Orosz bajnokság - November vége

Legutóbbi összefoglalónk után még hét mérkőzést rendeztek az orosz bajnokság, a PBL novemberi küzdelmeiben. Legtöbbször a papírformát sikerült hoznia a csapatoknak, ám az eddigi legnagyobb pozitív csalódás, a Szpartak Primorje Vlagyivosztok ezúttal is legyűrt egy elitklubot, most ráadásul nem is otthon, hanem idegenben. Mielőtt a világ másik végén fekvő együttest méltatnánk, nézzük végig, mi is történt az utolsó előtti hónap utolsó két hetében.

2011.11.18.
Jenyiszej Krasznojarszk  -  Nyizsnyij Novgorod 81 - 67 (27-20, 21-12, 19-13, 14-22)

altA vendégek nagyon besűrítették a programjukat a szezon elején, hogy a EuroChallenge csoportkörének lényegi részére pihenni tudjanak, ezért december 10-éig ez volt a legutolsó meccs, amit a bajnokságban játszottak. 1-3-as mérleggel érkeztek Krasznojarszkba, ahol az ekkor 0-1-gyel álló Jenyiszej fogadta őket. A nagyobb terhelés, illetve talán a fáradtság is kijött a vendégeken, hiszen rögtön a legelején elszálltak, a kezdő pillanatokat leszámítva 10-8-nál volt a legkisebb a különbség, ezek után csak nőtt, a félidőben már 16 pont volt a hazaiak fórja.

Fordulás után még 10 percig játszott teljes erőbedobással a Jenyiszej, ezek után lepihenték az utolsó felvonást, de 22 pontos előnyről ezt meg is tehették, az utolsó játékrész csak kozmetikázásra volt elég. Hiába nyújtott nagyon jó teljesítményt Paunics (25 pont, 9 kiharcolt fault) és Ignierski (23 pont, 5 pattanó, 8 kiharcolt fault), nem kaptak segítséget a társaktól, míg a túloldalon a találkozó legeredményesebbje, Nissim (28 pont, 5 pattanó, 6/10 tripla) mellett Kikanovic (13 pont, 3 pattanó), Baxter (12 pont, 9 pattanó) és Komarovszkij (8 pont, 3 pattanó, 4 kiharcolt fault, 2 gólpassz, labdaszerzés, blokk) is nagyon hasznos játékot mutatott, négyük jó teljesítménye pedig elegendő volt az első győzelem behúzásához.

A találkozó statisztikáját ITT, a mérkőzést teljes egészében ITT (a második videón) találjátok.

2011.11.18.
Szpartak Szentpétervár  -  Triumph Lyubertsy 93 - 66
(23-15, 19-30, 28-10, 23-11)

altKét nyeretlen gárda találkozott egymással, mindketten 0-2-es mérleggel álltak a tabella utolsó helyén. Mint arról korábban beszámoltunk, a Szpartak egyszer két hosszabbítás után, egyszer pedig egy dudaszónál dobott duplával kapott ki, míg a Triumph sorsolása sikerült katasztrofálisra, sokáig be sem mutatkozhattak, majd a CSZKA-Khimki párossal kellett nyitniuk és ezután sem következett sokkal könnyebb ellenfél a szentpéterváriak személyében. A hullámvasút meccs vége végül sima hazai sikerrel zárult. Az egész találkozó ennek megfelelően indult, hiszen viszonylag lassú rajt után a Szpartak kezébe vette a kezdeményezést és simán vezettek is. A második 10 percben fordult a kocka, Jefferson (17 pont, 3 labdaszerzés), Landry (13 pont, 5 pattanó), McKee (16 pont, 4 gólpassz, 7 kiharcolt fault) és Zvarikin (7 pont) segítségével bombameglepetésre fordított a vendég Triumph.

A szünet után aztán nem volt pardon, erőből és kicsit felidegesítetten is, begyűrte ellenfelét a sokkal esélyesebb hazai együttes, 51 dobott pontjukra csak 21 érkezett a túloldalról, így a három pontos hátrány sima, 27 pontos sikerbe csapott át. A Szpartaknál Lihodej (22 pont, 8 pattanó), Beverley (21 pont, 8 gólpassz, 4 pattanó, 6 kiharcolt fault), Mavrokefalidis (13 pont, 4 pattanó), Halperin (10 pont, 6 gólpassz) és Kejru (6 pont, 7 pattanó) játszottak nagyon hasznosan, mind az öten 10 VAL fölött zártak. A túloldalon csak a három észak-amerikai volt legény a gáton, Kulagin viszonylag jól, de pontszegényen játszott, Karaszev pedig leggyengébb teljesítményét nyújtotta az utóbbi időket figyelembe véve, több mint 20 perc alatt észrevehetetlen volt.

A teljes statisztikáját ITT, a teljes találkozóról a videót pedig ITT találjátok (második videó).

2011.11.19.
Krasznye Krilija  -  CSZKA Moszkva 73 - 88
(25-17, 11-29, 24-22, 13-20)

altA Sportklub jóvoltából ezt a találkozót figyelemmel követhettétek a drukkerek. A Krilija egy meglepetésgyőzelemmel nyitott, hiszen Vlagyivosztokon nyertek, ami előzetesen bravúrnak számított (az azóta történt események tükrében pedig még inkább), de utána két vereséget gyűjtött be, így hangoltak Oroszország legpatinásabb klubja ellen, míg a CSZKA hibátlan, 2-0-ás mérleggel várta a találkozót. Azt a meccset, amely leginkább egy véletlen, de brutális sérülésről marad majd emlékezetes, hiszen a találkozó első felében Andrej Kirilenko kapott egy vétlen könyököst, amitől elvesztette az eszméletét, orrtörést és agyrázkódást szenvedett. Ezt a kis intermezzot kihasználták a hazaiak és nyolc pontos fórral rendelkeztek az első negyed után. A vízválasztó a második felvonás volt, amelyben a vendégek tudásukhoz méltóan kosaraztak, teljesítményükkel pedig elérték, hogy a nagyszünetre már ők mehessenek két számjegyű vezetéssel.

Fordulás után újabb rohamba kezdett a Krasznye, de hatástalanul, Khryapáék tartották az előnyt, hat pontnál egyszer sem vezettek kevesebbel. Az utolsó játékrész is ugyanezzel a forgatókönyvvel zajlott, de a találkozó végén még rátettek egy lapáttal a vendégek, így végül simán hozták a kötelezőt. A hazaiaknál a három amerikai, Hayes (18 pont 4/4 hármas), Alexander (16 pont) és Rush (12 pont, 4 gólpassz), valamint Liholitov (12 pont, 10 pattanó, 6 kiharcolt fault) vitték a prímet, de ez kevés volt a sztáralakulat ellen. A Moszkvánál legnagyobb csillaguk kiesése után főként Shved (20 pont, 4 gólpassz), Khryapa (15 pont, 9 pattanó) és Voroncevics (13 pont, 3/4 tripla, 4 pattanó) húzták a szekeret, de rajtuk kívül is akadtak még jó teljesítmények.

A találkozó statisztikája ITT, a teljes találkozó pedig ITT elérhető (harmadik videó).

2011.11.25.
Krasznye Krilija  -  Szpartak Szentpétervár 84 - 86
(25-27, 19-18, 22-24, 18-17)

altEgy hét sem telt el és megint otthon lépett pályára a Krilija, ezúttal a Szentpétervár ellen. Óriási meccset játszott egymással a két gárda, ez már az első negyedben is érződött. 11-0-ával kezdtek a hazaiak, ám ha azt gondolták, könnyű menetre számíthatnak, rosszul hitték, ugyanis rögtön kaptak egy 4-16-ot vissza, 6 perc játék után a pocsék kezdés ellenére is a Szpartak ment 1-gyel, ami a negyed végére még egy egységgel nőtt. A második 10 perc gyakorlatilag adok-kapokból állt, két pontnál nagyobb differencia egyik fél javára sem volt, a félidőt végül egyetlen ponttal a Szentpétervár zárta jobban.

A harmadik negyed első hat percére ugyanez a szoros állás volt jellemző, pontra pont, hibára hiba volt a válasz, állandóan változott, hogy éppen ki vezetett. 3:45-tel a játékrészt vége előtt 63-60-nál a hazaiak, két perccel később 63-69-nél pedig a vendégek próbáltak meg ellépni, de egyik próbálkozás sem volt sikeres (a negyed vége 66-69 lett), abszolút egyenlő erők küzdelmét hozta ez az összecsapás. Az utolsó negyed is ugyanebben a mederben zajlott. 5 perccel a vége előtt négy ponttal vezettek a vendégek, úgy tűnt, ez elég is lehet, hiszen többször is visszatartották az egyenlítési kísérletet, de előbb 1:27-nél, majd 0:14-gyel a vége előtt egálra hozta a Krasznye az állást. Gyors fault után Lihodej csak egy büntetőt rakott a helyére, így a fault nem volt opció számukra az ellentámadásnál, ettől függetlenül megúszták, hogy megint egy utolsó másodperces kosárral kapjanak ki. Rush hibázott, Beverley pedig büntetőzhetett és ugyan megint csak egy sikerült, de ez már ekkor nem számított, két ponttal nyerte a találkozót az eredetileg esélyesebb Szpartak.

A hazaiaknál szinte minden pályára lépő nagyon hasznos volt csapata számára. Közülük Rush (18 pont) és Labovics (15 pont) voltak messze a legeredményesebbek, de Miles (8 pont, 10 gólpassz) is kiemelendő. A túloldalon mindössze négyen nyújtották azt, amit elvárnak tőlük: Lihodej (26 pont), Mavrokefalidisz (19 pont, 5 pattanó), Halperin (16 pont, 9 gólpassz) és Beverly (8 pont, 16 pattanó, 6 kiharcolt fault) teljesítménye azonban ez alkalommal éppen elég volt, hogy kompenzálja társaik gyengébb produktumát és győztesen hagyhassák el a parkettet.

A teljes statisztikát ITT, a találkozót pedig ITT tekinthetitek meg (második videó).

2011.11.25
Khimki Moszkva  -  Szpartak Primorje Vlagyivosztok 82 - 95
(22-20, 18-31, 19-21, 23-23)

altMég ugyanazon a napon rendezték az addig veretlen Khimki (4-0) és a 2-1-gyel álló Primorje meccsét. A vendégek újoncok ugyan a ligában, de rögtön a nyitómeccsen megverték a UNICS Kazany együttesét, úgyhogy legyinteni nem lehet rájuk. Idegenben is diadalmaskodtak már, hosszabbításban verték a Nyizsnij Novgorod gárdáját, de ettől függetlenül nem lehetett azt mondani, hogy ők a találkozó favoritjai. A Khimki nem is nagyon akart belemenni semmilyen keményebb meccsszituációba és 13-4-gyel kezdtek, de itt talán mégis elhitték, hogy könnyű dolguk lesz, hiba volt. A vendégek ugyanis a negyed hátralévő részében szépen lassan, de szívósan dolgozták fel magukat és végül mindössze két egységgel voltak lemaradva a negyed végén. Ezután jött a hideg zuhany Mozgovéknak, mert 5 perc alatt nem hogy kiegyenlített a Primorje, hanem 28-39-nél 11 pontos vezetést építettek ki maguknak. Ez maradt a különbség a nagyszünetre is, ám a hátrány még ledolgozhatónak tűnt 20 perc alatt egy olyan gárda számára, mint a Khimki.

A fordulás után azonban nemhogy magasabb fordulatszámra tudtak volna kapcsolni a hazaiak, a vendégek tovább növelték az előnyüket és 15-17 pontos távolságban tartották ellenfelüket, abszolút magabiztosan játszottak, kezükben volt a találkozó és még a Khimki számára volt hízelgő, hogy csak 13 pont volt a differencia a harmadik negyed végén. Az utolsó felvonás 59-72-ről indult és ekkor gondolta úgy Tyimofej Mozgov, hogy ők itt ma nem kaphatnak ki. Szinte teljesen egyedül faragta a különbséget támadásról támadásra, Hvosztov duplája négy és fél perccel a vége előtt pedig már azt jelentette, hogy mindössze egy pont a különbség (74-75). Ekkor ébredtek a vendégek és a következő támadásokból folyamatosan betaláltak, főleg Torey Thomas volt ekkor fontos láncszem. 2:18-cal a vége előtt triplát, majd egy perccel később ugyan csak egy büntetőt dobott be a háromból, de ezekkel a találatokkal már 7-tel újra a Primorje ment. Vjalcev kihagyott hármasa után elkezdődött a csapkodás és büntetőzés, ám az amerikai hátvéd nem tette meg azt a szívességet, hogy újra hibázzon, 12 büntetőt süllyesztett el 1 percen belül és ezzel a vége sima lett.

A Khimkinél Mozgov (20 pont, 6 kiharcolt fault) abszolút kiemelkedett, mellette csak Fridzon (13 pont), Loncar (10 pont, 6 kiharcolt fault) és Nielsen (2 pont, 6 pattanó, 3 gólpassz) játszott hasznosan, a többiek inkább csak tüzeltek és mezőnyben nem sok hasznuk volt. A túloldalon rövidebb volt a rotáció, ám öten nyújtottak olyat, amiért érdemes fizetést kapniuk: Thomas (28 pont, 9 kiharcolt fault), Neszterov (15 pont, 5 pattanó), Akindele (13 pont, 6 pattanó), Goljakov (10 pont, 4 pattanó, 8 kiharcolt fault) és Szavenkov (7 pont, 7 pattanó) érték meg a pénzüket, ennyi éppen elég volt, hogy újabb bombameglepetést érjenek el.

A statisztikát ITT, a teljes meccset pedig ITT találjátok (második videó).

2011.11.26.
Lokomotiv-Kubany Krasznodar  -  Jenyiszej Krasznojarszk 85 - 67
(20-13, 19-14, 18-16, 28-24)

altEgy nappal később lépett pályára a Jenyiszej a Lokomotiv-Kubany ellen. A hazaiak 2-2-vel, míg a vendégek 1-1-gyel érkeztek ehhez az összecsapáshoz, tehát két 50%-os csapat találkozott, amelyet végül nagyon simán nyertek a hazaik. Gyakorlatilag momentuma nem volt a vendégeknek, ami leginkább a statisztikákban mutatkozik meg. Egyetlen olyan pillanata sem volt a 40 percnek, amikor úgy tűnt, hogy a Jenyiszej az erősebb, esetleg komolyan közelebb tudnának kerülni vendéglátóikhoz, ezért a teljesítményért kár is volt elutazniuk.

Három ember repítette a hazaiakat: Bykov (18 pont, 3 labdaszerzés, 5 kiharcolt fault), Traoré (14 pont, 4 pattanó, 2 blokk, 1/6 büntetőből) és a találkozó legjobbja, Massey (14 pont, 8 pattanó, 4 szerzett labda, 8 kiharcolt fault). A túloldalon Marinovics (12 pont, 4 pattanó, 4 gólpassz, 5 kiharcolt fault) a legjobb VAL-t tudta hozni 14 egységgel, mellette csak Baxter (12 pont, 4 pattanó, 7 kiharcolt fault) érdemel említést.

A teljes statisztika ITT, a teljes mérkőzés pedig ITT elérhető.

2011.11.26.
CSZKA Moszkva  -  UNICS Kazany 78 - 67
(16-20, 20-14, 16-18, 26-15)

altNovember utolsó találkozóját szintén megtekinthettétek a Sportklub jóvoltából. Az akkor makulátlan, 3-0-ás mérleggel álló moszkvaiak voltak a találkozó esélyesei a 2-1-gyel érkező vendégek ellen annak ellenére is, hogy a UNICS ekkorra már kezdett formába lendülni. A találkozó elején ezt meg is mutatták. Domercant elképesztő formában dobott (9 pont csak az első negyedben), mellette pedig Szamojlenko és az eddig eléggé visszafogott Lyday voltak a főszereplők, hármuk együttes teljesítményével négy pontos fórt építettek fel 10 perc alatt. A túloldalon Khryapa, Siskauskas és Teodoszics tartották a lépést az ellenféllel, a többiektől túl sok segítség nem érkezett. A második felvonásban sokkal jobban eloszlottak a pontok mindkét oldalon és ebből a CSZKA jött ki jobban, fordítottak, igaz, minimális különbséggel tudtak csak vezetni a nagyszünetben (36-34). A vendégek érthetetlen módon mintha elfelejtették volna Domercantot, alig vállalt, de alig kapott labdát is.

Fordulás után megpróbált elhúzni a hazai gárda, 45:38-nál hét ponttal a legnagyobb előnyüket építették ki, de Lyday ebben a negyedben megállíthatatlan volt, szó szerint egyedül tartotta meccsben csapatát. Szavraszenko kétszer két pontjától eltekintve csak az amerikai hátvéd szerzett kosarat a UNICS színeiben ebben a felvonásban és ez is elég volt arra, hogy egállal forduljanak a záró játékrészre (52-52). Sőt, Lyday duplája azt jelentette, hogy 55-56-nál már a vendégek vezettek, ez volt azonban az utolsó pillanat, amikor reális esélyük volt a győzelem behúzására, innentől kezdve ugyanis folyamatosan húztak el a Kirilenkot nélkülöző moszkvaiak.

A meccs legjobbja a nagyon letisztult játékot mutató Teodoszics volt (19 pont, 6 gólpassz, 4 pattanó, 5 kiharcolt fault). Mellette Voroncevics (15 pont, 6 pattanó), Siskauskas (11 pont) és Khryapa (8 pont, 5 gólpassz, 3 pattanó) is dicséretet érdemel. A túloldalon egyértelműen Lyday vitte a prímet (22 pont, 6 kiharcolt fault), Domercant (15 pont) csak az első negyedben volt tényező, Savrasenko (6 pont, 7 pattanó) pedig a harmadik negyed végén, negyedik negyed elején.

A statisztikát ITT, a mérkőzést pedig ITT megtaláljátok (a második videó).

Holnap december első három hetének eseményeit tekintjük át.