe Cup-ellenfele, a Brüsszel egy fordulatos mérkőzésen verte az Olaj BL-riválisát, a Proximus Spirou Charleroi-t - 9 ponttal ugyan megnyerték az első negyedet, de 13-mal elbukták a másodikat, így a második 20 percben hátrányból kellett fordítaniuk, végül 89-85-re győztek, leginkább Jeremy Simmonsnak (26 pont, 6 pattanó, 31 VAL) és Chris Dowe-nak (11 pont, 10 kiharcolt fault, 6 pattanó, 4 gólpassz, 24 VAL) köszönhetően.

Wesley Channelsék megint kikaptak, ezúttal az Okapi Aalstar múlta őket felül saját pályájukon az egészen elképesztőt nyújtó John Tofi (39 pont, 9 kiharcolt fault, 49 VAL) vezetésével - a tavaly Körmenden játszó hátvéd 6 pontig, 3-3 pattanóig és eladott labdáig, valamint 2 gólpasszig jutott 5 VAL-ért, egyelőre nem megy neki. Az utóbbi évek egyeduralkodója, a Telenet Oostende pedig második meccsét is elbukta, miután 16 ponttal elvesztette az utolsó negyedet a Leuven ellen, ezzel óriási meglepetésre 0-2-vel kezdték a bajnokságot - a győztesnél Omar Samhan (30 pont, 10 pattanó, 33 VAL) vitte a prímet.

Port of Antwerp Giants (2-0) - Stella Artois Leuven Bears (1-1)  88-72

betFirst Liege (1-1) - Hubo Limburg United (1-1)  69-89
Stella Artois Leuven Bears (2-1) - Telenet Oostende (0-2)  81-72
Belfius Mons-Hainaut (1-1) - Port of Antwerp Giants (3-0)  68-73
Kangoeroes Willebroek (0-2) - Crelan Okapi Aalstar (1-1)  79-88
Basic-Fit Brussels (2-0) - Proximus Spirou Charleroi (0-2)  89-85