ProA, 5. forduló - Nikolovék újra nyertek

A múlt hétvégén a francia bajnokság első osztályának, a ProA-nak az ötödik fordulóját rendezték. Két rangadót is játszottak - a Nanterre hibátlan maradt egy másik, eddig a pontig 100%-os együttes, a Cholet elleni győzelemmel, míg a Limoges beérte a kört 4-0-ás mérleggel kezdő Orleanst egy, a két gárda egymás elleni ütközetén aratott győzelemmel. A Le Mans-t leszámítva továbbra is egészen botrányosan szerepelnek a EuroCupban érdekelt gárdák, pont egyikük, a Paris-Levallois ellen tudtak nyerni most Hristo Nikolovék. Lássuk a részleteket!

Paris Levallois (1-4) - Elan Bernais Pau-Lacq-Orthez (2-3) 83-90
(18-27, 20-20, 15-18, 30-25)

A hét pontos különbség ellenére nagyon sima volt ez a találkozó, hiszen az első három negyedben végig dominált a Pau, 12 egységnyi előnnyel fordulhattak a záró felvonásra. Ott aztán kiszakadt a zsák mindkét oldalon, de az utolsó negyedben dobott 30 pont kevés volt a sikerhez a továbbra is Sean May nélkül játszó, eurocupos hazaiaknak, akik ezzel a vereséggel az utolsó helyre csúsztak vissza a tabellán. Andrew Albicy (19 pont, 9 gólpassz, 2 szerzett labda, 5 kiharcolt fault) nagyot játszott, de a többiek nem tudtak mellé felnőni, a túloldalról pedig öten abszolút kiemelkedtek. A Pau legjobbjai Ahmad Nivins (20 pont, 7 pattanó) és Michael Thompson (18 pont, 9 gólpassz, 5 kiharcolt) voltak, de Hristo Nikolov (16 pont) is sokat tett a győzelemért.

ASVEL Lyon-Villeurbanne Basket (1-4) - ES Chalon-Sur-Saone (1-4) 85-75
(21-19, 18-18, 27-18, 19-20)

Az első félidőben szoros, fej-fej melletti csatát láthatott a közönség, aztán a hazaiak a harmadik negyedben eldöntötték a találkozót. Ezzel megszerezte első győzelmét az ASVEL, de mindkét EuroCupban érdekelt együttes 1-1 győzelmet számlál mindössze a bajnokságban. Az első sikerért Chris Wright (22 pont, 7 gólpassz, 6 pattanó, 9 kiharcolt fault) tette a legtöbbet 5 eladott labdája ellenére is, mellette Edwin Jacksont (21 pont, 5 gólpassz, 3 szerzett labda) és Amara Sy-t (12 pont, 5 pattanó) lehet leginkább dicsérni. A túloldalon a 20 pontig jutó AJ Slaughteren kívül mindenki gyenge napot fogott ki, a Chalon borzasztóan kezdte a szezont - 1-3-mal állnak a EuroCupban is.

Chorale de Roanne Basket (2-3) - JDA Dijon Bourgogne (3-2) 69-60
(13-12, 26-12, 14-17, 16-19)

Jó második negyedének köszönhetően nyert némi meglepetésre a Roanne a EuroChallenge-s Dijon ellen, de kevésbé meglepő sikerük, ha a vendégek egyéni teljesítményeire nézünk - ketten érték el összesen a 10 pontot, ebből Antoine Mendy (11 pont) semmi mást nem csinált a találkozón, Mykal Riley-nak (17 pont, 5 pattanó) pedig volt 5 eladott labdája is, de még így is messze kiemelkedett. A hazaiaknál is csak Damien Inglis (14 pont, 7 pattanó, 4 kiharcolt fault) és Pape-Philippe Amagou (13 pont, 7 gólpassz, 5 kiharcolt fault) lépték át a 10 pontos határt, de sokkal hasznosabbak voltak, mint a túloldal, és több segítséget is kaptak a társaktól.

BCM Gravelines Dunkerque (1-4) - Strasbourg IG (4-2) 67-72
(15-12, 19-11, 12-25, 21-24)

Ezúttal vállalható vereségen van túl a Gravelines, hiszen az euroligás Strasbourgtól kapott ki a eurocupos együttes, de kevéssé vígasztalhatja őket a tény, hogy ezzel az utolsó előtti helyre kerültek a tabellán, ráadásul úgy kaptak ki, hogy félidőben még 11 ponttal vezettek, amit aztán egy negyed alatt elszórakoztak - a Strasbourg az első félidőben 23 pontot szerzett, a harmadik és a negyedik negyedben aztán 25-öt és 24-et. A hazaiaknál John Holland (16 pont, 5 pattanó, 4 gólpassz, 5 szerzett labda, 5 kiharcolt fault) a kinti dobásokat leszámítva pazar volt, de a többiek ennél jóval gyengébb produkciót nyújtottak. A túloldalon két dupla-duplát is feljegyeztek, Alexis Ajincaét (15 pont, 10 pattanó, 2 blokk, 6 kiharcolt fault) és Ricardo Greerét (15 pont, 10 pattanó), és több társuk is akadt, összességében meglepő az egyéni statok alapján, hogy ilyen szoros lett a vége.

Cholet Basket (4-1) - JSF Nanterre (6-0) 59-79
(18-22, 18-22, 9-19, 14-16)

Egy félidőn át volt viszonylag szoros a két 100%-os együttes összecsapása, ekkor a EuroChallenge-induló Cholet még úgy ahogy tartotta magát támadásban, a fordulást követően azonban 18 pontra hízott a távolság a hazaiak gyenge támadójátékának köszönhetően, így simán nyert az euroligás címvédő Nanterre. A vendégeknél Szerhij Hladir (18 pont, 7 pattanó, 4 gólpassz) messze kiemelkedett, mellette Mouhammadou Jaiteh (13 pont, 5 pattanó) és Trenton Meacham (8 pont, 6 gólpassz, 4 pattanó, 2 szerzett labda) voltak a legjobbak. A túloldalon Terrell Stoglin (18 pont, 4 pattanó, 4 gólpassz, 5 kiharcolt fault) nagyon egyedül maradt.

Le Mans Sarthe Basket (3-2) - Sharks Antibes (1-4) 63-60
(20-17, 12-15, 19-18, 12-10)

A forduló legizgalmasabb mérkőzését játszotta egymással a két klub, végig fej-fej mellett haladtak a felek és a végjátékban a szerencsésebb hazaiaknak jött ki jobban a lépés ezen az elég pontszegény összecsapáson. Tim Blue (20 pont, 6 pattanó) majdnem egymaga vezette sikerre a vendégeket, de senki más nem jutott 10 pont fölé, míg a túloldal két vezért is számlált, Reyshawn Terry-t (19 pont, 5 pattanó) és Charles Kahudit (12 pont, 8 pattanó), ez döntött a eurocupos Le Mans mellett.

STB Le Havre (2-3) - SLUC Nancy Basket Pro (2-3) 88-76
(30-9, 19-19, 16-21, 23-27)

Egyetlen negyedig tartott a mérkőzés érdemi része, miután a hazaiak 21 pontos előnyt építettek ki maguknak már az első 10 perc során, átléptek ellenfelükön, így a következő három felvonás már csak formalitás maradt. A hazaiaknál hárman kiemelkedtek: William Hatcher (24 pont, 5 pattanó, 4 gólpassz, 5 kiharcolt fault), Brian Smith (22 pont) és Graham Brown (16 pont, 9 pattanó, 5 eladott labda). A túloldalon Nicholas Pope (23 pont, 4 pattanó, 5 szerzett labda, 7 kiharcolt fault) tartotta velük a lépést, rajta kívül még hárman elértek legalább 10 pontot és négyen legalább 10 VAL-t, de az elrontott első negyed után ez csak az eredmény és a saját statisztika kozmetikázására volt elég.

Limoges CSP Elite (4-1) - Entente Orleans (4-1) 72-64
(17-21, 16-18, 28-13, 11-12)

Az első félidőben még úgy tűnt, hogy az eddig 100% Orleans tudja tartani a lépést az egyetlen hibátlan gárdával, a címvédő Nanterre-rel, de a harmadik felvonást 15 ponttal bukták el, így annak a lehetősége is tovaszállt, hogy megnyerjék a mérkőzést. A hazaiaknál Nobel Boungou Colo (21 pont, 5 gólpassz, 4 pattanó, 9 kiharcolt fault) messze kiemelkedett, mellette Adrian Moerman (12 pont, 6 gólpassz, 5 pattanó), Taurean Green (11 pont, 5 pattanó, 5 gólpassz) és JK Edwards (10 pont, 10 pattanó) volt még kifejezetten jó. A túloldalon Brian Greene-t (22 pont, 6 pattanó) lehet dicsérni, de a többiek messze elmaradtak tőle, illetve a másik oldal négy legjobbjától is.