Orosz bajnokság - December eleje

Két hetes szünet után folytatódtak az orosz elitliga, a PBL küzdelmei. November 26-a és december 9-e között egyetlen meccset sem játszottak a csapatok, csak a nemzetközi kupákra figyelhettek. Egyedül a Szpartak Primorje lógott ki a sorból, akik már nem állnak egyik ilyen megmérettetésben sem, a legtöbb együttes viszont két Európai kupában is szerepel még. Jelenleg úgy állunk, hogy már nincs veretlen csapat Oroszországban és szépen sűrűsödik a mezőny, egy-két kivételtől eltekintve pedig a tabella kezd úgy festeni, amire számítani lehetett év elején. Nézzük december első három hetének találkozóit a mai, vasárnapi meccsel bezárólag.

2011.12.09.
Triumph Lyubertsy  -  Lokomotiv-Kubany Krasznodar 89 - 83
(10-10, 18-28, 30-17, 14-17; 17-11)

Az EuroChallenge csoportkörét ekkor már 4-1-es mérleggel vezette és meg is nyerte a Triumph, úgyhogy teljes erőbedobással koncentrálhattak a hazai pontvadászatra. Kellett is, mivel 0-3-mal abszolút utolsók voltak az orosz első osztályban, ami még akkor sem jó kezdés, ha a CSZKA-Khimki-Szentpétervár hármassal nyitottak. A Kubany is jól állt az Európa Kupában, 3-1-gyel elég jó továbbjutási esélyeik voltak már ekkor is (jelenleg 4-1-gyel vezetik a kvartettet és ha nem kapnak ki nagyjából 40 ponttal Törökországban a Banvit ellen, akkor továbbjutottak), a PBL-ben pedig 3-2-vel álltak ekkor. A találkozó első negyede még a kupafáradtságot tükrözte, nagyon gyenge színvonalon kosaraztak a felek. 5 percig nem találtak be a vendégek, de a hazaiak is csak 7-0-ra tudtak elhúzni, a negyed második fele meg nekik nem sikerült, így a kicsit szánalmas 10-10-es eredménnyel zárták az első 10 percet a csapatok. A második felvonást jobban kezdték a vendégek, elhúztak 5 ponttal, de Zvarikin még valahogy tartotta a Triumph-ot, két kosarával 18-19-re zárkóztak a hazaiak, ezután azonban két és fél perc alatt kinyílt az olló és 10 pontos Kubany előnyt mutatott az eredményjelző. Ez a negyed már jóval jobb kosárlabdát hozott, főleg a Lokomotiv részéről, előnyüket meg is tartották a nagyszünetig.

Fordulás után sokkal jobban jöttek ki az öltözőből Karaszevék, az összecsapás nagy részében jól játszó Jefferson segítségével két perc alatt négy pontra zárkóztak. Itt szinte befagyott a különbség, hosszú percekig 4-6 pont között változott a differencia, sőt, 4:40-nel a negyed vége előtt megint 9-cel mentek a vendégek. Itt azonban valami megindult a Triumph oldalán, a Kubany pedig teljesen leblokkolt, 3 perc alatt 42-51-ről 54-51 lett az állás. Ez a három pontos előny meg is maradt a negyed végéig. A záró játékrészben sokáig fej-fej mellett haladtak a csapatok, aztán a Triumph robbantott és négy perccel a vége előtt Karaszev duplájával 7 ponttal vezettek (72-65), ez viszont még kevés volt. Chalmers triplája után Traoré és Massey is a helyére rakott 2-2 büntetőt, a túloldalról viszont nem jött egyetlen pont sem, következhetett a hosszabbítás (72-72). A ráadást jobban kezdték a vendégek, de Zvarikin egalizált triplával, majd McKee büntetőivel át is vették a vezetést. A végjátékban a büntetőké volt a főszerep, amiben a hazaiak nem hibáztak, így behúzták első győzelmüket a bajnokságban, nagy szükségük volt erre.

A Triumph-nál 5 embert lehet kiemelni, sajnos Kulagin ezúttal sem volt köztük, a fiatal orosz csillagnak otthon eddig nagyon nem megy. Jeffersonnak (25 pont, 6 pattanó, 3 szerzett labda), McKee-nek (24 pont, 4 gólpassz), Karaszevnek (13 pont, 4 gólpassz), Landry-nek (12 pont, 11 pattanó, 4 gólpassz, 8 kiharcolt fault) és Zvarikinnek (10 pont, 6 pattanó) viszont annál inkább. A Kubanynál Traoré (17 pont, 6 pattanó), Massey (14 pont, 6 pattanó) és Sabalkin (14 pont) emelhető ki.

A találkozó statisztikáját ITT, a mérkőzés videóját pedig ITT tekinthetitek meg (második videó).

2011.12.10.
Khimki Moszkva  -  CSZKA Moszkva 75 - 65
(10-18, 20-11, 21-19, 24-17)

Az orosz bajnokság szuperrangadóját a SportKlub jóvoltából láthattátok a múlt héten. A Khimkiből hiányzott a közben az NBA-be visszatérő Tyimofej Mozgov, így hiába vezették 4-1-gyel a tabellát és 4-0-lal az Európa Kupa csoportot, nem lehetett tudni, mi várható tőlük. A CSZKA veretlen volt az Euroligában és a 4-0-ás bajnoki mérleggel érkezett ehhez a mérkőzéshez. Ráadásul náluk nem hogy távozók, de visszatérők voltak: Darius Lavrinovic hetek óta sérüléssel bajlódott, de a Khimki ellen pályára lépett és némi meglepetésre ott láthattuk a parketten Andrej Kirilenkot is. A találkozót jobban is kezdték a vendégek, még közepes játékkal is vezettek a nagyon indiszponált és sokat hibázó hazaiak ellen, akiknél az is nagy probléma volt, hogy a Mozgov távozása utáni első számú magasember, Kresimir Loncar gyorsan beszedte a faultjait. A második 10 percben fordult a kocka, a külső sor elkezdett parádézni a Khimkinél, Planinic és Monya is nagyon sokat tett hozzá ekkor és Zsukanyenkot többször is nagyon jól játszották meg a palánk alatt, ennek köszönhetően 30-29-cel mentek a felek a nagyszünetre.

Fordulás után várta mindenki a CSZKA-tól, hogy úgy elindulnak, ahogy szoktak, egy 10-0-ás rohammal pedig elintézik a meccset, ez azonban nem történt meg, érdekes módon először lehetett azt látni rajtuk, hogy nincs meg az a magabiztosság, ami idén eddig jellemezte őket. A hazaiak tartották a vezetést, továbbra is a külső sor brillírozott. A záró negyedre még mindig minimális, 3 pontos előnnyel vonulhattak csak, de az utolsó felvonás Monya örömjátékát hozta, a kiscsatár 3 triplát is dobott a játékrész első felében és segítségével két számjegyű lett a különbség a két gárda között. Megpróbált még feljönni a piros-kék sztárcsapat, de nem sikerült már közel kerülniük ellenfelükhöz, ezzel az eredménnyel pedig az utolsó veretlen csapat is elbukott.

A találkozó legjobbja egyértelműen Szergej Monya (19 pont, 8 pattanó) volt. Mellette Fridzon (12 pont, 6 gólpassz, 4 pattanó) és Planinic (10 pont, 8 pattanó, 4 szerzett labda, 5 kiharcolt fault) dicsérhető. A vendégeknél Krsztics (15 pont, 4 pattanó, 7 kiharcolt fault) mellé csak Teodoszics (11 pont) és Khryapa (11 pont, 4 pattanó, 6 gólpassz) írható fel a jók közé, Kirilenkonak kár volt pályára lépni, csak rontott és -5 VAL-lal zárt.

A statisztikát ITT, a mérkőzést teljes egészében pedig ITT találjátok (második videó).

2011.12.10.
Szpartak Szentpétervár  -  Jenyiszej Krasznojarszk 83 - 79 (20-19, 20-15, 21-23, 22-22)

A hazaiak balszerencsés 0-2-es kezdés után két győzelmet is begyűjtöttek, úgyhogy 50%-kal várták ezt az összecsapást, míg a vendég Jenyiszej 1-2-vel állt és sok jóra nem számíthatott a korábbi hetek tendenciái miatt (ők egyre inkább egyszemélyes hadsereg képét öltötték, a Pétervár pedig kezdett formába lendülni). A végeredmény azt mutatja, hogy nagyon szoros meccset játszott a két csapat, de ez csak félig igaz. A különbség egyetlen egyszer sem kúszott 10 pont fölé, de sosem vezettek a vendégek. Az első és a második negyed is gyakorlatilag egál volt, a félidő előtt sikerült elhúzniuk a hazaiaknak 6 ponttal.

A fordulás után többször is volt 8-9 pont a különbség, jobban játszott a Szentpétervár és kézben tartotta a találkozót, de a krasznojarszki együttes nem adta fel, végül négy pontos hátránnyal mentek az utolsó negyedre, de itt sem csökkent, inkább nőtt a különbség és bár a vége csak négy pontos hazai siker lett, esélye nem volt a vendégeknek fordítani. A találkozó legjobbja magasan Beverley (26 pont, 5 pattanó, 5 gólpassz, 3 szerzett labda, 8 kiharcolt fault) lett, mellette Halperin (14 pont, 6 kiharcolt fault) emelkedett ki, de dicséret illeti Zupant (10 pont, 5 kiharcolt fault) és Dragicsevicset (8 pont) is. A vendégeknél szokásos módon Baxter (21 pont, 6 pattanó) volt az egyik legjobb, most Truskin (13 pont, 5 kiharcolt fault) felnőtt mellé, de a többiek újra csak csendesek voltak, talán csak Komarovszkij (6 pont, 4 gólpassz, 4 pattanó, 6 kiharcolt fault) dicsérhető.

2011.12.10.
Nyizsnyij Novgorod  -  Krasznye Krilija 85 - 90 (25-23, 21-25, 19-22, 20-20)

Borzasztóan fontos meccset játszottak a múlt hétvégén a rájátszásba jutás szempontjából, az eddigi erőviszonyok alapján ugyanis elég komoly esély van arra, hogy ebből a két csapatból egy nem jut be a nyolc fős PO-ba, egy pedig igen. A hazaiak 1-4-gyel mentek bele a meccsbe, nekik az év eleje nagyon nem sikerült, ez előtt a találkozó előtt pedig egy hónapig csak nemzetközi meccseket játszottak. A vendégek ugyanilyen, 1-4-es mérleggel vágtak neki a találkozónak, úgyhogy igazi alsóházi rangadó volt ez (a két gárdánál csak a Jenyiszej mutat egyelőre kilátástalanabb játékot, de ez pont elég is ahhoz, hogy egyikőjük még így is bejusson az utószezonba). Az első negyed hullámzó teljesítményeket mutatott, az első felében a Krasznye, a másodikban pedig egyértelműen a Novgorod volt a jobb, végül mindössze két pontos előnyt tudtak maguknak kiépíteni a hazaiak. A második 10 perc abszolút egál játékot hozott, végig 3 ponton belül mozogtak a gárdák, ezúttal a vendégeknek jött ki jobban a vége, ők mentek 2 egységgel a nagy szünetre.

Fordulás után egyértelműen Alexanderék domináltak, már 13-mal is vezettek a negyed felénél, innen kapaszkodtak vissza Ignierskiék 5 pontra, az utolsó felvonás tehát még izgalmasnak tűnt ekkor. A kilátogató 2500 hazai drukker nagy bánatára végül nem lett az, a Krasznye végig a kezében tartotta a győzelmet, a Novgorod egyszer sem támadhatott az egyenlítésért, így újabb borzasztóan fontos idegenbeli győzelmet arattak a vendégek (a Primorje ellen volt az egyetlen győzelmük korábban). Miles óriási meccset játszott a győztesnél (24 pont, 11 gólpassz, 8 kiharcolt fault), mellette Labovics (16 pont, 4 pattanó) és Alexander (13 pont, 4 pattanó) emelhető ki, a hazaiknál viszont csak két ember nyújtott elfogadhatót: Ignierski (28 pont, 5 pattanó) és Antonov (23 pont, 5 pattanó) teljesítménye viszont kevés volt ahhoz, hogy megszerezzék a győzelmet.

2012.12.16.
Triumph Lyubertsy  -  Jenyiszej Krasznojarszk 96 - 73 (23-22, 27-20, 29-18, 17-13)

Szintén a rájátszásba jutásért volt fontos a pénteki Triumph - Jenyiszej meccs is, amelyet a SportKlub is közvetített. Mindkét gárda 1-3-as mérleggel állt, de a hazaiak egyrészt továbbjutottak az EC-ben, másrészt egy héttel korábban megszerezték első győzelmüket is és az eredmények alakulásából úgy tűnt, hogy kezdik átcsoportosítani energiáikat a hazai pontvadászatra. A vendégek elég kilátástalan helyzetben voltak már ekkor is, nem látszódott, hogy Lonny Baxteren kívül ki az, aki magasabb fokozatba tud kapcsolni, márpedig enélkül idén rájátszás sem lesz, nemhogy hatodik hely, mint tavaly. A meccs pontosan másfél negyedig volt érdekes. Az első felvonásban - ha csak pillanatokra is, de - vezetett is a Jenyiszej és egészen a második negyed 5. percéig sikerült tartaniuk magukat. 36-36 után viszont teljesen elvesztették a fonalat, öt perc alatt 8 pontos hátrány szedtek össze, de nem is igazán a különbség, hanem a tendencia volt ijesztő.

A fordulás után ugyanis tovább hengerelt a Karaszev és Jefferson vezette hazai gárda, az utolsó 10 percre már +19-cel mentek ki. A krasznojarszki együttes minden gyengesége kijött a mai napon. Még igazi vezérük, Baxter is halovány teljesítményt nyújtott, márpedig az ő jó játéka nélkül esélyük nincs meccset nyerni a PBL-ben. A záró felvonás már csak formalitás volt, végül 23-mal nyertek a hazaiak, akiknél azért megint van negatívum: Dmitrij Kulagin úgy látszik, az orosz bajnokságban képtelen jó teljesítményre, észrevehetetlen és haszontalan volt ezúttal is. A Jefferson (26 pont, 7 pattanó), Karaszev (19 pont, 4 pattanó, 4 szerzett labda), Landry (15 pont, 11 pattanó, 7 kiharcolt fault), McKee (11 pont, 9 pattanó, 7 gólpassz, 5 kiharcolt fault) repítette Triumph számára nem voltak ellenfelek a mai napon, hiszen Marinovics (12 pont, 4 gólpassz, 6 kiharcolt fault) mellett mindössze Kikanovic (11 pont) emelhető ki, még Baxter (11 pont, 6 pattanó, 7 kiharcolt fault) is gyenge hatásfokkal játszott.

A statisztikát ITT, a mérkőzést teljes egészében pedig ITT tekinthetitek meg (második videó).

2012.12.17.
CSZKA Moszkva  -  Szpartak Primorje Vlagyivosztok 88 - 66 (29-11, 20-16, 15-25, 24-14)

A bajnokság előtt azt lehetett hinni, hogy csak formalitás ennek a találkozónak a lejátszása, ám a Primorje óriási meglepetésre 3-1-gyel állt négy találkozó után és megverte a UNICS, valamint a Khimki csapatát is, azt tervezték tehát, hogy a harmadik, kiemelkedő lehetőségekkel és állománnyal bíró orosz klubot is két vállra fektetik. A CSZKA egy héttel korábban vesztette el veretlenségét, ráadásul Kirilenko mellett Krsztics sem léphetett pályára, úgyhogy nem lehetettek annyira magabiztosak. Ami megkönnyítette a dolgukat, hogy a nem túl hosszú vendég rosterből hiányzott az egyik legfontosabb láncszem, a center, Cuthbert Victor. Hogy mekkora érvágás is volt az ő hiánya, azt jól mutatja a találkozó alakulása, ami a kialakult helyzettől függetlenül tükörsimára sikeredett. Már az első negyedben majdnem 20 pontos hazai fórt ünnepelhetett a közönség, ám ami késik, nem múlik, a nagyszünetre már 22 pontos előnnyel mehettek Teodoszicsék.

A túloldal megpróbált visszajönni, vagy csak az eredményt szerették volna kozmetikázni, nem tudni, de 10 pontot lefaragtak a differenciából, ám hamis ábrándokat nem kergethettek, mert a CSZKA az utolsó felvonásban egyértelműsítette a két keret közötti óriási differenciát. A Primorje legjobbja, Torey Thomas nem is játszott túl sokat, nem akarták túlerőltetni, hiszen kedden újra meccsük van, amihez ők nincsenek hozzászokva (mivel kiestek az EC selejtezőiben, nagyjából két találkozót játszottak eddig havonta). Hazai oldalon nagyon kiemelni senkit nem lehet, a legkiegyensúlyozottabbak talán Szokolov (20 pont, 6 pattanó, 7 kiharcolt fault) és Khryapa (10 pont, 6 pattanó, 4 gólpassz) voltak. A túloldalon két ember volt csak értékelhető: Neszterov (18 pont) és Karaulov (11 pont, 8 pattanó) megdolgoztak a pénzükért, a többiek gyengék voltak ahhoz, hogy egy ilyen sztárcsapat ellen eséllyel vehessék fel a kesztyűt.

A statisztikát ITT, a meccset teljes egészében pedig ITT tekinthetitek meg (második videó).

2011.12.18.
UNICS Kazany  -  Krasznye Krilija 71 - 77 (18-12, 14-24, 25-19, 14-22)

A vendégek szempontjából igen fontos találkozóra került sor pár órája. A Krasznye számára minden győzelem fontos, hiszen az egyik legesélyesebbek arra, hogy ne jussanak be a nyolc fős PO-ba, 2-4-es mérlegük mellé pedig még egy vereség már nem mutatott volna jól. A UNICS-nak ilyen problémái nincsenek, akármennyire is gyengén játszanának magukhoz képest, nem tudnak kicsúszni a legjobb 8 közül. Talán a két csapat közötti motivációbeli különbség is okozhatta azt, hogy a Kazany újabb meglepetés vereséget szenvedett, a Krasznye pedig kezdi nagyon jó pozícióba hozni magát. Az első negyedben ebből még semmi nem látszódott, hiszen nagyon visszafogott támadójáték mellett is sikerült a hazaiaknak egy magabiztosnak mondható 6 pontos fórt felépíteni. A második felvonás viszont ennek tökéletes ellentéte volt, a vendégek két perc alatt egyenlítettek, ezután pedig végig vezettek a nagyszünetig hátralévő periódusban, végül négy pontos fórral vonulhattak el a pihenőre.

Fordulás után gyakorlatilag semmi nem változott, a Krasznye vezetett, de minimális különbséggel. A UNICS végig futott az eredmény után, egyszerűen olyan volt, mintha nem lettek volna elég élesek. Az utolsó másfél perc aztán jobban jött ki Domercantéknak, így ők mentek két egységgel a záró játékrész előtt. Az utolsó felvonás első öt perce az adok-kapokról szólt, 1-2 pontokkal vezettek csak a csapatok, egyik sem tudott elhúzni a másiktól. Aztán viszont ahelyett, hogy az esélytelenebb vendégek fáradtak volna el, a UNICS nem bírta a végjátékot, öt perccel a vége előtt kezdett elszakadni a Krasznye, egy perc alatt 5 pontosra nőtt a differencia a javukra. Amire nem számítottunk, az bekövetkezett: ez a különbség elég is volt, végig náluk volt innentől az előny és begyűjtötték ezt a nagyon megérdemelt győzelmet.

A győztes oldalon a három amerikai Rush (21 pont, 10 pattanó), Alexander (15 pont, 5 pattanó) és Miles (11 pont, 6 gólpassz, 3 szerzett labda) vitték a prímet. A hazaiaknál Domercant egészen pocsék volt, helyette Lyday (16 pont, 6 kiharcolt fault), Wilkinson (15 pont, 5 pattanó), Gubanov (13 pont) és Szamojlenko (2 pont, 11 gólpassz, 5 pattanó) próbálták tolni a szekért, sikertelenül. A UNICS 2-3-mal továbbra sincs bajban, de jól nem állnak, a Krasznye 3-4-es mérlege viszont már valami hasonló, amit ők szeretnének és elvárhatnak maguktól.

A statisztikát ITT találjátok, videó holnap lesz a találkozóról.