LNB, 17. forduló: Új csapat az első helyen

A Gravelines legyőzte az ASVEL-t és vezeti a bajnokságot, az újonc Monaco felülmúlta a címvédőt, kosáreső a Chalon-Nanterre rangadón.

17. forduló

Paris-Levallois - Nancy 75-91 (26-27, 14-17, 15-27, 20-20)

Egészen a félidőig kiegyenlített küzdelem folyt a parketten, bár a hazaiaknak komoly problémát jelentett, hogy szinte teljesen Dawsonra (20 pont, 9/15 mezőnyből, 10 lepattanó, 5 gólpassz) és Youngra (23 pont, 10/13 mezőnyből) támaszkodtak. Ellenben a vendég Nancy játékosai jóval színesebben és a terheket megosztva játszottak. Tchicamboud (21/9 pont) és Panko (16/12 pont) a külső dobásaikkal, Falker (20 pont, 11 lepattanó) a palánk alatti játékával szedte szét a hazai védekezést, különösen a harmadik negyedben, melyet 12 ponttal megnyert a Nancy, mely biztosan tartotta előnyét a lefújásig. Sokat javított mérlegén a piros-fekete mezes alakulat, de még így is a táblázat alsó felében tanyázik.

Antibes - Rouen 87-81 (21-25, 25-18, 19-8, 22-30)

A hazaiak nehezen lendültek játékba, de a két középső negyedben nagyon elkapták a ritmust. Számolatlanul gyűjtötték a támadólepattanókat, a védekezés terén nem tudott megújulni a Rouen, s hátránya folyamatosan nőtt. Úgy tűnt, hogy a lepattanócsatát egyébként 39-23-ra nyerő hazaiak simán célba jutnak, de a Tsintsadze egy utolsó nagy rohamra vezette a vendég együttes, mely négy pontosra faragta lemaradását. Viszont ennél közelebb már nem kerültek, így bár majdnem megégette magát az Antibes, mégis megszerezte a győzelmet.

Le Mans - Cholet 69-79 (21-9, 20-24, 15-15, 13-31)

Remek rajtot vett a házigazda Le Mans, hiszen csak 9 pontot engedélyezett az ellennek, s ezt követően bár némileg leadott előnyéből, folyamatosan vezetett. A harmadik negyedben sem mutatkozott semmi jel arra vonatkozóan, hogy fordulhat állhatna be a mérkőzés menetében. Majd jött a záró tíz perc, melyben bő hat perc alatt 20-5-ös rohamot vágott ki a Cholet, melyben megállíthatatlan Trapani (14/17 mezőnyből, 3/3 tripla, 8 lepattanó, 40 VAL) mellé felért Holloway (16 pont, 7/10 mezőnyből) és Wood (12/6 pont, 7 lepattanó, 10 gólpassz, 6 kiharcolt fault) is, az ő erejük pedig hatalmas fordításban csúcsosodott ki, a végjátékot már simán lehozta a lélektani fölénybe kerülő vendég gárda.

Le Havre - Pau-Lacq-Orthez 78-85 (14-15, 14-21, 21-25, 29-24)

A vendégek egyetlen negyeden át hagytak reményt a hazaiaknak, s a kimagaslóan és egyben feltartóztathatatlanul játszó Thompson (5/11 mezőnyből, 11/12 büntető, 5 lepattanó, 14 kiharcolt fault) vezérletével a továbbiakban már folyamatosan vezetve húzták be a találkozót. A korábban Pakson játszó, most már a Le Havre együttesét erősítő Henry Dugat kezdett és 30 perc alatt 10 pontot (5/8 mezőnyből), 3 lepattanót, 1 blokkot, 1 gólpasszt, 2 szerzett labdát, és 1 kiharcolt faultot tett a közösbe. Csapatán belül a második legmagasabb (14) VAL értékkel végzett, ám mindez kevésnek bizonyult a győzelem megszerzéséhez.

Monaco - Limoges 79-67 (23-17, 22-21, 23-15, 11-14)

Rangadóként aposztrofálták a jó szezont futó újonc és a botladozó bajnok összecsapását. Az elmúlt másfél hónapban hol ilyen, hol olyan képet mutatott magáról a Limoges, ez alkalommal ismét a rosszabb formájukat vették elő Westermannék. A hazaiak olyan védekezéssel lepték meg a Limoges játékosait, melyre csak elvétve találtak megoldást. Többek között csak 6 alkalommal állhattak a büntetővonalra, folyamatosan futottak az eredmény és az ellenfél után. A Monaco együtteséből kiemelkedett Cel (21 perc, 17/12 pont) valamint Uter (24 pont, 10/15 mezőnyből), de elsődlegesen a csapatmunka hozta meg a vendéglátók számára a sikert.

Chalons-Reims - Orleans 69-73 (13-23, 13-18, 25-16, 18-16)

Vendég szempontból ideálisan kezdődött a mérkőzés, két negyed alatt csupán 26 pontot kaptak Vincent mester tanítványai és 15 ponttal elléptek. A Reims játékosai hiába szenvedtek egész végig (15%) a hárompontosokkal, a duplákkal kompenzáltak (64%). A hazaiak mindent megtettek az egyenlítésért, melyet elértek, s a végjátéknak egy pontos hátránnyal vághattak neki. Viszont az utolsó két percen belül az ex-paksi és a mérkőzés legjobbjaként játszó Sommerville (18 pont, 10 lepattanó) higgadtsága aranyat ért az Orléans számára.

Chalon - Nanterre 94-100 (20-20, 25-30, 26-27, 23-23)

Azzal együtt, hogy lepattanózásban nagyon fölényben volt a hazai együttes a teljes mérkőzés folyamán (32-20) egy fontos szegmensről teljes mértékben elfeledkeztek Choulet mester tanítványai, a védekezésről. Persze a Nanterre játékosait, különösen Mitchellt (8/14 mezőnyből, 6/8 hárompontos) és Riley-t (6/10, 7/8 büntető, 8 lepattanó, 6 gólpassz, 8 kiharcolt fault) kiemelt dicséret illeti. A vendégek 58,6%-os hatékonysággal dobtak mezőnyből és egészen pazar, 64,3%-os (18/28) triplamutatót tudtak felmutatni, s szinte folyamatosan előnyben játszhattak, még ha ennek mértéke nem volt túl megnyugtató.. Nagy küzdelem árán az utolsó percen belül ugyan felzárkózott egy kosárnyi távolságra a Chalon, de arra már nem volt lehetősége a hazai alakulatnak, hogy dobhasson az egyenlítésért.

Gravelines - ASVEL 79-63 (22-15, 23-15, 15-21, 19-12)

Ezen az estén újfent a gyengébb formájával rukkolt elő a korábban megállíthatatlannak tűnő ASVEL. A pontosan támadó, s még emellett jól védekező hazaiak 15 pontos fórt építettek ki a félidőhöz érve. A vendégek bajait tetézte, hogy Andersen (21 perc, 3 pont, -1 VAL) rossz napot fogott ki és csapatszinten 14 eladott labdát hoztak össze. Bár a harmadik negyedben egy apró villanásra futotta erejükből, tükörsima vereséget szenvedtek J.D. Jackson tanítványai. A Gravelinesnél a csapatmunka diadalaként könyvelhették el újabb győzelmüket, öt játékosuk ért el legalább két számjegyű ponttermést, sikerüknek köszönhetően a táblázat élére ugrottak.

Strasbourg - Dijon 71-54 (15-15, 20-10, 14-15, 22-14)

A táblázaton egyre feljebb kapaszkodó hazai alakulatnak nem kellett vért izzadnia azért, hogy megnyerje a találkozót. A második és a negyedik negyedet egyaránt megnyomta a vendéglátó, szervezett játékukat mi sem jellemezte jobban Beaubois-éknak, hogy 25 mezőnykosarukra 23 gólpassz jutott, és 56%-os hatékonysággal dobták a hárompontosokat. A Dijonnál CJ Williams nullázott, a vendég együttes csak nagy nehézségek árán került 50 dobott pont fölé, s kilátástalan játékkal kapott ki, egyedül Myles Hesson (14/3 pont, 4/12 mezőnyből) érte el a tíz pontos határt.