Spanyol bajnokság - 2. forduló

A hétvégi első forduló után rögtön rendeztek egy hétközit is a spanyol pontvadászatban. Most sem maradtak el az izgalmak, rengeteg volt a szoros meccs, sőt volt olyan találkozó, amely a hosszabbításban dőlt el. Lássuk hát mi is történt!

Valladolid - Lagun Aro 89 - 86 - hosszabbítás után (25-10, 17-20, 13-24, 19-20, 15-12)

Csütörötk este lejátszotta élete második ACB mérkőzését is Lóránt Péter, a Lagun Aro nagyembere. Ezúttal ráadásul rögtön kezdőként vetette őt be Sito Alonso mester, ám picit több, mint 3 perc játék után lecserélték, ami finoman szólva sem tett jót csapata védekezésbeli stabilitásának. Villámgyorsan 10, majd 20(!) egységnyi fórt épített az idei első bajnokiját játszó Valladolid, Toure és Seawright álltak a vendéglátó-sereg élére. A második negyed kezdetén újra pályára került a magyar magasember, de momentumokkal később már megvolt a 20-as távolság a felek közt, szinte lehetetlen helyzetben volt a Lagun Aro. Ám a méltán dicsért Alonso mester extra védekezési taktikája meghozta gyümölcsét, ráadásul honfitársunk is igen nagy szerepet játszott abban, hogy a san sebastiani alakulat a félidőre alaposan le tudott faragni a differenciából, a 12 pontos hátrány azonban még mindig soknak tűnhetett. Lóránt ebben a szakaszban lepattanókat szerzett, valamint egyetlen mezőnydobását is ekkor értékesítette, védekezésben pedig ezen felül is voltak jó megmozdulásai.

A fordulás után nélküle jött vissza a Lagun Aro, a végül 18-at szóró Andy Panko, illetve a 14-ig jutó Jimmy Barron újabb rohamot indítottak, időt is kellett kérnie a hazaiak mesterének, vészesen fogyott a "fehérek" előnye, a 28. minutumban az egykori spanyol válogatott Vidal duplájával már 48 - 47 állt az eredményjelzőn, onnantól pedig szó szerint fej-fej mellett haladtak a csapatok. Lóránt nagyon sokáig nem lépett pályára a második félidőben, de a végjátékra kipontozódott David Doblas, így 1:17-tel a vége előtt újra beküldte őt edzője. A negyedik játékrész elején a brit legenda, Andy Betts kettesével már a vezetést(!) is átvevő Lagun Aro újra megkapta az esélyt, éppen Lóránt szedte le egy egységnyi Valladolid előnynél a védő pattanót, megadva ezzel az egyenlítő/győztes támadás esélyét a vendégeknek. Végül lett volna lehetőség mindkét verzióra, mivel Barront faltolták, de a légiós csupán az első büntetőjét értékesítette, a másodikat pedig kihagyta, így a kevésbé jó eset történt meg - hosszabbításra mentette a meccset a második negyedben még 20-szal égő Lagun Aro! Az extra perceket is Lóránték kezdték jobban, ám elszakadni nem tudtak a nagyon küzdő és 3200 hazai szurkoló által biztatott Valladolidtól, az utolsó minutumban pedig nem volt mindig válaszuk a vendéglátók pontjaira, így büntetőpárbajra kényszerültek, de nem érték már utol Garciáékat. Így kettőből semmi Lóránték mérlege ebben az idényben, de semmi ok a bánkódásra, így is óriási erőről tettek tanúbizonyságot, hogy ekkora hátrányból, ilyen körülmények között is képesek voltak visszakapaszkodni, az évadból pedig még rengeteg mérkőzés hátra van. Érdekesség, hogy az előszezonban ezt többször is hasonló szituációba került Sito Alonso gárdája, akkor ráadásul sikerült is győztesen távozni a színtérről, de persze más téttel bíró csaták ezek. A hosszabbítást 2 másodperc híján végigküzdő Lóránt Péter összesen majdnem 21 percet tölthetett játékban, ez alatt egyetlen mezőnykísérlete volt, amit értékesített is, így 2 ponttal, 5 lepattanóval és 1 szerzett labdával zárt, a mérkőzés után pedig kissé csalódottan nyilatkozott honlapunknak:

"Sajnos nem jött össze a győzelem, pedig az utolsó negyed végén, majd a hosszabbításban is több lehetőségünk lett volna, hogy eldöntsük a mérkőzést. Én kezdőként kaptam lehetőséget és végig a pályán tartózkodtam a ráadásban is. Nincs időnk szomorkodni, szombaton 6 órától a Malaga együttesét fogadjuk hazai pályán. Arról a mérkőzésről már lesz élőképes közvetítés, ha tehetitek, kövessétek ti is és szurkoljatok nekünk! Jó éjszakát mindenkinek!"

Valladolid: Dumas 11, García 17/9, Robinson 10, Toure 14/3, Seawrigth 17. Cserék: Umeh 3/3, Zamora -, Bagaric -, Martín 10, López 5/3, Uriz 2.

Lagun Aro: Salgado 10/6, Baron 14/6, Vidal 18/6, Loránt 2, Doblas 10. Cserék: Panko 18/, Papamakarios -, Neto 5/, Adeleke 4, Betts 5, Lasa -.

Fuenlabrada - Assignia Manresa 73 - 79 (19-20, 10-19, 21-20, 23-20)

A spanyol ACB bajnokság második fordulójának szerda esti mérkőzésén Hanga Ádám és klubja, a Manresa igyekezett megtartani veretlenségét, méghozzá a tavalyi hetedik helyezett Fuenlabrada otthonában. A feladat tehát nem volt egyszerű, de fantasztikusan nagy dolgot jelent, hogy a magyar válogatott kiválósága élete második spanyolországi alapszakasz mérkőzésén máris a hátára tudta venni csapatát és diadalra vezette a Manresát! Hanga most is csereként lépett pályára az első negyed derekán, rögtön egy 2 plusz 1-es akcióval mutatkozott be, majd egy hatalmas sapkát osztott ki a védő térfélen, nem sokkal később pedig egy triplát is értékesített. Mindez azt eredményezte, hogy a pár pontos hátrányból plusz 10-es előnyt csinált a vendég alakulat, Ádám egyébként még egy büntetőt is értékesített ebben a periódusban. A félidőben is pont 10 volt közte, ám a fordulás után a Hanga nélkül kezdő Manresa nagyon beragadt a rajtnál, teljesen eltüntette hátrányát a 19 pontos Kirk Penney vezette Fuenlabrada. Ám időközben visszakerült a pályára hazánk büszkesége is, aki újfent egy 2 plusz 1-es akcióval jelentkezett, majd még egy duplát szórt, újra fórban voltak a vendégek. Hanga még a harmadik negyed vége előtt egy labdaszerzés után egy demoralizáló zsákolást is bemutatott, innentől pedig már csak jól kellett gazdálkodnia az előnnyel az Asselin, Doellman és Hanga húzta Manresának, újabb kellemes meglepetést szerzett tehát a katalán kiscsapat, melynek az egyik, ha nem a legjobbja egy magyar játékos volt!

Hanga összességében remek statisztikai mutatókat produkált, 23 perc alatt a 14 dobott pontja mellé 3 lepattanót is megkaparintott, valamint 2 gólpasszt osztott ki. Emellett megvolt a múltkorihoz hasonlóan az 1 blokk és az 1 szerzett labda is, ezek mellett 4, többnyire taktikai jellegű faultot ütött be. A triplák nem mentek neki annyira jól (5-ből 1), de a ketteseket (5-ből 4), valamint a büntetőket (4-ből 3) remek százalékkal értékesítette, most is akkor tudott lendíteni csapata játékán a leginkább, amikor annak arra a legnagyobb szüksége volt, az edzője is pályán tartotta őt a kulcsszituációkban.

A hazaiaknál hiába a két fantasztikusan jó egyéni teljesítmény, a 19 pontot berámoló, 4 triplát értékesítő új-zélandi dobógép, Penney, valamint a 22 pontos, 16 lepattanós, igen izmos dupla-duplát jegyző Mainoldi nem bírták el, hogy a csapatuk többi tagja nem tudott érdemben felnőni a feladathoz. Ráadásul a kispadok csatáját is óriási fölénnyel nyerték Hangáék, 36 - 15 arányban, ami itt abszolút döntő tényezőnek bizonyult. A magyar kosaras kiemelkedő produkciója mellett érdemes kiemelni a 16-ot szóró Doellman-t is, valamint a védekezésben nem remeklő, de végül 14 pontot csak összekaparó Asselint is. A Manresa legközelebb vasárnap játszik bajnoki mérkőzést, méghozzá 12:30 perctől az Obradoiro otthonában, honlapunk természetesen újfent útmutatást fog adni a mérkőzés követéséhez, akkor újra online élőképes formában!

Fuenlabrada: Penney 19/12, Colom 7, Munoz -, Mainoldi 22/9, Sene 4. Csere: Barton 8/6, Sanchez 7/3, Lavina -, Cortaberria -, Munoz -, Vega -, Musli-.

Manresa: Rodriguez 7, Montanez 3/3, Palsson 5/3, Doellman 16/3, Asselin 14. Csere: Hernandez 7/6, Hanga 14/3, Achara 8, Landry 3/3, Oriola 2.

Hanga Ádámnak és csapatának pedig ezúton is gratulálunk a remek teljesítményhez és a fantasztikus győzelemhez!

Cajasol Banca Civica – Lucentum Alicante 86-61

A forduló legsimább mérkőzése volt ez a találkozó, amely során egyetlen negyedet sem tudott megnyerni a vendégcsapat. A Cajasol az első fordulóban vesztesen hagyta el a parkettet, ami nagyon feltüzelte a játékosokat, és ennek az Alicante itta meg a levét. Egy apróadalék a hazaiak fölényéhez az, hogy 19 lepattanóval szedtek többet, mint ellenfeleik, továbbá hogy hét hazai játékos is legalább négy lecsorgó labdát megkaparintott. A Cajasol legjobbja az első fordulóban betliző Carl English volt, aki most egy remek, 25 pontos teljesítménnyel rukkolt elő, de miután rajta kívül még további négy csapattársa is két számjegyű dobóteljesítményt nyújtott, hamar egyértelművé vált a meccs kimenetele. A vendégcsapatból Lamont Barnes dicsérhető, aki13 pontja mellé 7 lepattanót is leszedett.

A meccs összefoglalóját itt, a részletes statisztikáját pedig itt tekinthetitek meg.

Valencia Basket – CAI Zaragoza 82-66

Ismét egy végtelenül simatalálkozó következett, amelyen a hazai csapat három negyeden keresztül azt csinált, amit csak akart az ellenféllel. A harmadik negyed végén már 25 ponttal is vezettek, és pihenőt adtak a kulcsjátékosoknak, amelynek köszönhetően a brazil Hettsheimeir (21 pont, 7 lepattanó) vezérelte Zaragoza kilenc pontot lefaragott a hátrányból. Az eredményt így sem teszik ki az ablakba ellenben mégsem olyan kínos, mint egy harminc pont körüli differencia. A hazaiak igazi csapatként funkcionáltak, amelyben nem akadt kimondottan kiemelkedő teljesítmény. A legeredményesebb Mertinez és Oglivy volt 14-14 ponttal, de Lischuk és Claver is sokat tett a sikerért.

Gran Canaria 2014 – Caja Laboral 68-77

Az első fordulóban parádézó baszkok a másodikban sem hibáztak, és a remek második negyedbeli teljesítményüknek köszönhetőn behúzták a győzelmet a Kánári-szigeteken. Az első, a harmadik és a negyedik negyed alapján egál lett volna a meccs, azonban a másodikat nagyon elrontotta a hazai csapat, amelynek köszönhetően kilenc pontos előnyre tettek szert a vendégek. Mivel - mint azt már írtam- a hátralévő időben csak az eredmény tartására futotta a hazaiaktól, mindkét csapat megőrizte mérkőzés előtti mérlegét. A hazaiak nyeretlenek, a vendégek pedig veretlenek maradtak, köszönhetően elsősorban a 24 pontot és nyolc lepattanót jegyző Mirza Teletovicnak, és az egyaránt 11-ig jutó Ribasnak és Olesonnak. A hazaiaknál a 38 pontot elérő Nelson-Haynes duó próbált meg mindet megtenni a verség elkerülésért, sikertelenül.

FIATC Mutua Joventut – UCAM Murcia 71-65

Két olyan csapat találkozott Katalóniában, amelyek az első fordulóban vereséget szenvedtek. A hazai pályán játszó Joventut gárdáját épp en Hanga Ádámék küldték haza egy elég komoly veréssel, így hazai pályán muszáj volt javítaniuk. Meg is tették, de nem ment simán. A találkozó eléggé hullámvasút jellegű volt, a csapatok felváltva játszottak jól, és felváltva nyerték a negyedeket. A végén a Badalona jött ki jobban a játékból, ám ha még pár percig eltart a meccs, akkor lehet, hogy az épp hullámhegyre kerülő Murcia megtréfálja őket. Hazaiaktól heten is eljutottak nyolc pontig, a legeredményesebb a 13 pontos Pooh Jeter volt. A vendégeknél két kiemelkedő teljesítmény is akadt, ám a 20 pontot és 6 lepattanót szerző Sekulic és a 15 pontja mellé 10 pattanót is begyűjtő James Augustine remeklése ezen az estén kevésnek bizonyult.

FC Barcelona Regal –Asefa Estudiantes 97-51

A regnáló bajnok egy percnyi kétséget nem hagyva tudatosította ellenfelében, hogy a Palau Blaugrana-ban nem terem neki babér ezen a mérkőzésen. Gyakorlatilag a keret minden tagjának lehetőséget adott Xavi Paqual vezetőedző, ők pedig ezt remek játékkal hálálták meg. Folyamatosan növelte a fordulatszámot a gránátvörös-kék gárda, mígnem a végére kialakult a 46 pontos különbség. Az utolsó negyedre már teljesen feladta a küzdelmet az Estudiantes, az az öt pont, amit sikerült összehozniuk, ezen a szinten elfogadhatatlan, bárki is az ellenfél. A hazaiak legjobbja a továbbra is remeklő Ndong volt, aki 21 pontot és 8 lepattanót jegyzett, de Lorbek 15, valamint Eidson és Wallace 10-10 pontja is megsüvegelendő. A vendégeknél egyedül Gabriel nyújtott értékelhetőt, de hiába dobott 19 pontot, senki nem akadt, aki akár csak a közelébe ért volna a csapattársai közül.

Blusens Monbus – Unicaja 71-78

A Malaga igen biztató sikerrel kezdte az idényt, ráadásul feltett szándéka a csapatnak, hogy az idén visszatér a spanyol bajnokság elitjébe. Az első negyedben a hazai csapat dominált, és szerzett három pontos előnyt, ám a második-harmadik negyedet egyaránt behúzta a Malaga, amely így a záró negyed előtt nyolc pontos vezetésre tett szert. A záró játékrészben ugyan még indított egy utolsó rohamot az otthon játszó Blusens, de  mindössze egy pontot tudtak lefaragni a hátrányból, így az első fordulóban aratott győzelmük után ezúttal kénytelenek voltak vesztesen elhagyni a játékteret. A hazaiak legjobbjának, Levon Kendallnak 12 pont és 5 lepattanó került a statisztikai lapjára, míg a vendégoldalon a 20 pontig és szintén 5 lepattanóig jutó Joel Freeland volt a nyerőember.

Bizkaia Bilbao Basket – Real Madrid 86-82

Egyértelműen Baszkföldön rendezték a hét legnagyobb rangadóját, mikor is a tavalyi második helyezett, ám az első fordulóban alulmaradó Bilbao az alaposan megerősített Real Madridot fogadta. A hazai gárda a jelenlévő több mint 8000 szurkolója biztatásától fűtve alaposan bekezdett, Vasileiadis (18 pont) kiemelkedő játékának köszönhetően a félidőre 13 pontos előnyt szerzett. A Real persze nem lenne Real, ha feladta volna a találkozót, de hasonlóan a labdarúgáshoz, a kosárlabdában sem nyerni járnak az ellenfelek a baszk katlanokba. És bár jelen esetben komoly esélye lett volna a királyi gárdának, hogy a végén megfordíts az állást, a fanatikus szurkolótábor által támogatott hazaiak végül 4 pontot megőriztek a 13-ból, és megnyerték a találkozót. A hazaiaknál a más említett Vasileidas mellet a 15 pontos Mumbrú remeklése kellett a győzelemhez, míg a vendégeknél három kiemelkedő teljesítmény (Reyes 18 pont, Tomic - Fernandez 17-17 pont) is kevés volt.