LNB, 8-9. forduló: Egy csonka és egy teljes kör

Továbbra is biztosan vezeti a francia első osztály küzdelmeit az ASVEL, s már csak a Gravelines üldözi közvetlenül.

A kosárlabda bajnokságot is érintette a november 13-i, Párizst érő terrortámadás, ugyanis az események következtében öt mérkőzést halasztottak el a fordulóból, melyek közül egyet már pótoltak. A csonka forduló egy meglepetéssel szolgált, mivel kikapott a bajnoki címvédő.

8. forduló:

Chalons-Reims - Limoges 73-58 (21-16, 10-15, 20-14, 22-13)

Nehezen lendült játékba a címvédő Limoges, de mivel a második játékrészben mindössze tíz pontot engedélyeztek a hazaiaknak Traore-ék, így hiába állt döntetlen az eredményjelzőn, gondolhattuk, hogy a zöld-fehérek behúzzák a találkozót. Nem így történt. Ugyanis a hazaiak is kemény védekezésre váltottak és nagyon jól vigyáztak a labdára, mindössze 9 eladott labdával zártak. Ezzel szemben a Limoges játékosai csak próbálkoztak a triplákkal, ritkán találtak be és 16 eladott labdát vétettek, s csak 27 pontot szereztek a második félidőben. Ezek a tények pedig megpecsételték sorsukat, ezzel a vereséggel egészen a tabella közepéig este vissza.

Rouen - Pau-Lacq-Orthez 69-73 (21-30, 10-14, 19-11, 19-18)

A pontgazdag első negyed után alaposan visszaesett mindkét együttes támadásbeli hatékonysága. Mégis ebből tudott profitálni a vendég gárda, mely több, mint tíz pontos fórt épített ki. A hazaiak jó ideig csak szenvedtek a tamádó oldalon, a hárompontosok terén szinte teljes sikertelenséget mutattak (4/24), s csak elvétve (9/12) állhattak a büntetővonalra. A végjátékban mindent elkövettek a hazaiak, hogy egyenlíteni tudjanak, de Thompson -aki 5 eladott labdát vétett- kosarai, magabiztos büntetőzése meghiúsították ezeket a kísérleteket. Jól gazdálkodott korábbi magabiztos előnyével a Pau-Orthez és üldözőbe vette a középmezőny csapatait.

Paris-Levallios - Chalon 99-86 (24-30, 26-17, 20-20, 29-19)

Két erősebb negyedre volt szükségük a hazaiaknak a győzelemhez. Hiába vitt nagy energiákat a támadásokba, értékesített 12 hárompontost a vendég gárda, a záró negyedbeli nagy kapaszkodás - 2 pontra jöttek fel - minden erejüket felemésztette. A hazaiaknál Louis Labeyrie úgy zárt 19/9 ponttal, hogy egyetlen dobást sem hibázott (8/8 mezőnyből, 3/3 tripla), mellette pedig ott állt még Eric Dawson (24 pont, 8 lepattanó) is, de említhetnénk a siker receptjeként az 59%-os(!) mezőnymutatót, a 24 gólpasszt egyaránt.

Gravelines - Monaco 72-57 (23-20, 14-7, 16-12, 19-18)

Végig alárendelt szerepet játszott az újonc, mely csak két játékosára támaszkodott, a gyenge napot kifogó Jamal Shulerre (4/17 mezőnyből, 1/8 tripla) és egyedüliként kiemelhető Ouattarára (8/12 mezőnyből), viszont rajtuk kívül csak egy játékos jutott 5 pont fölé, mely megmagyarázza, hogy miért is kapott simán a Monaco.  A hazaiakat a kiemelkedően triplázó Steven Gray vezette (9/16 mezőnyből, 6/10 tripla), akiknek kérdés nem fért sikerükhöz és győzelmükkel már a tabella második helyén állnak.

Antibes - Le Mans 76-80 (19-25, 12-15, 23-13, 22-27)

Egyetlen futással tette semmisség a hazai együttes a vendégek előnyét. A harmadik játékrészben a pálya mindkét oldalán sokkal jobban játszott az Antibes és egy 17-6-os etappal egyenlített. A végjátékban sokat hibázott a hazai alakulat és hiába igyekezett Blue (8/15 mezőnyből, 6 lepattanó) és Solomon (8/13, 3/5 tripla) menteni a menthetőt, a biztoskezű büntetőzésnek köszönhetően a Le Mans behúzta a találkozót. Ez a mérkőzés is jól példázta, hogy a csapatmunka, melyet a vendégek hoztak, jóval kifizetődőbb, mintha egy csapat két-három húzóemberre próbál támaszkodni.

9. forduló:

Cholet - Gravelines 64-76 (24-18, 11-20, 12-16, 17-22)

Kisebb csodaként kell beharangozni, hogy nem alakult ki nagyobb különbség a felek között, ugyanis csak két hazai játékos jutott tíz pont fölé, továbbá Murphey Holloway (11/16 mezőnyből, 13 lepattanó) ért el 50% feletti mezőnymutatót. Az első negyedbeli megingást leszámítva jól játszott a jelenlegi második helyezett, Marcus Dove (26 pont, 10/10 mezőnyből, 11 lepattanó) hibátlan dobóformájával nagy tartást adott a vendég együttesnek, mely magabiztos sikert aratott és üldözi az ASVEL-t.

Chalon - Strasbourg 88-76 (13-16, 28-26, 16-15, 31-19)

Egyetlen negyed hiányzott ahhoz, hogy Rodrigue Beaubois (27/15 pont, 10/17 mezőnyből, 5/7 hárompontos) ismét hőssé váljon az Euroligás együttesnél. Egészen az utolsó negyedig fej-fej mellett haladtak a csapatok, viszont olyan záró tíz percet produkált a Chalon, melyre már nem érkezhetett válasz vendég részről. A 31 pontot szóró hazaiak úgy győzedelmeskedtek, hogy mezőnymutatójuk nem érte el a 40%-ot. Ezzel az eredménnyel tovább sűrűsödött az amúgy is szoros középmezőny.

Limoges - Paris-Levallios 84-62 (22-12, 19-20, 15-17, 28-13)

Esélyeshez méltó módon kezdett és uralta végig a találkozót a Limoges. Heiko Schaffartzik hárompontosai ültek (6/9), Léo Westermann (6/10 mezőnyből), és Ali Traore (8/13 mezőnyből) pedig a támogatást biztosították. A vendégek amellett, hogy nagy különbséggel maradtak alul a lepattanózásban (39-26), egyetlen hárompontost sem tudtak értékesíteni, 0-15-tel zártak, s így teljesen ellehetetlenítették magukat.

Chalons-Reims - Le Havre 87-84 (20-23, 16-18, 21-23, 30-20)

Három negyeden át hihettek abban a vendég szurkolók, hogy megtörik a hét mérkőzéses nyeretlenségi sorozatuk és a bajnokságban utolsóként a Le Havre is megszerzi első győzelmét. A Henry Dougatot soraiban tudó együttesből kiemelkedett Daniel Vassallo (26/15 pont, 10/16 mezőnyből, 5/9 tripla), de ő sem tudta meggátolni a hazaiak 15-4-es rohamát, melyet a záró negyedben vittek véghez. Az ex-paksi irányító 31 játékperc alatt 13 pontot (6/12 mezőnyből), 4 lepattanót, 6 gólpasszt, 3 szerzett labdát, 4 kiharcolt személyi hibát jegyzett, de ő sem tudott segíteni a végjátékban bajba kerülő együttesén. A mély dupla-duplával záró Drew Gordon (22/6 pont, 14 lepattanó, 7 kiharcolt fault) révén jó hajrát produkált a Reims és megérdemelten nyert.

Nanterre - Antibes 74-71 (25-20, 18-14, 19-16, 12-21)

A jól triplázó (45%), viszont a duplákkal, büntetőkkel, és a lepattanózással is komolyan küzdő hazaiak minden problémájuk ellenére folyamatosan növelték előnyüket, s úgy tűnt, hogy a záró negyedben biztosan megőrzik előnyüket. A több mint tíz pontos hátrány viszont nem érdekelte a vendég játékosokat, nagy hajrába kezdtek és felzárkóztak egészen egy kosárnyi közelségre. 73-71-es állásnál viszont Will Solomon (5/11 mezőnyből, 1/5 tripla) elhibázta a kulcsfontosságú hárompontost, így megtarthatta előnyét, nyert a hazai alakulat.

Nancy - Monaco 80-81 (12-21, 23-17, 26-16, 19-27)

Fordulatokban bővelkedő összecsapást hozott a kiesés ellen küzdő hazaiak és az újonc vendégek találkozója. A Monaco jó kezdését eltüntette és a harmadik játékrész során már saját előnyévé formálta a vendéglátó. Viszont a negyedik negyed elején új lendületet vett a Monaco és több gyorsindítást vezetett, sikerrel. A Nancy az utolsó támadásánál háromszor próbálkozhatott dobással a győzelemért, egyszer különösen tisztán, mégis rendre hibáztak a játékosok, így ha szűken ugyan, de nyert az újonc.

Pau-Lacq-Orthez - Dijon 66-69 (18-17, 15-13, 14-26, 19-13)

A harmadik negyed közepéig teljesen kiegyenlített küzdelmet láthattak a nézők. Jobbára a hazai együttes szerzett minimális előnyt, de a vendégek szorosan tapadtak, egyenlítettek. Az első fordulat a harmadik negyed második felében következett be. 43-40-nél vett lendületet a Dijon és egy 16-2-es rohammal komoly előnyre tett szert. Viszont nem kellett sokat várni a Pau válaszára, ami egy 18-5-ös etapban csúcsosodott ki, s így a hazaiak ellőnyel fordulhattak a végjátékra. Ott azonban már bár több lehetőségük adódott, nem tudták megrendíteni a Dijon játékosait, akik biztos büntetőzésüknek köszönhetően visszavették a vezetést és megnyerték a találkozót.

Le Mans - Orleans 65-69 (18-20, 12-12, 23-16, 12-21)

Tywain McKee (1/12 mezőnyből) gyenge dobóformáját és Chris Lofton (5/14 mezőnyből, 4/10 tripla) átlag alatti hatékonyságát nem bírta el a hazai alakulat, pedig remek harmadik negyedet produkált, s úgy festett, hogy megnyeri a találkozót. De jött az Orleans játékosa, Marcellus Sommerville, aki profi karrierjét az Atomerőmű SE-ben (2006/07) kezdte húzta be a célba a vendég együttest, mivel a záró játékrészben 9 pontot, közte egy kulcsfontosságú 2+1-es akciót tett a közösbe.

ASVEL - Rouen 77-66 (18-15, 15-17, 17-13, 27-21)

A listavezető ékes példáját adta annak, hogy milyen amikor ugyan a dobóhatékonyság nem verdesi az eget, mégis szervezett játékkal tud egy csapat diadalmaskodni. Hiába zárták csak 37%-os mezőnypontossággal a találkozót, 25 mezőnykosarukra 20(!) gólpassz és mindössze 8 eladott labda jutott. A táblázat alsó régiójában tanyázó vendégek ugyan megpróbáltak profitálni a hazaiak gyengébb dobóformájából, de csak egyetlen negyedet tudtak megnyerni.