Spanyol bajnokság - 10. forduló

Hanga Ádám remek játékának (is) köszönhetően újra győzött a hétvégén a Manresa és ismét rájátszást érő pozícióban van a spanyol kiscsapat. Madridban csak a ”nagycsapat” győzelmének örülhettek a szurkolók, ahol viszont parádés játékkal búcsúztak a tengerentúlra visszatérő sztároktól.

Assignia Manresa - Blancos de Rueda Valladolid 80-75

Három, zsinórban elszenvedett vereséget követően egyértelműen a győzelem volt a célja Hanga Ádám csapatának, az Assignia Manresának. Hangáék legutóbbi veresége ugyanakkor akár bizakodásra is okot adhatott, hiszen az Európa-kupában is érdekelt, sztárokkal felálló Valencia ellen nyújtott játékukra a vereség ellenére nem lehetett panasz.

Hanga Ádám ezúttal nem volt a kezdőcsapat tagja. A Manresa igyekezett már a találkozó elején magához ragadni a vezetést, Gladyr triplájával 12-8-re vezettek öt percet követően. Másfél perccel a negyed vége előtt Hanga is megérkezett a pályára, ekkor már teljesen kiegyenlített küzdelem zajlott. Downs rossz dobását követően egyetlen pont volt a Manresa előnye. Érdekesség, hogy míg hazai oldalon sűrű rotáció volt (tíz játékos lépett pályára egy negyed után), addig a túloldalon szinte végig a kezdőcsapat tartózkodott a parketten.

A második negyeden elején Hanga Ádám duplájával vezetett 23-21-re csapata, majd egy büntetőt is a helyére küldött. Ennek ellenére a Valladolid kedve szerint alakult a negyed első fele, Dumas kosarával 29-24-re már ők vezettek. Menetrendszerűen érkezett a hazai időkérés. Egyértelműen Hanga vitte ekkor hátán csapatát, újabb kiharcolt faultját értékesített büntetők követtek. Nagyon kellett hazai szempontból Gladyr második hármasa, de Umeh hasonlóan válaszolt, így a vendégek őrizték előnyüket. Hiába szedték zsákszámra a támadólepattanókat a hazaiak, a második esélyeket nem tudták pontokra váltani. A negyed utolsó másodperceire Hanga is visszatért, és Dumasnak kiosztott sapkájával maradt az eredmény 37-40.

A nagyszünet után sokáig tartotta előnyét a Valladolid, aztán Rodriguez hármasával a 24. percben visszavette a vezetést a Manresa. Mielőtt megnyugodhattak volna Asselinék a vendégek hamar kapcsoltak, és Martin vezetésével továbbra is maradt kiegyenlített a meccs. Felváltva estek a kosarak, a Valladolidnál Seawright kapta meg a 27. percben 4. faultját, a center mindaddig jól dolgozott a palánkok alatt. Hanga Ádám ezúttal az előző negyedhez hasonlóan az utolsó másodpercekben lépett pályára, ekkor a hazaiak Doellman büntetőivel álltak előrébb minimális előnnyel (58-57).

A záró negyed magyar szempontból nem is indulhatott volna jobban: Hanga ugyanis triplát szórt, és már 8 pontnál járt ekkor. A hazaiak annak is örülhettek, hogy Asselin továbbra is nagy formában kosárlabdázott, négy pontjával 65-62-re vezettek. Hanga előbb ugyan hármast rontott, de a 35. percben labdát szerzett, faultot harcolt ki, majd újabb duplát jegyzett (67-64). Négy perccel a vége előtt a játék addigi képét tekintve már-már „jelentősnek” mondható, hat pontos előnybe került a Manresa. Az addig pont nélkül álló Downs két duplát, majd egy triplát is hintett – mondhatni a lehető legjobbkor hagyta állva ellenfelét a hazai együttes. Az utolsó percbe fordulva őrizte hat pontos előnyét a Manresa, így három vereség után aratott győzelmet ismét Hanga Ádám együttese.

A magyar légiós igazán remek produkcióval rukkolt ki a Valladolid ellen: 17 játékperce alatt 10 pontig jutott, ami spanyolországi karrierje második legjobb ponttermése. Mezőnyből 6 kísérlete volt, amelyekből hármat értékesített (triplából 1/3, büntetőből 3/4 volt a mutatója). 10 pontja mellett lekapott 5 lepattanót és kiosztott 2 blokkot. 3 eladott labdája mellett szerzett is kettőt valamint kiharcolt 4 faultot. Ádám egyértelműen csapata egyik legjobbja volt a találkozón.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

A Fókuszban:

Asefa Estudiantes Madrid – Unicaja Malaga 75-84

Már a legutóbbi, a SportKlub által is közvetített Estudiantes meccs után sejthettük, ha másért nem is, de a venezuelai German Gabriel játéka miatt érdemes a képernyőre tapadni és követni ezt az összecsapást, melyet egyébként nem vártunk feltétlenül szorosnak a kollégáimmal. Szerencsére tévedtünk az összecsapás kiélezettségét illetően és több kellemes meglepetés is ért bennünket ezen a meccsen. Mielőtt a hihetetlenül hasznosan, de legalább ennyire érdekes - vagy inkább szokatlan - stílusban kosarazó, mozgó madridi légiós produkciójára térnék ki, említsünk pár fontos tényezőt a körülményekkel kapcsolatban. A hazaiak eddig egy alkalommal buktak otthonukban, de a bajnokságban csupán 3 győzelemmel állva akkor sem várhattuk el tőlük, hogy megnehezítsék az Euroligában is továbbjutásra álló, az ACB-ben pedig a 3. helyen tanyázó Unicaja dolgát. Ám Darden és Valters sérülése némileg átírta a forgatókönyvet, amihez hozzájárult Joel Freeland visszafogott produkciója (szintén fájdalmakkal küzd a brit center), valamint a találkozón fantasztikusan kezdő Fitch sérülése. Az utóbb említett kisember viszont képes volt újra beállni és 26 pontjával győzelemre vezetni a vendégeket, így hiába "Maci Laci venezuelai reinkarnációja", azaz Gabriel 20 pontos, 7 lepattanós performansza a kispadról, a 20 percig remekül játszó Estudiantes végül fejet kellett, hogy hajtson a nagyobb tudás előtt. Ennyi negatív körülmény ellenére is remek találkozót láthattunk, ahol nem volt hiány extra egyéni teljesítményekben és egyéb érdekességekben sem.

Hiába szedett le több lepattanót (32-19), hiába szerzett több labdát (6-4) és adott el kevesebbet (13-14) a madridi gárda, a rosszabb dobóteljesítmény és a sérültjei nélkül is egységesebb Malaga ellen mindez kevésnek bizonyult. Gabirel és Wright ugyan összeszorgoskodott 18-18 pontot hazai oldalon, a remek formában lévő Fitch-el ők sem tudtak mit kezdeni, az amerikai kisember 26 pontjából 15-t a triplavonalon túlról szerzett és 71 %-al célzott mezőnyből.

Real Madrid - Valencia Basket 81 - 64

Azzal búcsúztunk egy héttel korábban a Real Madrid bajnoki mérkőzése után, hogy egy apró reménysugár maradt arra, hogy Serge Ibakát és a többi távozó NBA játékost még egyszer láthassuk a SportKlub képernyőjén. Minden kívánságunk így teljesüljön, hiszen a madridiaknál az említett kongói-spanyol nagyembert, valamint az előző fordulóban térdfájdalmak miatt pályára sem lépő Rudy Fernandezt is méltó módon búcsúztathatta el a "királyi gárda", ráadásul a "gálameccshez" méltó ellenfelet is kaptak Pablo Laso fiai, hiszen a tavalyi bronzérmes Valencia látogatott a fővárosba. Pár hónappal ezelőtt még Euroliga negyeddöntős párharcot vívott meg ez a két klub, bár azóta jelentősen átrendeződtek a keretek és ez által az erőviszonyok is. A vendéglátóknál kijött, hogy mennyivel hosszabb a kispad és egyébként is milyen mértékben képes csapatként kosarazni ez a Real, eközben a valenciaiak már a harmadik negyedben a fülükön vették a levegőt, így nem lehetett esélyük az időközben 20 pontos fórt építő kirakatcsapat ellen. Fernandez 17 ponttal búcsúzott(?) az ACB-től, Ibaka 6 pontja mellett 2 szép blokkot osztott ki a vendégek ászának, a szintén az NBA-be távozó Splitternek. Az egykori ACB MVP 19 pontos, 9 lepattanós produkciójával egyedül kevés volt Carroll-ék ellen, így nem vár fényes jövő Olmos mester legénységére a brazil center elmenetele után.

A harmadik negyed volt a mélypont a Valencia számára, mindössze kilenc pontra voltak képesek a vendégek. Splitter távozása után nagy javulásra van szüksége több kulcsjátékosnak is, talán a nagyember kiválásával nem koncentrálódik majd annyi támadás a palánk közelébe és így a most igencsak halvány teljesítményt nyújtó De Colo és Martinez is jobb produkcióra lesz képes. A hazaiaknál a távozók játéka mellett Reyes performanszát kell kiemelnünk, a válogatott játékos 16 ponttal, 8 lepattanóval és hibátlan büntetőzéssel (10/10) köszönt el az NBA-s különítménytől.

Baloncesto Fuenlabrada – Bizkaia Bilbao Basket 82-73

Tovább döcög a Bilbao szekere a bajnokságban, D’or Fischerék ezúttal a kisemberek által remekült mozgatott és a mexikói Ayon pontjaira támaszkodó Fuenlabradától szenvedtek vereséget. A szerencse is a házigazdák mellé állt a találkozón, Ferran Lavina két dobásának is csak egy gyors ima után volt esélye a gyűrűben kikötni, de hazai pályán minden összejött nekik. Egyedül a harmadik negyedben csillant fel a remény a vendégeknek, de hiába jutott tíz pont fölé Banic, Blums és Vasiliadis is, a túloldalon négy játékosnak is sikerült ez a bravúr, így a Fuenlabrad mozdult előre a tabellán a rájátszást érő hatodik helyig, míg a Bilbao visszacsúszott a 10. pozícióba.

FIATC Joventut Badalona – Cajasol Banca Civica 83-65

Utasum és Davis vezérletével egy félidőn keresztül tudott csak partiban maradni a Cajasol, az egységesebb csapatmunkát mutató (21 gólpassz) hazaiak végig kézben tartva a mérkőzést, meglepően magabiztosan győzték le riválisukat. A katalánok győzelmének kulcsa a jó csapat védekezésben rejlett: 20 eladott labdába kergették bele a vendégeket és hét sapkát is kiosztottak nekik. A Badalona legjobbja a 17 pontig és 6 gólpasszig jutó Van Lacke lett, de öten is tízes teljesítményindex felett zártak, míg a Cajasolnál ez csak a már említett Utasum-Davis duónak sikerült.

FC Barcelona Regal – Gran Canaria 2014 65-49

Önmagához képest nagyon szerény termést hozott össze a Barcelona hazai pályán, de az ismét kitűnően működő védelmüknek köszönhetően simán hozták a Gran Canaria elleni összecsapást. A palánk alatt verte meg a vendégeket a címvédő, a lepattanó harcot 42-28-ra nyerték Vazquezék, aki egymaga 11-t kapkodott le, míg támadásban 48 pontot szerzetek a festéken belülről a rendkívül kevés büntetőt (3 ill. 5 kísérlet) hozó mérkőzésen. A spanyol óriás a túloldalon sem tétlenkedett és a Barca nyolc blokkjából, Ndonggal egyetemben hármat vállalt magára. A kanáriknál senki nem érte el a tíz pontot, de a hazaiak sem parádéztak e téren, Navarro a maga 12 pontjával lett az egész mezőny legeredményesebbje.

UCAM Murcia – Blusens Monbus Obradoiro 60-85

Fontos győzelmet aratott az obradoiroi együttes a Murcia otthonában. A múlt héten oroszlánkörmeit már megvillantó vendég csapat (a Barcelonától szenvedtek hat pontos vereséget a végjátékban) ismét kitűnő csapatjátékot mutatott, a húzóembereik újra egyszerre tudtak jó játszani (négyen tíz pont fölött), így a második félidei teljesítményükkel meglepően sima győzelmet arattak idegenben. Domináltak a szigorított terülten belül a Blusens játékosai, 58 pontot szereztek bentről (szemben a hazaiak 38-ával), amivel nem tudta felvenni a versenyt a Murcia terheit szinte egyedül cipelő Augustine (16 pont, 5 lepattanó, 6 kiharcolt fault).

Lucentum Alicante – CAI Zaragoza 77-75

Három negyeden keresztül úgy tűnt az Alicante viszonylag simán hozni tudja a kötelező hazai győzelmet, de a zaragozaiak másképp gondolták ezt. Nagy hajrába kezdtek a Wrgiht-Hettsheimer vezette vendégek és Cabzes triplájával egy perccel a vége előtt egy pontra zárkóztak fel. Egy sikeres büntető után meg is kapta a lehetőséget a győzelemre a Zaragoza, de Aguilar hármasa célt tévesztett, így kicsit saját dolgát megnehezítve, de nagy meccset nyert a Kyle Singlert búcsúztató Alicante. Az amerikai 9 ponttal köszönt el eddigi kenyéradójától, a hétvégén már a Real színeiben parádézhat a pályán. Távozásával azonban nem marad vezérbika nélkül az Alicante, erre Ivanov 15 pont, 15 lepattanós dupla-duplája lehet a garancia, a bolgár játékos már most átvette a vezető szerepet a csapatban, így a kiscsapat további meglepetéseket okozhat a bajnokságban.

Caja Laboral – Lagun Aro GBC 86-74

Teletovic visszatért, a Lóránt Pétert nélkülöző Lagun Aro szempontjából a legrosszabbkor. A bosnyák klasszis 24 ponttal, 8 lepattanóval és 4 blokkal volt a mérkőzést végig kontroláló hazaiak legjobbja. Ribas a ponttermésben jeleskedett(19), míg a rutin-róka Prigioni a szorgos méh szerepében tetszelgett, 10 pontja mellé leszedett 5 lepattanót, kiosztott 5 gólpasszt és elcsent 6 labdát. A derekasan küzdő vendégek verségének egyik kulcsa a lepattanóharc elvesztése volt, a Vidal-Panko duó vezette Lagun Aro 17-36-ra maradt alul Euroligás ellenfelével szemben.