Spanyol bajnokság - 7. forduló

Túl vagyunk az első magyar derbin a spanyol első osztály küzdelmeiben, de Lóránt és Hanga párharcán kívül akadt még bőven izgalom és érdekesség a hétvégi fordulóra. Egyre jobban szűkül az élmezőny és tisztázódnak az erőviszonyok, persze még mindig az ACB Ligáról beszélünk, ahol bármi megtörténhet.

Lagun Aro GBC - Assignia Manresa 88-82

A spanyol bajnokság alapszakaszának 7. fordulójában eljött az, ami még soha a magyar kosárlabda történelmében: két hazánkfia nézett farkasszemet egymással Európa legerősebb nemzeti bajnokságában. Lóránt Péter és csapata, a Lagun Aro szó szerint győzelmi kényszerrel lépett pályára, hiszen 1 – 5-ös mérleggel rajtoltak, ami minden várakozást alulmúlt az ő szemszögükből, ráadásul az összes vereségüket szoros végjátékokban szenvedték el. A Manresa teljese más előjelekkel várhatta ezt az ütközetet, hiszen 4 – 2-es mérlegükkel a középmezőny legelején tanyáztak a feldobás előtt és rajtuk abszolút nem volt nyomás, viszont deklaráltan nyerni szerettek volna San Sebastianban is. A vendégek sokkal jobban kezdtek – Hanga Ádámmal az első ötösben -, a magyar légiós szerezte a derbi első pontjait, majd Achara és Doellman vezetésével húztak el a Lagun Aro-tól. Hangának volt még egy gólpassza is az első játékrészben, 6 perc után adott neki pihenőt edzője. A második negyed rajtjánál került a pályára a hazaiak magyarja, Lóránt Péter és rögtön két lepattanót is lekapott, majd az egyre jobban játszó vendéglátók az ő duplájával egyenlítettek először, aztán megint betalált a feltüzelten játszó nagyember és máris vezetett a san sebastiani alakulat! Ekkor történt meg egyébként először, hogy effektíve is szembekerült egymással a két honfitársunk, mivel a Manresába visszaállt erre a szakaszra Hanga. Az ex-Albás hátvéd ekkoriban nem volt sokat játékban, de azért egy gólpasszt megint kiosztott. Viszont Lóránt eddigi legjobb periódusát produkálta, mióta az ACB-ben pattogtat! Újabb lepattanókat szedett le, hathatós segítségével 38 – 31-re is vezetett már ekkor a hazai csapat, de ekkor egy 6 – 0-s futással még visszajött a katalán klub. A félidő utolsó perceiben mindkét magyar pihent a padon, akkoriban Doellman vitte hátán a vendégeket, Kenny Adeleke és Jimmy Baron pedig a hazaiakat. A félidőben 4 pont előnye volt a Lagun Aro-nak, minden nyílt volt tehát 20 perc után.

A fordulást követően mindkét gárda a magyarja nélkül futott ki a parkettre, az amúgy is előnyben lévő san sebastianiak jobban rajtoltak és 10 pont körüli fórt tudtak kialakítani, nagyban köszönhetően a jobb lepattanózásuknak. A negyed derekán Lórántot újra bevezette edzője, ő pedig szinte rögtön egy kosárral hálálta meg a bizalmat, valamint újabb lepattanó akadt a kezébe. Pár perccel később Hanga is újra visszakerült a parkettre, elég hosszú idő után és ő is rákapcsolt – egy kiharcolt falt után dobhatott két büntetőt, mindkettőt értékesítette is. Viszont hamarosan bajba került ő maga is a személyi hibák miatt, 4 faltja után 7 perccel a végső dudaszó előtt kénytelen volt leülni. Ekkor az extázisban játszó Baron főszereplésével már 75 – 61-arányban is vezetett a vendéglátó, onnantól viszont egy óriási rohammal visszajött Manresa. A kéztörésből visszatérő Mike Downs hatalmas kosarakat dobott és 82 - 75-nél még látótávolságon belülre ért a vendég alakulat mikor már csak 120 másodperc volt vissza a lefújásig, időt is kért Pablo Laso mester. Ugyanakkor ez sem segített Panko-ékon, 84 - 82-nél Gladyr találata után már csak egy kosár választotta el a feleket, viszont Adeleke lehűtött a kedélyeket, Salgado pedig büntetőivel gyakorlatilag lezárta a mérkőzést. Megvan tehát a Lagun Aro második sikere a bajnokságban, ezzel 2 - 5-re javították a mérlegüket. Hanga Ádáméknak nincs okuk a szomorkodásra, bár valóban hatalmasat hajráztak, de azért ezzel a vereséggel együtt is maradt a pozitív mutató, 4 - 3 az ő győzelem-vereség arányuk.  A Lagun Aro legjobbja a 21 pontos, 6 próbálkozásból 4 triplát értékesítő Jimmy Baron volt, de mellette a 18 egységig jutó Andy Panko is sokat tett a sikerért. A többi nagyember, így a 13-at dobó, 6 lepattanót szerző Adeleke és a mi Lóránt Péterünk is vastagon kivették a részüket a diadalból. A túloldalon a 18-at vágó Downs brilliáns idei bemutatkozását érdemes kiemelnünk, mellette a már megszokott Asselin (14 pont, 9-ből 7 mezőny), Doellman (13 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz, 6 kiharcolt falt) páros volt a legeredményesebb, de ez most kevés volt az újabb győzelemhez.

Lóránt Péter 6 pontját 100 százalékos mezőnydobó teljesítménnyel érte el, hiszen mindhárom kísérlete célba ért bő 11,5 játékperce során, ráadásul a 5 leszedett pattanó (amiből 3 támadó volt) is remek teljesítmény ennyi idő alatt. Védekezésben most is extrát hozott, ráadásul pontjait is akkor dobta, amikor ritmust váltott a Lagun Aro és először átvette a vezetést a jól kezdő Manresától. Lóránték legközelebb a Real Madrid otthonába látogatnak jövőhét vasárnap 12:30-as starttal, ezt a derbit a SportKlub jóvoltából a magyar tévénézők is élőben tekinthetik meg!

Hanga Ádám kezdőként szerepelve most a szokásosnál kevesebb játékpercet kapott (14 minutum), de ebben jelentős szerepe volt annak is, hogy faltproblémákba keveredett. 4 kétpontos kísérletéből csupán 1 ért célba, rögtön a mérkőzés első kosarát jegyezte, egyetlen triplája lejött a gyűrűről. Ezen felül két büntetőt dobhatott, amiket pontokra is tudott váltani, így 4 ponttal zárt, továbbá 2 lepattanót és 2 gólpasszt is jegyzett. A Manresa a következő fordulóban hazai pályán néz majd farkasszemet a Zaragoza együttesével 12:15-től.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

A Fókuszban:

Valencia Basket – FC Regal Barcelona 68-72

Elmaradt a triplák párbaja és Navarro csúcsdöntése is (emlékezhetünk, a spanyol válogatott klasszisnak 4 hármas kellett, hogy beérje az örökranglistán ebben a műfajban második Perasovicot), de kárpótolt minket a kiélezett és izgalmas végjáték. A regnáló bajnok Barcelona a második negyedben lépett meg vendéglátójától, de a Caner-Medley vezette Valencia szívós munkával visszaküzdötte magát a mérkőzésbe és nyílttá tette azt az utolsó másodpercekre. Többször feljöttek egy pontra Rafa Martinezék, sőt három pontos hátárnyban az esélyük is megvolt, hogy hosszabbításra mentsék a mérkőzést, de Markovic triplája lecsordult a gyűrűről, így, bár közel voltak hozzá, de végül nem sikerült hazai pályán begyűjteniük a Barcelona skalpját. A vendégeknél Navarro ismét csapata legeredményesebbje volt, ezúttal 14 pont is elég volt ehhez, de Edison és Perovic sem maradtak el sokkal tőle.  A vesztes oldalon a már említett Caner-Medley húzta a Valencia szekerét 15 pontjával és 7 lepattanójával, Martinez 16-al lett a mezőny legjobbja ebben a kategóriában, de ez csak sovány vigasz lehet az elmaradt győzelem mellett.

Unicaja Malaga – Real Madrid 80-96

A forduló legjobban várt mérkőzésén (na jó, mi azért mégis csak a Lóránt-Hanga párharcra voltunk leginkább kíváncsiak) egy negyednyi kihagyás végezetesnek bizonyult a két óriás összecsapásán. Ez a pauza a Malaga oldalán következett be, a Real pedig Rudy Fernandez és Jaycee Carroll parádés játékával állva hagyta a félidőre ellenfelét. Hiába próbált meg mindent az ismét Joel Freeland által vezetett (20 pont, 10 lepattanó) hazai együttes, a harmadik tíz percben még tovább tudta növelni előnyét a vendég gárda és azt a záró szakaszra sem engedte ki a kezéből. A csalódott hazai publikum csak a szemkápráztató megoldásoknak örülhetett, amelyből akadt mindkét oldalon bőven, főleg a már említett két vezér, Fernandez és Freeland megmozdulásaiban gyönyörködhettek a malagai szurkolók. Hazai oldalon Darden tudott még érdemben hozzátenni a mérkőzéshez (17 pont, 5 lepattanó), illetve Sinanovic játszott hasznosan (8 pont, 6 lepattanó), de ők sem voltak elegek a madridiak egységesebb támadójátékával szemben: a vendégek 11 pályára lépő játékosából tízen szereztek pontot, ebből mindenki eljutott legalább 7 egységig és öten érték el a tíz pontos határt.

Blancos de Rueda Valladolid – FIATC Joventut Badalona 86-67

Magabiztos sikert aratott a Herve Toure (24 pont, 6 lepattanó) vezette Valladolid saját közönsége előtt a Badalona ellen, ahol a vendégeknek már az első negyedben elszálltak a győzelmi esélyeik. Az első tíz percben Diego Garcia remekül mozgatta a hazaiakat, aminek köszönhetően 27-10-re nyerték ezt a szakaszt, a továbbiakban már csak a különbség megtartására kellett figyelniük. A vesztes oldalon egedül Baez teljesítménye dicsérhető (20 pont, 9 lepattanó, 7 kiharcolt fault), a többiek halvány produkciója még a tisztes helytálláshoz sem volt elegendő.

Cajasol Banca Civica – Asefa Estudiantes Madrid 89-61

Két azonos mérlegű, de nem két azonos súlycsoportba tartozó csapat találkozott Sevillában, miután a Paul Davist ismét a soraiban tudó hazaiak simán lépték le madridi vendégüket. A vezetést végig kézben tartó Cajasol a második negyedben fordította végleg a maga javára a mérkőzést, ezt a szakaszt 19 ponttal nyerték a rózsaszín mezesek. A közönség sem maradt kiszolgálatlanul, a hazaiak szemrevaló labdajáratásokkal és alley-oopokkal szórakoztatták a kilátogató szimpatizánsaikat, az amerikai Davis ebben is az élen járt, öt palánkszaggató zsákolást is bemutatott, miközben összeszorgoskodott egy masszív dupla-duplát (19 pont, 16 lepattanó). Dominált a palánk alatt a Cajasol, 58 pontot szereztek a festékből, szemben az Asefa 30-ával, de távolról is veszélyesek voltak, leginkább Bogdanovic vajkezének köszönhetően, aki ötből öt triplával zárta a mérkőzést.

CAI Zaragoza – UCAM Murcia 67-59

Szezonbeli második sikerét aratta a Zaragoza, miután ha nem is olyan könnyen, de sikerült két vállra fektetnie az idegenben eddig nyeretlen Murcia együttesét. A brazil Hettsheimer tarthatatlan volt ezen az estén hazai oldalon, a center egy igen erős, 17 pontos, 15 lepattanós dupla-duplával vezette győzelemre csapatát, persze kellett ehhez a társak ”előzékenysége” is, Van Rossom négy, Cabezas öt gólpasszal zárta a mérkőzést. Bár a harmadik negyedben még visszakapaszkodott az ismét az amerikai Augustine (12 pont, 6 lepattanó) vezette vendég gárda, de a Zaragoza még időben kapcsolt (nagyobb sebességi fokozatba) és végül nehezen is, de megszerezték a kötelező hazai győzelmet.

Caja Laboral – Lucentum Alicante 65-55

Rangadót vártunk a mezőny két élcsapatának találkozóján és az Alicante tett is róla, hogy ne legyen teljesen egyoldalú a mérkőzés, de a hazaiak győzelmét nem tudták megakadályozni. Az Euroligában érdekelt vendéglátóknál ismét a bosnyák Teletovic vette hátára a csapatát (22 pont), de kellett a sikerhez Serpahin palánk alatti dominanciája is, a Torontóból érkezett center, két hatalmas zsákolással és egy demoralizáló blokkal jelezte ki az úr a házban festékben. A győztes oldalon San Emeterio dupla-duplája (11 pont, 10 lepattanó) is sokat segített, míg az Alicanténál Singler és Ivanov teljesítményéhez kellettek volna még a társak is, hogy még jobban megszorongassák a hazaiakat.

Blusens Monbus Obradoiro – Baloncesto Fuenlabrada 77-85

Nem tudta kihasználni a hazai pálya előnyét a Blusens, így az ismét szezon eleji formáját idéző Kirk Penney vezette Fuenlabrada elhappolta a győzelmet Obradoiroból. A találkozó végig kiegyenlített párharcot hozott, de hiába érték el a tíz pontos határt négyen is a vendéglátóknál, a Mainoldi-Ayon-Penney trió túl nagy falatnak bizonyult nekik, pláne, hogy egyik legjobbjuk, Ebi Ere ismét nem tudott hozzátenni semmit a mérkőzéshez, 12 játékperc alatt képtelen volt a kosárba találni.

Gran Canaria 2014 – Bizkaia Bilbao Basket 77-71

Megtörte három mérkőzés óta tartó nyeretlenségi szériáját a Gran Canaria, szoros csatában legyőzve a továbbra is gödörben lévő Bilbao együttesét. Végig fej-fej mellett haladtak a csapatok, de a harmadik negyedben Beiran vezérletével sikerült a hazaiaknak meglépniük és egy tíz pont körüli különbséget tartaniuk. A vendégek nagy hajrába kezdtek az utolsó percekben, de későn kapcsoltak Banciék, hiába jöttek fel öt pontra, a büntetőpárbajban nem tudtak faragni a hátrányukon, így vereségükkel már rájátszást érő pozícióban sincsenek a bilbaoiak.

Lélegzetelállító jelenetekben nem volt hiány ezen a héten sem az ACB Ligában, nézzük melyek voltak a legszebb akciók a hétvégi fordulóban!