LNB, 1. forduló: nehezen nyert a Limoges

Triplazáporral nyitott a Nanterre, döcögősen kezdett a címvédő, otthon botlott a tavalyi második, Strasbourg.

Nanterre - Nancy 91-85 (20-29, 30-21, 19-14, 22-21)

Nem kell ahhoz hatalmas jóstehetséggel rendelkezni, hogy kijelentsük, a Nanterre már az első napon olyan rekordot állított fel, melyet nem mostanában döntenek meg a versenytársak. A zöld-fehér mezes alakulat 16 hárompontost értékesített a találkozó során, mindezt azonban 61,5%-os (!) pontossággal tették a hazaiak, akik ezzel a remek dobóformával korán megalapozták sikerüket. Bár az első negyed után még egyáltalán nem lehettek biztosak sikerükben, ugyanis Derek Raivióék jól kezdtek, 29 pontot termeltek az első tíz percben, de harmadik negyedben mindössze 13 egységig jutottak, ami mellett még más negatív tényezők is sorakoztak mellettük. Nyolc büntetőt hibázott a Nancy, mely mint a mérkőzés végén kiderült, döntőnek bizonyult, bár hozzá kell tenni, hogy védekezésről csak erősen idézőjelek közé zárva lehet beszélni a vendégeknél.

A Nanterre legjobb dobói: Robinson 20/6, Riley 17/9, Mitchell 16/12
A Nancy legjobb dobói: Panko 16/6, D. Raivio 14/12, Bell 13/9, F. Pietrus 13

Gravelines - Dunkerque 89-67 (23-7, 16-20, 21-27, 29-13)

Parádésan nyitotta a mérkőzést a hazai alakulat, az előző idény pontkirálya, Gray diktálta a tempót, melyet tudtak tartani a társak, akik alaposan “bedobták” magukat. 21-4-es rohammal indítottak a vendéglátók, s később a különbség már húsz pont felett is járt. Viszont a Dunkerque nem adta könnyen magát, s vélhetően a nagy aranyú előny tudatában a Gravelines kissé vesztett lendületéből, előnye fokozatosan fogyott. A vendég alakulat, ahogy haladtak előre a percek, úgy zárkózott egyre feljebb és öt pontra közelítette meg ellenfelét. Ekkor azonban Albicy (9-ből 6 mezőnyből, 5 lepattanó, 8 gólpassz) egy sarokból eleresztett triplával új lendületet adott együttesének, mely a találkozó végére visszaállította a nagy arányú különbséget.

A Gravelines legjobb dobói: Gray 19/15, Albicy 19/9, Dove 18
A Dunkerque legjobb dobói: Lewis 22/15, Johnson 16/6, Koffi 10

Le Havre - Limoges 73-78 (17-20, 24-20, 19-19, 13-19)

A Le Havre az előző idényben utolsó mérkőzéseit a későbbi bajnok Limoges ellen játszotta a rájátszás első körében, érthető módon fűtötte a visszavágás vágya a hazaiakat, akik komolyan megnehezítették a regnáló bajnok dolgát. Míg a Limoges szenvedett, keményen dolgozott a dobóhelyzetek megteremtéséért, a Le Havre indításokból, szerzett labdák után vezetett akciókból szerzett kosarakat. A találkozó döntő részében előnyben játszhattak a hazaiak, aki Vassallo-nak köszönhetően előnyből várhatták az utolsó két percet. Itt viszont Traore két nagyon fontos akciót fejezett be kosárral, melyeknek köszönhetően kétszer fordított a Limoges és ha nehezen is, de győzelemmel indította a szezont. A hazaiak támadásban teljesen szétestek a záró játékrészre, mindössze 13 egységig jutottak az utolsó negyedben, s nagy lehetőséget szalasztottak el.

A Le Havre legjobb dobói: Vassallo 29/6, Mutuale 12/6, Landry 11/3
A Limoges legjobb dobói: Westerman 20/12, Traore 16, Gatens 14/3

Strasbourg - Lyon-Villeurbanne 77-87 (25-28, 10-21, 18-18, 24-20)

Az elmúlt három szezon során három ezüstéremig jutó Strasbourg jól kezdett, de a hazai szurkolók öröme mindössze három percig tartott. Ekkor egy nagyon komoly rohamba kezdett az ASVEL, mely sikeres távoli dobásainak köszönhetően a félidőhöz érve már több, mint tíz ponttal vezetett. A fordulás után, bár a hazaiak mindent megtettek a fordítás érdekében, nem tudtak azzal mit kezdeni, hogy a negyedik negyed közepén már 17 pontra rúgott a hátrányuk. Mindez abból származott, hogy a vendégek több kosarat szereztek második esélyből, valamint egészen pazar, 55,6%-os hatékonysággal tüzeltek a hárompontos vonalon túlról.

A Strasbourg legjobb dobói: Beaubois 19/3, Weems 10/6, Golubovic 10
A Lyon-Villeurbanne legjobb dobói: Lang 12/12, Meachem 12/6, Andersen 11/3

Cholet - Chalon/Saône 75-73 (22-10, 18-19, 17-28, 18-16)

Megfelelő ritmusban kezdte a Cholet a találkozót, mely már korai, nagy különbségű előnyben nyilvánult meg, a félidőben csak egy-egy beakadó triplán múlt, hogy 11 pontra tudott felzárkózni a vendég csapat. A vendéglátók hullámvölgybe kerültek a fordulás után, amit kihasználtak a Chalon játékosai, ám mindez és a szoros állás ellenére is jó ideig a Cholet diktálta a tempót, melyből négyen jutottak tíz pont fölé. A végjátékban, egypontos előnyük tudatában támadhattak a vendégek, de az addig támadásban jó döntéseket hozó Booker hibázott ziccert, melyből indult és kosarat szerzett a Cholet - majd Lessort vállalta túl magát a következő támadásnál és labdát vesztett. De még mindig maradt sansz a fordításra a vendégeknél, ám az addig triplából 0/3-mal álló Brownlee akart nyolc méterről elengedett dobásával hős lenni, vesztére. Jevtimov – aki elvitathatatlan, hogy a Chalon hőse volt - elengedett még ugyan egy kétségbeesett kettest, mely elkerülte gyűrűt.

A Cholet legjobb dobói: De Jong 13, Trapani 12/3, Holloway 12
A Chalon legjobb dobói: Jevtimov 21/15, Hazel 15/9, Brownlee 11

Dijon - Orléans 87-68 (26-19, 21-11, 21-22, 19-16)

Az első negyed derekán csak hüledeztek a hazai szurkolók, az Orléans egy labdaszerzés utáni befejezést követően nyolc ponttal meglépett. Viszont ezen a ponton az edzői intelmek jót tettek és alaposan felrázták a Dijon játékosait. Demoralizáló, 34-13-as futást vágtak ki Williams-ék, mindössze 11 pontot engedélyeztek ellenfelüknek a második negyedben, s már a félidőre lerendeztek minden nyitott, megválaszolatlan kérdést. A fennmaradó két negyed annak tudatában, hogy a legkisebb távolság a két fél között 14 egység volt, kijelenthető, hogy már csak formalitás volt.

A Dijon legjobb dobói: Williams 19/12, Cain 17, Hesson 14/3
Az Orléans legjobb dobói: Sommerville 16/9, Troutman 12, Joseph 11

Le Mans - Paris-Levallois 65-59 (18-9, 22-17, 9-15, 16-18)

Fordulatokban nem igazán, de meglepő eseményekben bővelkedett a találkozó. Úgy estek egymásnak a felek már a feldobás után, mintha villámgyorsan kellene döntésre vinniük a meccset. A nagy iram pontatlanságot hozott magával, amiből a hazaiak jöttek ki jobban, szereztek előnyt. Azonban a Le Mans saját maga számára tette nehézzé az összecsapást, mivel a harmadik negyedben mindössze kilenc pontot tudott összeszenvedni. A több mint tíz pontos hazai fór rohamosan csökkent és hat perccel a lefújás előtt Oniangue hárompontosával kiegyenlített. Itt viszont már elfogyott a vendégek lendülete és tudománya, a hátralévő időben 12-6-os etapot futott a Le Mans és ezzel megmenekült a csúfos leolvadás okozta kudarc lehetőségétől.

A Le Mans legjobb dobói: McKee 16/3, Yarou 10
A Paris-Levallois legjobb dobói: Dawson 15, Rich 14/6, Sane 8/3

Pau-Lacq-Orthez - Châlons-Reims 75-66 (18-15, 11-19, 24-14, 22-18)

Egyáltalán nem kezdett megilletődötten a Reims, a nyitó játékrész második felében már előnyhöz is jutottak. Ekkor egy 8-2-es etapot vágott ki a hazai együttes, de nem váratott magára sokat az újabb fordulat. A Young – Richard duó által húzott vendégek átvették a vezetést és előnnyel vonulhattak a hosszú pihenőre. A Pau pontosabb játékkal rukkolt elő a folytatásban, továbbá a védekezés is rendeződött, viszont a negyedik tíz perc elején beállt egy kisebb rövidzárlat. Úgy tűnt, hogy a Reims ki tudja énekelni a már biztosnak látszó győzelmet ellenfele szájából, mivel fokozatosan kapaszkodtak, majd egy triplával fordítottak. De az utolsó percekben kizárólag a hazaiak akarata érvényesült, behúzták a találkozót. S, hogy miért fontos a pontos játék? A vendégek 18 eladott labdával zárták a mérkőzést, ezek a hibák pedig a győzelembe kerültek.

A Pau-Lacq-Orthez legjobb dobói: Smith 23/15, Thompson 19/9, Yeguete 15
A Châlons-Reims legjobb dobói: Young 16/9, Richard 13/6, McConnell 11/3

Antibes - Monaco 80-67 (25-18, 15-27, 22-12, 18-10)

A forduló záró mérkőzésén a másodosztályból felkerült két gárda csapott össze, a tavalyi második helyezett fogadta a bajnokot. Hazai szempontból nagyon jól indult a mérkőzés, határozott és pontos támadójátékkal alapozta meg vezetését az Antibes. Viszont a rövid szünetet követően rövidzárlat állt be játékukban, úgy is fogalmazhatunk, hogy a Monaco talált magára és fordított, előnnyel várhatta a találkozó második félidejét - ahol viszont már nem termett babér a vendégeknek. A fennmaradó húsz játékpercben összesen 22 pontot tudtak az eredményjelzőre tenni, dobáspontosság terén a 35%-ot sem érték el, lepattanózásban pedig 26-44 arányban maradtak alul. Hazai oldalon ki kell emelni Will Solomon játékát, aki precízen dobott (7/10 mezőnyből, 4/6 tripla), valamint Paul Catert, aki agilis játékának köszönhetően 7 faultot harcolt ki és 14 büntetőjéből 13-at váltott pontokra. Jobban aligha nyithatták volna az idényt a vendéglátók.

Az Antibes legjobb dobói: Solomon 19/12, Carter 17, Mitchell 13
A Monaco legjobb dobói: Gladyr 16/6, Cel 9/3