Spanyol bajnokság - 6. forduló

Egyetlen vendégsiker született az ACB Liga legutóbbi fordulójában, pechünkre pont Lóránt Péter csapata, a Lagun Aro kapitulált hazai pályán a Valencia ellen. Hanga Ádámék azonban nagy skalpot gyűjtöttek be Manresában, a tavalyi döntős és idén Euroliga résztvevő Bizkaia Bilbao gárdáját fektették két vállra. A mezőny kezd egy kicsit szétszakadni, lássuk hát hogyan alakultak a hétvége eseményei Spanyolországban!

Assignia Manresa - Bizkaia Bilbao 81-73

Hanga Ádám csapata, az Assignia Manresa véghezvitt már pár bravúrt az ACB korábbi 5 fordulójában, de arra azért senki sem számított, hogy a tavalyi ezüstérmes, idén Euroliga induló Bizkaia Bilbaót is megverheti a baszk gárda. Pedig így történt, ráadásul a magyar légiós megint tevékenyen kivette a részét a sikerből. Szó szerint álomszerűen kezdte a derbit a Manresa, 11 - 2 után 20 - 4(!)-es előnybe kerültek a nagynevű baszkokkal szemben. Ádám éppen ekkor került a pályára, nem sokkal később faltot harcolt ki és büntetőket dobhatott, felemás sikerrel. A bilbaóiak nagyon ráfáztak, hogy gyakorlatilag a második számú ötösükkel kezdték a mérkőzést, a becserélt ászok képtelenek voltak felvenni a ritmust időben, érezhető volt, hogy mindenre számítottak a vendégek, csak erre a fajta fogadtatásra nem, de a manresaiak szerencsére nem könyörültek meg a támadásban teljesen szétesett, védekezésben a labdát csak nyomozó sztárcsapaton. Az utóbbi hetekben nagyon gyenge teljesítményt hozó Rodriguez most teljesen más arcát mutatta, remekül mozgatta a csapatot és még fontos pontokat is szerzett. Honfitársunk egy nagyon szép gólpasszt adott az alley-oop zsákolást bemutató Asselin-nek. A hazaiak szépen kihasználták az első félidő végén a magyar légiós gyorsaságát, Hanga végigvezette a labdát, majd ziccert dobott.

A fordulás után nagyon próbált nyomást helyezni a Bilbao Montanez-ékre, de éppen a rutinos csapatkapitány volt az, aki egy-egy klasszismegoldásával új erőt adott a katalánoknak. Amikor átesett a holtponton a Manresa, onnantól már újra jöttek a szebbnél szebb hazai jelenetek, az újra beszálló Hanga egy nagyon szép betörés után szerzett kosarat. Ebben a szakaszban többször is szépen meg tudta verni a védőit a magyar hátvéd, egy remekbe szabott zsákolást is bemutatott, de volt olyan is, hogy leperdült a ziccere. Teljesen más felfogásban játszott ekkor ő és csapata is, mint egy negyeddel korábban, amikor is több meggondolatlan passza is volt a vendéglátóknak, honfitársunk is odaadta kétszer a játékszert az ellenek, de szerencsére meg tudott újulni ő is és a hazai gárda is. Mivel nem jöttek a nagy dobások Blums-éktól, ezért maradt látótávolságon kívül a baszk klub (6 ponton belülre képtelenek voltak kerülni ebben a szakaszban), így a szezon egyik legvaskosabb meglepetését szolgáltatta a Manresa, mely már most négy győzelemnél tart az alapszakaszban - összehasonlításképp: tavaly 9-et szereztek az év végéig összesen.

Hanga 7 ponttal zárt 21 játékperc alatt, most volt az eddigi legtöbb mezőnykísérlete, hiszen 7 alkalommal próbálkozhatott kétpontos dobásokkal, 3-szor volt eredményes ezekből, a triplavonalon kívül 2 próbálkozásból sem tudott betalálni. A büntetővonalra 2 alkalommal állhatott, 1 szer talált, 1-szer hibázott. A mezőnymunkából jó szokásához híven most is kivette a részét, 2 lepattanója mellett volt 1 gólpassza, az értékpontjainak számát 2 eladott labda csökkentette.

A Manresa legeredményesebbje ezúttal is Justin Doellman volt 19 pontjával, őt a 15-ig jutó Montanez követte, de hatalmas dicséret jár a kulcspillanatban triplát dobó Asselin-nek és a végre remekül irányító Rodriguez is jelentős részt vállalt a sikerből. A kezdőből ezúttal kikerülő Gladyr a padról hozott fontos pontokat, bár voltak neki is komolyabb hibái. A másik oldalon a sérüléssel küzdő Blums nagyon messze volt az Eb-n mutatott formájától és pont nélkül zárt, ahogy az ex-Barcás Roger Grimau is. Jackson is gyengén irányított, ráadásul most a pontok is elmaradtak tőle, ahogy D'or Fischer sem tudott dominálni a palánk alatt. A 15-ig jutó Mavroeidis és a másik görög, a 14-et szóró Vasileaidis nyújtottak jobbat az átlagnál, mellettük az egykori spanyol válogatott Mumbru is csipkedte magát, de ez édeskevés volt a tavalyi ezüstérmestől. A Manresa ezzel 4 győzelmet és 2 vereséget tudhat magáénak 6 forduló után, ezzel az 5. helyzet foglalják el a 18 csapatos ACB-ben. A korábban a Real Madridot is két vállra fektető Bilbao 50 százalékosra rontotta a mérlegét, egyáltalán nincsenek jó passzban sem a hazai, sem pedig a nemzetközi porondon. Hanga Ádám és a Manresa a jövőhéten szombat este játszik legközelebb, méghozzá a másik magyar csapata, azaz Lóránt Péter és a Lagun Aro ellen idegenben 8 órától.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

Lagun Aro – Valencia Basket 80-86

A feldobás után Rafa Martínez két triplájával ragadta azonnal magához a vezetést a Valencia. Hazai oldalon Doblas kapta meg meglehetősen korán második hibáját. A nyolcadik percben érkezett pályára Lóránt Péter, úgy tűnt jókor, hiszen Sergi Vidal hármasával átvette a vezetést a Lagun Aro, amelyet a negyed végéig meg is őriztek (19-18).

A második játékrész elején mindkét oldalon akadozott a játék, aztán a 13. percben Salgado hármasával (a hátvéd már nyolc pontnál járt ekkor) 24-20 volt a hazaiak javára. Nando De Colo érezte úgy, hogy ideje hátára vennie csapatát, a büntetőivel tartotta magát ekkor a Valencia (Jimmy Baron a harmadik faultját ütötte be a francián). A San Antonio Spurs által két évvel ezelőtt draftolt kiválóság ekkor tarthatatlannak bizonyult: a 16. percben már a negyedbeli tizenkettedik pontjánál járt. A játékrész vége úgy tűnt a Valenciáé lesz, ám Neto hármasa után 41-39-re jött fel a Lagun – ekkor Lóránt Péter is visszatért a pályára az utolsó másodpercekre.

A második félidő elején egymásnak estek a csapatok. Ekkor kitűnően céloztak a felek: Vidal hármasa, majd Panko duplája után a 23. percben kiegyenlített a hazai csapat (48-48). Kiválóan tartotta tehát magát a Lagun, még akkor is, ha Rafa Martínez időközben a negyedik hármasát is bevágta. Jimmy Baron hasonló megmozdulásával viszont már a vezetést vette át a házigazda. Kosárra kosár volt sokáig a válasz, de ismét érkezett De Colo így a negyed végén öt pontosra (59-64) nőtt a Valencia előnye.

Ahogy eddig mindig, ezúttal is nagyon szoros meccset játszottak Lóránt Péterék. A záró negyedben is rendre rendkívül közel voltak a nagynevű ellenfelükhöz, Doblas is hosszú idő után hozzászólt a mérkőzéshez, négy pontjával 67-66-ra jött fel a 35. percre a Lagun. Nem állt azonban meg itt a hazai csapat, Panko hármasa egy 12-3-as roham végét jelentette, amivel négy ponttal sikerült meglépniük. Hazai szempontból rosszkor talált be az addig igencsak halvány Liscsuk. A 38. percbe lépve Doblas kapta meg ötödik hibáját, ám ennél is nagyobb baj volt Pankoék számára, hogy De Colo időközben húsz fölé jutott. Az utolsó percbe 78-74-es valenciai előnnyel fordultak a csapatok, ezt az előnyét pedig már nem engedte ki a kezéből a Valencia.

Lóránt Péter ezúttal kevés játéklehetőséget kapott, összesen 9 perc 11 másodpercet töltött a pályán a mérkőzés két szakaszában. Ezalatt 1 sikertelen rádobása volt és 1 faultot ütött be.

A Fókuszban: Caja Laboral – Blusens Monbus Obradoiro 72-63

Villámrajtot vett a hazai együttes, majd hat percet kellett várni az első vendég kosárra, azt is csak büntetőből szerzeték, abból is csak egyet. Moncho mester egy időkéréssel próbált rendet rakni a fejekben, ami segített is a Blusensnek, rendezték a védekezésüket és gyors gólokkal sikerült kozmetikázniuk az eredményen a negyed végére. A Caja hátul azonban továbbra is remekül zárt össze, nem engedtek könnyű dobóhelyzeteket Washingtonéknak, míg a támadótérfélen szépen járatták a labdát Teletovicék, amiből tiszta helyzeteket tudtak értékesíteni. A második negyed ismét obradoiroi gólcsenddel kezdődött, kintről csak lövöldöztek a vendégek hatásfok nélkül, az újabb időkérés ismét hatott, Corbaccio törte át a gátat egy triplával három perc elteltével. A hazaiaknál Ribas villant egy gyönyörű gólpasszal, a spanyol játékmester három védő lába előtt lőtte Teletovic elé a labdát, akinek már csak a ziccert kellett beejtenie. A Blusens azonban tovább rohamozott, sőt, másfél perccel a vége előtt Palacio büntetőivel 10 ponton belülre is került.  A vendégek legjobb dobója, Ebi Ereh terített betlivel kezdte a mérkőzést, nem jeleskedett a pontszerzés terén és buta faultjával hármat dobatott Olesonnal. Az amerikai viszont csak egyet értékesített a megítélt büntetőkből, így a félidő utolsó támadását az Obradoiro vezethette, el is jutottak ziccerig, de kétszer is kipörgött a gyűrűből a labda.

Térfélcsere után mintha kicsit idegesebben jöttek volna ki a felek: eladott labdák, támadó hiba, lépéshibák követték egymást. A nagy kapkodást a hazai csapat tudta jobban kihasználni és növelte előnyét Oleson remek játékának köszönhetően, míg a vendégek hiába tüzeltek becsülettel, úgy tűnt újra bedeszkázták számukra a gyűrűt. Rengeteg ”ki nem kényszerített hibája” volt a Caja Laboralnak, a bírók csak úgy szórták a lépéshibákat, de még ezzel együtt is magabiztosan őrizték a vezetést. A hazaiak amerikai centere, Dorsey eközben szerepet váltott és tetszetős gólpasszokkal szolgálta ki társait, míg a különbség egy híján 20 pontra nőtt a harmadik negyed végén. A meccs (egyik) legszebb jelentével vigasztalódhattak a vendégek, egy szép háromszögelésből, Washington a levegőben továbbította a labdát Kendallnak a palánk alá, amiből könnyű kettest tudott szerezni. Washington volt a főszereplő a túloldalon is, óriási blokkot osztott ki Teletovicank, de a Caja sztárja nem hagyta annyiban a dolgot, szinte dühből egyből visszatette és emberrel együtt behúzta a labdát. A bosnyák klasszis bár ismét nem érte el a 20 pontot a mérkőzésen, így is egy erős dupla-duplával (14 pont, 11 lepattanó) vezette győzelemre csapatát, de Brad Oleson kitűnő játéka és 14 pontja is sokat segített az Euroligás gárdának. A vendégek legnagyobb sztárja, Ebi Ereh nagyon hiányzott ezen a mérkőzésen, mindössze négy ponttal és -5-ös indexel zárt, Corbacho és Kendall játéka emelhető ki a Blusensnél, ők jutottak csak tíz pont fölé, utóbbi lekapkodott még 11 lepattanót is.

A Fókuszban: Real Madrid – Cajasol Banca Civica 78-65

Rodriguez és English dobópárbajával kezdődött a mérkőzés, fej-fej mellett haladtak a csapatok, de a Real egy paraszthajszállal a vendégek előtt járt. Carl English aztán a kígyótérről is betalált, amivel egyenlített a Cajasol. A rengeteg szabálytalanság miatt nagyon szaggatott lett a játék, egyik csapat sem tudott lendületet venni, ezért sem tudtak elszakadni egymástól a felek. Az elején még befelé csorgó távoli dobások a mérkőzés előre haladtával egyre csak kifelé gördültek, és bentről sem tudták kihasználni helyzeteiket a csapatok. A Cajasol egy gyorsindításból szerzett kétpontossal az első tíz perc vége előtt pár másodperccel még átvette a vezetést, de Llull félpályáról eleresztett, passznak beillő dobását, a szemfüles Rudy Fernandez segítette a gyűrűbe a dudaszó pillanatában, egálra mentve a negyedet. Calloway remeklésével kezdődött a második szakasz, amit Pocius triplája csendesített le. Llull agilis játéka volt ekkor az egyetlen üde színfolt a Real játékában, de még az ő villogása is kevés volt, hogy elhúzzanak a hazaiak. A Cajasol két óriási ziccert is elhibázott, amit ezen a szinte már nem úszhatnak meg büntetlenül, mégis sikerült nekik, mert a Real is sokat rontott a saját palánkja alatt. Végül a vendégek tudták jobban kihasználni a madridiak hibáit és a félidőre öt pontos előnnyel vonulhattak pihenni.

A Real azonban összekapta magát a szünetben és a harmadik negyed közepén sikerült kicsit megrázniuk magukat a házigazdáknak. Fernandez és Pocius parádézott ebben a periódusban, szinte hibázni sem tudtak mezőnyből, ketten szétdobták a Cajasolt. Másnak is termett azért babér hazai oldalon: Llull két védőt megkerülő átadása Begic-nek a palánk alá, aki egy zsákolással köszönte meg mindezt a meccs egyik legszebb jelenete volt. A vendégek viszont nem adták magukat ilyen könnyen, visszakúsztak a mérkőzésbe és (ismét) egy utolsó másodperces kosárral sikerült egy pontra felzárkózniuk. Olyan mély gólcsenddel kezdődött a negyedik negyed, hogy Mirotic első triplájára rögtön időt kellett kérnie a Cajasolnak, ám ez sem segített a vendégeken. Carroll villantott és megnyerte a meccset a Realnak, amely így 5-1-es mérlegével továbbra is holtversenyben vezeti a spanyol pontvadászatot. A korábban az NBA-t is megjárt Sergio Rodriguez tette a legtöbbet a madridi sikerért, 18 pontjával és 7 gólpasszával lett a mezőny legjobbja. Egy másik tengerentúlról jövő játékos viszont még mindig keresi a helyét a csapatban, Serge Ibakát még nem sikerült teljesen beépíteni a Real játékába, hat játékperc alatt mindössze két lepattanóra futotta az erejéből. A Cajasolnál nagyon hiányzott Davis, hiába játszott elfogadhatóan English, pontjai nagy részét a mérkőzés elején szerezte, a végjátékban már ő sem tudott segíteni csapatán.

Regal FC Barcelona – FIATC Joventut Badalona 82-70

Végig kézben tartott a mérkőzést a Barcelona, bár a harmadik negyed közepén egyszer még sikerült utolérnie a Badalonának esélyesebb vendéglátóját, de a remeklő Ndong-Huertas duóval ezután már nem tudtak mit kezdeni. A szenegáli nagyember a szezon eddigi legjobb teljesítményével rukkolt elő a ”házi rangadón”, 20 pontja mellé lekapkodott 10 lepattanót, kiosztott 5 gólpasszt, szerzett 4 labdát és kétszer blokkolta az ellenfél dobáskísérletét. Huertas tömte labdával, 8 asszisztjának legtöbbje a centert találta meg, de ha kellett magának is megcsinálta a helyzetet a brazil-olasz kisember (11 pont). A vendégekben Baez tartotta a lelket, de 19 pontos performansza kevés volt egyedül a sikerhez.

UCAM Murcia – Baloncesto Fuenlabrada 71-65

Nem, nem és nem. Továbbra is hullámvölgyben az idényt remek formában kezdő, de az utóbbi meccseken rendre maga alatt teljesítő ausztrál kisember, Kirk Penney. Pedig nagyon kellett volna az ő jó játéka a Murcia otthonában, hisz így a hazaiak megszerezték második győzelmüket a szezonban az újra remeklő Augustine vezérletével. Az amerikai dupla-duplával zárta a mérkőzést (17 pont, 10 lepattanó) és a társak is felzárkóztak hozzá, Sekulic és Miso is 13-13 ponttal járult hozzá a sikerhez.  A vesztes oldalon Sanchez remek dobóformát fogott ki, meg sem állt 18 pontig, de a második negyedben összeszedett nagyobb hátrányt nem tudta már ő sem kozmetikázni a későbbiekben.

Lucentum Alicante – Gran Canaria 2014 58-55

A 68 pontos idénycsúcsuk elég lett volna a győzelemhez a vendégeknek, de megint egy gólszegény találkozót játszottak, ahol egy szoros mérkőzésen maradtak alul a továbbra is menetelő Alicante ellen. Három negyeden keresztül nem forgott veszélyben az Ivanov vezette hazaiak sikere, ám a záró játékrészre összekapta magát a Gran Canaria és egy utolsó rohamot indított a győzelemért, igaz kicsit későn. Nagyon halványan muzsikáltak a találkozón a kanárik, egyedül Ekperigin tudott tízes index fölé jutni, míg a hazaiaknál négyen is túlszárnyalták ezt a számot, a már említett Ivanov 28-ig jutott, 14 pontos, 11 lepattanós és 8 kiharcolt faultos produkciójának köszönhetően.

Asefa Estudiantes Madrid – CAI Zaragoza 67-63 – hosszabbítás után

A forduló legizgalmasabb összecsapását Madridban rendezték, ahol a házigazdáknak kellett futniuk az eredmény után a végjátékban, hogy egyáltalán egálra mentsék a mérkőzést. Flores duplájával sikerült kiegyenlíteni az utolsó másodpercekben, de még volt egy labdája a Zaragozának. Ám belemenés miatt ezt nem sikerült dobásra sem váltani, így jöhetett a hosszabbítás. Az Asefa lendületben tudott maradni a ráadásra, ahol a végjátékban ismét egy támadóhiba miatt nem jutottak el a vendégek az egyenlítési lehetőségig sem, így a higgadtabb madridi gárda otthon tudta tartani a két pontot. German Gabriel egy erős dupla-duplával (11-11 pont és lepattanó) vette ki a részét a sikerből, de kellett Granger, Wrigth és Flores megbízható teljesítménye is, hogy az Asefa győztesen hagyhassa el a pályát. A Hettsheimer-Wright duó ismét húzta a Zargoza szekerét, de a végére kevésnek bizonyultak az egységesebb vendéglátókkal szemben.

Unicaja Malaga – Blancos de Rueda Valladolid 78-51

Egy negyedig tudott partiban maradni a jóval esélytelenebb Valladolid az (egyik) éllovas Malaga otthonában, utána Freelandék könnyedén lépték le a vendégeket, 30 ponttal nyerve a középső két felvonást. Zoric és Sivanovic is 20 pont fölött zárt hazai oldalon, így még az amerikai visszafogottabb teljesítménye is belefért a vendéglátóknak, mert – a már említett két játékoson kívül – Berni Rodriguez és Peric is túldobták a tízes határt. Toure és Martin dicsérhető a vesztes oldalon, de ezen a találkozón csak asszisztálni tudtak ők is a Malaga előadásához, akik helyenként látványos akciókkal örvendeztették meg a hazai publikumot.

Zárásképp nézzük meg a hét 7 legszebb jelenetét!