Heroikus küzdelemben vette vissza pályaelőnyét a Madrid

Mindkét elődöntő hosszabbításba torkollott: az Unicaja életben tartotta döntőbeli reményeit, Sergio Llull ezúttal is clutch volt!

Valencia Basket Club – Real Madrid: 100 – 103 h.u. (18-26, 22-13, 30-25, 18-24, 12-15)

Soha rosszabb előndötőt nem kívánhatnak a spanyol kosárlabda szerelmesei: nehéz jelzőket találni a két csapat heroikus küzdelmére, az „underdog” szerepkörbe taszított Valencia alaposan megnehezíti a Királyi Gárda dolgát! Az elveszített hazai összecsapás után feléledt a büszkeség a „blancókban” és Felipe Reyes irányításával 5-0-ás etapot repesztettek alig egy perc alatt. A védekezésre ezúttal is kevesebb hangsúlyt fektettek a felek, ám míg a vendég gárda jól célzott a mezőny bármely szegmenséből, addig a hazaiak sokat hibázták – Bojan Dubljevics azonban jó cserének bizonyult: a montenegrói center remek performansszal rukkolt elő, vezetésével feljebb kapaszkodott Carles Duran legénysége (12-20). Már tíz ponttal is vezetett az Euroliga győztes, ám Sam Van Rossom sokrétű játéka megakadályozta, hogy komolyabb hátrányba kerüljön a narancsmezes gárda (18-26). Érdemes kiemelni a Real Madrid csapatkapitányának teljesítményét, aki már az első negyedben 12 pontnál, 2 lepattanónál és 2 blokknál járt! A Valencia nem ijedt meg jóval magasabban rangsorolt riválisától, a Bojan Dubljevics-Luke Harangody páros kitűnő formában pattogtatott a festékben (23-26). Azonban mielőtt még bajba kerülhettek volna a vendégek, Marcus Slaughter 2+1-es akcióval hűtötte a hazai kedélyeket (25-31). De nem tartott sokáig Pablo Laso tanítványainak öröme: Guillem Vivesék szintet emelve, megalkuvást nem tűrve a mérkőzésen először átvették a vezetést (34-33). Minden labdáért kőkemény csata zajlott, a Real Madrid támadójátéka látványosan visszaesett, így a Valencia a nagyszünetre is meg tudta tartani minimális előnyét (40-39). A második félidő első negyedében sem változott a játék képe: a hazaiak szekerét a Guillem Vives-Luke Harangody páros húzta, míg túloldalon Rudy Fernández és Andrés Nocioni tartották a győzelmi reményeket (53-51). Az etap derekán már jónéhány játékos faultproblémákkal küzdött; Carles Duran több magasemberét is kénytelen volt jegelni. Ennek ellenére sem lehetett megtörni a közönség elképesztő támogatásától ihletett állapotba került Guillem Vives-Sam Van Rossom fémjelezte Valenciát, amely hatpontos fórt épített ki a rendes játékidő záró szakaszára (70-64). Guillem Vives triplával nyitotta a negyedik negyedet, amely az addigi legnagyobb hazai előnyt jelentette. Az addig szinte észrevehetetlen Sergio Rodriguez azonban vállára vette csapatát: kiválóan felismerve helyzeteit a mismatch-eknél, betörésekkel operált, még nehezebb helyzetbe sodorva a hazai magasembereket (79-77). Őrületes hajrára volt kilátás, szinte tapintani lehetett a feszültséget a két egylet között. 25 másodperccel a lefújás előtt egyenlő állásnál (88-88) a Valencia támadhatott a győzelemért. Sam Van Rossom hosszasan pumpálta a labdát és bár hiába védekezett szorosan a Király Kupa győztes, Luke Harangody hatalmas triplát hintett – robbant a csarnok, de hosszas videózás után kiderült, hogy a hárompontos a támadó idő lejárta után érkezett, jöhetett a hosszabbítás! Aki azt hitte, hogy az ítélet után megtör a narancsmezesek lelkesedése és lendülete, az nagyot tévedett! A túlórában is fej-fej mellett haladtak a felek, nagyon érett a második hosszabbítás gondolatának lehetősége (100-100). Az utolsó támadás joga ezúttal a Real Madrid kezében volt és a hajrában megmutatva zsenialitását mindent eldöntő trojkát süllyesztett a hőssé előlépő Sergio Llull. A Valencia már nem tudott érdemben reagálni, így duplán bánhatta a rendes játékidő végén elszalasztott alkalmat (100-103).
A narancsmezeseket vastaps kísérte az öltözőig, amelyet nagyon megérdemeltek, szívüket-lelküket kiteszik a párharcban, egyáltalán nem könnyítik meg a Real Madrid dolgát.

A három győztes mérkőzésig tartó párharc állása: 2-1 a Real Madrid javára.

A Valencia Basket Club legjobb dobói: Harangody 21/15, Vives 17/12, Van Rossom 14/3

Látványos részek az emlékezetes összecsapásból

Unicaja – FC Barcelona: 89 – 84 h.u (20-24, 18-18, 18-18, 18-14, 15-10)

Ezúttal az Unicaja és a Barcelona egymásnak feszülése is nagy izgalmakat rejtett: e két fél is csak hosszabbításban tudott dűlőre jutni. Villámrajtot vett a Malaga, amelyre katalánok az első percekben nem tudtak érdemben reagálni (12-3), ám Tomas Satoransky megrázta magát és irányításával 2-14-es etapot repesztettek (14-17). A cseh irányító mellé DeShauen Thomas nőtt fel a pontgyártásba;, a negyed végére megtartotta néhány pontos előnyét a bajnokcsapat (20-24). A festékben domináló Fran Vázquez (8 pont, 13 lepattanó) – Carlos Suárez (13 pont, 11 lepattanó) fémjelezte Unicaja azonban nem engedte leszakítani magát, bátran és agresszíven pattogtatott (29-29 – 14. perc). Joan Plaza hada ezúttal érvényesítette fölényét a lepattanócsatában, főleg a támadó pattanók megszerzésében jeleskedett: rengeteg második esélyből dobott egységgel keserítette a gránátvörös-kék alakulat életét, ám a félidő előtti utolsó percek mégis riválisa szája íze szerint alakultak: Marcelinho Huertas kezébe véve a karmesteri pálcát periméterről és betörésekből is eredményes tudott lenni (38-42). A harmadik etap elején sem változott a játék képe, az Unicaja szorosan ellenfele nyakában lihegett (46-49). A változást a Justin Doellman-Ante Tomic kettős hozta el: emelve játéka színvonalán, a mérkőzésen először kilenc pontra hízott a vendég fór (47-56). Joan Plaza nem is várt tovább az időkéréssel, azonnal maga köré hívta tanítványait; intelmei nyitott fülekre találtak, Ryan Toolson egymás utáni tripláival szinte eltüntette csapata hátrányát (56-58). A negyedik szakaszban rendkívül látványos kosárlabdával rukkolt elő az Unicaja, amely rengeteg kikényszerítetlen labdaeladásba kergette bele a katalán óriást – hosszú idő óta újra kezükbe ragadták a vezetést Jayson Grangerék (71-68). A hajrábeli büntetőzésben azonban nem remegett meg Xavi Pascual legénységének keze, sőt a Barcelona vezethette az utolsó támadást a győzelemért. Tomas Satoransky sokáig magánál tartotta a játékszert, kiosztása Justin Doellmant találta meg, aki a 6,75-ös vonal mögül eresztette el dobását, ám az végül nem landolt a gyűrűben (74-74) – jöhetett a ráadás! A hosszabbításban a Caleb Green-Will Thomas duó játszott ellentmondást nem tűrően, szinte állva hagyta a regnáló bajnokcsapatot (85-77). A Barcelona már csak kozmetikázni tudott a végeredményen, az Unicaja pedig megérdemelten nyert lelkes közönsége előtt, életben tartva döntőbeli reményeit.

A három győztes mérkőzésig tartó párharc állása: 2-1 az FC Barcelona javára.

Az Unicaja legjobb dobói: Suárez 13, Toolson 12/9, Granger 11/3
Az FC Barcelona legjobb dobói: Thomas 17/9, Huertas 15/6, Satoransky – Tomic 12/3 - 12