Megtréfálta a Joventut a Malagát

A 24. forduló is maximálisan kielégítette a spanyol kosárlabda barátok igényeit, számos gárda megnyertnek hitt csatát bukott el. Magyar szemszögből külön örvendetes, hogy nemcsak a Laboral Kutxa, de Hanga Ádám is idei legjobbját nyújtotta a Cajasol ellen. A Barcelona idegenben ért kényelmesen révbe, a Királyi Gárda pedig nemes gesztussal támogatta a bilbaói klub nehéz helyzetét a győzelem mellett. A kör egyértelműen legnagyobb meglepetését pedig a FIATC Joventut szolgáltatta azzal, hogy idegenben győzte le az Unicaját. Nézzük meg, mit érdemes tudnunk a spanyol pontvadászat újabb fordulójáról! (+STATISZTIKÁK, VIDEÓK)

CB Valladolid (2-22) – Valencia Basket Club (21-3): 77-91 (20-23, 18-15, 27-21, 12-32)

Kínkeservesen tudta csak legyőzni a ligautolsót a tabella második helyezettje, az utolsó negyedig komolyan érett a meglepetés – kőkemény csatára késztette a Valladolid Peraszovics mester legényeit! Az alapszakasz első felében a Valencia tükörsimán fektette két vállra Danilo Andjuszicsékat (108-57), akikben nagyon égett a visszavágás, ennek megfelelően már az összecsapás legelejétől fogva agresszív védekezéssel keserítették meg a Valencia életét. Kiegyenlített játékot hozott az első félidő (38-38), az Omari Johnson-Danilo Andjuszics fémjelezte Valladolid remekül tartotta magát, sőt a harmadik negyedben erre még rá is tettek egy lapáttal: Johson a festékben, míg Andjuszics a periméteren dominált, harminc perc után nagy meglepetésre 6 pontos hazai fórt mutatott az eredményjelző tábla (65-59). Lendületét vesztette a Valladolid, mikor a záró etap első perceiben Haritopulosz a padra kényszerült faultproblémái miatt. A Dubljevics-Doellmann páros remekül használta ki a görög távollétét, 0-14-es etapot repesztve már Ricard Casas volt kénytelen időt kérni (74-84). Nem tudott már megújulni a Valladolid, így a vártnál jóval nehezebben, de révbe ért a Valencia.

A CB Valladolid legjobb dobói: O. Johnson 19/3, Andjuszics 14/9, Haritopulosz 12
A Valencia Basket Club legjobb dobói: Doellman 17/3, Dubljevics 15/3, Martinez 12/12

Rio Natura Monbus (10-14) – Baloncesto Fuenlabrada (9-15): 75-76 (12-19, 24-19, 19-19, 20-19)

Carlos Cabezas hőssé vált ezen a meccsen: az ő duplájával szerzett nagyon értékes idegenbeli diadalt a Fuenlabrada! Sokkal jobban kapta el a rajtot a vendég alakulat, a hatodik percben 7-17-re vezettek James Feldeinéék, de Mario Delas egységeivel zárkózott a hazai fél (12-19). A folytatásban is Andy Pankóék akaratáról szólt a találkozó egészen addig, amíg a periméterről életveszélyes Alberto Corbacho vállára nem vette csapatát és tripláival egy kosárra megközelítette ellenfelét a félidőre (36-38). A Feldeine-Cabezas vezette Fuenlabrada újabb lélegzetvételnyi előnyt tudott kiharcolni a 25. percben (44-50), de a remekül debütáló Peterson és Corbacho egységeivel vendégei nyakában lihegett a Monbus (55-57). Jöhetett a mindent eldöntő utolsó negyed, bár a játék képe alapján a hosszabbítás is bőven benne volt a levegőben. Feszült légkörben, óriási izgalmak közepette teltek a percek, felváltva vezettek a felek, egészen az utolsó pillanatig megjósolhatatlan volt a győztes kiléte. 75-74-es állásnál 8 másodperc volt vissza, amikor Cabezas végigszlalomozva az obradoiroi védelem között ziccert dobott faulttal együtt! A rutinos spanyol direkt hagyta ki a büntetőt, hogy a lepattanó megszerzéséért folytatott harcban is teljen az idő – a taktika jól sült el, nem tudott kidolgozott támadást végrehajtani a hazai gárda, így alulmaradt közönsége előtt; Peterson remek debütálását pedig háttérbe szorította Cabezas szenzációs győztes kosara.

A Rio Natura Monbus legjobb dobói: Corbacho 25/21, Peterson 20/6, Delas 15
A Baloncesto Fuenlabrada legjobb dobói: Feldeine 16, Cabezas 15/9, Panko – Vargas 12/3 – 12/3

Gipuzkoa Basket (9-15) – FC Barcelona (18-6): 75-86 (17-23, 14-27, 20-17, 24-19)

A Barcelona nagyon megnyomta az első félidőt, ennek köszönheti, hogy végül nem került bajba és kicsit kiengedve is simán, végig kézben tartva hozta a derbit. Hiába Jason Robinson extrája (34 pont, 5/5-ös triplamutató), a katalánok csapatjátéka ezúttal is többet ért. Összeszedett, koncentrált játékkal rukkolt elő a gránátvörös-kék had, a festékben pedig óriási dominanciát mutatott; majdnem kétszer annyi lepattanót kaparintott meg vendéglátói ellen (20-39). Maciej Lampe tarthatatlannak bizonyult a san sebastiani védőknek, de Juan Carlos Navarro is - hosszú idő eltelte után - jobbik énjét mutatta: irányításukkal a félidő előtt két perccel már tetemes előnnyel rendelkezett a katalán óriás (27-50). Ugyan a második félidő mindkét szakaszát a Gipuzkoa nyerte meg, a Király Kupa döntős egylet tökéletesen figyelt arra, hogy túl közel ne érjen ellenfele, újfent alkalmazta rendkívüli kontrolljátékát. Egyik legjobbja, Ante Tomic nélkül is kényelmes sikert ért el idegenben, továbbra is biztosítva a pontvadászat harmadik pozícióját.

Bár Jason Robinson a vesztes csapat tagja volt, performanszával kiérdemelte a forduló legértékesebb játékosának járó díjat, amelynek külön pluszt ad, hogy éppen a Barcelona ellen tette mindezt (34 pont, 1 lepattanó, 1 gólpassz, 3 kiharcolt fault - 34 VAL).

A Gipuzkoa Basket legjobb dobói: Robinson 34/15, Doblas 12, Hanley 8
Az FC Barcelona legjobb dobói: Lampe 23/3, Navarro 16/12, Lorbek 9

La Bruixa D’or (7-17) – CAI Zaragoza (15-9): 71-74 (17-23, 23-14, 15-19, 16-18)

A Zaragoza is komoly ellenállásba ütközött Katalóniában és csak a hajrában mutatott higgadtabb megoldásai révén tudott győzedelmeskedni alacsonyabban rangsorolt ellenfele otthonában. A várakozásoknak megfelelően kezdődött az összecsapás, az andalúzok villámrajtot vettek (5-13), Borja Comenge azonnal reagált is egy időkéréssel. Alex Hernández pontjaival látótávolságon belülre érkeztek a katalánok az első tíz perc végére (17-23). Majd Eriksson és Monroe vezetésével 7-0-s etapot repesztette Hanga Ádám ex-csapata (24-23), ekkor a vendégek edzője kényszerült megszakítani a hazaiak lendületét. Nagyon akadozott a zaragozaiak offenzív játéka, nem is volt meglepő, amikor az eredményjelző tábla hazai fórt mutatott a nagyszünetben (40-37). A folytatásban is nagy küzdelem zajlott a parketten, nem tört meg a katalán kiscsapat (55-56), izgalmas hajrára volt kilátás. 0-10-es rohanással úgy tűnt eldőlni látszott a meccs (55-66), de minden erejüket összeszedve harcoltak a hazaiak (71-73). Esélyük is lett volna a hosszabbítás kiharcolására, de Monroe elhibázta a dobást, így derekasan küzdve, ámde alulmaradtak higgadtabb vendégeikkel szemben.

A La Bruixa D’or legjobb dobói: Eriksson – Hernández – Monroe 12/6 – 12/6 – 12, Arco – Ljubicsics 8/6 – 8/6
A CAI Zaragoza legjobb dobói: Stefansson 16/6, Roll – Jones – Norel 12 – 12 – 12

CB UCAM Murcia (7-17) – Tuenti Movil Estudiantes (7-17): 85-84 (18-19, 21-29, 14-15, 32-21)

Bravúros fordítást hajtott végre a Murcia: az Estudiantes már 20 ponttal is ment a harmadik etapban, de a hazaiak fejében egy percre sem fordult meg a feladás gondolata! Színvonalas, kemény ütközet zajlott a két kiscsapat között már az első pillanatoktól fogva (18-19), csak a második szakaszban tudta rákényszeríteni akaratát a madridi vendégcsapat a San Miguel-Lima fémjelezte Murciára, akkor azonban már jókora előnnyel is bírtak Uros Slokarék (33-48). Kelati és San Miguel valamelyest kozmetikáztak az eredményen, de az első félidő után az Estudiantes mehetett jobb szájízzel az öltözőbe (39-48). Fordulást követően még nagyobb elánnal küzdött a vendég alakulat, míg a Murcia teljesen megbénult; hét perc alatt mindösszesen 2 (!) pontra volt képes, 20 ponttal elléptek a vendégek (41-61). Augusto Lima rázta fel társait, a spanyol magasember főszereplésével 12-2-es rohanást hajott végre a Murcia (53-63). A megszerzett lendület továbbra is kísérte a Murciát, már a vezetést is visszaszerezte (78-72), de újabb rohanást mutatott be az Estudiantes (80-83). San Miguel triplájával újra egalizált a Murcia, jöhetett a taktikai fault. Van Lacke csak egy büntetőt tudott értékesíteni, 5 másodperce maradt a hazai félnek megnyerni a rangadót. Berni Rodriguez betörését csak faulttal tudta megállítani Uros Slokar. Az egykori spanyol válogatott hidegfejjel értékesítette mindkét büntetőjét, a maradék két másodperc alatt pedig nem tudott csodát tenni a vendég együttes, így egy megnyertnek hitt meccset bukott el.

A CB UCAM Murcia legjobb dobói: San Miguel 19/12, Lima 16, Wood 15/12
A Tuenti Movil Estudiantes legjobb dobói: Slokar 19/3, Kuric 14/6, Van Lacke 12

Bilbao Basket (9-15) – Real Madrid (24-0): 73-87 (19-15, 16-23, 23-25, 15-24)

Bár derekasan küzdött Raul Lopez nélkül is a baszk együttes, nem tudott révbe érni a még mindig makulátlan mérleggel bíró, egyeduralkodó Real Madrid ellen! A gyengébb triplamutató ellenére simán őrölte fel a Bilbaót, a 17 pontos, 6 gólpasszos Sergio Rodriguez húzta Király Girda, amely ugyan az első negyedet követően még hátrányban volt, de a második negyed derekától fogva Rudy Fernándezék szája íze szerint alakult az összecsapás. Nagy volt az adok-kapok, hullámzóan alakult a mérkőzés, egy-egy nagyobb bilbaói rohanásra mindig tudtak reagálni a „blancók”: mindig akadt olyan fővárosi játékos, aki válaszolt a Bartans-Gabriel-Mumbrú hármas húzta bilbaói támadásokra. A klub körüli nehézségek ellenére a baszkok nem vallottak szégyent és a Királyi Gárda is fantasztikus gesztussal érzékeltette, hogy csak a pályán ellenfelek; kemény idők járnak a Bilbaóra, komoly gazdasági problémákkal küzd, a tulajdonos elhagyta a csapatot. A Real Madrid sorfallal tisztelte meg a játékosok és a közönség elhívatottságát.

A Bilbao Basket legjobb dobói: Bertans 19/12, Gabriel – Mumbrú 12/3 – 12/3
A Real Madrid legjobb dobói: Rodriguez 17, Reyes 16, Fernández 13/3

Iberostar Tenerife (10-14) – Herbalife Gran Canaria (16-8): 72-68 (17-18, 16-23, 20-19, 19-8)

Némiképpen meglepetés eredménynek tekinthető a hazaiak diadala, ezzel egy 0-17-es (!) vereségszériát törtek meg, ami régióbeli ellenfelüket illeti. A mérkőzés előtt is inkább a rájátszás helyen tanyázó vendégek számítottak az esélyesnek, de remek utolsó negyedével rácáfolt erre a Tenerife! A kigyenlített első negyed után, jobban éltek lehetőségeikkel a vendégek Beirán és Báez főszereplésével (33-41). A harmadik játékrészt is jobban kezdték Pedro Martinez tanítványai: már 17 ponttal is mentek, amikor harsant az időkérést jelző sípszó; a hazaiak trénere hívta maga köré játékosait (39-56). Hatottak az intelmek, Richotti vezetésével 8-0-s rohanás után is a hazaiak akarata érvényesült – 30 perc eltelte után ismét látótávolságba került a Tenerife (53-60). Intenzív és hatékony, mindent egy lapra feltevő offenzívát indított Alejandro Martinez legénysége, de fő specialitására, a védekezésre is komoly hangsúlyt fektetett, amely meg is zavarta a Gran Canariát. Még ugyan lett volna esélye a Gran Canariának hosszabbításra mentenie a régióbeli rangadót, de elizgulta a hajrát, Richotti büntetői pedig biztosították a tizedik hazai győzelmet. Rossz sorozatot tört meg a Tenerife nemcsak a Gran Canaria ellen, hanem a bajnokságban is: sorozatban négy vereség után ünnepelhett.

Az Iberostar Tenerife legjobb dobói: Richotti 23/6, Sikma 14, Rost 11/9
A Herbalife Gran Canaria legjobb dobói: Beirán 14/9, Báez 13/3, Oliver 11/3

Laboral Kutxa (13-11) – Cajasol (12-12): 101-65 (22-22, 22-10, 22-11, 35-22)

Csak az első etap hordozott izgalmakat, onnantól ritmust váltott a baszk együttes és simán fektette két vállra a Cajasolt. Nemcsak a Laboral Kutxa egyik legnagyszerűbb mérkőzése volt ez, hanem honfitársunk is a baszk klubban töltött karrierje eddigi legjobbjával rukkolt elő. A mérkőzésről bővebben az alábbi linken már olvashattatok.

A Laboral Kutxa legjobb dobói: San Emeterio 21/6, Heurtel 18/6, Nocioni 16/6
A Cajasol legjobb dobói: Hernangómez 13, Bamforth 12/3, Landry 10/3

Unicaja Malaga (15-9) – FIATC Joventut (12-12): 58-60 (20-10, 14-8, 10-28, 14-14)

Nagy meglepetésre idegeben tréfálta meg a Joventut az Euroligában is magát reprezentáló Malagát egy fordulatos, ám nem túl magas színvonalú derbin! Nem adott lehetőséget az andalúz gárda, hogy a katalánok kibontakozzanak az első félidőben: kemény védekezése mellett a Badalona saját dekoncentráltságával is komolyan küzdött, mindösszesen 18 pontra volt képes húsz perc alatt, óriási hátrányt felhalmozva (34-18). Ha zsebben érezte a mérkőzést az Unicaja akkor rosszul tette: teljesen más felfogásban érkezett meg a második félidőre a rájátszásért küzdő vendég gárda, Albert Miralles és John Shurna komoly fejtörést okoztak a Ryan Toolson irányította Malagának. Olyannyira, hogy 16 pontos hátrányukat két pontos előnyre váltották, nagy bajban volt a leblokkolt Joan Plaza had (44-46). A 36. percben már 8 egységnyi fórt épített ki a Joventut (48-56), de kapaszkodott a hazai fél, Kuzminskas triplájával valamint Granger duplájával kiegyenlített (58-58). A vendégek legjobbja, Tariq Kirksay azonban két másodperccel a rendes játékidő vége előtt megszerezte a győztes kosarat, a Malaga ezzel közönsége előtt kapitulált.

Az Unicaja Malaga legjobb dobói: Toolson 20/6, Stimac 8, Kuzminskas – Granger 7/3 - 7
A FIATC Joventut legjobb dobói: Kirksay 14/3, Miralles 12, Shurna 11/6