Spanyol bajnokság - 8. forduló

Nem termett sok babér honfitársaink számára az ACB Liga legutóbbi fordulójában: Lóránték a Real Madrid otthonában szenvedtek vereséget, míg Hanga Ádámék hazai pályán botlottak a Zaragoza ellen. A Bilbao bukdácsolása már nem is annyira meglepő; a többi nagy csapat hozta a kötelezőt; Splitter a vártnál kicsit nehezebb mérkőzésen mutatkozott be új csapatában.

Real Madrid - Lagun Aro GBC 82-74

Cseppet sem volt irigylésre méltó helyzetben Lóránt Péter csapata, hiszen a ligaelső, eddig egyetlen vereséget számláló Real Madrid otthonában várt rájuk mérkőzés az ACB nyolcadik fordulójában.

A sztárcsapat nevéhez méltó módon kezdte a mérkőzést, az első percektől kezdve kontrollálta a meccset a Rudy Fernandez által vezetett Real. A hazaiak erejét jól mutatta, hogy Sergio Rodriguez és Serge Ibaka is csak a negyed második felében/végén érkezett a pályára, utóbbi két duplájával vezetett egy negyed után 25-12-re a Madrid.

A második negyed a vendégek szempontjából ideálisan indult, sőt mondhatjuk, hogy a mi szempontunkból is, hiszen Lóránt Péter is pályára lépett. Baron hét pontot szórt három perc alatt, majd Lóránt is betalált. Ibaka sportszerűtlen hibája után már füttykoncert áradt a játékvezetőkre, akik később egy technikait is kiszórtak a hazaiaknak. Persze a vendégek ezzel mit sem törődve 27-27-nél egyenlítettek! Sőt, Lóránt gyönyörű támadólepattanója után egy duplát is értékesített, így menetrendszerűen érkezett a hazai időkérés, mivel átvették a vezetést Salgadóék. A vendégek remekül tartották magukat, igaz eddigi meccseiket látva ez még a listavezető ellen sem tűnt meglepetésnek. Aztán az utolsó percet nagyon elrontotta a Lagun Aro, 39-39 után Llull hármasával 10-0-ás rohammal zárta ezt az időszakot a Real.

A második félidőben Baron és Panko is triplát szórt, így 56-50-ra jött fel a Lagun. Begic közelije után Salgado is távolról volt eredményes, így tartották magukat Lóránték. Fernandez és Ibaka büntetőivel kissé meglépett a Real Madrid, de Pankoék rendre tíz ponton belül tartották magukat – a második után a harmadik tíz percet is behúzták. Két jó Neto büntetővel 68-62 volt az állás, a hazaiak annak is köszönhették előnyüket, hogy rengeteg támadólepattanót gyűjtöttek. Panko ellen fújtak a játékvezetők véleményes lépéshibát, de bosszúból berámolt egy hármast (68-65). A játékba lendülő Mirotic és Tomic vezetésével újított a Madrid, és végül ez elengedőnek bizonyult, hogy behúzzák a mérkőzést.

Lóránt Péter a találkozót tekintve talán kevesebb időt kapott az indokoltnál, hiszen 8 perc 20 másodpercét igen hasznosan töltötte. Mindkét kísérletét kosárra váltva 4 pontot szerzett és lekapott 3 lepattanót is.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

Assignia Manresa - CAI Zaragoza 74-81

Az otthon még veretlen Hanga Ádámékra a Zaragoza várt a vasárnap déli bajnokin. Sajnos a magyar kiválóságnak a héten egy vírusos betegség miatt edzéseket kellett kihagynia.

A mérkőzés előtt még a játéka is kérdéses volt Ádámnak, de szerencsére tudta vállalni a játékot, sőt az első negyedben végén már érkezett is pályára. Ha már érkezett, akkor azonnal két kiharcolt faulttal vétetté észre magát. Két büntetőből szerzett pontjával igyekezett zárkózni a Manresa, de az első negyed összességében a Zaragozáról szólt. A vendégek előnyüket folyamatosan tartva vezettek 22-15-re tíz perc után. A második negyed elején Hanga duplájával zárkózott a hazai csapat, sőt a 13. percben gyönyörűen robogott végig a pályán, majd hozta kihagyhatatlan helyzetbe Acharát, akinek a ziccerével 22-21-re jött fel a Manresa. A vendégek időkérése sem tudta megállítani őket, Downs triplájával már 30-24-re vezettek. Hanga újabb gólpasszát Palsson váltotta hármasra, így a félidőben egy remek második negyeddel 35-29-re ment a Manresa.

A nagyszünet után a Hangát továbbra is soraiban tudó Manresa nem tudta leszakítani magáról a Zaragozát, sőt a vendégek a már 16 pontos Stefansson triplájával 46-43-ra jöttek fel. Innen repesztett egy 7-0-ás rohamot a hazai csapat, de Hettsheimeir brutális zsákolása zárta a negyedet (53-47). A záró játékrész szorosan alakult, hazai szempontból nagyon kellett Downs gyors 5 pontja (63-56). Wright időkérése késztette azonban a hazaiakat, hiszen két távolijával egyetlen pontra jött fel a Zaragoza. Három perccel a vége előtt Hettsheimeir egy büntetőivel már a vendégek vezettek. Az eksztázisban játszó brazil center 1:06-tal a vége előtt még egy hármast is bevágott, így 77-70-re vezettek. Doelmann a végén még betalált távolról, de ez már későinek bizonyult. A Zaragoza nagy utolsó negyedbeli hajrával tudott győzni.

Hanga Ádám szerencsére tudta vállalni a játékot, és összesen 21 percet töltött a pályán, 5 rádobásából egyet értékesített, míg a büntetővonal mögül 2/4-es mutatója volt. Lekapott 2 lepattanót, kiosztott 4 gólpasszt és 3 blokkot.

A Fókuszban:

Asefa Estudiantes Madrid – Caja Laboral 54-74

Három negyedig tudta tartani magát az Estudiantes a jóval nagyobb játékerőt képviselő Caja ellen, az utolsó tíz percben viszont nagyobb sebességi fokozatba kapcsoltak a vendégek és magabiztosan vitték el a két pontot Madridból. San Emeterio nagyon élt az egész mérkőzésen, 21 pontjából 15-t triplából szerzett, mindig kulcsfontosságú szituációkban találva a gyűrűbe. Az utolsó negyedbeli ellépésben Huertal játszott még nagy szerepet, a kisember ekkor szerezte pontjai nagy részét, közte négy trojkát. A vendégek összesen 12 hárompontost süllyesztettek el az Estudaintes gyűrűjében, míg a hazaiak csupán kettőt. Abból az egyiket Gabriel vállalta be, aki 19 pontjával, hét lepattanójával és hét kiharcolt faultjával messze csapata legjobbja volt, de egyedül kevés volt a nagyon mély rotációval rendelkező Ivanovic legénység ellen.

A baszkoknál négyen értek el a tíz pontos határt (a madridiaknál csak Gabriel) és még az is belefért, hogy Prigioni pont nélkül, a Liga egyik legjobb dobója, Teletovic pedig csupán öt egységgel zárta a mérkőzést. Tízzel több gólpasszt (17-7) adott a Caja, ami szintén a csapategységet dicséri, mi lesz még itt ha Dragic is csatlakozik a kerethez…

Baloncesto Fuenlabrada – Gran Canaria 2014 69-65

Szó szerint leblokkolta ellenfelét a Fuenlabrada: a házigazdák összesen hétszer akadályozták meg a vendégek a dobáskísérletét, ebből Mouhamed Sene egymaga hármat vállalt. A harmadik negyedbeli hazai rohanás döntőnek bizonyult az összecsapáson, a Penney-Ayon duó általa vezényelt, 20-9-re megnyert etap után már nem bírt visszakapaszkodni a Gran Canaria, így továbbra is a tabella alján tanyázik az Európa Kupás együttes.

Bizkaia Bilbao Basket – Cajasol Banca Civica 67-75

Alighanem a forduló legnagyobb meglepetés Bilbaoban született. Bár nem rossz csapat a Cajasol, a vendéglátók pedig eléggé hullámzóan teljesítenek az idei szezonban, mégis kevesen fogadtak volna Davisék győzelmére egy Euroliga résztvevő otthonában. Jobban járatták a labdát a sevillaiak, a csapdázásokból, besegítésekből szépen találták meg az üres embereket, míg a hazaiak főleg Jackson egyéni villanásira hagyatkoztak, mikor már szorult a hurok. Hiába érték el négyen is a tíz pontos határt a Bilbaonál, ezzel együtt is felülmúlta őket a Bogdanovic-Urtasun-Davis alkotta trió, akik 53 pontot hoztak össze közösen.

FIATC Joventut Badalona – Blusens Monbus Obradorio 73-67

Egy félidőn keresztül úgy tűnt kilábal a rossz szériából a Blusens és megtöri négy mérkőzés óta tartó nyeretlenségi sorozatát. A Badalona azonban Baez (14 pont, 9 lepattanó) és Obasohan (16 pont) irányításával állva hagyta ellenfelét a fordulás után, megfordította a mérkőzést és ki sem engedte azt a kezéből a lefújásig. A vendégeknek egyedül Washington szemet gyönyörködtető zsákolásai maradtak vigaszdíjul, újabb vereségével immár az utolsó helyig süllyedt az obradorioi csapat, míg a Badalona kis lépést tett a középmezőny felé.

FC Regal Barcelona – Blancos de Rueda Valladolid 77-67

A vártnál kicsit nehezebben, de hozta a kötelezőt a címvédő. A Valladolid minden dicséretet megérdemel, hisz ilyen kevés pontot még nem dobott hazai pályán a Barcelona és a tíz pontos verség is még egy szoros eredménynek számít Navarroék ellen. A mélyebb rotáció sokat segített a vendéglátóknak a győzelemben, öt játékosuk is elérte a tíz pontos határt, míg a túloldalon a Robinson-Seawright-Dumas trió éppen csak, hogy elérte azt. A Barca immár öt mérkőzés óta veretlen a spanyol bajnokságban és holtversenyben vezeti a ligát a Real Madriddal.

UCAM Murcia – Valencia Basket 83-86 – hosszabbítás után

Izgalmasra sikerült Tiago Splitter visszatérése az Ibériai-félszigetre. Villámrajtot vett ugyanis hazai pályán a Murcia, szó szerint, miután Barlow zsákolásával már két másodperc után megszerezték a vezetést, de az első negyedet is behúzták tíz ponttal. A Valencia Splitter (dupla-duplával lett csapata legjobbja) és Caner-Medley vezetésével kiegyenlített a félidőre, majd ezután fej-fej mellett haladtak a csapatok a végjátékig. De Coloé volt az utolsó szó a rendes játékidőben, de a francia válogatott játékosának dobása nem ért célba, így jöhetett a ráadás. Egy pontos hátrányban a Murcia labdát szerzett az utolsó másodpercekben, de Augustine elhibázta a tiszta ziccert a gyorsindításból és miután az idő rövidsége miatt faultolniuk kellett, a Valencia büntetőkből állította be a vártnál kicsit szorosabb végeredményt.

Lucentum Alicante – Unicaja Malaga 77-97

Rangadót vártunk, de a Malaga gondoskodott róla, hogy egy percnyi izgulni valónk se legyen a mérkőzésen. Az Alicante alaposan beragadt a kezdésnél, az első negyedet 9-26-ra veszítették el a hazaiak, de a későbbiekben sem tudtak közelebb férkőzni Freelandékhoz. Folyamatosan, negyedről negyedre növelte előnyét a vendég együttes, akinél négyen is tíz pont fölött zártak a mérkőzésen, közülük is a legeredményesebb Kristaps Valters volt 19 ponttal, úgy, hogy nem hibázott dobást a hárompontos vonalon túlról (5/5). A vesztes oldalon Ivanov produkciója érdemel említést: a bolgár bedobó 19 pontja mellé kiharcolt tíz faultot, értékesítette mind a tíz büntetőjét és leszedett nyolc lepattanót is, amivel összesen 33-as indexel zárta a mérkőzést.

A győzelem nem jött össze a hétvégén a Manresának, de egy kis sikert azért így is arattak...