Spanyol bajnokság - történelem

Október nyolcadikán, szombaton rajtol a spanyol bajnokság, más néven az ACB Liga, mégpedig a CAI Zaragoza – Valladolid, és az Unicaja – Gran Canaria mérkőzésekkel. Természetesen, mint sok más bajnokságról, a spanyol pontvadászatról is heti rendszerességgel be fogunk számolni honlapunkon. Nyitásként, ebben az írásban, a bajnokság történelméről, érdekességeiről esik szó.

A spanyol bajnokságot 1956-ban alapították, Liga Nacional néven, amelyet 1983-ig meg is tartott, majd akkor vette fel a mostani, Liga ACB elnevezést. Az ULEB az első helyre rangsorolja az Európai bajnokságok között, közvetlenül az olasz és a görög elé, így ez a második legerősebb vetélkedés a világon, az NBA mögött. Érdekesség, hogy a magyar NB1 nevét hiába is keresnénk a vonatkozó táblázatban, ugyanis Magyarország nem tagja az ULEB-nek…

A Liga Nacional kezdeti időszaka a Franco-éra idejére esett, így a korabeli politikai viszonyokat ismerve csöppest sem volt meglepő, hogy az első 21 kiírásból 19-et a Real Madrid nyert meg. Mindössze a Joventut és a Barcelona tudta egy-egy alkalommal megtörni a sorozatot. Ezek után még hat szezonon át futott Liga Nacional néven, ez időszak alatt három Real, két Barcelona és egy Joventut diadalt könyvelhettek el a statisztikusok.

Az új névvel új időszámítás is kezdődött a spanyol pontvadászat történetében, hiszen az Liga ACB versengése már messze nem volt ilyen egyoldalú. Ugyan az első két kiírást még hagyományosan erős Real nyerte, majd négy éven át az Aíto García Reyes dirigálta Barcelona gyűjtötte be az aranyat. Ezt két Joventut Badalona, majd két Real arany követte, amelyek után, 1995-ben ismét a Barca ült vissza a trónra, újabb három évig, még mindig Reyes-szel az edzői székben. Innentől aztán beindult a keringő, hiszen az azóta eltelt 14 évben mindössze egy alkalommal történt címvédés, amelyet az előzmények ismeretében nem meglepő módon az FC Barcelona mutatott be. Ez nagyon jól jelzi a bajnokság, és az abban szereplő csapatok erejét, akik közül bárki odaérhet a végén. A Liga ACB jelenleg 18 csapatból áll, a bajnoki címvédő pedig az FC Barcelona.

A liga újkori történelmének rekordbajnoka az FC Barcelona, amely 13 alkalommal zsebelte be a bajnoki címet. Őt a Real Madrid követi 8 elsőséggel, majd baszkföld büszkesége, a Caja Laboral (Tau Ceramica) jön három diadallal.

Ha végigtekintünk az idén 20. alkalommal kiosztott liga MVP cím eddigi nyerteseinek névsorán, bizony igen komoly nevekkel találkozhatunk. Többek között Arvydas Sabonis (2), Luis Scola (2), Dejan Bodiroga, Juan Carlos Navarro és Marc Gasol is begyűjtötte már ezt a címet.

A spanyol gárdák a nemzetközi kupákban is rendre jól szerepelnek, hiszen az Euroligában a nyolc aranyával a Real a csúcstartó, de ha a nemzetek versenyét nézzük, akkor sem kell szégyenkezniük, hiszen a spanyolok 11 diadalukkal a második helyen tanyáznak az olaszok mögött. A másik két európai sorozatban is dominálnak az Ibériai-félszigetről érkező gárdák, hiszen az Eurocup és az Eurochallenge rekordere is Spanyolország.

Látható tehát, hogy Európa abszolút meghatározó bajnokságáról van szó, amelynek csapatai az utóbbi években rendre taroltak a nemzetközi porondon is. Az olasz csapatok utóbbi évtizedben tapasztalt gyengülése miatt a legnagyobb sztárok általában az ACB Liga valamelyik élcsapatának kötelékében játszottak, bár ezen a nyáron ez a jelenség mintha egy kicsit megváltozni látszana, de az még a jövő zenéje, hogy mennyire lesz tartós ez a folyamat.

Érdekesség még, hogy Dávid Kornél személyében korábban éveken át szerepelt magyar játékos a világ második legerősebb bajnokságában, és nem is akármilyen csapatokban. A Tau Ceramica tagjaként az Euroliga négyes döntőjéig is eljutott, majd a Gran Canaria együttesénél is szép éveket töltött. Három éve azonban visszavonult, így hazánkat senki nem képviselte az ACB Ligában egészen az idei szezonig, mikor is két honfitársunk is ebbe a ligába igazolt. Lóránt Péter a Lagun Aro, míg Hanga Ádám a Manresa játékosa lett. Az ő teljesítményük miatt érdemes lesz külön figyelmet fordítani erre a pontvadászatra.

A liga történelmét nagyjából áttekintettük, sorozatunk következő részében a csapatokat mutatjuk be. Többek között szó esik majd a játékoskeretekben bekövetkezett változásokról, és a várható esélyekről is.

Végezetül pedig jöjjön egy táblázat az 1956. óta íródó történelem eddigi bajnokairól:

alt

Kép: wikipedia



Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus