Spanyol bajnokság - 12. forduló

Sajnos nem sikerült a bravúr Hanga Ádáméknak a madridi sztárcsapat ellen, de másik honfitársunk csapata, a Lagun Aro győzelmet aratott a hétvégén, igaz, még mindig a lábadozó Lóránt Péter nélkül. A Caja a vártnál simábban intézte el a címvédőt a forduló legnagyobb rangadójának várt mérkőzésén, míg a Malaga nagyon megizzadt a Badalona vendégszereplésének alkalmával. Szoros csatát láthattak Valenciában és Alicantéban is a nézők, izgalmakból tehát nem volt hiány az ACB Liga legutóbbi játéknapján sem.

Real Madrid – Assignia Manresa 83-61

A Hanga Ádámot is a soraiban tudó Manresa a Real Madrid otthonában lépett pályára. Ádám ezúttal a kezdőcsapatban kapott helyet, ami nem kis dolog egy ilyen gárda ellenében. Az elején nem kezdett jól a vendégcsapat, ám szép lassan felvették a ritmust, és utolérték ellenfelüket a negyed derekához érve. Hanga hét percet töltött ebben az etapban a pályán, ezalatt volt egy szép duplája és egy lepattanója. Sajnos a csapatának nem ment jól, az első negyedet kilenc ponttal elbukták. Ezt követően a 14. percben került ismét pályára, ám csapata ekkor 12 pontos hátrányban volt. Sajnos ezen Ádám sem tudott segíteni, a pályán töltött négy perce alatt kihagyott dobásokra és egy személyi hibára futotta csak. A komplett Manresa nagyon rossz napot fogott ki, a Real pedig játszotta a szokásos eredményes játékát. A második negyedet 10 ponttal nyerték meg, így 46-27-es állásnál vonultak pihenőre a felek, elsősorban a remek napot kifogó Mirotic-Llull párosnak köszönhetően.

A szünetben minden bizonnyal komoly fejmosásban részesültek Hangáék, mivel a harmadik negyednek teljesen más felfogásban mentek neki. A remeklő Downs vezérletével megkezdték a felzárkózást, és mikor a 29. percben honfitársunk ismét pályára került, már 10 pont közelébe jutottak. Sajnos a negyedből hátralévő két perc a Madridé volt, és erőszakos, jó játékuknak köszönhetően ismét 20 pontra hizlalták az előnyüket. A negyedik játékrészben már nem sikerült közelebb lopakodni a vendégcsapatnak, így ezt a negyedet is megnyerve aratott 83-61 arányú, magabiztos győzelmet a Real Madrid.

Ádám végül 2 pontig, 2 lepattanóig és egy gólpasszig jutott 18,5 perc alatt.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

A Fókuszban:

Unicaja Malaga – FIATC Joventut Badalona 89-88 – hosszabbítás után

És akkor megint a babona... Úgy tűnik, ez segít, pedig mindig csak az őszinte véleményemet mondom el az egyes derbik előtt, amik a SportKlubon képernyőre kerülnek. Itt még a felvezetésünkben sem finomkodtunk, nem célunk tévútra terelni egy nézőt vagy olvasót sem, így elmondtuk, leírtuk, hogy itt aztán elképzelhetetlen a badalonai idegenbeli bravúr. Az idegenben még nyeretlen, a hagyományaihoz képest egyenesen pocsékul szereplő Joventut Badalona vereségre van ítélve Malagában, az Euroligában éppen Top 16-ba jutó Unicaja otthonában. És lám, megint kaptunk egy kis ízelítőt abból, miért is a kedvencünk az ACB (a magyar játékosok szereplése mellett): várhatjuk a váratlant, egy, a kiesés ellen küzdő gárda is képes kellemetlen perceket okozni egy topcsapatnak, ezt láttuk most is. A David Jelinek húzta katalán kiscsapat minden játékrész elején elengedte a sérülések által alaposan megtizedelt andalúzokat. Darden, Tripkovics, Valters, Fitch, tehát 4 kezdő kaliberű ember a malagaiak sérültlistáján, de Chus Mateo legénysége így sem feltartott kézzel ment fel a parkettre. Miért is, hiszen pár nappal korábban Zágrábban nyertek Euroliga-derbit Freeland-ék. A rendes játékidő vége előtt nem sokkal már a vezetést is át tudta venni a Badalona, de végül be kellett érniük az egált jelentő túlórával, ahol a 25-öt szóró Jelinek kipontozódása jelentősen csökkentette az esélyeiket, de így is csupán másodperceken, illetve egy találaton múlt a sorsuk. Végül csak dicsérettel illethetjük őket, valami ilyesmire gondoltunk a találkozó kezdetén, amikor azt emlegettük, hogy ha ki is kap a Joventut, tegye azt emelt fővel. Zoric és Peric vezette egyébként a hazaiakat, a két horvát "ikertestvér" rengetegszer tudta helyzetbe hozni egymást a gyűrű közelében, ami egyúttal a vendég védelem kritikája is. Megérdemelt volt a Malaga sikere, még akkor is, ha csupán egy ponton múlt a dolog.

Caja Laboral – FC Barcelona Regal 71-60

A Barcát addig "kerülgették" a komolyabb kihívások az eddigi idényben, amíg most kétszer is fejet kellett hajtaniuk pár napon belül. Miután az Euroligában a három sztárja nélkül felálló Monte Paschi Siena otthonában véreztek el jelentős előny után, most bőven lehetett félnivalójuk a Caja Laboral elleni idegenbeli rangadótól. Ennek a két gárdának nem akármilyen közös történelme van, az utóbbi 4 ACB fináléból 3-at ők vívtak meg egymás ellen, ezek közül 2-őt a baszkok nyertek, legutóbb 2010-ben ráadásul söpréssel ütötték ki az akkor topfavorit katalán sztárcsapatot. Most hasonló volt a helyzet - már abból a szempontból, hogy a Barcelona ebben a szezonban is elsőszámú várományosa az aranyéremnek (bár, az a Real Madrid csak egyre jobb formát mutat...), Dusko Ivanovics legénysége pedig elbukta az összes spanyol rangadóját és már más meglepetés-zakót is szabtak rájuk, mind hazai, mint pedig nemzetközi fronton. Ezen az estén hiába a szűkebb rotáció, a sérült sztárcenter (Lampe), a hetekkel ezelőtt távozó NBA-sek (Seraphin, Dragic) hiánya, Mirza Teletovic és a mindig hasznos irányító, Prigioni mellé Brad Oleson és Milko Bjelica is fel tudott nőni, utóbbi ráadásul napokkal ezelőtt tért vissza sérülésből. Ebbe a meccsbe is belealudt a Barca, egyszerűen annyi könnyen, gyorsan megnyert találkozó állt mögöttük az utóbbi hónapokban, hogy mostanra már elmaradnak a nagy futásaik az egyes derbiken, nem nagyon tudnak ritmust váltani, ez pedig ez alkalommal nagyon visszaütött. A hazaiak teljesen megérdemelten diadalmaskodtak, ha nincs Eidson három triplája az utolsó percekben, akkor ez kiütés-szagú végjáték lett volna, így megúszta egy "tisztes vereséggel" a még mindig listavezető gránátvörös-kék armada, mely már csak holtversenyben éllovas. Ezzel a sikerrel nagyot lépett előre a Caja Laboral, a hétközi, mindent eldöntő Bilbao elleni meccsre sem akartak tartalékolni, ez nagyon pozitív, innentől csak még érdekesebb lesz a spanyol bajnokság.

Lagun Aro GBC – Baloncesto Fuenlabrada 86-70

Ugyan Lóránt Péter még mindig lábadozik sérüléséből, ezért csak civilben nézhette végig, ahogy társai hazai pályán 86 - 70 arányban elpáholják a cseppet sem gyenge Fuenlabrada alakulatát. A Lagun Aro 29 pontot szórt az első negyedben, már ekkor 9-cel mentek Sito Alonso tanítványai, aztán a második etapban még vissza tudott jönni a madridi alakulat, mely egyébként a középmezőny elejéhez tartozik, tavaly hetedikként végzett a szezon végén. Egy kiegyenlített harmadik szakasz után a 24 pontos, 12 triplakísérletéből 8-at értékesítő Jimmy Baron vezetésével, no meg a nagyon hasznos Vidal, Salgado páros és a rutinos Betts legjobb idei produkciójával a záró 10 percet 28 - 20 arányban hozták, így sima diadalt arattak, sorozatban másodszor.

Valencia Basket – Cajasol Banca Civica 80-84

A szerb különítmény, Tepics és Bogdanovics vezérletével kisebb meglepetésre győzelemmel tudott távozni Valenciából a Cajasol, aki ezzel a sikerrel lehagyta riválisát a tabellán. Végig kiélezett volt a csata, a két gárda fej-fej mellett haladt az egész mérkőzésen, de az utolsó negyedbeli rohamának köszönhetően végül a vendégek örülhettek a lefújáskor. Hiába értek el négyen is duplaszámjegyű eredményt a házigazdáknál, még ez is kevés volt a déli szomszédaink hathatós támogatását élvező Sevilla ellen.

Lucentum Alicante – UCAM Murcia 63-62

Alaposan ráijesztett a hazai publikumra a Murcia együttese, akik egy jóval simább mérkőzésre voltak felkészülve. A vendégek a harmadik negyedben már tíz pontos előnyt is összeszorgoskodtak, ám Ivanovék nem adták könnyen a bőrüket saját pályájukon és nagy hajrát nyitva visszajöttek a mérkőzésbe, sőt meg is fordították azt az utolsó percekben. A végső szó azonban a Murciáé lehetett volna, de az idő lejártakor elengedett tripla lecsorgott a gyűrűről, így ha nagy nehezen is, de behúzta a kötelezőt az Alicante együttese.

Blancos de Rueda Valladolid – Gran Canaria 2014 70-89

A Gran Canariának sikerült megtörnie rossz sorozatát: a vendégek először nyertek idegenben mérkőzést az ACB Liga idei kiírásában. A győzelemben elévülhetetlen érdemei voltak a forduló MVP-jének is megválasztott Marquez Haynes-nek, aki mint kés a vajon, úgy ment át a Valladolid védőin és szerzett 35 pontot. Főleg a palánk alatti harcban múlta felül ellenfelét a sárga mezes együttes, 15-el több lepattanót szereztek a kanárik, aminek köszönhetően jóval többször kísérelhettek meg újabb támadásokat. A távolik is nagyon sültek a vendégeknek, a 12 triplából a már említett Haynes ötöt vállalt magára.

Blusens Monbus Obradoiro – Asefa Estudiantes Madrid 61-58

Ismét igazi csapatmunka, ismét győzelem Obradoiroban. Pedig nem úgy indulta mérkőzés hogy a hazaiak fognak örömtáncot lejteni a végén, az elmúlt fordulóban az egész bajnokság talán legnagyobb meglepetését produkáló Estudiantes (legyőzték a Realt) egy 8-18-as első negyeddel állva hagyta ellenfelét. Hárompontosokkal ébredtek csipkerózsika álmukból a házigazdák és szemkápráztató játékkal folyamatosan kerültek egyre nagyobb lendületbe. Minda védő, mind a támadó térfélen gyönyörű dolgokat mutattak be a hazaiak, de emellett higgadtak is tudtak maradni, aminek eredményeként legyőzték madridi ellenfelüket és utolérték őket a tabellán.

(a CAI Zaragoza - Bizkaia Bilbao Basket mérkőzést januárt 12-re halasztották.)