Spanyol bajnokság - 11. forduló

Fontos győzelmet szalasztott el Hanga Ádám és csapata, a Manresa, hazai pályán nem bírtak a forduló legjobb játékosnak választott Ivanov vezette Alicantéval. Lóránt Péter együttese azonban - sajnos honfitársunk nélkül - meglepően simán hozta el a két pontot Badalonából. A Barcelona megszerezte története 900. sikerét, míg legfőbb riválisa a Real a forduló bombameglepetését okozva elbotlott a házi rangadón az Estudiantes ellen.

Assignia Manresa - Lucentum Alicante 62-76

Nem kezdődött jól hazai szempontból a mérkőzés, hiszen a harmadik percben már 7-0-ra vezetett az Alicante. Lassan ébredtek a házigazdák, Doellman és Montanez triplája fújt riadót a számukra. A Manresa számára elsősorban az amerikai Lamont Barnes okozott fejfájást, a center a 8. percben már 8 egységnél járt. 1:30-cal a negyed vége előtt érkezett Hanga Ádám is a pályára, ekkor 17-12-re vezettek a vendégek.

alt

A második játékrészt – akárcsak az elsőt – pocsékul kezdte a Manresa. Öt percen át nem tudta bevenni a vendégek kosarát a hazai csapat, sajnos Hanga Ádámnak sem ment igazán ekkor a játék: két dobást is elrontott (bár utóbbi előtt visszaszedte saját pattanóját), ráadásul 3. hibáját is beütötte. Mindkét oldalon komoly gólínség volt, de a Manresa a negyed végére magához tért és Asselin kosarával 25-23-ra zárkóztak a nagyszünetre.

A folytatásban kétszer is tudott egyenlíteni a hazai csapat, de 27-27 után az Alicante egy 8-0-ás rohamot produkált. Ben Dewar előbb például triplát szórt, majd három büntetőt is értékesített az amerikai bedobó. A negyed végén a vendégek újabb rohamot indítottak, Freire triplájával 48-38-ra vezettek. Úgy tűnt Montanez révén szűkíthet a különbségen a Manresa, de a negyedet egy újabb 8-1-es Alicante-roham zárt le.

A harmadik játékrész az első félidőhöz képest pontzuhatagot hozott – hazai szempontból fájdalom, hogy a vendégek 13 ponttal megléptek. A 32. percben 61-43-as vendég vezetésnél időt is kellett kérni. Ezt követően Hanga Ádi vette hátára csapatát: egy értékesített büntetőt követően egy sikeres 2+1-es akcióval vétette észre magát. Sajnos, egy perccel később viszont a mezőny legjobbján, Ivanovon begyűjtötte 4. hibáját. A vendégek biztosan őrizték előnyüket, pedig Hanga negyedbeli 8. pontjával igyekezett szűkíteni a különbségen. Sajnos Ádám számára a 37. percben véget ért a mérkőzés, hiszen 5. faultját is begyűjtötte. Az utolsó percekben csak kozmetikáznia sikerült az eredményen a Manresa együttesének, amely ezzel 5 győzelme mellett 6 vereséget számlál a bajnokságban.

Hanga Ádám sajnos az egész mérkőzésen gondokban volt a faultok miatt, így az első félidőben nagyon kevés időt tudott a pályán tölteni. Összesen 13 percet játszott, 8 pontját 3/9-es mezőnymutatóval. Négy büntetőjéből kettőt értékesített, volt 1-1 lepattanója, gólpassza és labdaszerzése. 3 kiharcolt faultja mellett 5 hibát szedett össze.

Hanga Ádám és a Manresa legközelebb a Real Madrid ellen lép pályára idegenben vasárnap 12:30-as kezdettel.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

A Fókuszban:

Cajasol Banca Civica – Blancos de Rueda Valladolid 87 - 73

Spanyol bajnokság ide, 1-től 18. helyezettig bárki verheti a másikat "frázis" oda, a hazai pályán mindig remekül szereplő sevillaiakat nem féltettük a kieső helyen álló Valladolid gárdájától. Ennek szellemében kezdődött a derbi, korán megvolt a közte 10, majd a 11, 12... De aztán valami megszakadt. Az addig elég impotensen támadó, védekezésben pedig könnyű helyzeteket hagyó vendégek kihasználták, hogy Paul Davis és Milenko Tepics leültetése után tétováznak a hazaiak és egy nagy rohammal visszajöttek a félidő végére, többek közt igen látványos kosarakat is szerezve. Touré zsákolásai élményszámba mentek, de mint tudjuk, a kosárlabda nem pontozásos sportág (már, ahonnan nézzük...), így a nagy melót végző Paul Davis (23 pont, 11 lepattanó) és az évek(!) óta nem látott kiváló formában játszó Tepics (20 pont) a második félidőben a társak segítségével végül két vállra tudták fektetni az újra széteső Valladolidot. A kiscsapat ezzel a buktával már az utolsó helyen tanyázik az ACB-ben, kisebb csoda lenne, ha ezzel a kerettel ki tudná harcolni a bennmaradást a Jason Robinson vezette kiscsapat. A mérkőzéstől abszolút de többet kaptunk, mint amit előzetesen várhattunk, sokszor látványos, helyenként szoros és jó iramú derbin diadalmaskodott a Cajasol. Jól beigazolódott, hogy nem csak a kifejezetten élklubok találkozóit érdemes követni Spanyolországból, hanem bizony ezek a kevésbé nevesebb együttesek is képesek magas szintű összecsapásokat vívni egymás ellen.

FC Barcelona Regal - Unicaja Malaga 72 - 62

A sztárokat láttuk, de messze nem tették oda magukat úgy, mint ahogy azt hétről hétre megszokhattuk tőlük. A helyzet viszont teljes mértékben érthető, és azért nem egy nézhetetlen találkozót fogtunk ki így sem - hála N'Dong zsákolásainak, Huertas tanári passzainak és a másik oldalon Gerald Fitch félelmet nem ismerő játékának. A rengeteg sérüléssel bajlódó Malaga alaposan meglepte a Barcát, 9 pontos fórban is voltak már az első játékrész derekára, de a katalánok időben kapcsoltak, szerkezeti változtatásokat eszközöltek ki és gyorsan lelépték az ellent a második 10 percben. Akkor és ott fejben (valószínűleg tudatosan) eldöntötte a vendég alakulat, hogy nagy rangadó ide vagy oda, egyszerűen nem kockáztathatják meg, hogy túl sok energiát fektessenek bele a bravúros fordításba így maradt a "békés egymás mellett élés" a parketten. Így a 10 pont körüli differencián nem igazán tudott faragni Chus Mateo legénysége, annak dacára sem, hogy Fitch (19 pont), Peric és Freeland azért szépen odatette magát támadásban. Victor Sada 250. ACB mérkőzése nem sikeredett túlzottan emlékezetesre, de legalább sima és áldozatok nélkül járó győzelmet aratott csapata, a Barcelona.

Asefa Estudiantes Madrid - Real Madrid 90 - 85

Ez egy akkora spanyol hoppá, hogy Budapestig hallatszik. A kistestvér segíti a nagyot - hangzott már el a madridi gárdákkal kapcsolatban az egyes televíziós közvetítéseink alkalmával, no meg azt is elmondtuk egy párszor, hogy mennyire inkompetens idén a nagy múltú Estudiantes. Erre kedvencünk, German Gabriel és társai nem megtréfálják Európa és Spanyolország egyik zászlóshajóját, a mellesleg házi rivális királyi gárdát?! Még talán nem is ez a pláne, hanem az, hogy az első negyedben kis híján eldőlni látszott a találkozó - és nem Hernandez mester fiai javára. Gabriel hiába szórta a pontokat az első percekben, gyorsan megugrott az immáron Serge Ibaka és Rudy Fernandez (visszamentek az USA-ba az NBA edzőtáborok kezdete miatt) nélkül, de Kyle Singlerrel felálló Real. 13 pontos első negyed végi "vendég" vezetést követően Jimenez-ék stabilizálták védekezésüket, a "nagytestvér" pedig megelégedett a kisebb előnnyel is, majd a harmadik játékrész végén és a negyedik első felében állva hagyta Pablo Laso fiait a 21 pontos Granger vezette Estudiantes és egy izgalmas végjáték után nyert a "kistestvér"! Ébresztőt fújt tehát a kisebbik fővárosi csapat a sztárgárdának. Érdekesség lehet, hogy a Real Madid mostani játékosai közül azok, akik anno a mai riválisnál váltak felnőtt kosárlabdázóvá (Reyes, Rodriguez, Suarez) borzasztó nagy betlit mutattak be, ami két, az alaprotációban fontos szerepet betöltő társ elvesztése után kritikus volt a blancók szemszögéből.

Bizkaia Bilbao Basket – Valencia Basket 85-74

Banic pontjaival (17), Jackson gólpasszaival (5) és Fischer blokkjaival (4) végig kézben tartotta a Valencia elleni rangadót a Bilbao, és önbizalom növelő győzelmet szerzett az immár Splitter nélkül felálló vendégek ellen. A két csapat között volt már 20 pont is a különbség, a harmadik negyed végén csak De Colo félpályás triplája hozott némi vigaszt a valenciaiaknak, de hiába érték el négyen is a tíz pontot közülük és hiába hozott Caner-Medley dupla-duplát (21 pont, 10 lepattanó) az egységesebb házigazdák ellen nem volt esélyük a végső sikerre. A Bilbaonál tízen iratkoztak fel a pontdobók közé és közülük öten is dupla számjegyű eredményt értek el.

Gran Canaria 2014 – Blusens Monbus Obradoiro 84-73

Bár Ebi Ere, Corbacho és Palacio hozták a tőlük elvárható formát, a vendégek most korántsem muzsikáltak olyan összhangban, mint az előző mérkőzéseken, így vereséggel távoztak a Nelson-Beiran duó vezérelte Gran Canaria otthonából. A két játékos kitűnő dobóformát mutatott a mérkőzésen, az amerikai Nelson nem tévesztett célt mezőnyből (8/8), míg spanyol társa mindössze egyszer hibázott a hárompontos vonalon innen és túl (7/9). Jobb csapatmunkájának és védekezésének köszönheti a sikert a hazai együttes, tízzel több gólpasszt adtak, mint a vendégek és hiába szerelte kétszer is demoralizálóan Lasme a sárga mezeseket, a vendégeknek ebben hétszer is részük volt a meccs folyamán.

FIATC Joventut Badalona – Lagun Aro GBC 70-93

Badalonában aratott nagy arányú győzelmet a Lóránt Péter nélkül felálló Lagun Aro GBC. A vendégek Panko (28 pont) és Baron (26 pont) vezérletével végig kézben tartották a mérkőzést, negyedről negyedre tudták növelni az előnyüket és a Valladolid vereségének köszönhetően elmozdultak a tabella utolsó helyéről. A lepattanó harc megnyerése mellett (38-28) döntő tényező volt, hogy sokkal jobb dobóformát mutattak Lóránt társai (58 % a kétpontos, 47 % a hármas és 92 % a büntető). Jimmy Baron 10-ből 7-es triplamutatóval zárta az estét, egészen fantasztikus távoli kísérleteket értékesített, ahogy az rá jellemző, csak most nem volt sok hiba az extrák mellett.

UCAM Murcia – Caja Laboral 67-75

Úgy látszik a nagy csapatok ellen tudja igazán felszívni magát hazai környezetben a Murcia, az Euroligás Caja Laboralnak alaposan meg kellett izzadnia a győzelemért idegenben. Jobban kezdtek a vendéglátók, akik végre nem csak egy emberre támaszkodtak, négyen is átlépték a tíz pontos határt, és el is vitték az első félidőt 11 ponttal. Csakhogy a baszkok nem hagyták magukat, illetve az argentin Prigioni nem engedte, hogy megszakadjon a hat mérkőzés óta tartó veretlenségi széria és elképesztő produkcióval megmentette csapatát a vereségtől. Az irányító ”emlékezetből” betett a közösbe 27 pontot, leszedett hét lepattanót és kiharcolt hat szabálytalanságot is, nagyjából egyedül pótolta a sérült San Emeterio kosarait. Oleson a pontgyártásban (16), Teletovic a palánk alatt (10 lepattanó) sietett a segítségére, a trió vezérletével pedig tovább menetel Caja.

Baloncesto Fuenlabrada – CAI Zaragoza 88-95 – kétszeri hosszabbítás után

Izgalmakban és fordulatokban nem szűkölködött a Zaragoza vendégszereplése a Fuenlabrada otthonában. A csapatok fej-fej mellett haladtak végig, folyamatosan változott a vezető szerepe, mígnem az utolsó másodpercekre a házigazdák szereztek két pontos előnyt. Csakhogy Cabezas egy kettő-kettő elleni játék utáni betörésből egyenlített, így jöhetett a ráadás, ahol Wright-nak nyílt esélye a zaragozai győzelem megszerzésére, de az amerikai elhibázta a középtávoli tempót, így újabb hosszabbítás következett. Ott már, ha nem is simán, de behúzta a mérkőzést a 17 triplát (!!!) elsüllyesztő vendég együttes, akiknél nem mellesleg hat játékos is dupla számjegyű ponttermést hozott össze. A vesztes oldalon ismét Penney és Ayon voltak a húzóemberek, de hiába nőt fel hozzájuk még Colom is (16 pont), Mainoldi jó játéka nagyon hiányzott a madridiak produkciójából. A vendégek diadalának értékét növeli, hogy az egyik legjobbjuk, Hettsheimer nem is játszhatott ezen a derbin, Jacob Burtschi pedig a napokban igazolt el a klubtól, már ő sem állhatott a Zaragoza rendelkezésére és így is összejött a bravúr.

A héten sem hagytak minket káprázatos jelenetek nélkül az ACB Liga sztárjai.