Görög bajnokság: Az Olympiakos a bajnok

Kilenc év hegemóniáját megtörve a 2011/2012-es idény bajnoka dráma küzdelemben az Olympiakos Pireusz csapata lett. Nézzük, hogyan is zajlott a finálé…

Olympiakos – Panathinaikos 84-78

Kezdjük ott, hogy az első mérkőzés a szurkolók vandalizmusa miatt az eredeti időponttól eltérően halasztással került megrendezésre. Történt ugyanis, hogy a Panathinaikost szállító buszt kövekkel dobálták meg, amelynek során könnyebb személyi sérülés is történt. Dusan Ivkovic mesternek, így kicsit több ideje maradt a gondolkodásra, aminek az lett az eredménye, hogy rendesen felforgatta kezdőcsapatát. Pana meg is lepődött ezen, aztán persze helyre állt a világ rendje és szoros, fej-fej melletti küzdelem bontakozott ki. Nagyot küzdött Ian Vougioukas (20 pont), Dimitris Diamantidis (15 pont 6 gólpassz) és Stratos Perperoglu (12 pont 5 lepattanó) azonban a házigazda a hazai pálya előnyét kihasználva Georgios Printezis (18 pont), Kostas Papanikolau (16 pont 8 lepattanó) és Kyle Hines (13 pont 5 lepattanó) vezetésével végül csak megnyerte a mérkőzést. 1-0.

Panathinaikos – Olympiakos 81-79

A szoros első játékrészt követően a harmadik negyedet Dimitris Diamantidis (23 pont 4 gólpassz), Kostas Kaimakoglou (11 pont 10 lepattanó) és Mike Batiste (11 pont 7 lepattanó) vezérletével hatalmas főlénnyel nyerte a Pana, ám a pireusziak még korántsem végeztek. Kyle Hines (18 pont) és Vassilis Spanoulis (10 pont 4 lepattanó 5 gólpassz) irányításával visszajöttek a meccsbe, ki is egyenlítettek, végül azonban az utolsó kosár csak megmentette a házigazda becsületét. A párharc állása így: 1-1

Olympiakos – Panathinaikos 84-72

A Panathinaikos jócskán feltüzelve érkezett vissza az Olimpiakos otthonába, úgy gondolták, hogy talán ez lehet az a mérkőzés, amely az ő oldalukra billentheti a mérleg nyelvét. Ennek megfelelően remekül kezdtek, uralták az összecsapást. Egészen addig, amíg Georgios Printezis (16 pont 4 lepattanó) és Vassilis Spanoulis (15 pont 4 gólpassz) csatakiáltására összébb nem húzta védekezését a házigazda. A Pana ennek hatására több mint 20 eladott labda felett zárt, s ezzel a sajt is kiénekelődött a szájukból. Ráadásul az utolsó negyedben már nem volt, aki előlépjen az egyhangúságból. Az állás, így 2-1 az Olympiakos javára.

Panathinaikos – Olympiakos 84-74

Az Olympiakos le akarta zárni a párharcot, meg is tettek ennek érdekében minden tőlük telhetőt, sőt… Az első három negyedben a házigazda csak futott az eredmény után, bár gyorsan szögezzük le, hogy közben a Pireusz legjobbjait kivették a játékból, így Acie Law (16 pont) és Pero Antic (11 pont) kettőse volt az, amelyik vitte a prímet. A negyedik negyedben fordult a kocka. A nagy trió, nevezetesen Mike Batiste (23 pont 11 lepattanó), Dimitris Diamantidis (15 pont 6 lepattanó) és Sarunas Jasikevicius (12 pont 7 gólpassz) első ízben muzsikált együtt, de sajnos utoljára is. Fordított és magabiztosan egyenlített ki a Panathinaikos. 2-2

Olympiakos

Olympiakos – Panathinaikos 82-76

15 év nélkülözés után 1997 óta az első bajnoki címét ünnepelhette az Olympiakos Pireusz, ráadásul az ősi rivális kilenc esztendeje tartó egyeduralmát megtörve, Euroliga győzelemmel a tarsolyban hódították meg az Akropoliszt. Az utolsó mérkőzés – mintahogyan a többi is – egy ki-ki meccsnek ígérkezett. Dusan Ivkovic kissé változtatva a taktikán remek védekezéssel kivette a játékból a Pana nagyjait, ám Nick Calathes (17 pont 5 lepattanó) és Stratos Perperoglou (11 pont 8 lepattanó) remeklésével így is tartották a lépést a zöldek. Hazai oldalon Vassilis Spanoulis (24 pont) finálébeli legjobbját hozta, míg Georgios Printezis (14 pont 7 lepattanó) akár csak az Euroliga döntőjén most is hozta formáját. Bár a bűvös 84 pont ezúttal nem lett meg, 3-2-es összesítéssel végül a piros-fehérek ünnepelhettek.