Spanyol bajnokság - 1. forduló

A hétvégén elrajtolt a spanyol bajnokság, más néven az ACB Liga, ráadásul immáron két magyar játékossal a fedélzeten. Lássuk hát, hogyan alakultak a mérkőzések az első fordulóban!

Unicaja Malaga – Gran Canaria 85-68

A 2011/2012-es bajnokság nyitómérkőzésén úgy született sima, 17 pontos hazai siker, hogy a harmadik negyed végén még a vendégek vezettek két ponttal. A záró játékrészben azonban teljesen összeomlott a Marquez Haynes (15 pont) vezette Gran Canaria, és 19 ponttal elveszítették azt. A győztes oldalon négy játékos is tíz pont fölé jutott, közülük is Darden Tremmel volt a legeredményesebb, aki 17 pontot rámolt be a Kanári-szigeteki csapat gyűrűjébe. Remekelt Nedzad Sinanovic is, aki 14 pontja mellé 10 lepattanót is begyűjtött, és oroszlánrészt vállalt a győzelemből.

A mérkőzés összefoglalóját ide kattintva tekinthetitek meg, a statisztikát pedig itt találhatjátok.

Caja Laboral – Cajasol 73-60

Az egykoron Tau Ceramica néven futó Caja Laboral jóval egyszerűbben, mondhatni tükörsimán verte hazai pályán a Cajasolt, amely mindössze a második negyedet tudta megnyerni a találkozón. Tette ezt annak ellenére, hogy tízzel több lepattanót szerzett, mint ellenfele, azonban amíg a kulcsembernek szerződtetett English és Tepic mindössze 8 pontra volt képes együttesen, addig a túloldalon Teletovic egy húszast, míg Seraphin és Ribas 11-11 pontot tett be a közösbe. Ráadásul remek százalékkal is tüzelt a trió, hiszen mindössze nyolc mezőnydobást hibáztak egy hárman együtt. Ha továbbra is ilyen játékot mutat a baszk csapat, komoly álmokat kezdhetnek szövögetni Vitoriában.

Lucentum Alicante - Bizkaia Bilbao Basket 81-77

A tavalyi második helyezett Bilbao óriási meglepetésre vereséggel kezdte az idényt, a tabella második felébe várt Alicante ellen. Pedig a baszkok alaposan meg is erősödtek a nyáron, például D’or Fisher és Aaron Jackon érkezésével. Ők nem is vallottak szégyent, hiszen ketten együtt 26 pontot szereztek, ám ez kevés volt a győzelemhez a Kyle Singler vezette hazaiak ellen. Az NCAA-ből frissen kikerülő bedobó parádézott, 23 pontja mellé 4 lepattanó és 3 gólpassz is felkerült a statisztikai lapjára. A meccs első félideje nagyjából egyenlő erők küzdelmét hozta, ám a második félidő cseppet sem volt szokványos. A harmadik negyedet ugyanis a vendégek, míg a negyediket a hazaiak nyerték 10 ponttal, így a lefújáskor nem véletlenül tombolt a szép számú publikum.

Real Madrid – Baloncesto Fuenlabrada 88-70

A nyáron alaposan átalakított és Rudy Fernandezzel megerősített királyi gárda a nyitófordulóban viszonylag könnyű ellenfelet kapott, ám a tavalyi szezont a hetedik helyen záró Fuenlabrada csapatát azért illett komolyan venni. Ennek megfelelően be is kezdtek a hazaiak és bár az első negyedet csak három ponttal tudták megnyerni, a másodikban igazi gálaelőadást tartottak. Mindössze hét pontot engedélyeztek az ellenfélnek és gyakorlatilag félidőre lerendezték a meccset. Azonban 18 pontos előny elaltatta a hazaiakat, akik a harmadik negyed végéhez érve meglepve tapasztalhatták, hogy ismét csak egy számjegyű a differencia. A záró játékrészre összeszedték magukat és a végén sima, 18 pontos győzelmet arattak. A hazaiaknál a honosított Nikola Mirotic volt a legjobb 16 ponttal és 8 lepattanóval, de a 15 pontos Llull és a 12 egységgel debütáló Fernandez sem kell, hogy szégyenkezzen. A vendégoldalon egy, csak egy legény volt talpon a gáton, de Kirk Penney-től nagyjából ezt is várhattuk. 25 pont, remek játék, más kérdés, hogy ez kevés lesz, ha valaki nem nő fel mellé a későbbiekben.

UCAM Murcia – FC Barcelona Regal 54-62

Nem túl magas színvonalú mérkőzéssel kezdett a bajnok, azonban ami a katalánok szempontjából lényeges, az a győzelem. Azt pedig bezsebelték, még ha döcögött is a játék. Az első félidővel még nem is lett volna komolyabb gond, mert szereztek 35 pontot, és csak 25-öt kaptak, de a másodikban már akadozott a támadójáték. A félidei 10 pontos előny azonban kitartott és a katalán sztárcsapat végül nyolcat meg is őrzött belőle a végső dudaszóig. A legnagyobb gond a lepattanókkal volt, hiszen a Murcia remekelt és 44-33-ra diadalmaskodott ebben a statisztikai mutatóban, ráadásul a lecsorgó labdák közül nagyon sok volt a támadó (17), ami újabb támadásokra biztosított lehetőséget. A hazaiak legjobbja a 19 pontos Augustine volt, aki ráadásul elképesztőnek számító 14 pattanót is megkaparintott, amiből kilenc a támadótérfélen került a kezébe! A Barcánál Lorbek (14 pont), Navarro (12 pont) és az előszezonban kiválóan muzsikáló Ndong (12 pont) játszott jól, azonban erősebb ellenfelek ellen ennél lényegesen több kell majd.

ASEFA Estudiantes – Valencia Basket 71-69

Egy újabb vaskos meglepetés a forduló utolsó mérkőzésén, ugyanis az Euroliga résztvevő Valencia vereségét senki nem látta előre. Nem is úgy indult az este, hogy itt ma veszíteni fog a vendéggárda, hiszen a meccs első negyedét megnyerték, ám a második negyedben rákapcsoltak a Wright (22 pont) vezérelte hazaiak és magukhoz ragadták a vezetést. A hullámvasút nem állt meg, a harmadik negyedet a vendégek nyerték és vezettek is a záró negyed előtt, még ha csak egyetlen ponttal is. A slusszpoén azonban még hátra volt és ennek a hazai hívek örülhettek jobban, ugyanis az Estudiantes három ponttal behúzta az utolsó felvonást, és ezzel a meccset is. Wright mellett a veterán Jiménez tette a legtöbbet a sikerért 12 pontjával és 9 lepattanójával, míg a túloldalon Caner-Mendley igyekezett a legjobban, ám hiába dobott 17 pontot, ez kevés volt az üdvösséghez.

Assignia Manresa - Joventut Badalona 71-59

Hanga Ádám élete első ACB mérkőzésén lépett pályára ma kora délután az Assignia Manresa színeiben. Csapata a nagynevű, de az utóbbi években nem a közvetlen élbolyba tartozó Joventut Badalona gárdáját fogadta a nyitányon és egy akadozva kezdődő találkozón végül kisebb meglepetésre győzelmet aratott. A vendéglátók végig irányították a derbit, ami két hiányzó játékosuk, Micah Downs és az ukrán Gladyr távollétében különösen elismerendő mutatvány. Hanga az első negyed derekán csereként lépett pályára és két elrontott kinti kísérlet után egy labdaszerzést követő zsákolással szerezte meg első pontjait a kontinens első számú nemzeti bajnokságában. Néhány támadással később egy gyönyörű ziccerrel duplázta meg addigi pontjai számát, közben több remek védekezés is fűződött a nevéhez. A második félidőben amikor pályára került, akkor új lendültet tudott hozni a Manresa játékába, faultot harcolt ki, blokkolt egy óriásit, majd újfent egy szép közeli kettest szerzett. Az időközben 10 pontos előnyre szert tevő hazaiak szépen őrizték fórjukat egészen a lefújásig (71 - 59), tehát remek idényrajtot vettek.

Ádám csapatában Justin Doellmann és kezdetben kissé tompán mozgó center, Josh Asselin voltak a legeredményesebbek, a másik oldalon David Jelinek és az amerikai Willams villogott, de nagyon idényeleji volt a forma a Badalonánál, ennél sokkal jobb játékra lesz szükségük, ha valóban a középmezőny elejéhez szeretnének tartozni. Hangáék magabiztos győzelme nagyon biztató, a Manresa hazai pályán valóban majdnem minden csapatra veszélyes lehet, főleg, ha a sérülteket is vissza tudják építeni a csapatba. Honfitársunk láthatóan szépen beilleszkedett új egyesületébe, bár az eladott labdák terén még mindenképpen javulnia kell. Kezdésként a 7 pontos, 3 lepattanós, 3 gólpasszos, 1 szerzett labdás, 1 blokkos teljesítmény mindenképpen remek 22 játékperc alatt, a mutatott játéka pedig még inkább reményteli, az meg pláne, hogy a legfontosabb pillanatokban, illetve a végjátékban végig a pályán tartotta őt az edzője. Legközelebb a Fuenlabrada ellen idegenben lépnek pályára Hangáék a hétközi fordulóban, szerdán.

A Manresa legjobbjai: Doellmann (23 pont, 6 lepattanó, 3 blokk), Asselin (16 pont, 17-ből 5 mezőny, 8 lepattanó), Montanez (10 pont), Ashara (8 pont, 2 blokk), Hanga (7 pont, 3 lepattanó, 3 gólpassz)

A Badalona legjobbjai: Trias (10 pont, 9 lepattanó, 2 blokk), Williams (10 pont, 9 lepattanó), Jelinek (9 pont, 6-ból 3 tripla)

Lagun Aro - Bluesenses Monbus Obradoiro 68 - 71

Lóránt Péter és a Lagun Aro a bajnoki rajton az Obradoiro csapatát fogadta, melyet egyébként pár héttel ezelőtt egy edzőmérkőzés keretein belül már két vállra fektetett. Az ACB debütálására készülő magyar nagyember csereként jutott szóhoz a hazaiaknál, de az első félidőben még csak néhány percet  kapott Alonso mestertől. A viszonylag kiegyenlített első két játékrész után a harmadik negyedet borzasztóan kezdte a san sebastiani alakulat, a 18 pontig jutó Ebi Ere vezette vendégek ki is használták a bizonytalankodó hazaiak hibáit és hamar két számjegyű fórba kerültek. A záró etap elején több felállással is kísérletezett Sito Alonso, de a lepattanózásban gyengélkedő Lagun Aro (35 - 27-re nyerték a palánk alatti csatát az Obradoiro játékosai) egyszerűen nem tudott elmozdulni a holtpontról. Az addig padon jegelt Lóránt beállításakor emelni tudott a csapásszámon a vendéglátó és pontról pontra le jöttek közelebb Sergi Vidalék, ám a nagy feltámadás már túl későn jött. Az utolsó negyedbeli roham során 2 pontot és 3 lepattanót jegyző Lóránt és társai megteremtették maguknak az esélyt arra, hogy végül teljesen utolérjék az ellent, de néhány kihagyott büntető, váratlan hiba és elrontott tiszta dobás után meg kellett elégedniük egy tisztes vereséggel (68 - 71). A számukra közvetlen riválisnak tekinthető, a nyáron igen jelentős igazolásokat végrehajtó Obradoiro tehát már a rajtnál lépéselőnybe került Lórántékkal szemben, ám azért korai lenne még messzemenő következtetéseket levonni az első alapszakaszmeccsből. Az egy 1-ből 1 kísérletét értékesítő honfitársunk összesen 2 pontig és 3 lepattanóig jutott 13 játékperc alatt, csütörtökön a Valladolid otthonába látogat a Lagun Aro.

A Lagun Aro legjobbjai: Panko (18 pont, 5 lepattanó), Vidal (15 pont, 3 lepattanó, 2 szerzett labda), Salgado (11 pont, 4 lepattanó)

Az Obradoiro legjobbjai: Ere (18 pont, 8 lepattanó), Junyent (12 pont, 5 lepattanó), Lasme (10 pont, 6 lepattanó, 2 szerzett labda, 2 blokk), Corbacho (10 pont)

A CAI Zaragoza - Blancos de Rueda Valladolid találkozó utóbbi csapat financiális problémája miatt elmaradt, miután tartoznak egy volt játékosuk felé. Ebből kifolyólag a FIBA nem engedte pályára lépni őket, ám úgy néz ki, hogy talán a második fordulóra már megoldódik ez a probléma, és Lóránt Péterék ellen már játszhatnak.

Az első forduló hét legszebb megmozdulását is összeszedte az acb.com és az az óriási dolog, hogy Hanga Ádám már most is bekerült a top jelenetek közé brutális blokkjával. A videót az alábbi linken tekinthetitek meg: ITT