Otthon kapott ki a bajnok Siena!

Csak 3 fordulónak kellet eltelnie ahhoz, hogy feljegyezhessük a bajnokság első igazi meglepetését, a  bajnok Monte Paschi Siena otthon bukott el a Pepsi Caserta ellenében! Hiába az oda-vissza majd 7 ezer kilométeres tatárföldi EL túra, toronymagas esélyesnek számított a találkozó előtt a Siena. A déliek szinte teljes tavalyi keretüket lecserélték, és az előzetes elemzések alapján inkább gyengültek, mintsem erősödtek volna a garnitúraváltással, ráadásul  egyik meghatározó légiósuk, Kevin Fletcher nélkül utaztak Sienaba, az amerikai center sérülése miatt Casertaban maradt.

Az esti mérkőzésen viszont semmi nem látszott a papírformából, egészen döbbenetes, és mindent elmond a Siena kritikán aluli támadójátékáról és borzalmas védekezéséről, hogy a Pepsi 25 eladott labdájával együtt is gyakorlatilag simán nyert Toszkánában. Az első félidőben még úgy ahogy működött a sienai gépezet, szűk hazai előnnyel fordultak a csapatok, a 3. negyedben azonban totális csődöt mondott a zöld sztárgárda és a Smith, Stipanovic, Collins trió által húzott Pepsi el tudott húzni, 7-11 pont körül állandósult előnyét  pedig egészen a 37. percig magabiztosan tartani tudta. A végjátékban még Kaukenas és Aradori vezetésével egyszer talpra tudott állni a Siena, 65-65-nél a 40. perc elején utol is érte déli vendégeit, de utolsó két támadását újfent elrontotta miközben a Casertában sem a horvát Stipanovic (ő helyettesítette a sérült Fletchert, remekül), sem az olasz veterán Righetti keze nem remegett meg kialakítva ezzel a 65-69-es végeredményt.

Montepaschi - Siena  -  Pepsi Caserta 65 - 69 (18-18, 35-28, 43-48)

Siena, PalaEstra 4500 néző

ld.: Kaukenas 15/3, McCalebb 14, Aradori 12/6   ill.   Collins 18/9, Smith 16/3, Stipanovic 15

A vasárnap igazi rangadójának a milánói Mediolanum Forum adott otthont, az Olimpia Milano és a Virtus Bologna összecsapását óriási várakozás előzte meg és nem is csalódott az a majd 8 ezer milánói, aki vette a fáradtságot és kimetrózott vagy autózott Milánó legnagyobb sportcsarnokába. A nézők nemcsak egy színvonalas mérkőzést, hanem a csütörtöki Maccabi elleni siker után újfent egy látványos erődemonstrációt láthattak Scariolo sztárgárdájától. Az első negyedben a Bologna agresszív védekezésével még kicsit meglepte Gallinariékat, de a második negyedben beállt az a Malik Hairston, aki a hét közben is nyerőember volt, és aki akkori remek formáját átmentve ma is brillírozott. A tábla alatt a két görög magasember, Fotsis és Bourousis volt a korlátlan úr, a vendégektől Homannak és a múlt héten remeklő Douglas-Roberts-nek csak momentumai voltak a belső posztokon. Gallinari ezúttal is inkább hasznosságával tűnt ki, mintsem ponterősségével. A korábban őt ismerők számára nemcsak az NBA-ban felpakolt izomtömeg, hanem a higgadtsága, precizitása és játékrutinja is az, ami újdonság erejével hathat, Gallo már nem az évekkel ezelőtt Milánóban látott fékezhetetlen őstehetség, hanem egy igazi világklasszis kosárlabdázó. A milánóiak a 3. negyed végére eldöntötték a rangadót, ekkor már 20 pont fölé hízott az előnyük. Az utolsó negyedben már a cseresor  játszhatott a hazaiaknál, a Bologna kozmetikázott is valamennyit a végeredményen, de sima vereséget nem kerülte el.

EA7 MIlano  -  Canadian Solar Bologna 79 - 64 (12-10, 37-31, 66-45)

Milano, Mediolanum Forum 8000 néző

ld.: Fotsis 15/9, Hairston 13/3, Bourousis 12/3   ill.   Koponen 14/6, Poeta 11/6, Sanikidze 10/6

Szombaton játszották a LA7 televízió élő közvetítése mellett a Sidigas Avellino - Benetton Treviso ütközetet. Az Avellino egy hete a Bolognát gyűrte le, ezen a hétvégén pedig a Benetton számára nem volt kegyelem a PaladelMauro-ban. A múlt héten a komplett forduló hőse és legjobbja volt a hazaiak erőcsatára, Linton Johnson, aki ezen a héten újra remekelt, 10 szerzett támadólepattanója szezoncsúcs. Nem lenne meglepetés, ha ezen a héten is versenyben lenne egy avellinoi kosaras a heti MVP címért, ezúttal Tarquan Dean volt a legjobb, 26 pontja és 33 indexpontja kiemelkedő teljesítmény. Remekre sikerült az új center,  Ronald Slay bemutatkozása is, a héten érkező fekete amerikai 20 perc alatt szerzett 15 pontot. A Benettont csak Jeff Adrien  és az NBA  veterán Brian Scalabrine jó játéka tudta 30 percig a meccsben tartani.

Sidigas Avellino - Benetton Treviso 83 - 75  (18-19, 42-40, 64-63)

Avellino, PaladelMauro 3000 néző

ld.: Dean 26/9, Johnson 16, Slay 15   ill.   Scalabrine 18/6, Adrien 15, Mekel 10

Trevisot vasárnap délutánra megszállták a szomszéd Velence városának kosaras hívei, több mint 4000-en ruccantak át az Umana Venezia - Benett Cantu bajnokira a sok nagy csatát megélt PalaVerde-be. A "lagunarik" hajszál híján csodát tettek, nagyon kevés hiányzott csak ahhoz, hogy az újonc legyőzze a  veretlen bajnoki ezüstérmes, Euroliga résztvevő Cantut. Másfél perccel a vége előtt a lengyel válogatott Szimon Szewczyk triplájával még 76-73-ra a Venezia vezetett, azonban az utolsó egy percben Maarten Leunen 5 pontjára már nem volt válaszuk. A találkozó igazi hőse azonban mégsem ő volt, hanem a 36 éves Gianluca Basile, aki  a Barcelonából hazaszerződése óta ma játszott a legjobban, így hiába nyújtott ragyogó teljesítményt a velenceiek cserebedobója, Tim Bowers (20 pont, 6 lepattanó), a rutinosabb és erősebb Cantu a végjátékot megnyerve hazavitte a 2 bajnoki pontot is.

Umana Venezia  - Benett  Cantu 75 - 80 (20-25, 40-41, 55-59)

Treviso, PalaVerde 4300 néző

ld.: Bowers 20/12, Szewczyk 16/6, Young 14/6, Clark 14   ill.   Basile 19/12, Micov 12/3, Skekic 12

Cremonában a Sassari újfent igazolta, hogy az idei szezon egyik kellemes meglepetése lehet a szárd alakulat, a Vanoli Cremona pedig hiába az olyan remek játékosok, mint Milic vagy Von Wafer, csak az alsóházban küzdhet majd. A Diener család két remek kosarast is adott a világnak, jelenleg mindketten a Sassari szekerét húzzák és a Diener fiúk Quinton Hosley-val kiegészülve a liga egyik legerősebb és legjobb formában lévő külső hármasát alkotják. A vasárnapi meccsen az állásáért is küzdő Keith Benson is hasznosan robotolt a tábla alatt, ezt 8 pontja és elsősorban 13 lepattanója fényesen jelezte. A mérkőzés, annak ellenére, hogy a hazai alakulat összesen három percig vezetett a 40-ből, végig kiélezett volt.

Vanoli Cremona  -  Dinamo Sassari 89 - 93 (23-24, 46-49, 65-69)

Cremona, PalaRadi 3500 néző

ld.: Von Wafer 23, Milic 20, Perkovic 19/6   ill.   D.Diener 23/9, Q.Hosley 20/6, T.Diener 15/3

Ahhoz, hogy a Virtus Roma Anconaban is le tudta győzni a Fabi Shoes Montegranarot, nemcsak Luigi Datome remeklésére - az olasz válogatott bedobó 26 ponttal, 5 lepattanóval és 4 szerzett labdával, valamint az ezzel járó 35 indexponttal zárt, ez a forduló legjobb egyéni teljesítménye volt - hanem arra is szüksége volt, hogy a Montegranaro francia bedobója, Tariq Kirksay már a 2. percben lebicegjen a pályáról térdsérülése miatt. Posztjára az amerikai edzőlegenda, George Karl fia, Coby Karl állt be, aki nem is okozott csalódást, viszont Kirksay kiesésével Sharon Drucker edző rotálási lehetőségei beszűkültek, ezt pedig a jó formában lévő Roma ki is használta és a szoros első félidő után jól hajrázva fontos győzelmet tudott aratni.

Fabi Shoes Montegranaro  -  Virtus Roma 67 - 76 (19-18, 36-34, 47-49)

Ancona, PalaRossini 4000 néző

ld.: Karl 12/3, Zorovski 11/3, McNeal 10/3,Di Bella 10/6    ill.    Datome 26/9, Dedovic 17/3, Tucker 10/6

Bielllaban a hazai gárda egy végig uralt és szinte már megnyert mérkőzést vesztett el hajszál híján az utolsó másodpercekben. A vendég Banca Tercas Teramo 33 másodperccel a végső dudaszó előtt vezetett először a hazai pálya előnyét élvező Angelico Biella ellen, és ugyan a spanyol Miralles közeli duplájával és Aubrey Coleman büntetőjével a Biella visszahozta a meccset, de ha a teramoi Brad Wanamaker triplája nem perdül ki a gyűrűből az utolsó másodpercben, a Biella elveszít egy olyan mérkőzést, amelynek második félidejében már 20 ponttal is vezetett. A tripla azonban kiperdült, a Biella pedig fontos kiesési rangadót nyert, ismét csak elsősorban fiatal amerikai karmesterének, Jacob Pullennek köszönhetően.

Angelico Biella  -  Banca Tercas Teramo  69 - 67 (20-11, 40-22, 55-45)

Biella, Lauretana Forum 4100 néző

ld.: Pullen 14/9, Miralles 14, Coleman 12    ill.     B.Brown 18/3, D.Brown 12/6, Amoroso 10/6, Cerella 10/3

35 percig élt az álom Vareseben, hogy a Novipiu Casale Monferrato megszerzi első történelmi győzelmét a Serie A-ban, de az újonc, főleg azért, mert nagyon egyszemélyes alakulat, újfent elbukott. Amíg Garrett Temple-hez (az amerikai ma 18 pontig jutott) nem nőnek fel a klubtársai, a Monferrato aligha nyer mérkőzést a ligában. A Cimberio Varese második győzelmét aratva megerősítette helyét a középmezőnyben.

Cimberio Varese  -  Novipiu Casale Monferrato 72 - 64 (11-14, 30-33, 50-50)

Varese, PalaWhirpool 3900 néző

ld.: Fajardo 16/3, Kangur 12/6, Diawara 11/6   ill.    Temple 18/6, Janning 9/9, Malaventura 9/9