Orosz bajnokság - az alapszakasz hajrája

Nagyjából egy hónap múlva, május 12-én zárul az idei orosz bajnokság alapszakasza, itt az ideje, hogy megnézzük, hogyan állnak az egyes csapatok, mi várható a következő 32 napban, illetve azt követően. Mivel az idei kiírás szerint a PBL-be a VTB Liga egyes meccsei is beleszámítottak, ráadásul az oroszok jó szokásukhoz híven nem tartottak idén sem rendes fordulókat, így a szokásosnál talán még nagyobb a kavarodás - a hagyományos tabella nagyon sok esetben vajmi keveset ér, igaz ez például Obie Trotterre és csapatára, a Nyizsnyij Novgorodra is. Lássuk egyenként az együtteseket!

A jelenlegi tabellát vezető CSZKA Moszkva már szinte biztosan alapszakasz első, egyetlen győzelmet kell szereznie a hátralévő két meccsén ahhoz, hogy ez be is következzen - ha ez nem jönne össze, akkor is meg kell nyernie mind a négy hátralévő meccsét a Himkinek a helycseréhez. Olyan egyszerű dolguk azért nem lesz, pont a Himkivel találkoznak április legvégén, egy héttel korábban viszont a Krilja vendégeként bebiztosíthatják helyüket a tabella tetején.

Eddigi szezonjuk olyan, amilyenre számítani lehetett. Ott vannak az Euroliga legjobb nyolc együttese között - ellenfelük a Caja Laboral a negyeddöntőben - és a VTB Ligából is erőnyerőként jutottak be a PO-ba, igaz, a Zalgiris Kaunas mögött csak másodikként végeztek csoportjukban. Két, orosz bajnokságba számító vereségükből az egyik a Himki ellen volt idegenben, a másikat pedig Obie Trotterék ellen szenvedték el öt héttel ezelőtt.

A második helyen tanyázó Lokomotiv Kubany azért már közel sem áll annyira jól, mint amennyire a tabellán elfoglalt helyezése mutatja. A Himki egyértelműen előzi őket - csak kevesebb meccsük miatt vannak mögöttük a moszkvaiak -, és bár a harmadik helyre odaférnek, ott óriási tumultus van a tabellán a győzelem-vereség mutatókat figyelve. A Kubany szezonja is csodálatos eddig, hiszen pár nap múlva, április 13-án este EuroCup döntőt játszanak a spanyol Bilbao Basket ellen, hatalmas siker lenne ez számukra. A VTB Ligában a CSZKA-val egy csoportban voltak és egy hellyel mögöttük, a harmadik helyen végeztek, úgyhogy május elején a másik csoport hatodik helyezettje, az ukrán BC Donetsk lesz az ellenfelük a nyolcaddöntőben.

Az orosz bajnokságban elég felemásan szerepelnek. A kötelezőket egy kivételtől eltekintve hozták - még októberben kikaptak Vlagyivosztokon -, bravúrra viszont nem képesek - kétszer is kikaptak a UNICS-tól és a CSZKA-tól, egyszer a Himkitől, de velük még játszanak majd. A PO-juk már nincs veszélyben és az első körben esélyesek is lesznek, az elődöntőben viszont változtatniuk kell ezen a tendencián - már ha eljutnak egyáltalán odáig. Az utolsó két meccsükön a Szentpétervárt és a Himkit fogadják, ezekkel a meccsekkel be is biztosíthatják harmadik helyüket.

A harmadik helyen álló Himki inkább másodiknak tekinthető, hiszen a második legtöbb győzelmük van és a második legkevesebb vereségük, viszont még négy meccsük van hátra az alapszakaszból, ami kifejezetten soknak mondható a legtöbb csapathoz képest. Az Euroliga második csoportkörében kiestek, pedig elég jó helyzetben voltak a továbbjutásra még 2-3 fordulóval a vége előtt. A VTB-ben természetesen ők is továbbmentek, az A csoport első helyén végeztek, úgyhogy ők is pihennek egy kört most.

A PBL-ben elég meglepő vereségeik voltak, hiszen októberben a Szentpétervár, decemberben a Krilja, februárban a UNICS, márciusban pedig a Novgorod verte őket - utóbbi ráadásul hazai pályán, míg a többiek legalább idegenben tudtak diadalmaskodni felettük -, miközben megverték a CSZKA Moszkvát és a Lokomotivot is. Hátralévő négy meccsüket idegenben kell megvívniuk, április utolsó hetében ráadásul hét nap alatt játszanak három meccset - Primorje, Jenyiszej, CSZKA -, úgyhogy nagy valószínűséggel maradnak a másodikak.

A negyedik helyen álló Nyizsnyij Novgorod már egyértelműen a több lejátszott meccsének köszönheti tabellán elfoglalt helyét, egyébként nagyjából a 8-9. helyen lenne a helyük, úgyhogy náluk még a rájátszás is nagyon csücskös jelen pillanatban, nemhogy a mezőny első felében való alapszakasz-befejezés. Trotterék a VTB B csoportjának ötödik helyén végeztek, úgyhogy egy másik orosz együttessel, az itt éppen mögöttük álló Szpartak Szentpétervárral kell majd összecsapniuk a nyolcaddöntőben.

Borzasztóan hullámzóan játszanak, de szerencséjükre az utóbbi időben kezdenek egyre jobb formában lendülni. Győzelemmel kezdték az szezont, de 2012 végén csak 2-6-tal álltak, és hiába nyerték meg két januári összecsapásukat, mindhárom februári találkozójukat elvesztették. A 4-9-es mérleg, tekintve a hátralévő sorsolást is, nem ígért sok jót a csapatnak, úgy tűnt, hogy a Jenyiszej mellett szinte biztos, hogy ők nem jutnak be a legjobb nyolcba.

Óriásit fordult azonban a világ márciusban - legyőzték a Himkit és a CSZKA-t is, és ugyan a Kriljától kikaptak, a hétvégén a UNICS-ot is két vállra fektették, így még reális esélyük van a rájátszásba jutásra. A Primorje ellen játsszák utolsó alapszakaszmeccsüket április 26-án, az egy ki-ki meccs mindkét gárda számára - vereséggel jó eséllyel elszálltak esélyeik, győzelemmel viszont nagyon valószínű, hogy ott vannak a legjobb nyolcban.

Az ötödik helyezett Szpartak Szentpétervár inkább a negyedik helyen áll, hiszen mindössze egy győzelemmel van kevesebbje, mint a Kubanynak, ezen a részen azonban nagyon szoros a tabella, 50%-kal áll például a Krasznaja Krilja is és alig ez alatt a UNICS. A péterváriak a EuroCup küzdelmeiben a negyeddöntőkig jutottak, ott az ukrán Budivelnik Kijev megálljt parancsolt nekik. A VTB-s helyezésükről már volt szó az előbb, az A csoport negyedik helyét szerezték meg, így a Novgoroddal játszanak a negyeddöntőbe jutásért.

A bajnokságban november végéig hibátlanul álltak, akkor vesztettek két nagyon szoros meccset - két-két ponttal -, ám január közepéig újra hibátlan teljesítményt nyújtottak, akkor sokkal jobban álltak jelenlegi pozíciójuknál. Azóta ugyanis hat meccsből csak egyszer tudtak nyerni - épp Trotterék ellen -, legutóbbi két meccsüket például hazai környezetben vesztették el a Primorje és a Triumph ellen, úgyhogy kifejezetten gyenge formában vannak. Hátralévő két mérkőzésük közül az első sokkal nehezebb lesz, hiszen a Lokomotiv ellen idegenben játszanak, mielőtt fogadnák a csontutolsó Jenyiszejt. A 8-ból kiesni már nem tudnak, előrébb viszont csak egy Kubany elleni bravúrral léphetnek.

A hatodik helyen az ebben az évben is csalódást okozó UNICS Kazany áll. Számukra az idei Euroliga nagyon hamar, már a selejtezőkben véget ért. A EuroCupban két csoportkört is megnyertek, a negyeddöntőben viszont a Szentpétervárhoz hasonlóan megálltak, nem tudták hazai pályán eléggé legyőzni a spanyol Valenciát ahhoz, hogy ledolgozzák első meccsen megszerzett 10 pontos hátrányukat. A VTB-ben kifejezetten jól szerepeltek, hiszen a Himkivel azonos mérleggel lettek csoportmásodikok az A jelű tízesben, így pihennek a nyolcaddöntők során.

A bajnokságot nagyon rosszul kezdték, a Lokomotiv 30 pontos legyőzése ellenére is 1-4-gyel indítottak és bár decemberben mindkét meccsüket megnyerték, januárban újabb két zakó következett. Ezután kezdtek jobb formát mutatni. A CSZKA elleni vereséget követően legyőzték például a Himkit, a Kubanyt pedig idegenben is. A javuló összképbe rondított bele a múlt heti, Novgorod elleni fiaskó, de összességében felfelé ívelő pályára álltak. Hátralévő három meccsüket idegenben kell lejátszaniuk, de a tabella utolsó három helyezettje ellen - sorrendben Triumph, Jenyiszej, Primorje.

A hetedik helyen a Krasznaja Krilja áll, de ugyanannyi vereséggel rendelkeznek, mint a Kubany és a Szentpétervárhoz hasonlóan 50%-on állnak, úgyhogy bőven van lehetőségük feljebb mászni az alapszakasz végére. A EuroChallenge-ben indultak idén, és ha már indultak, akkor be is jutottak a Final Fourba, a Gravelines ellen lépnek majd pályára a törökországi négyesdöntő elődöntőjében, április végén. A VTB-ben is kiválóan szerepelnek eddig, hiszen az A csoport harmadik helyén zártak, így a B csoportban hatodik helyen záró Triumph-fal mérkőznek majd meg a nyolcaddöntőkben, május elején.

A bajnokságban eddig felemásan szerepelnek. Kifejezetten jól kezdték a szezont, sőt, február végéig 6-3-mal álltak, azóta viszont öt meccsből négyet elvesztettek, ők sincsenek tehát kirobbanó formában. Otthon bárkire veszélyesek, megverték például a Himkit is - és csak a Kubanytól kaptak ki hazai környezetben -, idegenben viszont nem sok babér termett eddig nekik, mindössze a Szentpéterváron tudtak nyerni, ott is csak hosszabbításban - igaz, a CSZKA, a Lokomotiv és a Himki mindössze 3, 2, illetve 1 ponttal volt jobb náluk Szamarától távol. Hátralévő meccseik közül kettő a Jenyiszejjel lesz, azokat hozniuk kell, ha előkelő helyen akarnak végezni, ezenkívül játszanak még idegenben a Ljubercivel, illetve fogadják a CSZKA-t.

A nyolcadik helyen álló Triumph Ljuberci már valós helyezése alapján is nagyjából ide tartozik, ők hatalmasat fognak meccselni a még éppen bejutó nyolcadik pozícióért a Nyizsnyij Novgoroddal és a Szpartak Primorjéval. A EuroCupban indultak a tavalyi idény EuroChallenge-ben megszerzett bronzérmét követően, a második csoportkörben azonban 2-4-gyel utolsók lettek kvartettjükben. A VTB-ben a B csoportban szerepeltek és végül a Novgorod mögött, a hatodik helyen zártak, így a Krasznaja Kriljával kell megmérkőzniük a nyolcaddöntőkben.

A bajnokságot elég jól, 3 hazai győzelemmel és 3 szoros idegenbeli vereséggel nyitották, aztán érthetetlen módon kikaptak otthon a Jenyiszejtől, az a meccs pedig még nagyon hiányozhat nekik, hiszen a krasznojarszkiak egyetlen eddigi diadala volt az, mindenki mástól kikaptak. Komoly előnyük lehet viszont a nyolcadik helyért folytatott összevetésben, hogy Trotteréket mindkétszer megverték, így pontazonosság esetén ők végeznek előrébb. Három hátralévő meccsük nem egyszerű, hiszen két otthoni összecsapásukat erősebb csapatok ellen kell vívniuk - UNICS, Krilja -, igaz, a Kazany elleni mérkőzés megnyerése szinte biztosítaná számukra a PO-ot - és esetleg még előkelőbb kiemelést is. Az utolsó mérkőzés azonban még ennél is fontosabb lesz, Vlagyivosztokra látogatnak ugyanis, ahol a Szpartak Primorje vendégei lesznek, ott el is dőlhet, hogy melyikük jut be a rájátszásba és melyikük nem.

A kilencedik helyen álló Szpartak Primorjének még abszolút reális esélye van a PO-ba kerülésre, alig vannak lemaradva az előttük álló 3-4 csapattól, sőt, a Triumph-nál konkrétan jobban állnak, és a Novgorodnál sem rosszabbul - igaz, egyelőre egy győzelemmel kevesebbjük van, mint Trotteréknek. Ők az egyetlen csapat Oroszországban, akik sem nemzetközi kupában, sem nemzetközi bajnokságban nem indultak, csak erre a sorozatra kellett koncentrálniuk egész évben.

Gyengén kezdték az idényt, ráadásul ez a gyenge periódus egészen február végéig kitartott, akkor 3-7-tel álltak. A nagyobb probléma az volt, hogy egy-egy meglepetésszerű győzelmet képesek voltak aratni, de vereségeik nagy része 20-30 pont körül volt, óriási zakókat kaptak rendszeresen. Márciusban aztán váltottak, azóta 3-1-gyel állnak, ráadásul tőlük némileg szokatlan módon idegenben is képesek voltak sikereket elérni a Jenyiszej és a Szentpétervár ellen. Hátralévő négy meccsüket otthon játsszák, ebből a Himki ellen hatalmas bravúr lenne a győzelem megszerzése, és bár a UNICS sem áll náluk sokkal jobban, azért ők is nagyobb játékerőt képviselnek. Maradék két meccsük viszont egyértelműen döntő lesz a PO-ért folytatott küzdelemben - április végén a Novgorod, május közepén pedig a Triumph látogat hozzájuk.

A liga egyetlen csapata, amelyiknek már matematikai esélye sincs a PO-ra, az utolsó helyezett Jenyiszej Krasznojarszk. 5-5 győzelemre vannak a Triumph-tól és a Primorjétól, ám mivel ez a két együttes még találkozik egymással, így hiába nyerné meg a Jenyiszej összes hátralévő meccsét, akkor sem tudná mindkettőt befogni. A Primorjéhez hasonlóan nem indultak nemzetközi kupában, a VTB-ben pedig mindössze a hetedik helyen végeztek a B csoportban, így nem jutottak tovább.

Szezonjukat nem nehéz jellemezni: egyetlen győzelmük van a bajnokságban, még december legelején verték a Triumph-ot, ami a Ljubercinek valószínűleg a VTB B csoportjának ötödik helyébe került, illetve lehet, hogy emiatt nem kerülnek rájátszásba ebben a sorozatban. Ezen kívül csak vereség áll a nevük mellett, és bár hátralévő öt meccsükből hármat otthon játszanak, látva a névsort - Krilja, Himki, UNICS -, valószínűleg ezeken sem terem nekik sok babér, ahogy két idegenbeli találkozójukon sem - Szentpétervár, Krilja.