LNB, 11-12. forduló: Nincs már nyeretlen csapat

A Chalon legyőzte az ASVEL-t, magához tért a Nancy és Monaco, egyre sűrűsödik az élmezőny, jól játszanak az ex-paksiak.

11. forduló

Strasbourg - Gravelines 85-66 (22-20, 25-21, 18-15, 20-10)

A nyitó játékrész közepéig fej-fej mellett haladtak a felek, viszont a következő tíz percben a Strasbourg váltott védekezésben, s több könnyű kosarat szerzett indításból.  A Gravelines a második negyed végén egy pontra jött fel, majd a fordulás után újra faragni kezdte hátrányát. De a jóval hatékonyabb rotációval rendelkező hazaiak a negyedik negyedben már nem ismertek ellentmondást, mindössze 10 pontot engedélyeztek ellenfelüknek és nagy különbségű sikert könyvelhettek el. A vendéglátóknál kiemelkedett Rodrigue Beaubois, aki 7 (!) hárompontost értékesített, de mellett további három játékos jutott tíz pont fölé. Kész csoda, hogy a vendégek jó ideig versenyben voltak, hiszen 15-35 arányban bukták el a lepattanócsatát.

Nancy - Rouen 90-74 (14-19, 22-25, 27-14, 27-16)

Két negyed után azt hihettük, hogy a vendégek megtréfálják a EuroCup résztvevő Nancyt. A szerzett labdákból könnyen váltott ellentámadásra a Rouen és a félidőben már nyolc ponttal vezetett. A nagyszünetben Alain Weisz mester felrázta fiait, akik Benjamin Sene (20/12 pont, 4/6 tripla) és a rutinos Andy Panko (23/9 pont, 9-13 mezőnyből) élenjárásával gyorsan ledolgozták hátrányukat, majd fordítottak is.  A Nancy végül úgy diadalmaskodott 16 pontos különbséggel, hogy 20 (!) eladott labdával zárta a találkozót, de a lepattanócsatát 47-22-re nyerte, Florent Pietrus egymaga 14 gyűrűről lecsorgó labdát gyűjtött be.

Pau-Lacq-Orthez - Orleans 85-70 (25-12, 18-12, 23-23, 19-22)

A középmezőny egyik rangadóján a Pau villámrajtot vett, 12 ponttal nyerte az első játékrészt. Ez megfelelő alapot jelentett a folytatáshoz, főleg úgy, hogy az Orleans képtelen volt újat hozni a támadójáték terén, s nagy nehézségek árán szenvedett össze egy félidő alatt 24 pontot. Egyetlen játékos, Chevon Troutman (16 pont, 8-12 mezőnyből, 6 lepattanó) jutott tíz pont fölé a vendégektől, akik mindössze 4(!) büntetőt dobhattak, 19 eladott labdát vétettek. Utóbbi két adat elég gyorsan megindokolja, hogy miért nem volt egy pillanatig sem esélyük a két bajnoki pont megszerzésére.

Chalon - ASVEL 89-86 (25-23, 25-24, 19-22, 20-17)

A nap meglepetését szolgáltatta az élmezőnybe mostanra felkapaszkodó Chalon, mely legyőzte az addig csupán egyetlen vereséggel álló, listavezető ASVEL-t. Bár a vendégek jól támadtak, többször adták fel tiszta helyzetben a hazai játékosokat, akik nem vallottak szégyent, pazar dobóformát hoztak, többször találta a gyűrűbe 7-8 méteres távolságból is. A harmadik negyedben tíz pontos előnyt harcolt ki a Chalon, melyet ugyan Darryl Watkins (17 pont, 7/8 büntető) és Choquet (4/5 tripla) révén egy pontra faragott az ASVEL, de a záró negyed derekán újra tíz ponttal húzott el a hazai együttes, melyre már nem érkezett válasz vendég részről.

Monaco - Le Mans 79-74 (19-18, 21-18, 13-16, 14-15, 12-7) - hosszabbítás után

A pontosabb játék győzelmet ért Mitrovics mester együttese számára. Ugyanis hiába szenvedett a hárompontosokkal a teljes mérkőzés folyamán (3/17) a Monaco és szórt mellé 9 büntetőt, az eladott labdák minimalizálása végül kifizetődött. A vendégek 18 eladott labdát vétettek, mely azért fájt duplán a nemzetközi színtéren is érdekelt együttesnek, mivel a duplákat kevesebb, mint 50%-os hatékonysággal váltották be. A találkozó döntő részében vezető hazaiak a ráadásra frissebbek maradtak és tovább menetelnek a táblázat eleje felé.

Antibes - Limoges 83-71 (20-21, 27-12, 21-16, 15-22)

A hatékonyság felülemelkedett fizikai erőn. Az tudhattuk, hogy a bajnoki címvédő a bajnokságban rendre azzal próbál operálni, hogy sokat támadja a gyűrűt, de ezen a találkozón a hazaiak alaposan felkészültek erre az eshetőségre. Olyan mértékben limitálták a vendéglátók a Limoges támadásait, hogy a duplákat csupán 35%-os pontossággal értékesítették Westermannék. Hiábavalónak bizonyult az 50%-os távoli dobóforma, mivel az Antibes játékosai is tudták ezt a hatékonyságot hozni. A két középső negyedben -jobb szó nincs rá- lelépte a bajnokot a hazai együttes, s a találkozó végéhez közeledve már tökéletesen kezelte húsz pontos előnyét.

Cholet - Le Havre 77-84 (21-18, 24-17, 14-24, 18-25)

A vendégek szinte védőfalat húztak fel a szigorított terület környékére, így a Cholet játékosai – mivel feltörni nem tudták a védelmet – arra kényszerültek, hogy távoli dobásokkal szedjék szít a Le Havre védelmét. Ez a terv azonban kudarcba fulladt, mivel a 30 triplakísérletből csupán 8 hullt gyűrűbe és a végjátékra elfogyott a hazai előny. A pontkirályi címre pályázó Daniel Vassallo (30/12 pont, 11/20 mezőnyből, 4/8 tripla, 7 lepattanó, 6 kiharcolt fault) kimagaslott a mezőnyből, viszont mellette akadt további négy hasznosan játszót vendég kosaras. Köztük volt az ex-paksi Henry Dugat, aki kezdőként 27 percet töltött a parketten, 9 pontot (3/6 mezőnyből, 4-ből 3 büntető) és 7 lepattanót, valamint 3 kiharcolt faultot tett a közösbe. A 11. fordulóban, hosszú böjt után végre megszületett a sereghajtó első győzelme.

Chalons-Reims - Nanterre 70-72 (19-21, 15-18, 19-17, 17-16)

A hazaiak nagy lehetőséget szalasztottak el, hiszen olyan hosszú ideig üldözték a mérkőzés folyamán ellenfelüket, hogy megfeledkeztek arról, hogy a győzelmet is megszerezhetnék. A hárompontosokkal csak szenvedtek, 5/23-as mutatót hoztak össze távolról, a Nanterre viszont Mykal Riley (19/9 pont) vezetésével uralta a fontos szituációkat, így ha minimális különbséggel ugyan, de hozta a találkozót.

Paris-Levallios - Dijon 75-89 (15-25, 15-17, 23-31, 22-16)

8-0-val rajtolt a vendég együttes, mellyel megalapozta későbbi sikerét. Egy gyors váltással még közelebb férkőzött ugyan a hazai csapat, de a nyitó negyed második felétől már esély sem volt arra, hogy két egyenlő fél küzdelmét láthassuk. A Dijon nyerte a lepattanócsatát és hiába volt faultproblémája Tyler Cainnek, 22 perc alatt dupla-duplázott (16 pont, 11 lepattanó), Hesson (24 pont) öt hárompontost értékesített, folyamatosan növelték előnyüket a vendégek. Pedig Langfordék 28-ből 25 büntetőt értékesítettek, de az alig 40%-os mezőnymutatóval megásták saját vermüket, melybe bele is estek.

12. forduló

Gravelines - Pau-Lacq-Orthez 80-72 (13-11, 18-13, 27-16, 22-32)

Erősen dominált a védekezés és a kosárlabda fizikai szegmense a mérkőzés első felében. A nagyszünet után aztán a hazaiak rákapcsoltak pontszerzés terén és Dove valamint Aboudou feljebb tekerték a légelhárítás hatékonyságát és közel húsz pontosra növelte előnyét a Gravelines. Viszont nem adták fel a vendégek és a mély dupla-duplát szállító Yeguete (16 pont, 14 lepattanó) és Bokolo megteremtették az egyenlítés lehetőségét. Viszont utóbbi a végjátékban biztos pontszerzési lehetőséget szalasztott el, elúszott a találkozó a rosszul triplázó (5/19) és 9 büntető hibázó vendégek számára.

Paris-Levallois - Cholet 75-71 (23-19, 19-22, 13-15, 20-15)

Kiélezett, s egyben változatos mérkőzés produkáltak a mérkőző felek. Váltott vezetés mellett haladtak a csapatok egészen a záró játékrészig, ahol a hazai szurkolók nagy örömére magára talált Rigaudeau mester alakulata. Hihetetlen estét zárt a vendéglátók kongói magasembere, Giovan Oniangue aki hatalmas karriercsúccsal (27 pont, 8/12 mezőnyből, 7/7 büntető, 8 lepattanó) vezette győzelemre csapatát. Vendég oldalon nagyon bánhatják, hogy kihagytak 10 büntetőt és hogy koncentrációban - főleg az 5 labdát vesztő Holloway - elfogytak a mérkőzés végére.

Le Mans - Strasbourg 79-70 (20-17, 28-25, 17-11, 14-17)

Egy kiemelkedő egyéni teljesítmény elegendőnek bizonyult hazai oldalon ahhoz, hogy győztesen hagyhassa el a Le Mans a pályát. Chris Lofton 28/24 ponttal terhelte meg az ellenfél gyűrűjét, 8/12-es triplamutatóval zárt, csapata összesen 10 hárompontost értékesített. A Strasbourg pedig túlzás lenne azt állítani, hogy hatékonyan dolgozott a tábla alatt, a dupláikat kevesebb, mint 50%-os pontossággal váltották be a vendégek. A záró tíz percben hiába kezdte hajrába, már nem tudták ledolgozni több mint tíz pontos hátrányukat.

ASVEL - Nanterre 66-59 (19-20, 11-10, 17-11, 19-18)

Kevés pontot és parázs csatát hozott a listavezető és feltörekvő zöld mezes gárda mérkőzése. Elsősorban dobáspontosság terén küzdöttek problémákkal gárdák, mivel a vendégek távolról szinte teljesen veszélytelennek bizonyultak (3/23), de mezőnyből is csak 40%-kal dobtak, igaz az ASVEL is csak 37%-kal. A mérkőzést a 19 pontot (8/13 mezőnyből) és 15 lepattanót szállító Darryl Watkins döntötte el a listavezető javára, aki egyedüli játékosként produkált náluk 50% feletti dobóhatékonyságot. Sokba került a Nanterrenek a két középső negyed, melyekben összesen 21 pontig jutott.

Dijon - Chalons-Reims 92-68 (24-22, 26-13, 19-14, 23-19)

Az első negyedben ugyan még jól tartotta magát a vendég gárda, de a két perces szünet után ritmust váltott a Dijon.  A hazaiaknál remekül működött a csapatjáték, hét (!) játékosuk tudott felmutatni két számjegyű ponttermést, s összesen 27 gólpassz jutott 33 mezőnykosarukra. A Drew Gordon és társai elsősorban azért futottak bele ilyen nagy különbségű verésbe, mert 18 eladott labdát vétettek, továbbá nem tudták megállítani a hazaiak támadásait.

Le Havre - Nancy 85-92 (18-24, 17-21, 19-14, 23-18, 8-15) - hosszabbítás után

Már a találkozó elején magához ragadta a kezdeményezést a Nancy és Andy Pankoval (31 pont, 11/18 mezőnyből, 7 gólpassz) a csapat élén egyre magabiztosan előnyt harcolt ki. Úgy tűnt, hogy meg tudja tartani fórját a fekete-piros mezes alakulat, de a negyedik negyedben nagy rohamot vágtak ki a hazaiak. Az utolsó percen belül Kitchen három pontos előnyhöz juttatta a Nancy-t, de 8 másodperccel a játékidő lejárta előtt egy  táblázós Vassallo (16 pont, 5/16 mezőnyből, 2/9 tripla) tripla egyenlítést jelentett. Kitchen dobhatott még a győzelemért de dobása kimaradt. A ráadásban újra az a vendég gárda ment fel a parkettre mely magabiztosan játszott a mérkőzés korábbi szakaszában, így simán nyerték Pankóék a ráadást, s vele a mérkőzést is.

Chalon - Antibes 89-83 (19-23, 23-20, 32-18, 15-22)

Az első félidő után vezetett az Antibes, köszönhetően a hibátlan dobóformát mutató Moustapha Fall (26 perc, 22 pont, 10/10 mezőnyből) , valamint az összesen 47 pontot és 20 gólpasszt szállító Blue, Solomon, Carter hármasnak. Viszont a harmadik negyedben magára talált a Chalon és a tripl-duplát közelítő Devin Booker (19 pont, 10 lepattanó, 7 gólpassz) révén felzárkózott, majd fordított a házigazda. A végjátékban ugyan még felzárkózott egyszer az Antibes, de a fordítás elmaradt, megtartotta előnyét a lefújásig a hazai alakulat.

Orleans - Monaco 71-93 (20-20, 13-21, 23-23, 15-29)

A hazaiak ezen a találkozón csak asszisztáltak az újonc, ám a közvetlen élmezőnybe tartozó Monaco játékához. Zvezdan Mitrovics tanítványai nemes egyszerűséggel szétdobták a vendéglátókat. A hárompontosokat 50%-os pontossággal (14/28) céloztak, míg mezőnydobásaik 55,2%-a jutott gyűrűbe, s működött a csapatjáték, mivel nem elhanyagolható tény, hogy 24 gólpasszt osztottak ki. A hazaiakat a veterán, ex-paksi Marcellus Sommerville (23/3 pont, 8/13 mezőnyből, 23 VAL) próbálta kihúzni a pácból, de a negyedik negyedbeli összeomlással már ő sem tudott mit kezdeni.

Limoges - Rouen 88-67 (23-17, 23-14, 26-21, 16-15)

Laza ujjgyakorlatnak minősült a bajnok számára ez a találkozó, ugyanis Philippe Herve tanítványai nagy magabiztossággal kerekedtek felül a vendégeket. Elég csak a lepattanózásban (43-17) mutatkozó brutális különbségre pillantanunk, ennek tükrében szinte még hízelgő is a Rouenre a differencia. A hét embere rotációval játszó vendégeket a félidőre felőrölte a bajnoki címvédő és biztosan nyerte a mérkőzést.