LNB, 13-14. forduló: Meddig zuhan a Limoges?

Sorozatban kétszer kapott ki a Limoges, botlott az ASVEL is, magára talált a Strasbourg.

13. forduló

Pau-Lacq-Orthez - Limoges 66-61 (15-13, 17-17, 15-18, 19-13)

Mivel a vendégek egyetlen kiemelkedő egyéni teljesítményt sem találhattunk, így nem meglepő, hogy eléggé pontszegény találkozó szórakoztatta a nagyérdeműt. Mindkét alakulat nagy hangsúlyt fektetett a védekezésre és nem engedte még lélegzetvételnyi előnyhöz sem jutni a másik gárdát. A váltott vezetés ellenére a Limogesnak állt a zászló, ugyanis a végjátékba négy pontos előnnyel érkezett meg a címvédő. Viszont nem számolt a Michael Thompson és Steven Smith magabiztos dobásaival, büntetőzésével, így az utolsó másfél percet 7-0-s rohammal záró hazaiak fordítottak és otthon tartották a két bajnoki pontot.

Cholet - Antibes 94-79 (21-21, 28-13, 18-26, 27-19)

Ez a mérkőzés jól példázta, hogy mekkora különbséget jelenthet, ha az egyik csapat 9-10, míg a másik 7 embert játszathat a minőségi rotációjában. A kiegyenlített első negyed után a hazai ritmusváltást képtelen volt lekövetni az Antibes, mely nagy nehezen tudott összeeszkábálni 13 pontot. A fordulás után hiába faragtak a vendégek a hátrányukból. A Hughes, Trapani, Prince hármas, mely összesen 57 pontot termelt, magabiztosan vitte át a győzelem kapuján a hazai csapatot.

Strasbourg - Paris-Levallois 78-66 (25-14, 13-26, 27-19, 13-7)

A hullámvasutazás enyhe kifejezés arra, amit a két csapat előadott. Az első játékrészben a hazaiak több mint tíz pontos előny kovácsoltak, melyet egyetlen negyed alatt eltüntetett és saját oldalára fordított a vezetést a vendég gárda. Viszont a nagy fordításban elfogyott az erő, melyet különösen a védekezés sínylette meg, az utolsó tíz perc során pedig a támadójáték is, mivel 7 pontra futotta a Paris-Levalloistól. 9 elhibázott büntetője ellenére a bőven 50% felett dobó hazaiak behúzták a találkozót.

Monaco - Chalon 95-71 (23-16, 22-19, 28-21, 22-15)

Meglepően jól kezdett a Devin Booker (6/12 mezőnyből, 10/10 büntető, 8 lepattanó - 5 támadó -, 8 kiharcolt fault) által vezetett vendég együttes, de az eredményjelző az első negyed végére 0-7-ről 18-11-re állította át a hazai csapat. Innen pedig már végig irányította a játékot a Monaco, momentuma sem volt a Chalonnak. Az újonc úgy nyerte a mérkőzést, hogy minden játékrészben, és elemben jóval ellenfele fölé magasodott.

Le Mans - ASVEL 82-64 (21-19, 22-20, 22-4, 17-21)

A vendégek esélyeshez méltó módon 10-4-es első három perccel kezdték a mérkőzést. De a hazaiak nem késlekedtek sokat, hamar felvették az ASVEL által diktált tempót, mely mint később kiderült feküdt nekik. A fordulás után olyat láthatott a publikum, melyre a szezon során még nem volt példa. A listavezető teljesen alárendelt szerepet játszott, úgy tűnt, hogy osztálynyi különbség van a két fél között, s a vendéglátók 18 pontot vertek ellenfelükre, méghozzá úgy, hogy csupán 4 pontot kaptak a harmadik negyedben. Akkor momentum került a Le Mans oldalára, hogy kisebb csoda lett volna onnan elbukni a találkozót. Hatalmas meglepetésre kapott ki nagy különbséggel az ASVEL.

Nanterre - Orleans 76-61 (18-19, 25-9, 17-20, 16-13)
Az ezt megelőző fordulóban a Nanterre idegen környezetben szorongatta az első helyzett ASVEL-t, várható volt, hogy otthon jól fognak játszani. Ez így is történt, ugyanis egyetlen negyedet, a másodikat komolyan megnyomták a vendéglátók, több mint tíz ponttal húztak el, s ez a fór a mérkőzés végéig kitartott. Többek között teljesen megölték az Orléans külső dobásait, a tőlük legjobban teljesítő Sommerville (18 pont, 8 lepattanó, 7 kiharcolt fault) 0/6-ot, a teljességgel veszélytelen McAlarney 0/5-öt dobott távolról, csapat szinten 6/22-es volt a hármas, 37%-os a mezőnymutatójuk a vendégeknek.

Rouen - Le Havre 80-72 (14-21, 23-13, 22-13, 21-25)

Azt követően, hogy korábban a Nancy-t megszorongatta a Le Havre, megint jól kezdett Drouot mester együttese. Viszont a két középső negyedben a hazai csapat saját kezébe vette a találkozó irányítását. Előbb egy 13-4-es, majd egy 15-8-as szakasszal léptek el egyre jobban és jobban a vendégektől. A Le Havre legponterősebb játékosaként az ex-paksi Henry Dougat zárt (18/12 pont, 7/12 mezőnyből, 4/5 tripla, 4 lepattanó, 2 gólpassz, 1 eladott labda), ám mellette csak két vendég játékos tudta elérni az 50%-os mezőnymutatót. A negyedik negyedben még egy 10-0-s sorozattal felzárkózott a Le Havre, de elmaradt a fordítás.

Chalons-Reim - Nancy 71-77 (22-20, 25-18, 16-18, 8-21)

Tovább folytatta jó sorozatát a Nancy, mely az ezt megelőző fordulóban hosszabbításban aratott győzelmet. A kiegyenlített első negyed után megnyugtató 8-10 pontos előnyben játszhatott a hazai együttes, annak ellenére, hogy hét (!) emberes rotációval tette mindezt. Viszont a végére elfogyott Nikola Antics mester csapatából a lendület, a záró tíz percet egy masszív, 19-3-as rohammal kezdte a vendég együttes, mellyel eldöntötte a találkozó sorsát, saját javára.

Gravelines - Dijon 89-68 (22-17, 25-15, 23-14, 19-22)

Alig tíz percig tudta tartani a lépést a Dijon vendéglátójával. A második negyedtől kezdve fokozatosan lépett el a hazai együttes és vált egyre drasztikusabbá vezetése. A Gravelines minden statisztikai mutatóban jobban bizonyult ellenfelénél, s ilyen különbség mellett is megérdemelt sikert aratott.

14. forduló

Limoges – Strasbourg 64 – 76 (16-20, 19-31, 18-8, 11-17)

A címvédő és a tavalyi ezüstérmes rangadóját a vendégek kezdték jobban és nagyon hamar 12-3-ra húztak el. A második negyedben nem volt ellenszere a vendég támadásokra a hazaiaknak, akik közel húsz pontos fórt építettek ki. A fordulás után némileg megemberelték magukat a Limoges játékosai és hat pontra faragták le tetemes hátrányukat. Viszont még épp jókor jött a hideg zuhany a vendégeknek, akik újra elhúztak, s tovább süllyesztették ezzel a tabellán az elmúlt három kiírás bajnokát.

Nancy - Cholet 65-67 (18-9, 8-22, 20-19, 19-17)

A jó kezdéshez erős visszaesés társult a hazaiaknál, akik hiába vezettek 20-11-re a 12. percben, bő hat perccel később már a vendégek tartottak előrébb. A harmadik negyed végéhez közeledve már több mint tíz egységre rúgott a Cholet előnye. A hazaiak azonban megrázták magukat, s az utolsó négy percnek 9 pontos fórral vághattak neki. De Holloway 7 pontjával megint fordítottak a vendégek és lehozták a néha bohózatba illő jeleneteket hozó utolsó két percet.  Bár a vendégek támadásban csak keresték a hatékonyság receptjét (37% mezőnyből), de sikerüket azzal a nem elhanyagolható tényezővel alapozták meg, hogy vigyáztak a labdára, csupán 7 alkalommal adták el a játékszert.

Chalon – Châlons-Reims 82-70 (21-18, 18-16, 26-16, 17-20)

A küzdelem mérkőzésén a kitartás és a jobb erőtartalékok hozták meg a Chalon számára a sikert. A tíz játékost aktívan forgató Choulet mester által dirigált alakulat a harmadik negyedben lépett el, a záró tíz perc során már a húsz pontot közelítette a két csapat közti differencia. Kétség nem fért a hazaiak sikeréhez, melyet csak erősített az a tény, hogy a vendégeknél három játékos tudott csak öt (!) pont fölé jutni.

Dijon - Monaco 65-59 (13-17, 12-13, 18-6, 22-23)

A hazai gárda -ahogy egyébként a vendég is- szinte hozzá sem szagolt a hárompontosokhoz, 3/23-at hoztak össze Holstonék a 6,75-ös vonalon túlról. Mégis a 17 megszerzett támadólepattanó olyan lehetőségeket teremtett számukra, melyekkel igaz nem éltek kivétel nélkül - sőt -, de ahhoz elegendő volt, hogy győzelemhez segítse a hazai alakulatot. A Monaconál egyedül a dupla-duplázó Amara Sy (14 pont, 10 lepattanó) érte el az 50%-os mezőnyhatékonyságot, csapat szinten alig haladta meg a dobáspontosság a 35%-ot, melyhez még 17 eladott labda és csupán 9 gólpassz társult. Ezek a tények, vegyítve a harmadik negyed 6 pontjával nem eredményezhettek mást, mint vereséget.

Lyon-Villeurbanne ASVEL – Pau-Lacq-Orthez 82 – 73 (20-18, 18-23, 23-17, 21-15)

Nagyon sokáig ott lebegett J.D. Jackson mester tanítványainak feje felett a vereség réme, mely demoralizálóan hathatott volna az elmúlt forduló kudarcát követően. Bár elsődlegesen az egyéni villanásokból szerzett kosarakra épített a Pau, mégis hosszú ideig tudta tartani a lépést a bajnoki címre esélyes együttessel. A találkozót mindössze 2(!) eladott labdával letudó hazaiak viszont jól kezelték a helyzetet és a rutinos David Andersen vezetésével a záró negyedben bebiztosították győzelmüket.

Rouen – Orléans 75 – 77 (19-23, 29-18, 15-16, 12-20)

Az Orléans jó kezdésének örömét gyorsan szertefoszlatta a hazai alakulat, mely a második tíz perc során 11 egységet vert ellenfelére és előnybe került. Viszont a jobbára a tripláikra építő hazaiak nem dobtak olyan hatékonyan távolról, hogy ezzel kontrollálhatták volna a találkozó menetét. A vendégek a negyedik negyedben az ex-paksi Sommerville kosarával újra átvették a vezetést, melyet onnan már engedtek ki kezükből. Bár fogalmazhatunk úgy is, hogy a Rouen nem élt a kínálkozó lehetőségeivel.

Le Havre – Gravelines-Dunkerque 63 – 83 (13-18, 15-23, 19-27, 16-15)

A vendégek nagyon hamar igyekeztek döntésre vinni a találkozót, a félidőben már 13 pontos előnyben voltak. A folytatásban már több mint húsz pontos fórt építettek ki, melyet magabiztosan tartottak egészen a lefújásig. Mezőnyből és a hárompontos vonalon túlról egyaránt átlag feletti módon, több mint 50%-os hatékonysággal tüzeltek. A vendéglátók elképesztően gyenge napot fogtak ki támadásban, egyetlen játékosuk sem tudott 50%-os mezőnymutatóig eljutni. Csapat szinten 32%-ot és triplából 22%-ot tudtak felmutatni. Az ex-paksi Henyre Dugat kezdőként lépett parkettre, de mindössze 8 játékperc jutott neki.

Nanterre – Le Mans 71 – 82 (9-23, 19-20, 26-21, 17-18)

Pazar rajtot vett a Le Mans, ugyanis hét perc elteltével már 2-17-et mutatott az eredményjelző. A folytatásban nagyban nem változott a találkozó képe. Viszont a harmadik negyed végéhez közeledve megrázta magát a Nanterre és bejött tíz ponton belülre. Sőt, a záró tíz perc elején tovább faragta hátrányát a hazai csapat. Itt azonban elfogyott a lendület és a Le Mans visszavette az irányítást, behúzta a mérkőzést.

Antibes – Paris-Levallois 86 – 77 (24-15, 17-20, 21-15, 24-27)

Kis túlzással lehet azt állítani, hogy két pazar dobóformával előrukkoló légiósa, Tim Blue (12-ből 10 mezőnyből, 3 lepattanó, 5 gólpassz) és Akil Mitchell (12-ből 8 mezőnyből, 13 lepattanó) vitték célba a hazai együttest. De a társak is komoly érdemeket szereztek abba, hogy az Antibes 62,5%-os (!) mezőnypontossággal zárta a mérkőzést, s bár akadtak hullámvölgyeik Paul Carteréknek, magabiztosan nyerték meg a találkozót. A vendégek reményéit ideig, óráig a hárompontosok tartották életben, de kritikán aluli védekezésük miatt sanszuk sem lehetett a végső sikerre.